1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Се согласувам не дека не АМА зошто и свекрвата не сакала да ја почека еден час снаава и сите заедно да прослават. Снаава нели е дел од фамилијата? Плус и тие се си фамилија со дете..
    Каква почит е таа од свекрвата да седнат сите на маса знаејки дека снаава ќе дојде за еден час?
    Мислам од небо се гледа дека не ја почитува воопшто.
    И да не ја сака ваква таква на син и жена му е и мајка на внуче.
    Коректно човечки е да ја почекаат.
    Прво маж и точно како што кажа па и свекрвата.

    Стварно не е во ред.

    Ќе речеш постари дека баш постарите ги следат овие обичаи а види свекрвава што прави.
     
    На Anyshka, Milobebence, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.811
    Не е крива свекрвата
    И да извадела тортата ако речел мажот крени ја тортата Петкана ке си дојде за саат време рогаш ке дуваме шо ке направела свеки тогаш????
    Гледаш дека е до телето такозвано маж????
     
    На mssuniquee, ZAHRA, Harper и 13 други им се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    До мажот е бе алиске нормално ама па и свеки бе никаква почит према снаата онаа основната што е што се вели од култура сваќаш?
     
    На Milobebence и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Се согласувам али кога мажот нема почит према сопствената сопруга, зошто очекуваш подобро од таа што го воспитала така..
     
    На Anyshka, Harper, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.811
    Шо свеки бе витаминке
    Да не и паднала снаата од п#тката па да и е гајле за неа?
    Неа мажот не а цене свекрвата ке а цене
    И после олекее свекрвата
    Не бе мажот е крив и со него оправај се
    Да речел не Петкана ке ја чекаме свеки можела да везе само
     
    На Milobebence, m.i.g, violetblue и 3 други им се допаѓа ова.
  6. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Не знам во мегувреме што се случило, сега и мм не разговара со свекор ми и свеки. Неделата бев кај моите, вечерта и вчера цел ден никаков контакт немаат. Го прашав што е, кратко ми одговори дека не им било арно.
     
  7. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Еве да ве насмеам малку :)
    Синот ја прашал мајка си: „Мајко, која од овие три мислиш дека е мојата идна сопруга?“

    Мајката му одговорила: „Таа во средина!“

    Синот ја прашал како знае, а таа му одговорила: „Па, таа не ми се допаѓа“.
     
    На hello-kitty.90, cresa-jagoda, galapce и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Што зборуваш????? Мајката била најважна во животот на машкото "мажот" , а не жената ????? Мене ова да ми го речат ќе разговарам сериозно со мм за ова размислување на мајка му и нека си кажи тој лично мислење и пред неа. А ако се сложува со неа, нема повеќе потреба од зборови ја знам вратата !!! Ама мм не размислува така за среќа.
     
    На Anyshka, bibiiii, Малечкоxxx и 5 други им се допаѓа ова.
  9. trtla

    trtla Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    71
    Хелоу
    Јас новопечената снаа сум и можда немам некое искуство. Свекрва ми е џандар и контрол фрик со неверојатна контрола над се. Во меѓувреме ние без работа , се она финансира се снаоѓа и плус живееме заедно. Напорна е понекад, сака све да знае ама не знам јас прво што направив се посоветував со поискусни од мене. Прво, сфатив и ја расчисти дилемата дека не ми е непријател бар не во мојата глава. Пристапот према нејзе го средив у мојата глава и ставот се чувствува дека ми е пријателски. Со таков тип на свекрва почнеш ли лошо , нема крај и неподносливо е за сите. Второ, сфатив дека многу небитни работи не треба да ме тангираат како случајот со тортата со роденденот , на пример мојава сака да готви најбољиот готви најпаметна е увек , се она знае и се тоа не ми смета пошто реално се глупости во прашање да губам време а со тоа да си нарушам мир во куќа. Трето, кога нешто сметам дека е важно за мене од типот кога да се венчаме, каква свадба да правиме, и слично знам да пресечам ама со факти реални со што на крај ќе види дека не е у право. Сега за сега добро функционирам со таков тип на свекрва јер си го сакам мажот па и нив покрај него ги засакав. Има милион маани и јас имам ама сериозно не им давам на значење.
    Само да напоменам многу непријателски почна нашиот однос т. Е она ме гледаше и повеќе од непријателски, ама помлади сме и треба да бидеме попаметни. Не секогаш свекрвите свесно прават работи како таа со тортата посилно е од нив и затоа за глупости не се замарајте.
     
