1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Ве читам за членкава горе дека зелена била што сакала да замине у странство, ја шо знам едни недозреани машки копита што заминаа па се снајдоа у таа нашата Аустрелија.
    Првиот лепотан, права битолска цуцка се ожени со наша таму, имаше едвај нешо средно и англиски знаеше како кинез македонски шо знае. Отиде таму, поседоа нешо кај нејзините, на чоекот му дадоа да рамни свежо асфалтирани патишта со едно камионче и еве го после две години шеќерот не го меша со сол, си отвори фирма на свое име и зема кредит за куќа што ја купи како што 90 посто од спонзорушите сквиртаат тука коа ќе видат таква куќа. Пошо у странство средната класа ја мешаме со богатата у Мк затоа и викаме леле успеал. Не луѓе, живее баш просечно и ги има истите ствари што вие никад нема да ги стекнете у Мк за три животи пошо таквите куќи и ствари се просечни за работничката раја у развиените земји.

    Инаку девојче доколку маж ти има занает, зимаш парите од свадба и чиао журим. Не знам што не е јасно. Немој да седиш тука и да бришеш мочки од капак. Подобро бриши клозети негде у странство и заработувај отколку тука да се врзеш и да пропаднеш.
     
    На Sanja1105, Ivan4e04, mKdevojce и 9 други им се допаѓа ова.
  2. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    3.672
    Пол:
    Женски
    Абе се убаво што читаш ти ама уште да не читаше селективо и се ќе беше во ред. Прво никој не и рече да не оди во странство, туку сите и кажаа дека тешко ќе биде на почеток, ништо повеќе.

    Е сега за примерот ти што го наведе, абе нашиот се оженил за некоја со генерации таму и не ги споредувај со двајцава што сакаат да заминат од тука сами. На тој нашиот имало кој да му среди документи и да му најде работа, а девојќето од тука нит виза има, нит пасош има. Дал ќе има некој да и прими и да и смести не се знае. Па и дадов некој совет у предхдните постови, ама кој да чита, оти тешко изгледа ко ќе ти кажат како е у реалноста.

    Друго, ти зборна за Австралија (пошто ние така ја викаме тука вашата Аустрелија), таа спомна нешто за Германија или Австрија. Незнам дали си учела германски јазик како странски јазик? Пошто англискиот е гола вода у спореба со геманскиот, каква комплицирана граматика има, па три рода, определени и неопределени членови, деклинации на именки, четири падежи правилни и неправилни глаголи што образовуаат минато време, па минато време со трнзитивни и нетанзитивни глаголи итн итн.. И Германија и Австрија може и ќе се снајдеш нешто со англиски, а може и не. Куп ги има наши шо одат на работа, па после работодавецот им дава услов да научат јазик или ги отпушта.

    И како за крај, фала многу што што не просветли како е за по странство за сите ние што не сме излезени од МК и немаме нигде отидено по светот да знаеме, да добиеме некаква претстава и да не живееме у мрак.
     
    На zalosna, Macito007, Joi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Многу си нервозна.
     
    На Bella*, stilas7 и SexiLy им се допаѓа ова.
  4. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    3.672
    Пол:
    Женски
    ПМС ме дрма :D :D :D. Се осетив и јас, ама тоа ти е :D :D :D
    P.S. Ама тоа не ги менува фактите, туку само стилот на пишување.
     
    На WildMk, zalosna, stilas7 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски

    Ширите евтин популизам као ние не сме живееле надвор од тука. Инаку збориш со девојка што учела германски 8 години и живеела надвор од тука со дечко и, ама ајде да Вие богови на странство најдовте да објаснувате. Кај можеме ние со Вас?
    Се што е работно способно и сака да работи надвор од тука ќе успее без да има роднини, пријатели и остала македонска иселеничка фела што се специјалисти за тоа КАКО НЕ ТРЕБА ДА СЕ ИДЕ ПО СТРАНСТВО, и која де факто многу поише ќе ти одмогне. Како беше правилото „У странство бегај само од наши“.
    :D

