1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Eпа ако така, единственото решение е тој да поразговара со неговите и да одреди граници, тоа беше мојот првичен совет...
     
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Што ве засега вас зошто се омажила? Жената го кажа проблемот со свекрвата во соодветната тема. И проблем е навистина. Не праша за мислење дали да се мажи или не. Вака кога ќе почнете да копате по мислења и да разглабате за нешто што не сте прашани, бог да чува.
     
    На Offspring, eli25, violetblue и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Luna91, мислам, може и да ме тагираш кога веќе ми се обраќаш :) Не гризам :)

    Ако за тебе е во ред 18 годишна девојка да се мажи после едвај двомесечна врска за многу постар дечко зошто животот во родителскиот дом и е пекол, ок, тоа е твое мислење. Јас не се согласувам, и сметам дека уште толку ќе и стане потежок животот. Да сакаше и ти да „покопаш“ по нејзините мислења, ќе прочиташе дека момакот со нив на одмор си ја земал и сестра му. Одличен кандидат за сопруг, нели? Ќе прочиташе и каква тортура живее девојката кај татко и. Девојката буквално пишува дека ќе се мажи за било кого, само за да се спаси од дома. Е сега, јас не сметам дека бракот е магичното стапче кое ќе и го среди животот. Сметам дека избрзува и дека многу ќе се кае.

    Ако за тебе е најбитно девојката да се омажи, без разлика што се мажи од најпогрешни причини, давај и совети како да ја реши свекрвата :) Јас ете сметам дека вака само ќе си ја уништи иднината и си стојам на ставот бракот нема да ја спаси од тоа од кое сега бега. Кретенка сум што сакам девојката да биде среќна, знам :)
     
    Последна измена: 3 септември 2018
    На bibiiii, CameliaMiller, Mishela и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Не ни приметив кои членки имаа пишано (најискрено), само ми падна во очи напишаното. Јас те разбирам дека ете даваш совет од срце и јас целосно размислувам како тебе, но таа не побара совет во врска со тоа. Ете имала пишувано во некои теми, ама овде не изгледаше дека мн се колеба во одлуката да се омажи, туку сака да се реши од свекрвата и золвата. Јас сум за тоа да се даде совет конкретно за проблемот што се изложил тука, а не да се пребарува по други теми. Инаку, пак ќе кажам се што пиша си во право.
     
    На Abc07, Nausicaa и Feminka22 им се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам дека девојката сака да се реши од свекрвата и золвата во тој контекст туку дека сака едноставно малку мир за себе после се проживеано и не е ова ништо лошо. Она рече дека сака да се дружи со нив да се поштуваат да јадат заедно да си бидат и блиски и другарки и слично само со граница и нормално е да се има граница и да се сака мир и спокој па секој го сака поногу.
    На се во животот треба да се има граница и осет.
    Девојката дури рече дека ќе помагаат на золвата колку што можат ама не можат целосно што е и реално
    Искрено гледам и дека се труди да објасни другарски и најфер на свекрвата
    Ај да не се лажеме кој не сака мир?
    Јас ја разбирам комплетно
    Не може по цел ден да е врворалница и да и излегува душа со куп народ по цел ден и да се нема ни т од трошка приватност сепак не се во право
    Ова е тоа што таа го пиша и е коментирано според пишаното и нејзината страна е сега другата страна не ја знаеме ние
    Ама како год се има време и за кафе и за дружби и за ручеци и за помагања исто како што е нужно да се има време и за свој мир и приватност .
     
