1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    @forumce А во иста куќа живеете? Ако е така да ти речам јас одете под кирија. Мојата мантра нели на секое прашање. Ние да не се одделевме истово како ти ќе го пишував.
    Покрај последните мислења во темава ова изгледа како ситница, но сепак не е баш. Ти се собрало се. Имаш добра душа и трпиш. Да беше злобна немаше вака да ти е.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Епа не и ја оставај на чување тогаш и решен проблем
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Па кога си втора смена на работа не и ја оставај на неа да ја чува . Т.е кажи му на маж ти само тој да си ја чува .
    Јас така би направила
    Вака само нервози се полниш непотребно .
    А она си има изговор гарант - Од кај и го чувам детето па и маани ми наоѓа . Се си мислам дека свекрва ти така си размислува
     
    На CameliaMiller, m.i.g и simona_baby им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако имаш кој да ја чува (а да не е свекрвата) кога си втора смена, тогаш носи ја таму. Многу си напната некако, се осеќа во твоиве постови, немој да дозволуваш да те изнервира жената. Ако имаш избор, а имаш, и гледаш дека е џабе зборењето, тогаш прекини да и ја оставаш.

    Јас некако мислам дека е малку претерано нервирањето за вакви глупости, ама претпоставувам дека не се сложувате убаво, па логично е и ова. Од лично искуство, не вреди да се нервираш. Што дека се нервирав, си легнав на брашното. Моиве деца пред и после школо и градинка ги чуваат свекор ми и свекрва ми, и да ми смета нешто, тоа е, немам избор освен да напуштам работа. Ама не се жалам, најадени, спастрени, нашетани. Со моево работно време и патувањата на мм, среќа што има кој да ми ги причува.
     
    На bittersweet, WildMk, NarCis@ и 8 други им се допаѓа ова.
  5. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    На различен спрат сме. Имаме вложено колку половина стан тука. Знаеш колку се каам?

    Инаку маж ми беше до покасно на работа, отиде ја зема од градинка и се врати на работа. Он ја чува кога јас сум на работа, нормално се качуваат горе и седат и они со неа. Не сакам да му речам да ги испуде. Ко почна на градинка запнаа они да ја земаат, иако не им е успат, не попуштив. За се сакаат први да бидат, пред нас.
     
    На buba4e89, Bubce38, Black girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    има пишано погоре дека секогаш мажот ја чува, тој ден не можел зошто се задржал.
     
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Јас не прочитав такво нешто
    Како што разбрав маж и тој ден бил до 7 ипол на работа
     
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Kako taka? Ne treba da kjuti za svoe dete. Treba da slusa sto ke kaze majkata. Babata go pricuvuva samo, ne smee da pravi sto ke I tekne.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Еднаш мајка ми кажа дека може да ја чува, она рече ее не, јас ќе ја чувам. Не дозволува да ја чува мајка ми, и гледам дека не им е мило кога е кај моите.

    Јас не знам дали некоја од вас би оставила дете на чување на некој кој на вашата мајка има кажано дека ако маж ви не ги слушал нив, ќе ве испуде од куќата, и ред други работи и тоа неколку недели пред да се породете?
     
    На 1209, ZAHRA, FlowerPower и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    две страни понапред “Вчера свекрвата ја чуваше малата оти маж ми повеќе се задржал на работа и ја одвела во град да шета по бутици со неа“

    очигледно не сте во ок односи.
    гледај да не остане детето веќе кај неа и не се нервирај.
    игнор мавни и. само стрес си правиш вака.
     
    Последна измена од модератор: 21 март 2019
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Ако е мајка ти слободна договори се со маж ти во ваков случај да го носи детето кај мајка ти. Или да ја собере и мајка ти уз пат и кај вас на спрат да го причува додека да дојдеш ти.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Ако е така како што кажуваш онда не ја оставај на чување, ама договори се со маж ти, не со неа.
     
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Auu, loso. Kako be taka ne dozvoluva? Koj faktor e taa da ti kazuva da ne ja cuva majka ti?
    Jas takvi ne bi gi ni poglednala, a ne dete da mi cuvaat.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    @forumce твоево не да е претерување туку од мравка слон правење, исто ко мајка ми со баба ми. Дури кога се роди сестра ми по мене се средија работите затоа што кога виде мајка ми нема на кого да ме остава не со повишен тон и директно туку со мило, можеш со поголемава вака и вака. Убаво ти пиша @danichap ако детето си ја сака бабата и добро е чувано дај и слобода, но вака испаѓа ти имаш поголеми проблеми со неа и ги истураш преку тоа дека го однела детето до град и не ти кажала. Ем сакате да ви ги причувуваат ем вие да наредувате како ќе ви ги чуваат, па и откако си и повишила тон се лутиш што ти рекла дека никаде нема да ја носи веќе со неа и ти заклопила. Ти што очекуваше? Да фати да ти се извинува и заблагодарува што си дала да ти го чува детето?
    Свекрвите не ви се должни да ви причувуваат и гледаат децата ако не можете самите и за тоа време што одвоила да го посвети на внучето треба да си благодарна. Не ти чини како ти го чува или не те слуша или мислиш лице ти прави нема што на неа да го оставаш во иднина и решен проблем.
     
