1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Ако родителите не се должни да помогнат, тогаш и младите немаат никаква должност за нив, секој за себе.
    Еве да речам свркорот кај мене, не бев работноспособна 7 месеци, терапии, операции, чуда и врагови, не не праша дали имате или немате, камоли да даде, а ние со 1 плата мало дете ,една плата плус и ова претходно што кажав.
    Е сега он бара од нас, ама доби шипак и никад нема да види никаква помош, нити поддршка. Нит барам, нит давам!
    Кој ќе ми помогне ке вратам, кој се прави многу паметен, јас уште попаметна и така.
    Се е тоа взаемно!
     
    На Anyshka, princess92, oblace1 и 27 други им се допаѓа ова.
  2. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.953
    Допаѓања:
    13.898
    Ее тоа е веќе друга тема. Во нашето заостанато општество така останало. Само кај нас нормално е ќерката штом излезе од куќата веќе за неа таму место да нема, туку се останува на синот, само тој има право на се' што спечалиле родителите цел живот. За жал тоа е случај во најголем број од фамилиите кај нас, затоа што родителите не знаат да се чукнат по глава и да размислат дека и тоа им е дете, а не синот чедо а ќерката на патот најдена. Значи ако се две сестри се дели на пола а ако се брат и сестра само на братот. (facepalm)
     
    На Skorpija25, WildMk, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе, и кај нас е истото. Затоа кога ќе се сврти тркалото, ќе знам како да вратам и јас! Кој не доживеал не знае како е!
     
    На Anyshka, princess5, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Одамна ви немам пишано. Кај мене ситуацијата не се подобри воопшто, напротив сега воопшто и не разговараме. Значи секој совет од типот седни разговарај, почекај ке си легне на брашното и сл, кај мене не беа успешни, веројатно ако си е жената тешка психопатка, како мојата свекрва залудно е се. Од пред 2 дена престана да ми зборува и таа малку комуникација што ја имавме прекина, бев на гости со синчето кај моите, татко ми го чува додека сме на работа, цел јануари, и на госпоѓа веројатно не и одговара нешто. Од петокот не ми возвраќа ни на добар ден. Единствено ми е жал за мм.
     
    На candy.cane, Annora, ZAHRA и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Не сметам дека нешто сум "доживеала" или дека нешто допира до мене...
    Воопшто не го оптеретувам мозокот со тоа, нити па ставам при срце зошто треба некој да ми е на ниво за да придадам значење, во овој случај не, само како пример дадов....
    Мислам дека жениве во темава премногу даваат до значење на непотребни работи, дозволуваат животот и бракот да им го водат трети лица кои воопшто не треба да бидат инволвирани во тој сегмент...
    Не разбирам, имаат се , свекрвата не им зборувала и ќе приумрат од нервози...
    Па нека не зборува, нејзин проблем..
    Зборувала по комшии, нека зборува, нејзин срам и "култура" не мој, интелектуалното ниво ме ми дозволува да помислувам на вакви глупости, не па да се опседнам со тоа и истото да ми го диктира и води животот.
    Пререкувала, па пререкува зошто самите им придавате значење и тоа допира до вас, кога ќе ставите една бариера во мозокот и кога ќе се научите што може да влезе во него, а што ќе остане надвор од него ќе имате одлични бракови и одлична живеачка.
    Јас живеам токму вака, едноставно нит барам, нит давам и тоа е тоа, муабети не стигаат до мене , нити па дирекно некој нешто се осмелува да каже, фала богу сега сум здрава, силидно заработувам, сопругот исто така, не дозволувам да допираат до нас лица кои воопшто не се засегнати од мојот брак.
     
    Последна измена: 13 јануари 2019
    На Anyshka, CameliaMiller, sparklie и 14 други им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав последните четири страни и на сите ви посакувам да се спасите под свој покрив.

    Темава е колку да ви биде полесно ама мажот под рака или за нога и под кирија. Тешко ќе е на почетокот, но се ќе се среди со тек на време. Потешко е да се живее со свекрва.

    Е сега ако мажот не сака без мама, тоа е веќе голем проблем за жената. Треба сама да донесе одлука.

    Дојдов само да кажам дека животот е краток. Не дозволувајте да се нервирате. Нервозата е причинител на голем број болести. А допрва почнува вашето.

    Сите сме мечтаеле за пронаоѓањето на вистинската љубов и оп кога ќе ја пронајдеш тоа се претвора во најголемиот кошмар. Борба за свое катче и се ќе биде во ред. Што подалеку тоа подобро.
     