    На eli25, Luna91, iki26 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Na kraj pamet ne mi idese deka ke.dojde red da bidam vo takva bezizlezna.sityacija I da baram.pomos I sovet nasekade..
    Imam dve decinja na mnogu mala razlika , koga se rodi vtoroto, ne se odeluva od mene ama I brakot stana potezok, ne trpelivi sme , nervozni itn...celo vreme sme.vo trk I sekigas gledan da mj bide.cisto,.ispeglano itn..svekor mI e mnogu vesto na rabota nadvor od.zemjata. svekrva mi ke.izlazam ako kazam deka ne mi poaga so deca, Ama vtorovo ne odi vo.nikoj. taa gi cyva I drugitr.vnyci I jas glefam.sti pomalky da ja opteretuvam.I pak kriva na krah...imslo pajazina na portata,id edna pajazina svekor.mi me izvrega, me napravi nedomakinka, nikakva, nemajka itn.. ova ne e prv otda.me.navredyvaat posto doagam od malku posirumasna familija od niv I toa pomos so ni go davaat ni go vagaat niz usi...jas ne crnam luge spored Pari... mazot mi vika ti si vo pravo ama tyka.sme, nemozeme da se delime... jas.imam.takov.nemir.vo.dusa... sto ne naoraviv za niv I pak.ne.cinam
     
  7. anastasija18

    anastasija18 Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да одиме во крајности. Ако го дале спратот го дале на нивно дете, не на комшијата. Освен тоа тој спрат беше само голи ѕидови, вереникот мој си знае како го среди волку. На крај краишта ако така мислат да го вадат низ нос тоа подобро нека кажеа и нека си го чуваа спратот за нов, ние ќе си го баравме чарето на друго место.
    Некои од вас прашаа свекорот каде бил во целата ситуација. Луѓе верувале или не свекорот во таа куќа е слика без тон а за волја на вистината вереникот мој карактерно е ист како него. Тој цел живот +20 години работи по странство за да го имаат ова што го имаат зошто кога се зеле со свекрвата немале буквално ништо. Значи тој нема поима и не сака ни многу да се замара зошто не е тука. Свекрвата ќе му се јави денес ќе се жали од ќерка и и син и, утре ќе се јави золвата ќе се жали од свекрвата и се така во круг. Значи тој нема реално видено ништо како се однесуваат тие, кога ја слуша золвата мисли дека таа е во право и обратно. На се што ќе му се каже само грчи рамења и толку. Тие сами го плескаат кога е тука дека нема право на збор зошто цел живот и не е тука.
    Тие на негово место го имаат ставеното вереникот на некој начин зошто е единствен маж и никако да ја променат таа навика да го прашуваат за се и сешто и да го замараат за глупости. Значи тој ме убедува цело време да не си одам, да не брзам, дека со тек на време ќе си легнеле на брашното итн.
    Значи тие биле во ситуација кога немале ил, сега најдоа па зајдоа и пак им е малку. Вереникот не е постар од мене, тука некаде сме со годините. И да ни е кратка врската, го знам од многу порано. Значи го познавам добро, сме делеле слични судбини, тој ме сака и разбира, никогаш не ме навредил ниту повредил, значи секогаш мисли на мене затоа и се одлучив за ваков чекор. Бракот според мене не е од денес за утре туку е нешто што треба да трае цел живот. Верувам дека ќе биде добар татко и сопруг. Значи да сакав да се спасам од моите дома, тој го увиде тоа затоа и ме побара и ми вети дека ние ќе живееме подобар живот и нема да правиме грешки како нашите родители. Значи карактерно сме многу слични и скоро исто размислуваме за различни теми.
    Значи јас сум отворена се што имам уз муабет и кажувам на свекрвата. Не сакам него да го праќам да ми глуми адвокат таму. Зошто таа и ја направи збрката, ко дојдов тука прв муабет и беше дека немала пари, не можела да ни помогне ништо за спратот. Значи добро, не се лутивме ниту ништо сами колку можиме толку. Ќе се стрпиме, ќе заштедиме 2-3 години барем основните работи ќе ги средиме. Потоа излезе друг муабет да сме биле заедно за факултет на сестра му да се плаќал. Епа и јас имам брат да беше тој во прашање буквално исто ќе постапев. Значи золвата има двајца живи здрави родители што работат ако сака нека и плаќаат. Тоа го кажав и пред свекрвата, зошто студирање во друг град не е воопшто мала работа. Каде не помага ништо, гледа и тоа што имаме да ни го зеде.
    Значи јас не сум се увалила никому, дојдов за да створиме фамилија со човекот кој го сакам. Не викам дека спратот е мој, мое е нешто што сум го спечалила и купила ама кога веќе го отстапиле не е фер вака да прават. Значи ниту од моите ниту од неговите не очекувам ништо ама нека не очекуваат ни тие сега за сега.

