1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Cccc no comment e situacijava kaj tebe. Ocigledno e deka samo tebe ne se trudi mt da ti ugodi. Samo trebalo od pocetok da si se postavis
     
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.796
    Пол:
    Женски
    Ние со маж ми не знаевме дека гости ќе си поведе, а кога дојдоа со моето однесување кон нив и стана јасно. Ниту јас ниту маж ми не сме личности да бркаме некој, ама затоа тој ден со бебе си останавме во друга соба. Инаку не сум личност која молчи, во фамилија важам за многу дрска и некултурна снаа, затоа што не и одам по ќеиф и не дозволувам да се меша, ама џабе иако не ја рецкаме пак успее и на маж ми да му крене притисок а богами и мене . Таква личност немам сретнато досега.
     
    На Meckicja, elena.mak, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да сакаш да му штетиш на сопствено дете и внуче за атер на ојлевци и дојлевци е нон сенс. И ние не бркаме никого од дома, културно им кажуваме дека посетата заврши заради наша удобност во нашиот дом кој сами сме го граделе. Ако некаде сметам, сакам да ми кажат. Сигурно нема да се налутам, нема да имам различен аршин за мерење. Ви посакувам мир и спокој од срце!
     
    На CameliaMiller, Martka, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Не секој живее за внуче и дете кај нас на пример е тој проблем госпоѓа свекрва живее за луѓето,за народот што ќе каже мислам опседната е со тоа.Кога одиме по прослави глумиме лудило хаххаа нема врска што со другиот син не е во скоро никакви односи и што браќата се скарани битно пред народ они се први во се.
     
    На Dalia93, Skorpija25, mKdevojce и 2 други им се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Секогаш постои опција да се заклучиш у соба тазе породена со рани и бебе од 1 ден. Затоа пред време клучот набавете си го од спална и редовно се заклучувајте.
    Оти ако чекате на друг тој друг за негова мизерија нема осет и нема да има па затоа подобро да поигра клучот однапред отколку да му ја мислите кој ли ќе ве види таква никаква во тие моменти.
     
    На bibiiii, CameliaMiller, Luna91 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ova predhodno so go spomna za isaretot ti e dobro. Jas mm go znam kako dise i po disenjeto i vo ocitecmu gledam koga nesto ne mu e po kjef, a i on mene isto. So eden pogled se razbirame se sto treba. Neznam kako mozete da ziveete so takvi pritisoci i da podkjutuvate na sekoe odma site so sronati biseri se.
    Ete vo nedelata bee mm zapnat da sme pravele rucek da viknel nekoj kolega so zena mu. Mu kazav oti ne sum zainteresirana ni raspolozena, vika sum go kroela nego po moe on sakal gosti jas sum nejkela. Pa nejkam de sakam u nedela koga sum slobodna cel den po gakji da setam a ne da pravam rucoci za neznam koj i posle da mijam kupista sadevi.
    I nema tuka ater ni za mm a kamo li za nekoj ojle dojle i koj i da e. Koga nejkam lugje nejkam sakam da si puvam niz doma cel den.
     
    На Zaklina zaki, elena.mak и supergirlmb им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сами кажете им на луѓето што сакате, а што не.
    Не мора да чекате на мажот ви.

    А ако ви прави прболем тој, за тоа што сте искажале мислење и сте поставиле ред, кажете му дека ако не му чини, може и без жена и без дете да живее. Нека си одбере сам. И стоете си на зборот.
     
