1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секојдневно се навредуваме

Дискусија во 'Разделби' започната од elena1826, 22 јуни 2011.

 1. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  zdravo sega ke vi ja kazam mojata prikazna jas sum mazena sega uste malku godina ke ima vo poslednite meseci cesto se karame so mazot mi neznam dali e do mene ili nego no sekogas se povreduvame so zborovi sto ne ni dolikuvaat... mu imam receno deka ne go sakam no toa bese moment na nervoza potoa toj mene mi rece deka mozel da ima podobra od mene i deka se kae sto sum jas so nego sto mislite dali e vistina toaa dali e od srce kazano ve molamm za sovet nekoj pozz elena
  [mod-kirilica:2109avr8][/mod-kirilica:2109avr8]
   
 2. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  TESKI MOMENTI :(

  Ќе си седнете со маж ти и ќе си разговарате како што ви доликува, со убав муабет ќе си расчистите од каде доаѓаат тие нервози и такви тешки зборови . Биди ти таа која ќе предложи разговор за да ја решите ситуацијата, ќе си поразговарате за се отворено. Во нервоза може да се кажат и зборови кои не ги мислиме :| Сепак никој од нас на форумов неможе да знае дали тие зборови биле кажани туку така од нервоза или биле вистинити, ти најдобро си го знаеш маж ти :) Тоа е совет од мене, искрен разговор и се ќе се среди :)
   
 3. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  TESKI MOMENTI :(

  Искрено јас лично би се запрашала каде води бракот ако секојдневно се навредуваме. И јас сум во брак 3години и сме имале многу тешки моменти но никогаш ни јас ни тој не упатил погрден збор кон другиот, а не пак да изрази каење што е со мене. Јас размислѕвам првин сама, што е причината за кавгите дали јас, тој или некое трето лице. Потоа го седнувам него и му кажувам како се чувствувам, па го слушам неговото мислење и низ еден ``кафе-муабет`` да не речам се наоѓаат поголем дел од причините за кавгите.
  Примени го советов отворете се и двајцата еден кон друг.
  И следниот пат размислувајте што зборови употребувате низ кавгите, затоа што без разлика дали се кажани у афект или не, тие остануваат да не печат на душата.
   
  На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  TESKI MOMENTI :(

  Da ama toj e ljubomoren malku i jas jas mislam deka greskata e do mene jas samata ke treba da se saniram prva...sepak hvala na sovetite ..:)
   
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  TESKI MOMENTI :(

  Немојте така со навреди, сепак сте во брак, не сте тинејџери во врска една недела. Лесно е да се изговорат тешки зборови, ама после тешко се забораваат. Еве ако мислиш дека грешката е во тебе извини се, седни поразговарајте како возрасни што размислуваат зрело. Совет ти е да не ти биде јазикот побрз од мислата. Излезете некаде заедно на убаво место, романтична вечера, опуштете се, пробајте да заборавите дека такво нешто сте си рекле едне на друг и другпат памет во глава.
   
 6. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  TESKI MOMENTI :(

  тој ти е сопруг вие живеете заедно и со секој поминат ден градите дом
  не смеете како мали деца со караници и со навреди да ги решавате работите знаеш дека зборовите никогаш не се враќаат назад и понекогаш може да тежат како планина не грешете до таа мера сепак сте мн.малку во брак,сите велат дека првите 3 години се кризни во бракот навиката да живееш заедно 24 часа самата рутина,моменти заеднички проблеми све тоа влијае но сето тоа се решава само со разговор со трпение со доверба и љубов
  Јас мислам дека ова е само една криза и ќе помине сигурна сум но треба да седнеш и да разговараш со сопругот,никако со караници и со инаетење ако треба и ти попушти
  вие сте во брак и треба да гледате напред во иднината овие почетоци во бракот да ви се незаборавни а не вакви позз
  се најдобро
   
 7. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  TESKI MOMENTI :(

  da vo pravo si ja se inateam toj mi gi kazuva moite greski koi ne gi saka jas sepak gresam bez da sakam kako da me tera nesto neznam ni jas samata a jas prva treba da popustam bidejki toj nema masko e sepak, veke nekolku pati spievme razdeleno i mnogu mi bese tesko placev dali znaete kako mozam da go pridobijam uste poveke do sebe?? znam deka sega treba malku poveke da porabotam na ova da ja kontroliram nervozata, da ne gi povtoruvam istite greski,da ne mu gi kazuvam rabotite sto toj ne saka da gi slusa,jas nemu prva mu kazav deka ne go sakam,potoa toj mene od inaet me povredi uste poveke,mi prizna i mi rece deka ako jas nego bez pricina go povredam ednas toj mene ke me povredi uste 100 pati poveke...
   