    Ја советувавте дека нема да успее тука со кредити, нема да успее у странство, уште да ја напраевте ретардирана мајке ми демек ако не знаела јазик нема да излезе. Инаку уникатов погоре што успеа надвор од родното му битолско село го спомнав пошо таква амеба за англиски не постоела и мислам дека во догледно време нема да постои. Ако можел он да се снајде и после 2 години да отвори своја фирма за радници ко него, ќе отвори и оваа. Што е толку проблем?
    Бтв Аустрелија е многу, многу далекооо од една Австрија или Германија, ама неуки бе ние, шо знаеме за тоа од каде е поисплатливо да се вратиш.

    За крај да Ве праша, ова на шо личи?
     
    На Bella*, lovestoneddd, Joi и 4 други им се допаѓа ова.
  6. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    3.672
    Пол:
    Женски
    Очигледно не сум сама у ПМС :D :D :D.

    @SexiLy ај те молам, најди ми ги тие искази од мене. Овие зборови што ми ги ставаш у уста најди ми ги. Оти јас не се сеќавам дека такво нешто сум кажала. Ама ето пошто форум трпи се, најди цититрај ме и викни ме.

    Не те разбрав зошто ми го пишуваш ова. Мислам дека секој знае која држава кај се наоѓа.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Го нападнавте девојчето дури и жал ми падна.
    А вас ако ве побараше дечкото ќе одбиевте. Јас не знам таков случај кај што некоја рекла не, просветлете ме :D
    Нивни причини, не е показател за неуспешен брак.
    Многу наши мајки и баби почнале од ништо. Иначе и мене за венчаницата ми најде мана кога мм и пушти слика, ама јас си се правев к*р ми е двор ми е, јас тоа со сакав, на некој ќе полагам сметки. Не и кажав така, ама мојата ноншалантност алудираше на тоа.
    Ми вика што рече мајка ти, ја виде ли. Викам да и рече што сум си сакала тоа, не се меша.


    Иначе живот во заедница, не препорачувам. Особено со девер и јатрва, тоа и без нив е подобро сами ама некогаш родителите ги врзуваат децата со тоа демек за кого правевме толкава куќа, за кого кревавме спрат. :sweat:
    Вчера мм беше на работа и не знам само колку пати свеки влезе во собата. Терасата е тука ок, ама јас му викам на мм ако биде вака кога ќе се земеме радо би се иселила, не сакам така јас, си ценам приватност. А кога она ми се мотка дишам на шкрги. И се нешто ќе праша.
    До пред некое време ако ми се јави мм а она слушне одма прашуваше он ли беше, што кажува. Ама почнав да не и кажувам да и викам ништо не кажува посебно или резервирано и одговарам со нелагодност, па изгледа сфати и не ме прашува. Ако толку сакаш да го слушнеш јави му се ти и прашај го.
    Треба и ние жените да сме мудри, да не и дозволуваме премногу.
    Јас како позатворена личност што ценам приватност, ваков живот би ми ги истенчил живците :D
    А не е свесна ни дека тоа и е мана.
    Вчера ми вели свекпр ми коментирал многу, му викала ќути, а он душа од човек. Ќе каже нешто пред сите ама и ко на шала, иако ретко.
    Не дека е лоша жената, работи, помага добронмерно, ама многу зборува и прашува. Близнак де.
     
    На winter flower, Lolipop23, SexyGirl2 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.740
    Затоа што девојчето напиша дека имаат стрини, вујни и комшии во странство :)

    Реално, ни во Скопје не би чувала и помагала роднини, не па во друга земја :)

    @mynameislove да ме уценува дечкото каде ќе живеам и каде фустан ќе носам, ќе има сериозни проблеми.
     
    На NarCis@, zalosna, Joi и 2 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Може се спремни да ги згрижат првите недели... месец.
    Иако мислам дека го кажа тоа само како предност, и дека прво се потрираат на тоа што мажот и' има професија која е барана.
     