    На CameliaMiller, BGLIGOROVA, candy.cane и 10 други им се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Јас некако ги оправив проблемите кои ги имав, што со итрина што соо разговор, сега и свекор ми е тука и тој се покажа како поосетен и се кара да не се заседнува долу и да не се меша, ама сега ми излезе друг проблем. Сега маж ми ќе оди нели во Англија, а јас мора да чекам околу 4 месеци за да му се придружам, и свекрва ми доби фикс идеја дека оти сме сами двете, нема што на два спрата да се пали оган, да сме штеделе ќе сме седеле долу заедно, двечките:| Јас разбирам штедење ама не сме толку критични за да штедиме толку на дрва, секако таа е до 4 на работа и додека да легне нема кој знае колку дрва да се изгорат, плус до лани кај маж ми во собата се трошеше плус струја на велико па не гледам некој да се побунил. Јас не можев ништо да речам на тоа, нејзина куќа, они ќе купуваат дрва. Кога останавме само со мм, му викам ти би седел ли со мајка ти во една соба 4 месеци сам, вика не, епа викам што кјутиш кога го рече она тоа и он како демек е како да и кажам. Јас се понудив дури и за дрвата да дадам пари само да е раат ама не никој не ме ферма. Не знам како нема осет дека јас сакам приватност, сакам да седам сама. И викам како демек ама ако не пушиш дома, вика ако ќе се качувам горе ќе пушам. И сега како да се справам со ова, стварно ич не сум паметна. Се размислувам да и правам суптилно нејзе да и е неудобно, пример да си легнувам во 10 и да и викам дека ми смета тв или додека работам да намали оти ми смета или да си исклучам тв за да читам...такви некои работи. Не сакам да правам кавги, ама не знам на кој начин да се побунам оти не е моја куќа, тој нема да е тука и јас не плаќам за дрва и сега ајде де како вие би постапиле.
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас би седела, затоа што едно се само 4 месеци што ќе отидат знаеш како додека трепнеш, друго оти сепак стварно е незгодно а она инсистира, најверојатно не и е толку до дрвата како до друштвото да не е сама можеби, па сака така да се подржувате у дрштво за арно за лошо за недостиг од мажите.
    Те разбирам се што сакаш да кажеш али мислам дека не е крај свет може жената едноставно сака да подели живот со тебе 4 месеци да не е сама оти си рекла утре и она ќе оди па ќе бидам скроз сама..
    А може и да не се слагате па сама ќе се премисли и качи горе .
    Не знам, крај краева можеш кога сакаш сама кога работиш итн итн да си седиш сама у соба она нека праи ручек на пример, ќе излезеш ќе шеташ, другарки роднини семејство..
    Ќе мимат бргу месеците..
    Може па и ќе заштедиш за шопинг утре у англија така јас од искуство ти викам оти ќе се забораиш по моловите таму
    Ајде издржи уште некој месец и фајрон после следува најубавото!!!:inlove:
    Тоа е мое мислење што не значи дека треба да е така и дека треба така да правиш сепак ама те разбирам компетно сепак.
     
    На violetblue, Offspring, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Ма ни со мој родител не би седела во иста соба, не со свекрва. Океј е неколку часа, да речеме после работа додека ручате, кафе, некој ред муабет, ама треба малце приватност, нели треба веш да сменеш еве на пример, после бањање може сакаш саат време така по бањарка да се тинтраш со кремови, млека, чуда. И она да ти виси над глава додека го праеш тоа. Па за деца мали сите праат башка соба не па две возрасни жени да се пикнат во една. Отворено кажи си не можеш и готово.

    или друга опција, па зошто 4 месеци не си поседеш кај твоите? Изводливо е? Да му речеш на маж ти дека и онака он не е дома, да го искористиш времето пред преселба со нив?
     
    На bibiiii, oblace1, kukla21 и 10 други им се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Jas bi si otisla kaj moite :$
    Ispravno ili ne, ljutele ne ljutele 4 meseci ko pred kamera ne biva. Ke mu objasnam na mazot deka e stvarno ne prikladno vo isti prostor so majka mu, da ne mozam covecki da se opustam, plus vaka uste poveke ke se zastedi, stom e stedenje prvicnaa pricina za taa odluka.
     