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  TESKI MOMENTI :(

  И јас мислам дека само разговорот меѓу вас двајца е решение за проблемот, ама искрен и сериозен разговор. Ако се чувствуваш виновна, извини му се, сепак зборовите може да повредат премногу, дури повеќе и од физичкиот удар. И не се забораваат. Треба да размислите убаво пред да кажете нешто, со избрзување и навреди ништо не се постигнува.
   
 9. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  TESKI MOMENTI :(

  da veke razgovaravme ama sepak ne e isto nestoo
   
 10. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Не можеш да очекуваш дека веднаш се ќе се промени и ќе стане совршено. Можеби треба да помине малку време за да се вратат вашите односи во нормала. Убаво што сте разговарале, сигурно сте расчистиле многу работи. Од сега па натаму бидете повнимателни. :)
   
 11. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  hvala mnogu na sovetite ke gi primenam sigurno ke mi pomognat pozzz
   
 12. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Секој брак има лоши и добри моменти, но по една година од брак ти рече дека можел подобра да најде зошто тогаш не размислил пред да се земете, секојдневните караници не водат кон добар однос во бракот тој треба да се темели на разбирање, взаемно почитување и секако љубов која треба да се негува и чува. Јас сум во брак скоро 7 години секако дека имало моменти кога сме се расправале и смирувале, но никогаш не ми рекол дека можел подобра да најде од мене или дека не го заслужувам итн... Мој совет ти е убаво да седнеш и да поразговараш со него и заеднички да ги решите проблемите, но ако сега не ги решите понатаму не ќе можете да се поднесувате еден со друг и вашите караници може да прераснат во поголем проблем за кој понатаму нема да најдете решение.
   
  На elena1826 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.593
  elena1826 без навреда, навистина имаш 35 години?
  :^)

  Мене твоето, па и неговото однесување ми делуваат мошне незрело и пубертетлиско.
  Се навредуваме, му реков прва дека не го сакам, ти-реков-ми-рече работава за луѓе на таа возраст и во брак е срамота...

  Значи многу едноставно - што ќе посееш тоа ќе си жнееш.
  Немој да се опседнуваш како и што било - ама он мене кога ми го рече тоа, а пред некој месец кога се скаравме за оноа, па вака било, па онака било... не оправај криви дрини, од денес или утре сврти нов лист.

  Не размислувај за минатото, почни од почеток.
  Труди се да ги избегнуваш ситуациите кои ве доведуваат до кавга, не инати се попусто, никој не видел аир од магарешки инает. Која детска работа е тоа.
  Сети се зошто и како си се вљубила во човекот и работи на тоа.
  Испрати го насмеана на работа, дочекај го уште порасположена, зготви му го омиленото јадење, терај му малку по ќејф, нема да ти се срони бисерот за ден или два.
  Машките се како кутриња, кога гледаат дека некој се труди околу нив и сака да им угодува, стануваат помеки, расположени и верни.
  Не инати се, не држи лутина во себе, и најважно - нека јазикот не ти лета пред умот.
  Внимавај што и како кажуваш, макар и во најголема лутина.
  Навредливи зборови тешко се забораваат.

  Не го сфаќај ова како некое понижување и газење на гордоста, поголем дел од жените ке речат - е да бе, ќе му терам јас на него ќејф, он мене вака ми рече, онака ми направи, каков е, ваков е... :^)

  Просто така е скроен животот, во еден момент едниот се труди повеќе и турка напред... за некој месец ќе биде обратно, тебе можеби ќе ти спласне ентузијазмот, а сопругот ќе се потруди повеќе околу тебе, околу вас, и така се тркала... не е ништо ново, треба да се потрудиш сосем малку, а за возврат ќе добиеш многу, а најмногу МИР во домот и бракот.

