1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секојдневни грешки во животот

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 27 април 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Дали кога правите грешки,самите себе се критекувате,прекорувате, или на друг начин се казнувате? Колку лошо се чувствувате кога ќе направите грешка? Едноставно нашиот живот е таков, каде што грешките се нашето секојдневие, неизбежни се.Некои се мали ситни,небитни,надминливи...,некои кратко ги паметиме и во прва пружена ситуација ги поправеме...., но постојат и оние кои ги нарекуваме ЖИВОТНИ ГРЕШКИ,кои не чинат многу. Колку животна енергија не чинат овие грешки? Како се справувате? Што научивте од последната грешка?
     
  2. Volsebnicka05

    Volsebnicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    90
    да правам грешки повеќе ми се ситници (мислам што ме засегаат мене, а не околината како факултетот итн.) за таа грешка што ќе ја направам не се казнувам само си осудувам во себе : еј кај ти беше главата види што направи, а вака да направеше ќе беше многу поубаво. собериси го умот :fubar:
    мислам дека ќе има помалку грешки ако малку од малку сме повнимателни и попрецизни, да внимаваме на работите и на зборовите во кое време треба да се кажи или да се направи.....
    сепак ако нема грешки ќе бевме сите совршени и немаше да ни биди животот интересен ќе беше цело време една хармонија од која она лудото што го имаме во нас нема да можи да излези и ќе бевме 24/7 нервозни а немаше да знаеме зошто....
    мислам дека треба да си течи се во свое време, за се има време да си ги испавиме грешките, сите се исправаат само не оние кои завршуваат со смрт :(
     
  3. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас сега направив една грешка што се каам. Требаше за први мај да одам со мојата најдобра другара, другар ми, девојка му и еден мој школски. Но пошто оваа другарка ми откажа а ја што ќе правев со овие двајца заљубени ќе сакаа сами да седат ќе требаше со тој школскиот да си седам и не ми се одеше. И овие ми се налутија знам и дека не сум фер ама ете неможев едноставно да отидам мислев лошо ќе си поминам.. Незнам дали постапив правилноо?.. :worried: :(
     
  4. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    да правам грешки и свесно ги правам за да е потрагично и тоа истите работи постојано, колку и да се трудам да го сменам тоа во менем сепак мислам дека треба упте доста да работам на тоа
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Ретко правам грешки но како што знаеме, луѓе сме и во нашата природа е тоа да правиме грешки. Не постои безгрешен човек само разликата е во совеста после постапката. Јас свесна сум за својата грешка уште во секундата откако ќе ја направам, секако ненамерно. Се прекорувам себеси и се обидувам да ја поправам некако.
     
  6. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    да правам многу грешки свесно ги правам размислувајчи за последицете но сепак ги правам. Потоа се каам за грешките.
     
  7. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Свесна сум дека секој прави грешки.Порано многу се потресував и од најмала грешка,но сега се помалку. Човечки е да се згреши,но и човечки и е да се поправиме.:)
     
    На Hotly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Секој прави грешки, во ред е да се прифатат и да не се биде премногу строг кон себе.
     
    На Beautiful Dreams му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Правам грешки и си ги простувам.
     
  10. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Нема жив човек што не згрешил.