    На Macito007, gjoker4e, Makedonka007 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    На мајка ми не и давам да ми се меша во одлуките, а не па на свекрвата. И двете сум ги подбрала, за неповрзани работи. Мајка како мајка, ми вика "нит се тераш нит се водиш", а свекрвата не смее да ми писне, само едно "добро, вие сте помлади, вие си знаете". И онака многу не ги вртам постарите, сега со бебето па ич. Секоја мајка си е најмајка за своето дете, да не им текне да ми се мешаат во одлуките.

    Знам дека е тешко ако зависите од нив, особено финансиски, ама мора да си држите став. Се надевам нема и јас да станам таква мајка за 30 години... :x
     
    На Anyshka, Biny, flower55555 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Добро размислување. Но ме интересира заедно ли живеете со свекрвата и дали финансиски сте независни???

    Секој гледа да се прилагоди според неговата ситуација и како да се постапи најдобро во моментот. Но другите што се од страна може да ја гледаат некогаш подобро ситуацијата и да ти дадат некој корисен совет.
    Го кажувам ова оти јас бев прва што велев ќе живеам сама со мм, ќе правам како што си мислам итн но на крајот не испадна така. Не сме финансиски независни и тоа е тоа.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    И двајцата живеевме без родителите по 2 години пред да се земеме. Јас живеев прво сама па со брат ми пред да се омажам, а маж ми живееше сам иако мајка му доаѓаше да му го води домакинството. Како што со брат ми не дозволував мајка ми да ми се меша во водењето на домот, така откако се омажив се поставив со свекрвата. Кога на ниеден начин не зависев од своите родители, не сакам да дозволам да зависам и од свекор и свекрва, особено не финансиски. Знам дека не секој може тоа да си го дозволи, ама јас лично немаше и да се мажам ако требаше да живеам со свекрва без опција за одделување. Прифатливо ми е да живееш одреден период, да речеме дури се организираш да си земеш свое. Ама мирот дома ако се купува со една кирија, вреди да ја платиш. Тоа беше причината зошто и првично не живеев со моите родители, поубаво си живееме од кога не живеевме заедно.
     
    На Anyshka, queen007, Notorious-B и 14 други им се допаѓа ова.
  13. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Секоја чест! Одговорна, трудољубива личност сум, знам да си организирам и да си ги средам обврските, но по мое во мое време без ограничување. А кога имам трета личност дома ( но не зборува попреку) јас се осеќам како под надзор, под притисок, колку и да сакам да сум слободна не е исто. И за мир си во право. Но некогаш си велам до одреден период ќе е вака, бидејќи неизбежна е во моментот ситуацијата за заедно живеење со свекрвата.
    Жената е ок, и то многу. Ама не е исто, ја немам слободата која би ја имало доколку сме сами. Слобода во смисла и внатрешно да се опуштам, а не дека ми се сега врзани рацете со лисици...
    Ти уживај си!! :inlove:
     
    На Kate Rina 93, Lolipop23, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Artura

    Artura Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Живееме во заедница со свекор и свекрва.Имаме 1 годишно бебе.Со нив сум имала секогаш разбирање и коректен однос.Сме имале кавги но поминувале.Гледам секогаш да прогледам низ прсти но во последно неможам. Јас не работам го чувам бебето и сум постојано со него. Свеки постојано го мазни му дозволува све и свашта постојано го бакнува цело време е со неа од кога си дојде од работа.Плаче по неа кога излегува од соба,плаче за да го дигне во раце,не оди кај никој друг вклучувајќи ме и мене,кога држи она друго дете оди кај неа и ја трга љубоморно.Јас ако земам друго дете не е љубоморен дури и не ме приметува.А таа како некој паун се шири среќна и радосна раскажува на сите.Понекогаш имам чуство како да е поврзан повеќе за неа отколку за сопствената мајка.
    Таа се најубаво знае..
     
  15. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Decata sekogas se privrzuvaat poveke so taa licnost sto znae da im odi po gaz cel den da gi igra zabavuva i im dozvoluva se. Ama veruvaj nema mesto za natprevar se znae edna e mama a so tek na vreme ke uvidis koga dete place ili e povredeno samo mama si ja bara. Ako nesto ti znaci probuvaj da go ispolnuvas vremeto pominato so deteto so zabavni aktivnosti prosetki igri i slicno. I ne si gi rasipuvaj odnosite so niv radi ova ako se korektni lugeto ne si stvaraj nervozi nepotrebno.
     
    На Animali, Artura и SV1911 им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ич да не ти е криво.
    И мене ми било на моменти.. во вакви ситуации.. до душа, ретки беа.
    После сфатив, дека ако му дозволува се', не е за 'бравос', туку за кудење!

    Никако не му помага на тоа дете, да се развие во здрава личност (условно речено), пошто во животот, како што знаеш и сама, ништо не иди на дугме! Ко шо некои им го претставуваат светот на децата, со тоа што им удоволуваат за секоја глупост.