    На Anyshka, lylaby, dipsidipsidipsi и 31 други им се допаѓа ова.
  7. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.270
    Допаѓања:
    90.943
    Пол:
    Женски
    Постов ти (y)
     
    На SummerGirl, rolulika, Ladyyyy567* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со повеќето мислења,посебно дека не треба да се обраќа толку внимание на трети лица,но кога сте под ист кров тоа е скоро невозможно,колку и да се трудиш нервози постојат-повеќе или помалку.Сепак во цела таа приказна во заедница,партнерот т.е.сопругот е многу важен фактор и како тој ќе се постави.Колку и да е никаква свекрвата,колку и да прави проблеми,ако имаш разбирање со мажот,ако имате ист став,исти заеднички гледишта и планови за иднината,тогаш сте на иста страна и никој не ви може ништо.Проблем е кога жената е оставена сама на себе да се бори со сите,во новата средина..без да наиде разбирање за целата ситуација.Тогаш веќе има проблем со мажот,а не со другите со кои живее.Секој современ маж треба да има став и да си ја брани својата фамилија.Ако е мамино синче,или како повеќето наши балкански мажи,жената да седи дома и да ќути и гледа деца само,тогаш доаѓа проблемот.За мене таков 'маж' е пи*ка кој не е способен да се избори за својата фамилија:)
     
    На Anyshka, Sandrin4, Miss.N и 8 други им се допаѓа ова.
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Има цела тема за ова, ве молам не ја оптоварувајте оваа беспотребно.
     
    На Milobebence и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Многу ми е криво што јас не го направив тоа кога бев бремена со малото.Да заминев тогаш пола од проблемите што ги имам немаше сега да ги имам.Пошто мојата свекрва бараше и уште бара послушност од мене.Ситуацијата толку се влоши што дојде до навреди, проба физички да ме нападне и ме избрка од дома.Јас нит сум малоумна нит малолетна за некој да ми го диктира животот.За жал многу луге од таа генерација живеат за комшиите и за таа другите што ќе кажат.Проблемите на време треба да се решаваат а бракот е меѓу мажот и жената и никој друг.Видела не оди и си заминала.Со мажот нека си решава за натака.
     
    На Anyshka, sparklie, Nausicaa и 17 други им се допаѓа ова.
  11. Bonbonçe31

    Bonbonçe31 Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Јас бев исто. Но проблемот не беше само свекрвата, тука беше и сестрата на свекрвата, комшиите и кој не други. Екс маж ми многу ја слушаше. Пробав и под кирија и со разговор и џабе све. На крај да дознаам дека го носат по бајачи и гатачи, таа мајка му била швалерка на многу близок член на фамилијата моја. Го оставив кај мајка му и јас си продолжив по мој пат. Се разведовме и тоа е тоа. После разбра јас сум одела швајцарија, аустрија, германија и проба као демек да се смириме ке живееме надвор,нема никој да ни смета незнам што. Му реков ја слушаше мама ти сега седи кај мама ти, ова нека ти биде ум за друга девојка или жена што планираш да ја носиш во тој хаос таму. Единствено ми е жал за девојката што ке ја однесе незнае со какви психопати ке живее..
     
    На Anyshka, Sanja1105, oblace1 и 9 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Ете успеале еден спрат да направат.
    И?
    Нека направат и младиве само еден, чисто да видат како се прави. Па и два-три, таман за децата.
     
    На Nausicaa, Dust и zalosna им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Pa togas I starite neka ne baraat od mladite nisto. Ili neka se potprat samo na sinot na koj mu pomognale.
     
    На Anyshka и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Па за никој од никого ништо да не бара, секој по својот пат.
    Не знам како е кај вашите родители, ама во куќава на моиве, нивни правила важат, не мои или на сестра ми.
    Не знам зошто мислите дека е поразлично во домовите во кои се вселувате.
    Ваши правила кај вас дома само. Се' останато е добра волја од старите.
    Па уште се дрзнуваат туѓ имот да делат.
    Свашта.
     
    На candy.cane, Dust, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Jas ne delam tugj imot, si imam svoe napraveno Fala bogu. Ama vidi Sega, majkata na mm mojata kjerka ja nema videno Eden mesec, ne i kupila nisto, a za nas pa da pomogne nesto sacuvaj boze. Ne mi ni treba, ama I ona vo idnina nema da dobie nikakva pomos, ete I gi drugiot sin I snaa
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Е добро де.
    Ама не заборавај дека твојот маж таа го израснала, не ти.
    Ти можеш до 101 да не ја сакаш и да не и' помагаш, ама не е реално да го очекуваш истото од маж ти.
     
    На candy.cane, Dust, elena.mak и 7 други им се допаѓа ова.
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Кога ме земаа од болница свекрва ми рече,сега ќе ме сватиш како се сака и штити син.
    И да 100 пати ми спомна дека требало уште од старт да се оделиме.
    И во право е да си се оделевме немаше да се случуваа триста глупости вака секој со своето.
     
    На candy.cane, Milobebence и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Како го сакала и штитела син и? Така што ви правеше збрки во бракот и го нервираше истиот?
    Така ли се сака?
     
    На Anyshka, candy.cane, Skorpija25 и 13 други им се допаѓа ова.
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Некој се болно љубоморни и затоа самата си кажа дека требало од старт да се оделиме.
    По далеку од очи тоа поубаво.
     
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Да, ама знаеш, во војна се познаваат јунаците. Тогаш кога вам ви беше најтешко, таа уште повеќе забиберуваше, наместо да се држи настрана ако не може да помогне. Вака сега на муабет само, многу лесно е.
    Го штитела син и. Мај ес.
     
    На Anyshka, candy.cane, Milobebence и 11 други им се допаѓа ова.