    На bittersweet, Harper, NarCis@ и 9 други им се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Порано се знаело снаата чути и трпи. Барем во мојата поширока фамилија сите живеат во една куќа, снаа и свекрва на исто место, иста кујна, исто купатило, некаде само еден спрат, некаде два ама горниот за спиење. Буквално сите.
    Ние децата што се омаживме/ оженивме сите под кирија.
    Прагот на толеранција ни е намален. Сакаме повеќе слобода. Сакаме по наше да е. И сметаме дека тоа е правилно.
    Најубаво е секој на време да е спремен за сопствен куќа/ стан или под кирија. Ретко која снаа и свекрва се трпат.
    Е сега проблемот е што свекрвите со душа чекале снаа и внуци, а ние бегаме од нив. Не мислиме на нив. Со мајка ми и татко ми па немаме исти размислувања. Се менуваат времињата.
     
    На Anyshka, flower55555, pianogirl и 4 други им се допаѓа ова.
  16. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    За да знаеш дека не си сама, син ми имаше 9 дена, кога свеки го направи најголемиот стрес и скандал што може некоја родилка да доживее. Да не се навраќам, да скратам, од тој ден забрани моите да доаѓаат во куката, зошто нејзина нели, и до ден денес е така. Има од лошо и полошо
     
  17. Schwanger

    Schwanger Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Според мене во право си.На твое место и јас би се чувствувала така.Затоа можеби во иднина бо било подобро да не ја оставаш на чување.Син ми е 3г и 3 пати дали седел со свеки.Последниот пат ме излажа дека се е ок, ние на свадба а детето гори од тт.Оттогаш реков крај, не го оставам никогаш веќе затоа што ме излажа. Ако бабите не ги почитуваат начините на воспитување на децата што ги поставиле родителите , ондак не ни заслужуваат да ги гледаат.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Нема да ми биде проблем доколку ете... еднаш во не знам колку време не ми кажала свекрвата дека ќе одат фустан да купат.
    И да не ми кажала во ред е...
    Важното би било сепак онаа основица како го чува детето и дали детето е задоволно.
    А дали пошле да земат фустан мање битно.

    Би ми сметало доколку секојдневно го носи некаде или јас не одобрувам или рте такви слични ситуации.

    Се случило и на мене ете да отидат до кај роднината која патем се дружиме со нејзе и со драга воља сум рекла да, притоа и ме прашала а имало моменти кога ме рекла ќе излеземе ние со детето малку и тоа ми е во ред. Отпосле ќе дојде и ќе каже па добро го водев до лулашки или прошетавме еден круг без да ми каже сум и рекла океј.

    Битно детето ми било среќно дека прошетало а јас сум здивнала или завршила некоја обврска.

    Но, секој со свој карактер си е.

    @forumce те гледам и јас дека си доста наапана и нанервирана зошто женче?
    Па и да излегле да земат фустан голема работа ете се вратиле за пола час еден час, можда она сметала дека се глупости тоа за да објаснува јас вака јас онака.

    Ај темава проблемот настрана да го оставиме. Се гледа дека ти се собирало од се по нешто па јас би ти предложила бидејки те сваќам како ти е да отидеш до кај неа и да кажеш слушај свеки ние не можеме никако да фунционираме, ти правиш едно јас друго, ти мислеш едно јас друго, различни карактери сме небо и земја па ајде поарно да гледаме колку што можеме да се игнорираме само општ приватен муабет и нема да бараш нормално ништо од нејзе..
    И почни малку да ја избегаваш т.е да се оддалечиш од нејзе дека нели не бива.
    Остави топката да се смири и да увиде таа дека ти не сакаш така, кажи и не ти барам ништо ете ајде малку да ја смиреме топката секој по свој пат за да спласнат страстите.

    Тоа ти е најдобро решение.

    Оти мила.. со сила убавина не бидува.

    Ако сметаш дека таа не прави ништо што е во ред за тебе онда се помири дека женава си има други навики и прифати ја таква, оддалечи се.
    Не разговарај многу многу.

    Јас мислам дека вака ќе биде подобро за вас.
    Едноставно не сте на слична брановита дожина и тоа е тоа.
    Не можете со сила да живеете и да се карате нон стоп.

    Она може мисли дека ти грешиш ти мислиш обратно и така го недоглед.

    Кажи му и на маж ти дека ситуацијата не можеш веќе да ја контролираш уморна си и сакаш да се оддалечиш од секојдневната рутина со нејзе за да си ги смирете топките и двете.

    Најарно така.
     
    На Anyshka, makedon81, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Ti procita ubavo sto napisala forumce? Svekrvata se grabala poprvo I ne dozvoluvala majka I da go cuva. Ne ja molela forumce, tuku taa na prvo mesto, ko samo ona da e baba.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    А ти прочита јас што напишав како и мајка ми и баба ми се тегнеле за мене па се родила сестра ми па со моли и мило мајка ми барала баба ми да ме причувува? Изгледа не го прочита ни тоа ни ова каде што сум напишала ако не и одговара како го чува свекрвата детето нема ни да го остава на неа. Свекрвите не се одговорни да причувуваат внуци ако не сакаат а исто ни мајките не се одговорни да им остваат деца на свекрвите ако не сакаат. Нема свекрвата да дозволува или не кој ќе го чува внучето си има мајка за тоа.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.