1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Зошто кажувате мислења како треба некој да се однесува со своите синови, колку и како да им дава!?
    Македонски синдром, сакаме да се мешаме и да расправаме за туѓи дворови...е затоа неможе да не бидне, сељанчана сме тешка.. Кој сака да има нека си створи сам, ако не и се допаѓа, нејзин проблем!
     
    На rolulika, buba4e89 и zalosna им се допаѓа ова.
  2. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Па кај нас обично така функционира, жената оди кај мажот... ако мажот е кај жената домазет, тогаш мајка и ќе му обезбеди, во секој случај ако гледаме така тоа не е ни од свекрвата бидејќи и таа е нечија жена, туку најверојатно е од свекорот.... Кога би имале две деца би ги делеле? На едниот би му дале тоа што сте замислиле, а другиов кој го мати така? Епа не е во ред, ако немаш средства и ако не знаеш да делиш тогаш роди си едно и дај му се!
     
    На Anyshka, Alanna, ZAHRA и 6 други им се допаѓа ова.
  3. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322

    Епа синот со целиот спрат сам ли си створил или од мама и тато? Јас не се расправам за туѓи дворови, туку споделувам мислење и на некој начин искуство со вакви "праведни родители"
     
    На Anyshka, Skorpija25 и WildMk им се допаѓа ова.
  4. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Епа не сме ние странство државата да ни обезбеди станови, овде кај нас не секој има можност да се оддели, затоа што знаеме како функционира државата. Ни работа асолна , ни плата, па некој не исполнува ни услов за да земи кредит и да се тргни настрана. Епа кога веќе таква ни е државата зошто да не се знае да се напраи асолен муабет и децата да се третираат подеднакво, тоа значи дека едното е позаслужно од другото? Не ве разбирам како можете да правите поделби меѓу децата, но кога би имале деца веројатно нема да размислувате така!
     
    На Anyshka, Skorpija25 и merina.93 им се допаѓа ова.
  5. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Мажот ти ај што е мирен него така му чини. Проблемот е што ти и свекрва ти не се трпите. Или седи таму со неа и спреми се на огромни компромиси и отстапки бидејќи за маж ти нели нема ништо кај да седите или пресечи и одете под кирија.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Наравоучение:

    Никој да не прави куќи повеќе, и да очекува да 'дели' спратови, и се' да помине во најдобар ред.

    Ако некому се инвестира во живеалишта за поколението, само станови.. и на сите деца исто.
    Или ништо за никој.
     
    На trtla, Alanna, oblace1 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Постарите пак ќе прават како им чини.
    Оставиле куќа не била правилно делена тоа на младите не им чини.
    Не оставиле ништо, биле немајки и нетатковци:D
    Најголемите проблеми се поради немање слога меѓу брат со сестра, сестра со сестра или брат со брат за поделбата па после очи си вадат па снаи и јатрви исправаат криви дрини, собираат и одземаат, делат и множат по некои други правила.
    Кога ќе има доволно сакање и почит меѓу децата и старите кога ќе ги фати климакс или едноставно старост се со слога и разбирање се решава.
    Во спротивен случај секој полнолетен кој стапува во брак треба да си има во предвид дека од тој ден споруг и сопруга од 0 почнуваат се заедно, ако им чини бујрум брак ако не нека си седат по дома:)
     
    На CameliaMiller, baba Rada, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Пресеков, да ја трпам нема, дадов опции и краток временски период... Мм има време да размисли што ќе прави, во спротивно јас знам што ќе направам. Повеќе нема да дозволам да бидам мета на понижувања и навреди ама баш од никој.
     
    На Anyshka, 1209, ZAHRA и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    А зошто снаите од нивните родители не си бараат еднаков дел туку таму оставаат се кај братот, па после сакаат туѓ имот да делат и распределуваат?
    Ако не им чини кај свекрвата нека си го земат мажот кај нив.
     
    На trtla, CameliaMiller, PinkGirl* и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Родители не се само родителите на мажот , се зборува општо и за од кај девојчето и за од кај дечкото. Сите родители ,за да нема караници меѓу децата или обезбедете за двете , или нема ништо за двете и нека си се снаоѓаат сами.
     
    На candy.cane, oblace1, Skorpija25 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322


    Ако е праведна поделбата подеднакво зошто би се карале меѓу себе децата? Гледаат исто им е дадено колку можеле родителите толку, кој сака повеќе нека си направи купи среди...
     
    На Skorpija25, WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Само да се надоврзам на постот.

    Ме нервира поделба на децата. Без разлика дали тоа е од страна на мажот или на жената. Не е во ред за еден да има, а другиот да се снаоѓа. Некој да си го прчи на готово, а некој да рмба како коњ и пак да не е доволно за да стекне нешто.

    Од моја страна сме поделени. И двете подеднакво. Од страна на маж ми не е така. Веќе имам пишувано. Браќата негови добија, а он е препуштен самиот на себе. Затоа господата свекор и свекрва ќе си го добијат тоа што го заслужуваат.
     
