1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секогаш се будам во исто време

Дискусија во 'Психологија' започната од happyandslim, 29 септември 2012.

  1. happyandslim

    happyandslim Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    кога и да легнам да спијам, секогаш се будам во исто време - 7 сабајле. Како мозокот да ми е аларм некој и не само јас туку и сестра ми. Како да се одвикнам од ова?
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    секогаш се будам во исто време

    во колку саат одиш да спиеш?
     
  3. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    секогаш се будам во исто време

    А јас пак, од некни кога почнав да спијам во соба кај брат ми секое сабајле во 5 сум станета :^)
     
  4. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    секогаш се будам во исто време

    Мене најчесто ми се случува 5 минути пред алармот да ми ѕвони да се разбудам.
    Не знам во што е точно работата, најверојатно се работи за некоја си стекната рутина или пак едноставно потсвеста умешала прсти, не знам.

    Во секој случај ако ти пречи ваквата навика, пробувај да го смениш тајмингот на легнување.
    Ама не за пола саат/саат време, него малце подрастично. Легни си пример 2/3 саати порано или покасно од обично, мислам дека шансите да станеш сабајлето во истото време се прилично мали. Ако си легнеш покасно организмот ќе има дефицит од одмор, што значи ќе му биде потребен повеќе сон, при што нема шанси да станеш повторно рано. Како и да е, јас мислам дека не е ништо што би загрижувало, мене дури ми одговара моево 5 минути пред алармот да си станам :D , барем го исклучувам за да не ме депримира кога ќе го слушнам пак.
     
  5. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    секогаш се будам во исто време

    Тоа е веројатно затоа што не си навикната.И мене ми се има случено тоа.
    Инаку се случува да станам 1мин пред алармот,ама не е ништо страшно.

    Убаво ти вика Анабела,легни си покасно или порано.Не се замарај со тоа во колку саат ќе бидеш легната,кога ќе ти се приспие легни си.Веројатно легнуваш порано и затоа стануваш во 7. Дури некогаш и најмногу кога ќе ти се спие издржи колку можеш да не заспиеш и ја мислам дека нема шанси следното утро да станеш во 7 :)
     
  6. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    секогаш се будам во исто време

    Не е можно да не сум навикнета, пред тоа цело време спиев на тој кревет, сега последните 3-4 недели сум на спиење во друга соба :)
     
  7. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    секогаш се будам во исто време

    Не знам што би можело да е проблемот.Обично мене тоа ми се случува кога спијам на друг кревет,па никако неможам да заспијам.
     
  8. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44

    Па баш убава навика зошто да се одвикнуваш, замисли кога ќе одеш на работа или кога ќе имаш деца што убаво ќе ти биде нема ич да се успиваш :D а и кој рано рани 2 среќи граби :) и поубав е денот кога ќе станеш порано :))))
     
  9. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    jaс често се будам во 03:03 часот,значи се будам гледам 03:03 се штрепнувам и одма заспивам :D ,другарка ми би кажала те мисли некој на В :D
     
  10. pupymor

    pupymor Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    и мене така ми се случува ... кога одам на гости на спиење секогаш се будам рано :!:
     
  11. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    ^ Јас па обратно.
    Кога спијам на гости, веднаш заспивам и станувам касно - ова во фамилијата поблиска. А кај подалечни роднини, си правам аларам за станување. Не е ми изгледа културно до многу доцна да спијам.

    Порано, и мене ова ми се случуваше. Кога и да легнам, а не легнував доцна, секогаш во 8 часот будна сум. Порано легнував, покасно - не можев, пак во 8 станувам. Една ноќ не спиев, цела ноќ будна бев и така целиот ден. Вечерта кога легнав, следното утро во 11 станав и уште ми се спиеше. Така навика си створив, секој ден во 11 станував.
     
  12. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Тоа е сосема нормално. Твоето тело и мозок се навикнати да стануваат во 7.
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.790
    Пол:
    Женски
    Ако не правам аларм за да станувам во 6.30, по некоја навика, безразлика кога легнувам станувам во 9. Кога сум нагости пак, без аларм, не станувам покасно од 7 час и зошто сите сеуште спијат висам на телефон зошто не ми е згодно прва да станам ... xD
     
  14. BlackMarket

    BlackMarket Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    266
    Смени си го алармот :D
     
  15. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Тоа е реткост :)
    Ми се случило да станам во исто време ама тоа се случувало 5-6 дена не повеќе
    Јас мислам дека добро е тоа, немора да се одвикнуваш :D
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.135
    Допаѓања:
    76.524
    Пол:
    Женски
    Имаше период кога како програмирана бев, кога и да легнев се будев во 7:34, минтуа или две повеќе или помалку. Чудно беше ама убаво. Така си го навикнав мозокот, прво правев аларм тоа време па бидејќи траеше подолго мозокот тоа си го ,,прими'' па почна да ме буди и без аларм. Морам пак така да се навикнам. :D