    На SexyGirl2 и Milobebence им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.740
    Абе дај Боже се' да е како што наумиле, не е тоа проблем никаков ако се на иста бранова должина.

    Проблемот е во "ќе си имав проблеми со вереникот" ;)
     
    На NarCis@ и zalosna им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Проблеми со вереникот?
     
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.740
    Напиша дека ќе имала проблеми со вереникот, затоа отишла кај неговите да живее иако е ситуацијата таква каква што е.
     
    На zalosna, Joi, Annora и 2 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не го памтам ова...
    Лошо, ако е така.
     
    На CameliaMiller и Milobebence им се допаѓа ова.
  14. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ја гледам комшиката како се грижи за син и од една година. Кога плаче он лицето и се згрчува од болка. Несомнено е голема мајчинската љубов и поврзаност, да го носиш детето, да го гледаш од парче месо. Веројатно и вие сте мајки повеќето, имате машки деца.
    Кога ќе пораснат стравуваат ли дека ќе се отуѓат од нив, што си мислат. Забораваат дека и тие некогаш биле снаи, тоа е природен процес. Мене секако не ми е целта да ги оттуѓам, почит ќе имаат, ама јас наместо да си формирам свое семејство енергијата да ја црпам и нив да им удоволам во се и да одговарам на сите прашања, не планирам.
    Ако тие не можат да се помират со тоа дека може нема да бидат на прво место, што да речат мајките на женски чеда.
    Учете, учете како вие во иднина да (не) се поставите.
    Јас сум кажала и илјада пати ќе повторам дека нема да им се мешам на младите. Таква сум и во животот, поседувам емоционална интелигенција што ми помага многу.
    Јас како падобранец со мислењава :lol:
    Сакав само некаде да се искажам (highfive)
     
    На SexyGirl2, alana, Mini90 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Da se nasmeeme malce
    FB_IMG_1531134650519.jpg
     
    На Роберт 7, winter flower, Ivan4e04 и 10 други им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.740
    На ова мислев @WildMk
    Тука е проблемот, не во селидбата, или во годините.
     
    На SV1911, zalosna и WildMk им се допаѓа ова.
  17. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    90.910
    Пол:
    Женски
    На zalosna, stilas7, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Полека, нема потреба од нервоза. Различни луѓе, различни ставови. Не се трескам ни најмалку туку сосема искрено кажувам за себе и за тоа како јас би постапила, не значи дека таа треба мене да ме послуша. Ако некој е научен да попушта и постојано нешто да проголтува за мир во куќи не значи дека сите ние треба да бидеме такви. Како што пишав претходно, не е проблемот во настанот со фустанот. Штом мажот влегува во конфликти и расправии со својата идна жена за такви ситници, тогаш за нешто крупно не би ни коментирала. Тој ниту за момент не би требало да се замара со такво нешто, нејзин фустан, нејзина работа. Каде сакала таму требала да го носи а не тој за атер на мајка му да се кара и расправа. Утре за нешто поголемо може и ќе се истепа за да го исполни ќефот на неговите. Подобро во старт сечење од корен и поставување на јасна граница отколку после да има нервози, плачки и тепачки.
     
    На SexiLy, SV1911, Meckicja и 3 други им се допаѓа ова.
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Точно дека многу луѓе се имаат снајдено и пронајдено во странство. Малкумина се оние кои си отишле од икс причини и се вратиле. Дека е лошо не е лошо, само треба труд, борба и многу работа и работа. Чекорење со здрав разум и здраво работење, се се постигнува ако се сака, нормално, ти треба и среќичка не дека не.