  Со среќа.
   
  На Bozica1980 и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 14. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  ne jas imam 18 god a toj 26 sega za nekolku dena ni e svadbata vo pravo si otsega taaka ke postapam
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.593
  А така.
  Епа убаво, малку си побрзала ;) ама секако си знаеш најубаво за себе.
  Мајка ми релативно млада се омажила слично како тебе, на 19 години и не било мед и млеко на почетокот, ама она си одиграла мошне мудро и тактички.
  Женска работа... :D
  Првите 2-3 години имало караница тук-таму, понатаму се' почнало да доаѓа во нормала.
  Ама дефинитивно 90% нејзин бил трудот, нема што тука, мажите се зелени троа повеќе, па на таа возраст да не правиме муабет, ама ако видат дека се трудиш, знаат да бидат благодарни и да ти возвратат со љубов и внимание.

  Епа со среќа, уште еднаш. :)
   
 16. elena1826

  elena1826 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  da taka ee nekogas treba na ubava raka da se fati mazot kako so bi rekle POLITICKI NACIN i togas e predobar no pusto nekogas ne moze da se kontroliraat emociite i kazuvas gluposti sto ne smeees ni da gi pomislis toj za mene mnogu pridonese vo zivotot,mi gi ispolnuva site zelbi ma da nee e se vo toa sepak e nekoj znak deka e vreme jas nemu da mu posvetam nekoj ubav moment i da gi pravam rabotite sto toj gi saka... duri i na negovite roditeli im se sprotistavi zaradi mene koga imavme nekoi semejni problemi...go zapostavi svoeto drustvo ne izleguva,kako sto izleguvase koga bese ergen i taka jas mislam deka greskata e do mene jas treba na kulturen i ubav nacin da postapam so nego da ne bi se kael toj sto e so mene...ma da e mnogu nervozen nikoj od vas ne ja znae negovata zivotna storija i sto se doziveal toj niz kakvi teski momenti pominal se
  [mod-kirilica:y4c4arzz][/mod-kirilica:y4c4arzz]
   
 17. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Треба да поразговарате убаво кога сте смирени, мирен и опуштен муабет и ќе заклучите што може толку да ве испровоцира па да кажете такви работи.
  По тоа некое време ќе работите на вашиот брак, ќе ги поправате грешките, неможе преку ноќ се да се смени, потребно е време и трпение.
   
 18. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  разговарајте ,едноставно извинисе закопајтеги секирите што би се рекло гушни го кажиму колку го сакаш докажиму спреми му некое изненадување,куписи некоја провокативна долна облека и заведиго до бесвест ;) воодушеви го заборавете едноставно и продолжете :)
   
 19. little-butterfly

  little-butterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  хахаххаха е не ми се верува уште и совети и делат , значи некои луѓе немаат попаметна работа освем да седат на нет и да си измислуваат приказни за мали деца.
  Значи прочитајте и го првиот и пред последниот пост на девојката.

  Првиот:zdravo sega ke vi ja kazam mojata prikazna jas sum mazena sega uste malku godina ke ima vo poslednite meseci cesto se karame so mazot mi neznam dali e do mene ili nego no sekogas se povreduvame so zborovi sto ne ni dolikuvaat... mu imam receno deka ne go sakam no toa bese moment na nervoza potoa toj mene mi rece deka mozel da ima podobra od mene i deka se kae sto sum jas so nego sto mislite dali e vistina toaa dali e od srce kazano ve molamm za sovet nekoj pozz elena

  Пред последниот:ne jas imam 18 god a toj 26 sega za nekolku dena ni e svadbata vo pravo si otsega taaka ke postapam

  Само ке ти казам иди лечи се девојко !!!!!!!!!!!!! Не троши време на глупости иди прошетај!!!!!
   
 20. KristinaAna

  KristinaAna Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Lele i kaj mene e isto doma. Pa i jas se prasuvam zosto se omaziv koga vaka si pravime eden na drug. Se navreduvame za se i sesto.
  [mod-kirilica:37aa6vhl][/mod-kirilica:37aa6vhl]