    Ако менуваш нешто, смени ги ингеренциите кои ги има.
    И кажи и', што смее, а што не смее да му/и' дозволува.

    Плус.. и бебињата, и децата, не се глупи.
    Една мачка ќе ја чуваш, и знае кај кој можи шо сака да прај, кај кој не смее.
    Тоа што се 'дудла' по нејзе, не значи дека ја сака повеќе, туку ја 'користи'.. на некој начин... соодветен за бебе :)
     
    На queen007, Sandrin4, NarCis@ и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Една другарка го имаше истиов проблем,ме замараше со саати на телефон со прашања од типот “што да правам,не сум добра мајка ....”
    Друга пак,се жалеше дека не добива доволно помош од свекрвата, и рекла како сте го правеле така чувајте си го.
    Чекај бе па тоа дете ти е внук,дете од син :fubar:.
    Јас па воопшто немам свекрва,немав шанса ни да ја запознаам доволно.
    Посакувам да имав каква таква па макар и да не се согласуваме.

    Втората кога и заврши породилното,го запиша детето во градинка на 9 месеци и со плачки се разделуваа секое утро. Во торба си носеше конец и игла,секогаш копчињата од кошулата и беа искорнати од тегнење при разделување.
    Свекорот и свекрва и се пензионирани,не работат,си седат дома :^)

    Оваа првата гледајќи не нас како нема кој да ни помогне со децава со тек на време сфати дека и немала проблем,проблемот бил во нејзиното перцепирање на нештата. Си најде работа и притоа воопшто немаше проблем со градинки.
    Знаеше дека детето и е во сигурни раце. Свекрва и се грижеше за нејзиното дете повеќе отколку таа самата како мајка. Раскажуваше,кога ќе се вратеше од работа детето го начекуваше како спие,најадено,стоплено,дома средено,ручек готов.
    Тоа многу значи.
    Свеки и е од исклучителна помош.
    Шетаа слободно со мажот кај ќе стигнеа.
    И иако детето повеќе часови минуваше со бабата,на крајот од денот си ја бараше мама за спиење.


    Поентата ми е не си го расипувај односот поради нешто што е сосема нормално.
    Обиди се да се ставиш на нејзино место. Имаш дете,да доживееш да видиш дете од своето дете,колку би се грижела за него?
    Мајка ми постојано вели дека љубовта кон внуците е неизмерна дури поголема од љубовта кон своите деца и дека ќерка ми ја сака повеќе од мене.
    Би сакала сите да го доживееме тоа чувство.
    Ако сакаш можам да и кажам на другарка ми да се зачлени ма форумов и да ти пише порака, чисто онака да те посоветува,да размените искуства. :sun::l:

    Ти посакувам брзо да го пребродиш овој “проблем”, во меѓувреме искористи ја можноста, поласкај и на свеки дека бебето навистина неа ја бара, многу ќе и значи.
    Барем имаш можност да се издепилираш,исчупаш и на мира да испиеш кафе,не брзаш кога си во тоалет.
    Многу мајки тоа не го можат знај.
    Биди среќна,нема да ја изгубиш љубовта на бебето кон тебе како мајка.
     
    Последна измена: 26 февруари 2019
    На queen007, Bella*, Monella и 12 други им се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Moeto e godina i pol, svekrva mi go cuva i mnogu se sakaat i se privrzani eden so drug. Koga ke dojde sabajle on e ziv sreken, trca vo nea, skoka od radost i jas si odam so mirna glava na rabota. Koga ke si dojdam, a ona si odi place, se pika vo nea, ne saka da se odvoi. Pa od prozor mafta mafta. I jas sum najsrekna majka. Si odam na rabota znaejki deka deteto mi e so nekoj sto go saka i deka mu e ubavo pa zatoa si ja saka baba mu. Da mu e loso, da ne go cuva ubavo ke place od nea i ke bea vo mene. I togas jas li treba da se raduvam deka lele mene najmnogu me saka.
    Bidi srekna sto go saka i sto ja saka. Povrzanosta uste sega se pravi. Utre ke treba na rabota da odis. A i da ne odis. Ako si go saka vnuceto, treba da si srekna.
     
    На mssuniquee, pianogirl, sparklie и 14 други им се допаѓа ова.
  19. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Моето е 4 год.и само со дедо му е врзан,по цел ден му го терат ќефот,го играт,го шетат... Не можит од него да седнит едно кафе да се напиет :) а јас сум слободна да си се занимавам со бебуш и на крајот сите задоволни! Ако се коректни луѓе искористи ги до максимум и уживај..
     
    На Mama993 и WildMk им се допаѓа ова.
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Нормално е да се јави ваква љубомора.
    Знај само мама си е мама и мама е на прво место!
     
    На anggell и WildMk им се допаѓа ова.