    На Anyshka, candy.cane, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Не, не се зборува за родителите од двете страни, барем @S.kiki не зборува, туку се изјасни дека родителите на момчето се должни да помогнат, бидејќи жената одела кај мажот да живее.
    Јас мислам дека е крајно лицемерно од твоите ништо да не добиеш, ама затоа да оправаш криви дрини кај свекрвата, кој колку земал, зошто тетките на мажот не го давале делот, што ќе им бил,бла бла...нит свекрвата нит па некои си тетки не се должни кров над глава да обезбедат.
     
    На candy.cane, CameliaMiller, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  14. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    И неправилно и правилно поделен имот е сепак поделен и дадено нешто.
    А тој што бара влакно во јајце и правилно поделено не му чини, малку му е...
    И да така е ако сака повеќе нека си купи и среди ама зошто да купи кога може да приграби повеќе од другиот кога ќе дојде снаа или јатрвата и ќе почнат да оправаат криви дрини дали било праведно или непрведно делење и што на кого му следува и кој колку добил или не добил или требал овој повеќе оној помалку или нај дно од дното се на братот а на сестрата прстот в уста.
     
    На dafe993, zalosna и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322


    Јас зборувам од аспект на родителите што треба да направат, во однос на поделба меѓу децата, дека не треба да се фаворизира едниот на сметка на другиот, а не кој колку ќе биде задоволен. Јас утре како родител ќе им дадам еднакво на моите деца а тие ако не се задоволни нека се надградуваат ама исто ќе добијат. Родителите се тие што треба да ги постават темелите на однесување меѓу децата, ако самите деца согледаат дека родителите не ги рамнат нормално дека ќе се развие ривалство и ќе сакаат да си зимаат меѓу себе
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Е тука е проблемот не , не е нормално.
    Ако родителите чинат неправда меѓу мене и брат ми или сестра ми не значи дека е нормално да негуваме ривалство брат со сестра, брат со брат, сестра со сестра.
    Ама ти сметај дека е нормално и со тоа што ќе ги убедуваш во иднина твоите потомци дека е нормално ова и праведно да ги поделиш пак тие има веројатност да се гледаат ко ривали дека нели нормално е(дека нормално е да негуваат ривалство ако тие си замислат ете дека ти ко мајка не си ги поделила правилно иако ти ко мајка сметаш правилно си ги делела)
    Инаку најголемо ривалство меѓу брат со брат или сестра и правилно и како и да е делено поттикнуваат снаи, се им смета, зошто во ист двор еве и правилно да се делени, зошто вака зошто така, бидејќи нив тоа им е нормално.
    Тоа нормално не е, ама кој да им каже.
     
    На candy.cane и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322

    Ако твоите родители и дадат се на твојата сестра, дали сакаш да кажеш дeка ти ќе се однесуваш како ништо да не било? Пример, јас како жена да ми остават се на мене а не и на сестра ми, јас ќе бидам првата што ќе рече, не јас не сум единец имам сестра колку мене толку и на сестра ми...кога велам ривалство не мислам на крволочно ривалство, туку дека прво и основно ќе ти биде криво од самото тоа што никој на мал прст не те става, второ што сестра ти воопшто и не и грижа дали ќе добиеш нешто или не се додека она добива све. На такво ривалство мислам. А пак ќе се повторам дека родителите ги поставуваат темелите на однесување. Ако јас целo време ги третирам исто, без разлика за што не само за имот, нема причина за ривалство, се додека добиваат исто внимание и љубов. Ама еве ти мисли си дека нема врска се што зборувам и слободно вади го од концепт. Поздрав.
     
    На oblace1 и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  18. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ќе си кажам како сметам ама одлуката на родителите нема да ме тера да бидам ривал со родена сестра.
     
  19. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Никаде не спомнав дека СЕ ДОЛЖНИ ДА ПОМОГНАТ! Туку да нема подебли меѓу децата! Еве во мојот случај моите ми дадоа кеш. но тие пари не се доволни за стан, треба малце и од кај мм да се потруди некој нели ? Друго моите секој месец ми помагаат финансиски, затоа што имам мало дете и не сум во можност да работам, за разлика од свекрва ми која што користи се што купуваме, а динар скршен не ни дава! Уште и сака да го земе делот што СВЕКОР МИ го правел за син му! Така да не извртувајте нешто што не сум кажала. И добро напоменав кога мажот би пошол домазет, бабата и дедото би се грижеле нели?
     
    На Anyshka, Skorpija25, ZAHRA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    И друго, не барам кров ни од свекрва ми , па уште помалце од сестрите нејзини да ми обезбедат. Сакавме да ГО КУПИМЕ ДЕЛОТ ОД ТЕТКИТЕ (има разлика). А свекрва ми нема ништо па да барам од неа!
     
    На Anyshka, Skorpija25, ZAHRA и 1 друга личност им се допаѓа ова.