    На Rose96, kukla21, Glasna и 7 други им се допаѓа ова.
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    @vitamina Витаминке она е навикнана да седи сама не и толку за друштво, после ќе се врати свекорот кога јас ќе одам па нема да е сама. А и за друштво ќе се дружиме, секако ќе ручаме заедно, ќе пиеме кафе, додека да се стопли горе не ми прече да си седи долу, ама вечерта кога завршувам со работа и кога сакам да се истргнам што би се рекло на гаќи, да си пуштам тв и да си бидам опуштена сама во свое друштво ми е нешто непроценливо и многу битно и затоа не можам да го сварам ова...си кажав предходно како се однесува и мене тоа ми пречи, секогаш ќе наоѓа рачка, зошто ова го правам така не вака, зошто не ги спуштам ролтните или не ги дигам...значи таква си е сака по нејзино. Пред некој ден броев колку пати ми ја спушти ролетната и го затвори прозорецот откако јас го отворив и тоа е 5 пати. Не седеше долу, дојде нешто да земе, спушта ролетна и затовра прозор, јас го отворам и дигнам ролетна, после 15 мин пак исто, како за инат, оти така намислила дека треба. Епа не можам со такви работи да се расправам. На крај краева ќе си земам и ќе си дојдам кај моите ќе си поседувам тука по недела време па нека си сфати сама.
    Не сум навикната јас да седам со некој, ми треба приватност и мир, многу ми треба, работам со исклучен телевизор и во комплетна тишина, не можам поинаку, а да работам во соба не е можно оти спалничката ни е 2х2 и е буквално преградена во дневната соба. Те разбирам што сакаш да кажеш ама мене не ми одговара тоа макар и само 4м биле, мора да најдам чаре.
     
    На Rose96, CameliaMiller, BoaVista и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да си седиш кај тебе ,цел ден да ме гледа шо правам како правам не , плус па и мт да не е тука , не седам па и на глава да ми се качи. Пошо и мм оди на пат понекогаш со работата , сакаме навечер да си се чуеме , па ако е неколку дена и малку поопуштен разговор ,ако ме разбираш. Сепак мислам да ја седнеш и да и кажеш дека сакаш приватност.
     
    На јolene и 1209 им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Да и тоа го заборавив, и ние се слушаме често така, некогаш си правевме и побезобразни работи кога беше предходно во странство, сега ако е таа долу тешко дека ќе можеме. Јас би отишла кај моите, ама и таму немам кој знае каква приватност, собата ми е многу ладна, а како што кажав работам од дома и ми треба мир, во дневна, зимно време тоа е крајно неизводливо, ова ми беше многу плус и ептен се радував дека ќе можам да работам на раат сама, ама изгледа нема да може, ако не јас ќе си терам по мое, кога ќе дојде време ќе видам како течат работите, на крај веројатно ќе се извадам со работата и легнувањето рано, оти таа легнува во 1-2..ќе испробам некои финти. Јас разбирам дека е нивна куќа, ама кога со мм разговаравме за место за живеење они беа тие што ни отстапија спрат, ние сами си го средивме, со кредити и печалени пари, ситници тие ние помогнаа и затоа сметам дека иако е нивна куќа кога веќе решиле така треба да имаат осет дека сега тоа е наше, не можат да ставаат правила и да нарушуват мир оти е нивна куќа. Не знам грешка ли сум луѓе, ете вие сте постари,поискусни, стварно не знам.
     
    На Aneta92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    А зошто си комплицирате? Како што ни објасни на нас, објасни и неа. Сака те разбере, сака не. Нејзин проблем. Што толку се устручавате? Па и ќе се замарам финти да смислувам или да бегам кај моите само да не се увреди... (facepalm)
     
    На bibiiii, Rose96, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Епа оти не сакам уште сеа да се карам, и според неа да се правам паметна, а и оти не се разбира од збор. Предходно за проблемите и кажав, за прозорот и кажав, за цвеќето и кажав и пак си тера по нејзино, не дека ако и кажам и за ова ќе се смени нешто, затоа тражам алтернативни начини. А баш би сакала да постапам така, да и кажам и ич уше да не ме боли како ќе сфати, ама не сум таква, глупавка сум малце за такви работи.
     
