1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Своеволна еутаназија

Дискусија во 'Психологија' започната од Amellie13, 18 мај 2018.

?

Дали ја поддржувате своеволната еутаназија?

 1. Да

  41 глас(а)
  60,3%
 2. Не

  16 глас(а)
  23,5%
 3. Не знам, немам став за тоа

  11 глас(а)
  16,2%
 1. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  43.648
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека темата не е дупла. Разгледав низ темите имаше за еутаназија во смисла кога треба да решиме за живот на болен човек дали да се прекине или не. Но што е со своеволната еутаназија? Кога човекот сака да си го прекине животот од различни причини?

  Сретнав едно видео на Фејсбук за 104 годишен научник од Австралија што не сакал да живее повеќе, што истото ме мотивира да ја отворам оваа тема. Бидејќи еутаназијата не е легална таму како и во многу земји, тој морал да отпатува во Швајцарија каде тоа е легално. Баш тоа и го направил и си го прекинал животот своеволно. Исто така ова е застапено во филмот Me before you каде еден од главните ликови е тешко парализиран и не може повеќе да се опорави. Како човек кој обожавал да патува и да го живее животот во целост тој се решава на овој чекор и патува во Швајцарија каде го еутанизираат по негова желба.

  Приврзаниците велат дека секој треба да одлучи кога да го прекине својот живот, особено ако е во тешки маки.
  Противниците, најмногу од религиски аспект се против бидејќи само Бог требало да одлучи кога треба да заминеме на „оној свет“ и дека е грев и исто со самоубиство.
  Кој е вашиот став за ова?
  Мојот став е дека секој треба да си одлучи за себе ако е во било какви маки од кои реално нема никаков излез, како што е со горенаведените примери. Подобро еднаш да се умре отколку секој ден.
   
  На Ivan4e04, КикиМаус, lovestoneddd и 12 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.123
  Допаѓања:
  56.817
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа идејата за еутаназија, мислам дека јасно од која причина. Како верник, се согласувам со ставот дека ние не сме тие што избрале да бидат родени и не сме тие што бираат кога и како да умрат, на нас е само да избереме како ќе живееме. Но во секој случај, сите имаме слободна волја и секој го прави тоа што мисли дека е најдобро за него. Јас лично не би ја избрала таа опција и секого би советувала да не тргне по тој пат но на крајот секој си постапува според својата замисла и си носи одговорност и последици за тоа.
   
  На shz, Кена Рис, VictoriaSan и 3 други им се допаѓа ова.
 3. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.748
  Допаѓања:
  12.361
  Пол:
  Женски
  Додека не се најдеме во таква ситуација , не дај Боже, можеме само личен став да кажеме. Но во ситуација на тешки маки, и болести, би реагирале различно од она што го мислиме. Затоа се што ќе кажеме сега е според мене, шпекулација. При такви болки и маки, некој човек добива дополнителна сила да се бори за живот, некој сака да престанат маките, па би одбрал смрт.
  Дали сум да е легална своеволната евтаназија? Не знам, искрено!!! Докторите се борат до последно за животот на личноста. Што ако и покрај тие маки, човек би имал макар и најмала шанса за опоравување? Во тој период на мака, не размислуваш тревзвено, сакаш само болката да ја снема. Од друга страна пак, да живееш во болка со недели или месеци, е страшно.
  Многу тешка и длабока тема. Ама ете јас не можам да земам став некако.
   
  На Annath, SV1911, Ivan4e04 и 10 други им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.132
  Допаѓања:
  128.847
  Пол:
  Женски
  Еутаназијата можи да биди злоупотребена, гледам како можи тоа да биди исполнето, ама сепак сметам дека секој треба да можи да одбери при тешка здраствена ситуација дали сака да живее една година во неподносливи болки или сака едноставно да почини пред ситуацијата да се влоши повеќе. На моменти мислам дека јас и би одбрала своеволна еутаназија за себе доколку нема надеж за ситуацијата, и состојбата станува неподнослива. Ама се ова е „што ако“, и се можи да биди многу поинаку во реална ситуација.
   
  На КикиМаус, Читател, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.894
  Допаѓања:
  43.648
  Пол:
  Женски
  Темата е навистина тешка и можеме само став да имаме бидејќи само тие што искусиле на своја кожа знаат како е да се чувствуваш толку беспомошно. Без разлика дали е некој за или против му посакувам никогаш да не осети да се соочи со таква реалност.
   