    Не се сложувам со фактот на членките што пишале дека луѓе во странство не барале и дека не постои никој да помогне.
    Се разбира дека повеќемина од луѓето повеќе не се замраат да помагаат и се крути.. заборавиле како им било.. заборавиле што значи да подадеш рака некому и да помогнеш.. но сепак цврсто верувам дека сеуште постојат луѓе кои можат да те повлечат и многу да помогнат. Но, се зависи и од човекот, ако некој те бутне некаде ти си оној кој треба да си ја изградиш целината на твојот живот и да одиш напред наместо да чекаш се на готово и помош постојано, ти си оној од кого зависи дали ќе се снајдеш и пронајдеш во странството или не. Не е комшијата и роднината.
    Тебе ќе те примаат некаде преку некого али трудот и мерката за работа кои што се фондаментални за едно успешно странство се во твои раце.

    Се надевам дека ти помогнав и ти доловив како е да одиш напред и да се бориш за нешто повеќе.

    Не ги разбирам луѓето кои што се во странство па онда доаѓаат овде и зборуваат како некој тебе не те чекал у странството и не те барал.. па нормално дека никој никого не чека и бара али кадар насекаде треба, посебно ако те препорачаат видат дека си работлив и чесен напротив ти автоматски за нив си баран и чекан човек.
    Секој со својата среќа, дека има луѓе кои што помогнале има тоа е факт.
    Јас сум сведок на тоа а и многумина што знам.. ретко кој дошол овде сам .. многу ретко ама па и ако дошол сам најверојатно пак е преку некого сам ..
    А чисто сумњам дека некој ќе се нафати пример да оди за германија без да знае никој и никаде. Тоа не било и нема да биде. Сепак треба да постои човек кој ќе те "турне" дали помалку или повеќе.

    Јас лично би била многу среќна доколку ми можела да помогнам на мои блиски луѓе ако имаат воља а да фали овде човек за работа да дојдат. Да помогнам со се се. Без да барам компензации.. а сум помогнала не дека не..
    Пријател на маж ми доаѓаше седеше кај нас вадеше документи..итн итн..
    Убаво е човек да помогне, ем себе си му е убаво на душата што помогнал кога гледа дека икс персоната е среќна, си му помогнал, си печали се гледа таа радост од очи и од срце..

    Ич ама ич не ми се допаѓаат глупите и навредливи коментари дека некој "плачел" за некого или дека немал нерви и време да се расправа со некого за да ете му помогне. Може човекот малку ќе направи, ронка од ракава и од устава, еден муабет само, препорака ама за оној кој и те како му требало работа значи ПРЕМНОГУ!!

    Луѓе не бидете злобни!

    Девојче, мило ми е што и двајцата имате елан и желба за странство и работа, се трудите ете чекате документи. Дај боже да ви оди се по планот, али она е тоа што сакав да ти го кажам во претходниот пост дека треба огромна борба и труд, и ќе плачеш, и може ќе немаш саглам кревет за спиење ниту сервис за ручање, ќе нема да спиеш.. јадеш.. ама таа е таа борба што скоро секој ја осетил додека дошол до нешто, е сега зависи кој колку може и сака да помогне..
    Битно е да си работлив чесен и вреден!
    Секаде те вреднуваат така.

    Делот кај свекрвите и блиските на маж ти не сакам да го коментирам, тоа беше она на ачик овде на темава дека уште немажена имаш триста проблеми.. тоа е она за кое што рипнаа девојките да те советуваат, да не избрзуваш за да не се нервираш без да ви е барем нешто од нешто средено. Ништо лошо кажано..
     
    На 1209, Sanja1105, Lolipop23 и 14 други им се допаѓа ова.
  20. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    3.672
    Пол:
    Женски
    Биди малку по иновативна. Не е ова нервоза. Може сум претерала и дефинитивно сум била некултурна, а и сигурно иронична. Извини за тоа, не е во ред вака да се испонашам.

    Овде мислам дека претеруваш. Девојчето само кажа дека ќе се мажи, а твоите претпоставки отидоа ко да оди во куќа на психопати и садисти.

    Во остатокот од твојот пост нема ништо ново што не беше кажано па нема и да го коментирам.
     
    На SexyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.