1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секогаш се будам во исто време

Дискусија во 'Психологија' започната од happyandslim, 29 септември 2012.

 1. happyandslim

  happyandslim Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  7
  кога и да легнам да спијам, секогаш се будам во исто време - 7 сабајле. Како мозокот да ми е аларм некој и не само јас туку и сестра ми. Како да се одвикнам од ова?
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.156
  Допаѓања:
  86.075
  Пол:
  Женски
  секогаш се будам во исто време

  во колку саат одиш да спиеш?
   
 3. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  секогаш се будам во исто време

  А јас пак, од некни кога почнав да спијам во соба кај брат ми секое сабајле во 5 сум станета :^)
   
 4. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.494
  секогаш се будам во исто време

  Мене најчесто ми се случува 5 минути пред алармот да ми ѕвони да се разбудам.
  Не знам во што е точно работата, најверојатно се работи за некоја си стекната рутина или пак едноставно потсвеста умешала прсти, не знам.

  Во секој случај ако ти пречи ваквата навика, пробувај да го смениш тајмингот на легнување.
  Ама не за пола саат/саат време, него малце подрастично. Легни си пример 2/3 саати порано или покасно од обично, мислам дека шансите да станеш сабајлето во истото време се прилично мали. Ако си легнеш покасно организмот ќе има дефицит од одмор, што значи ќе му биде потребен повеќе сон, при што нема шанси да станеш повторно рано. Како и да е, јас мислам дека не е ништо што би загрижувало, мене дури ми одговара моево 5 минути пред алармот да си станам :D , барем го исклучувам за да не ме депримира кога ќе го слушнам пак.
   
 5. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  секогаш се будам во исто време

  Тоа е веројатно затоа што не си навикната.И мене ми се има случено тоа.
  Инаку се случува да станам 1мин пред алармот,ама не е ништо страшно.

  Убаво ти вика Анабела,легни си покасно или порано.Не се замарај со тоа во колку саат ќе бидеш легната,кога ќе ти се приспие легни си.Веројатно легнуваш порано и затоа стануваш во 7. Дури некогаш и најмногу кога ќе ти се спие издржи колку можеш да не заспиеш и ја мислам дека нема шанси следното утро да станеш во 7 :)
   
 6. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  секогаш се будам во исто време

  Не е можно да не сум навикнета, пред тоа цело време спиев на тој кревет, сега последните 3-4 недели сум на спиење во друга соба :)
   
 7. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  секогаш се будам во исто време

  Не знам што би можело да е проблемот.Обично мене тоа ми се случува кога спијам на друг кревет,па никако неможам да заспијам.
   
 8. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  43

  Па баш убава навика зошто да се одвикнуваш, замисли кога ќе одеш на работа или кога ќе имаш деца што убаво ќе ти биде нема ич да се успиваш :D а и кој рано рани 2 среќи граби :) и поубав е денот кога ќе станеш порано :))))
   
 9. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  1.854
  Пол:
  Женски
  jaс често се будам во 03:03 часот,значи се будам гледам 03:03 се штрепнувам и одма заспивам :D ,другарка ми би кажала те мисли некој на В :D
   
 10. pupymor

  pupymor Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  2
  и мене така ми се случува ... кога одам на гости на спиење секогаш се будам рано :!:
   
 11. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.635
  ^ Јас па обратно.
  Кога спијам на гости, веднаш заспивам и станувам касно - ова во фамилијата поблиска. А кај подалечни роднини, си правам аларам за станување. Не е ми изгледа културно до многу доцна да спијам.

  Порано, и мене ова ми се случуваше. Кога и да легнам, а не легнував доцна, секогаш во 8 часот будна сум. Порано легнував, покасно - не можев, пак во 8 станувам. Една ноќ не спиев, цела ноќ будна бев и така целиот ден. Вечерта кога легнав, следното утро во 11 станав и уште ми се спиеше. Така навика си створив, секој ден во 11 станував.
   
 12. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Тоа е сосема нормално. Твоето тело и мозок се навикнати да стануваат во 7.
   
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.347
  Допаѓања:
  131.038
  Пол:
  Женски
  Ако не правам аларм за да станувам во 6.30, по некоја навика, безразлика кога легнувам станувам во 9. Кога сум нагости пак, без аларм, не станувам покасно од 7 час и зошто сите сеуште спијат висам на телефон зошто не ми е згодно прва да станам ... xD
   
 14. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  265
  Смени си го алармот :D
   
 15. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Тоа е реткост :)
  Ми се случило да станам во исто време ама тоа се случувало 5-6 дена не повеќе
  Јас мислам дека добро е тоа, немора да се одвикнуваш :D
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.584
  Допаѓања:
  59.305
  Пол:
  Женски
  Имаше период кога како програмирана бев, кога и да легнев се будев во 7:34, минтуа или две повеќе или помалку. Чудно беше ама убаво. Така си го навикнав мозокот, прво правев аларм тоа време па бидејќи траеше подолго мозокот тоа си го ,,прими'' па почна да ме буди и без аларм. Морам пак така да се навикнам. :D