  На Justicija, RoseRain, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Сум за тоа да има можност за законска, доброволна еутаназија.
   
  На КикиМаус, Читател, RoseRain и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Читав пред некое време дека е у план у 2018-та во Холандија да се отвори клиника за своеволна еутаназија. Еден од предусловите беше кандидатите да имаат поише од 70 години.

  Немам ништо против еутаназијата и искрено, ич не ја сметам за нешто посебно контроверзна - секој човек има право да одбере како ќе го живее сопствениот живот. А ако некој не сака да живее повеќе, тогаш треба да има право и да го заврши животот кога ќе реши, на достоинствен начин. У секој случај, легалната еутаназија ми е многу подобра варијанта од онаа на црно или пак, од самоубиство.
   
  На SV1911, Doozy, DAngel и 12 други им се допаѓа ова.
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  49.182
  Пол:
  Женски
  Единствено нешто што прави да не сум сто посто сигурна е тоа дека човек кога е во огромна болка не може да биде потполно присебен и да донесе разумна одлука која вистински ја сака. Меѓутоа да, со својот живот секој има право да прави што сака и мислам дека од тој аспект секогаш ќе поддржувам еутаназија.
   
  На buba4e89, SV1911, Doozy и 15 други им се допаѓа ова.
 9. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.615
  Пол:
  Машки
  Едно големо НЕ! Човек во таква состојба не е свесен и не е во можност да донесе разумна одлука.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Не значи дека ако е болен од терминална болест дека разумот му е поматен. Сте виделе човек кој е терминално болен како изгледа и како размислува? Јас сум видела. Блиски луѓе. Разумот им е тука, но квалитетот на живот им е никаков.
   
  На КикиМаус, kikkki, Sanjichka007 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.503
  Пол:
  Женски
  Језива тема, морници ми проаѓаат од самата помисла на смрт а камоли пак да треба(не дај Боже) сама своевољно да потпишам моја еутаназија:(:tmi:..
  Но..ајде да размислам вака:?: ако би била неизлечиво болна, кога би имала тешки неподносливи болки кои ниту еден лек нема да може да ми ги смири, кога и психата ќе ми биде нарушена, кога и лекарот кој би требал да ја изврши таа еутаназија или просто кажано да ми помогне во моето самоубиство, значи ако него не го гризе совеста после тоа, мирно спие...епа можно е да потпишам изјава....

  Колку што знам, своеволната пишана изјава за лишување од мојот живот важи еден месец...можно е да се предомислам неколку пати:angel:

  уфффф...грозно...јас не сум сепак за тоа....човек нека си умре кога му е пишано;(
   
  На Rama, jacqueline.s, Vitaly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  јас изгледа сум заостаната. Ако некој да ми објасни како изгледа таа еутаназија? Мене ако не ми се живее или имам маки полесно би ми било да се отрујам да исечам вени или ќе се фрлам од високо одколку да правам трошок да одам некаде каде што може да ми направат нешто за да умрам.
   
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.503
  Пол:
  Женски
  Трошок поголем, болка поголема за семејството, срамот и стравот идр...ако извршиш самоубиство....и поп нема да ти пее.
   
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  а со еутаназија поп може да пее? Стварно не знам ме интересира
   
 15. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.503
  Пол:
  Женски
  Па во еутаназијата ти даваш само твоја воља, даваш написмено дека одобруваш друг да ти го прекине животот, значи не е самоубиство.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.925
  Допаѓања:
  26.759
  Пол:
  Женски
  Може да ти дадат преголема доза апчиња за спиење што го прекинува работењето на респираторниот систем и по малку време пациентот умира.

  Втор случај, даваат инјекција од локален анестетик, потоа уште една со која пациентот паѓа во кома, и за крај даваат инјекција која ги парализира сите органи и пациентот умира безболно за кратко време.
   
  На cresa-jagoda, КикиМаус, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  ужасно.
   
  На cresa-jagoda, Vitaly и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Зошто? Нема ни да знаеш... само ќе заспиеш. Засекогаш :devil:
   
  На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  е да. Нема да боли. Така на пораѓал едвај ме вратија во живот кога анестезиологот рече дека дала слаб аестетик ама поголема доза.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Тоа е друго.

  Зборуваме за ситуација во која смртта е 'подобра' опција од животот.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.