    @Asparagus по втор пат ќе те изигнорирам, не си вреден за моето внимание. Поздрав.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Морам да се вмешам за ова околу краткиве врски. Некогаш не се потребни години за да го запознаеш дечкото кој и каков е, и дали сте компатибилни или не. Пример ги има и оние манипулативците кои со години можат да глумат лудило и на крај сфаќаш дека ме си ни блиску да го запознаеш со човек е. А по пишувањево на анастасија дечко освен шо е малку повише наивен,не е нити насилник нити пијаница а најмалку проблематичен. Зошто да не пробат да си ја спасат врската? Секако не по секоја цена, тоа додека гледа дека има што да се спасува. Пс со мм бевме ви врска 2-3 месеца па одма свадба и еве и ден денес сме заедно.
     
    На Belabelinakinder, Milobebence, Paka и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Depresivna333

    Depresivna333 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Луѓе кажете дали е ова нормално
    Свекор ми не ни дозволува да правиме крштевка за бебето. Ќе сме правеле тој кога ќе кажел.
    Ова ни во турското го немало..а маж ми се плаши да му се спротивстави и прави како ќе му каже ама јас нема да дозволам друг да одлучува и да раководи со мојот живот а најмалку со животот на моето дете кое сама го гледам без ничива помош и на кое "дедо му" не му има купено ни едно сокче откако е родено.
    Господе каде живеам..сериозно размислувам утре да си одам од оваа куќа.

    Плус со наши пари. Не му бараме ни денар
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Зошто воопшто и го прашувате него? Закажете си вие кога вас ви одговара, па негово е дали ќе се лути или не.
     
    На bibiiii, Bella* и WildMk им се допаѓа ова.
  11. Depresivna333

    Depresivna333 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Затоа што маж ми се плаши и ништо не може да направи додека не праша за дозвола. И уште го слуша. Како ќе каже тој. И што да правам сама?? Ај за него ама за мое дете не дозволувам.
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не, не е нормално.
    Ќе седнеш ти и ќе му кажеш ако маж ти не сака дека со твои пари и за твое дете он не може да одлучува во твое име.

    А јас стварно не знам како успевате да најдете вакви "мажи" у наводници демек мажи биле што ги е страв од родителите да си искажат мислење или било што притоа возрасни со свои пари в џеб?
    Стварно не ми е јасно.

    Свекорот може да оди до таму до каде син му му дозволува а очугледно дека му дозволува ненормални работи.

    Стварно не знам што луѓе испаднаа сите овие што ги читама на форумот. Све ненормално бре
    Секоја чест на исклучоци

    Ама ова да не знае човек дали да плаче или да се смее на свекорот и неговите глупи ненормални изјави

    Јас да сум како ќе му ја плеснам вистината у фаца па нек се лути аман више од стариве.
     
    На La diabla, bibiiii, chocolade и 7 други им се допаѓа ова.
  13. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Разговарај со маж ти, денес ова друг ден нешто друго ќе му текне да забрани каде нема никакво право.
    Прави си како што тебе и на маж ти ви одговара без разлика дали се работи за вас или вашето дете.
     
