1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секојдневни грешки во животот

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 27 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Дали кога правите грешки,самите себе се критекувате,прекорувате, или на друг начин се казнувате? Колку лошо се чувствувате кога ќе направите грешка? Едноставно нашиот живот е таков, каде што грешките се нашето секојдневие, неизбежни се.Некои се мали ситни,небитни,надминливи...,некои кратко ги паметиме и во прва пружена ситуација ги поправеме...., но постојат и оние кои ги нарекуваме ЖИВОТНИ ГРЕШКИ,кои не чинат многу. Колку животна енергија не чинат овие грешки? Како се справувате? Што научивте од последната грешка?
   
 2. Volsebnicka05

  Volsebnicka05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  90
  да правам грешки повеќе ми се ситници (мислам што ме засегаат мене, а не околината како факултетот итн.) за таа грешка што ќе ја направам не се казнувам само си осудувам во себе : еј кај ти беше главата види што направи, а вака да направеше ќе беше многу поубаво. собериси го умот :fubar:
  мислам дека ќе има помалку грешки ако малку од малку сме повнимателни и попрецизни, да внимаваме на работите и на зборовите во кое време треба да се кажи или да се направи.....
  сепак ако нема грешки ќе бевме сите совршени и немаше да ни биди животот интересен ќе беше цело време една хармонија од која она лудото што го имаме во нас нема да можи да излези и ќе бевме 24/7 нервозни а немаше да знаеме зошто....
  мислам дека треба да си течи се во свое време, за се има време да си ги испавиме грешките, сите се исправаат само не оние кои завршуваат со смрт :(
   
 3. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Јас сега направив една грешка што се каам. Требаше за први мај да одам со мојата најдобра другара, другар ми, девојка му и еден мој школски. Но пошто оваа другарка ми откажа а ја што ќе правев со овие двајца заљубени ќе сакаа сами да седат ќе требаше со тој школскиот да си седам и не ми се одеше. И овие ми се налутија знам и дека не сум фер ама ете неможев едноставно да отидам мислев лошо ќе си поминам.. Незнам дали постапив правилноо?.. :worried: :(
   
 4. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  да правам грешки и свесно ги правам за да е потрагично и тоа истите работи постојано, колку и да се трудам да го сменам тоа во менем сепак мислам дека треба упте доста да работам на тоа
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.538
  Допаѓања:
  72.453
  Пол:
  Женски
  Ретко правам грешки но како што знаеме, луѓе сме и во нашата природа е тоа да правиме грешки. Не постои безгрешен човек само разликата е во совеста после постапката. Јас свесна сум за својата грешка уште во секундата откако ќе ја направам, секако ненамерно. Се прекорувам себеси и се обидувам да ја поправам некако.
   
 6. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  да правам многу грешки свесно ги правам размислувајчи за последицете но сепак ги правам. Потоа се каам за грешките.
   
 7. Beautiful Dreams

  Beautiful Dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2022
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.916
  Пол:
  Женски
  Свесна сум дека секој прави грешки.Порано многу се потресував и од најмала грешка,но сега се помалку. Човечки е да се згреши,но и човечки и е да се поправиме.:)
   
  На Hotly му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.256
  Пол:
  Женски
  Секој прави грешки, во ред е да се прифатат и да не се биде премногу строг кон себе.
   
  На Beautiful Dreams му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Snowflake99

  Snowflake99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2022
  Пораки:
  1.447
  Допаѓања:
  5.698
  Пол:
  Женски
  Правам грешки и си ги простувам.
   
 10. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  5.948
  Пол:
  Женски
  Нема жив човек што не згрешил.