1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексот и психолошката состојба

Дискусија во 'Психологија' започната од Fallen.Angel, 15 април 2021.

?

Дали сексот ја подобрува психолошката состојба?

  1. Да

    96 глас(а)
    67,1%
  2. Не

    25 глас(а)
    17,5%
  3. Не сум размислувал/а за тоа

    22 глас(а)
    15,4%
  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Од медицински аспект пример трчањето има многу поголем бенефит како и психички така и физички. :)
    Си кажав јас, мене не ми е битно, на други ако им е битно океј. Кажав дека има и луѓе кои се исполнети психички после секс.
     
    На BlackNight и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  2. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Секс можеби ја поправа психолошката состојба но најмногу влијание има љубов. Секс од потреба е една десеттина решение од она што љубовта/врската може да го направи.

    Многу губиме ние што сеуште сме слободни... Исто губат и оние што се во токсични одглумени врски.
     
    На Осе, Indiegurl, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Deni_srce

    Deni_srce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    122
    Психолошката состојба најдобро се подобрува кога ќе ја погодиш "G" точката, а таа се наоѓа во последата буква во зборот "shopinG".
     
    На Mantisa, celineparis, FridaodaMk и 7 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Е како да не.
    Не се лачат сите хормони со физичка активност, како при интимност, секс и оргазам.
     
    На cavalli, Billy Idol, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lizy333

    Lizy333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Ако се чувствувате подобро после секс, ништо не ни ви било претходно. :rofl:
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Па не баш.
    Ефектот е краткотраен.
    Акутно делува, како хелексот.
    Не е долготраен како антидепресив.
     
    На cavalli, mal.ecka и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  7. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    2017 имав депресија и анксиозност.
    Тогашен дечко ,фино лепо го снема. Неколку месеци молк ,ни порака ни јавување не па да се видиме и јасно ми беше сѐ,но кога ме побара сепак излегов ,знаев дека ќе е чист секс и се тоа. Ама ми требаше ,и стварно после неколку пати ,мозокот ми се излуфтира. Дури и на крајот собрав храброст и му кажав дека веќе нема потреба да биде вака ,или ќе кажеш дали сме заедно и да бидеме нормален пар ,или веќе овие средби не. Нешто што пред да западнам немаше шанси да го направам. Дали е поврзано со самиот секс ,дали тоа што дополнително ме вознемируваше целото тоа со таквата "врска" и анксиозноста ,не знам. Стручно лице не посетив ни тогаш ни сега. Се обидов но не ми се допадна начинот на работа на тој психолог на друг ни не отидов.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lizy333

    Lizy333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Акутно делува само ако ти фали секс и имаш секс, па ќе ти делува нормално.
    А ако ти се јаде пица ќе имаш секс знаејќи дека и така ќе бидеш среќна и ќе ја поттикнеш желбата за пица?
    Кога си депресивен го наоѓаш коренот на проблемот што те става во депресија.
    Доколку коренот на проблемот е немањето секс (членката што ја направи темава го имаше тој проблем) И останати незадоволства што те прават депресивен ќе се чувствуваш подобро после секс и пак ќе бидеш незадоволен.
    Ама, не можеш да кажеш на некој што е депресивен поради други причини и нема потреба од секс да има секс за да се чувствува подобро после истиот, смешно е.
     
    Последна измена: 19 април 2021
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Никој не рече да имаш секс, ако не сакаш да имаш секс.
     
    На GirlLove, MarijaMi90, Lizy333 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Можеби за некого има врска ова ама за мене нема..
    Секс нема ако не сум расположена.. и не, сексот не ме прави порасположена ниту ми решава проблеми.
    У дип шит и депресија сум последниве 3 ипол месеци и дури и да проба да ме допре мислам ќе го окрка а не па да продолжи да иницира секс..
    Па фала богу ниту сме се карале поради немање секс ниту па се треска од земја зошто го нема..
    И тој помина низ таков период и знае како е..

    Така да..ич не се пронаоѓам во темава:D
     
    На celineparis, BlackNight, FridaodaMk и 2 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Врска немаш!
    Јас лани еднаш имав секс, годинава поретко, ама од сеќавање, знам дека убо ми беше ко се клецкавме и сакам пак да е така.
    Ама сакам да сакам пак, а не да ми е тежина и мачно и да ми лета на сегде умот.

    Ќ'ом ќе с'издркам во знак на протест! :D
     
    На mal.ecka, Biljarkata и Осе им се допаѓа ова.
  12. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Многу од вас гледам буквално ја сфатиле темава. Никој не вели дека сексот е апче за да добиеш амнезија- завршуваш работа и оп, проблемите магично ти исчезнале :D Правиме муабет за влијанието на истиот врз психата, а не врз решавањето на животните прашања.
    Лично имам приметено дека сексот ја намалува напнатоста, нервозата и избувливоста за некои глупави работи, влијае кон моментална психичка среќа, ама не е магично стапче за решавање проблеми- а и не треба ни да биде пошо станува збор за моментално телесно и психичко задоволство, а не решавател на сите можни предизвици со кои се соочуваме секојдневно.
     
    На tambelina, Kitten, Mikha4 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Секс не треба да имаме кога не сакаме. Никој мислам не би имал сeкс со сила да се смири. Еве вечерва стресен ден, полн со негатива, исто и вчера бевме напнати. Не помисливме на секс, ама имавме спонтано и одма сме освежени, подобри. Блескаат очите.
     
    На BlackNight и WildMk им се допаѓа ова.
  14. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Делува позитивно ако си нервозен и напнат, ама ако не ти е добро, ако си тажен, скршен и ептен растроен ќе ти дојде како капак на се.

    Сум имала секс кога бев под стрес и не знаев што ме чека утре. Ама ми се сакало.

    Сум била депресивна, растроена, вознемирена и уништена и не ми одел паметот на секс. Ама на некој друг му одел. И не ми беше подобро, не дека беше како силување лошо или да ми пречело, ама не ми смени ништо. Моментално ме опушти ама проблемите си останаа, не замина тагата никаде.

    Најчесто одбивам секс кога сум во тешко емотивно стање. Ако прифатам може расположението краткотрајно да се подобри, ама тоа е тоа. Толку.
     
    На Гладиоли, poenta и WildMk им се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Не сум размислувала на оваа тема искрено . Понекогаш се чувствувам подобро после секс , но веројатно тоа зависи од тежината на проблемот што ме мачи моментално .
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ponekogas mi pomaga za glavobolka ahahhahaha koga apcinja ne pomagaat, koga i 2ta sme napnati i pod stress ne sakame, ne ni mislime, i eden da saka dr da ne saka, se pocituva toa.....sakam koga seksot e spontan iako imam panicen napad ili nekoj anks, ama pri teski momenti ne ni mislam ne pak da legnam....

    *** se izvinuvam za mojata latinica, ama tabletov ne mi poddrzuva kirilica
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Мислам дека моментално може да влијае на подобрување на состојбата, олабавување на нерви, релаксирање...
    Од другата страна мислам дека врската е појака. Лошата психолошка состојба може да го уништи сексот. :drunk: Имав поранешен дечко, со кој сакавме да споделиме нежности :$ арно ама тоа не се случи, дечкото имаше такви психички проблеми, што не можеше да доживее ерекција. Секако, после тоа ми раскина затоа што соочувањето со мене, иако никогаш ништо немав речено, изреагирано, бев трпелива, му беше уште поголем поттик за психолошките проблеми (губење самодоверба, фруатрација, омаловаженост).

    Така што, двете си влијаат едно на друго, ама другово малу поќе на првово :D
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.