  17. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Те разбирам нормално ќе направиш и таков муабет , па маж и жена сте. Плус како што разбрав дека се понуди ти да ги купиш дрвата за кај тебе , ако е така шо се замараш , кажи и знам дека добро ни мислиш као да заштедиме , ама не се мешај во туѓ есап.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Потруди се да не бидеш таква, многу ќе ти биде поедноставен и посреќен животот. Јас искрено со таква жена би свела комуникација на минимум. На ММ би му рекла дека сме различни карактери, не можеме да се пронајдеме и подобро така него расправии. Едно кафе во три дена доста и е. Живеење во иста соба ни 4 секунди, не 4 месеци.
    Ситуација од кај мене дома. Готвам нешто и свекрва ми дофрла - не ставаш и тоа? Земи крпа ќе се изгориш!
    Цело време под лупа ме посматра. И фино лепо и викам, ај те молам оставиме да работам, ме нервира кога некој ми виси и ми сугерира. И на тоа добив извини и штама. Си кажувам у моментот што ми смета. Сака се лути, сака ме разбере. Немам резервен живот да го трошам на вакви глупости. Побитно ми е јас како се чуствувам, него некој друг што нема осет. При тоа сум праведна. Не ја замарам ни јас неа.
     
    На oblace1, CameliaMiller, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Е и мојава е таква, секогаш нешто да се дофрли и да се даде предлог поинаку да се направи, и ако јас речам не, не прифаќа. Најпрост пример, и викам не сакам да јадам, кога ме праша дали сакам од нешто, она вика а од ова, малку да ти ставам, од ова малку, јас повторувам не, она продолжува и на крај колку и да викаш не она ќе ти стави малку и има да го јадеш. Или нешто ново готвам/спремам пр, она зема упатство чита, зема гугла дали така треба и ако не е како јас што го правам она одма кажува како треба и ако и кажеш не сакам, не може она продолжува да сугерира додека не кажеш може. Таква си е жената сака до крај по нејзино да биде и тоа е тоа. Онака е стварно добра жена и фина е, не е злобна и затоа нејќам да се карам,а и ме гледа како ќерка(што не знам дали повеќе ми е од фајда или ме нервира) знам дека некои работи ги прави оти е старее, ја фаќа климакс, па и научена е така цел живот да не и велат не, образована е, архитект, работи во државна служба, не е да речеш проста жена за да не се разбереш со неа, значи не дека не разбира туку сака по нејзино да е. А и глобално нема осет, нема ниту срам, таков карактер, од ништо не се срами, за неа нема правила, нема прописи ако она намислила нешто така ќе биде. Епа оти разбери се со таков човек.
    Пред некој ден тргаме на мини одмор, јас спакував веќе се, спаѓа долу ми носи боксерки, еве вика стави му ги и овие, викам спакував се, ама и овие стави ги, викам спакував веќе, а еве и дуксерот стави го, отвора куфер да стави, на крај и се развика мм вика мамо остај се што треба е спакувано. Потоа за јадењето, земете да јадете нешто, ќе одам да ви земам, какви банички сакате, велам ќе си купеме по пат секако никој нема јадено, не ме слуша дека и зборам тоа, продолжува, а да ви сремам по еден сендвич, нешто барем грицки да земам, мм на крај вика добро бе мамо ние мали деца сме, ако ти не ни кажеш нема ние да јадеме и она гледа накај мене и како, е добро што лошо велам сеа. И ете такви милион работи секојдневно...ама и не е само со мене таква, општо е, со ќерка и исто, само она и е ќерка и и враќа на се, а јас ете на грло ми стои не можам да го кажам.
     
    Последна измена: 21 септември 2018
  20. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    @1209 додека молчиш и се устручаваш ќе имаш кнедла на грло и ќе се нервираш секој ден додека живеете во иста куќа.

    Разбирам дека не сакаш да ја навредиш, ама почитта е обострана работа и треба да се заслужи.

    Пробај да му кажеш на маж ти да и каже дека нема потреба да седите заедно нон стоп, дека потребна ти е приватност. Ако ова не упали, тогаш биди директна и крај. Од тие двата примера што ги наведе, она разбира само со повишен тон.. според мене повишен тон е далеку подобро отколку некој да си игра со моите нерви секој ден.

    Јас сум доста директна, па затоа вака решавам проблеми и ретко кога после мислам дека сум згрешила. Не сум должна да трпам нечии испади, манипулации и не знам што па одма сечам, со повисок тон ако со добро не иде. Ако не можеш вака, тогаш единствено решение ти е еден ептен отворен муабет со маж ти, кажи ми колку ти пречи сето ова и нека се потруди да и пренесе така што нема да заборави после два дена.
     
    На Lolipop23, јolene, Luna91 и 4 други им се допаѓа ова.