  14. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Те читав и претходно и баш ми е жал што од весела девојка бракот и ваквиот живот те довеле до ова дереџе сега. Не смееш да дозволиш никој ама читај внимателно никој да се меша во воспитувањето, растењето и негата околу твојот пород. Е сега твое е на суртукот од маж да му кажеш отворено но смирено да го покаже петлето пред татко му како што се сили на тебе во спротивно ќе мора сериозно да поразговарате за вашата иднина. А свекор ти може а и не мора да му купува и златни сокови сепак тоа не му дава за право да се меша. На крај краева со маж ти среди си, предложи му да си закажете крштевка а ако те одбие ти најдобро си знаеш како понатаму..
    А ич да не ти чуе дундето дали зборувале за тебе позади грб..
    Пушти мозокот на пасење, играј го детето и среди си ја работата со маж ти а за друго накриви капа...
     
    На Mari-Ja, WildMk, zalosna и 3 други им се допаѓа ова.
  15. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Ненормално е.
    Да го тераш он да дава пари ајде можеби нема па да собере.
    Ама вака на ваш трошок,тој паша да биде,неоди така.
    А каде се твоиве во проблемов?
    Он ако е свекор мисли дека ти во куќата си му роб,па он како ќе свири вие така ќе играте.
    Но мажот ти е виновен,ќе соберам парталите и ќе живеам на друго место наместо со ваков паша од заостанато време.
    Седни си го мажот и отвориму ги очите,тој не е виновен,тој е во заблуда.
    Се надевам порано ќе ги отвори очите и ќе ги свати работите.
    Инаку тешко вас ќе биде со стариот командант.
     
    На La diabla, Mari-Ja, Monella и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.287
    Еми не е крив свекор ти маж ти е МУЛЕЕЕЕЕЕ со големо М
    со маж ти оправај се а на свекор ти ке му кажеш ке правам пример у недела ако сакаш дојди ако не не мораш твој избор
     
    На CameliaMiller, Mari-Ja, Lonely1604 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    @Depresivna333 , како и кај останатите случаи претходно што ги советувавме, не е свекор ти крив, маж ти е крив.
    И кај нас пробаа да ме наместат да не одам на крштевката на ќерка ми, оти не смеела мајката да присуствува... ама се знае, кога ние двајцата згрмивме дека НИКОЈ нема право да кажува за крштевката на нашето дете и дека ако некој има проблем со нашите одлуки, слободно може да не присуствува на чинот, да видиш како заќутеа, и не им текна веќе да кажат ништо.
    Сите снаи (па и зетови) порано или подоцна биле навредени, или пробале да ги омаловажат на некаков начин... свесно или несвесно. Тоа е дел од македонскиот менталитет, и треба време и неколку генерации да се искорени. Но ако со време децата им покажат дека се возрасни луѓе со своја фамилија, и ако им кажат на старите до кај им се границите, нема да имаат многу проблеми. Тоа важи и за двете страни. Обично темиве со свекрви се поактуелни, оти има повеќе што живеат во заедница со нив.
     
    На CameliaMiller, iki26, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Depresivna333

    Depresivna333 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Пробав да разговарам со маж ми и знаете до што дојде? До карање, тепање , викање, влечење за коса, навредување...
    Зарем за кршевка за свое дете на ваков начин да се договарам наместо со мерак и со убаво?! Кажав јас претходно не сакам на моите стресови да им правам инаку ни една секунда не седам тука.
    Утре секако заминувам ама на моите ништо не им кажувам. Барем засега.
     
  19. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Зошто да не им кажеш? Ќе се вратиш пак во таа куќа? Мислиш дека нешто ќе се промени?
    Замини си, ама држи си став не одма да се вратиш кога ќе те побараат.
    Какви мажи има не ми се верува..
     
    На bibiiii и Abc07 им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.631
    Допаѓања:
    152.287
    Ако и после ова не преземиш нешто ти у таа кука ке бидеш само безгласна буква ,слика без тон
    Закани му се дека си одиш
     
    На La diabla, bibiiii, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.