1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексот и психолошката состојба

Дискусија во 'Психологија' започната од Fallen.Angel, 15 април 2021.

?

Дали сексот ја подобрува психолошката состојба?

  1. Да

    96 глас(а)
    67,1%
  2. Не

    25 глас(а)
    17,5%
  3. Не сум размислувал/а за тоа

    22 глас(а)
    15,4%
  1. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Сексот не ги решава проблемите но може расположението да го подобри и тоа како.
     
    На WildMk, Billy Idol, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Па општа психолошка состојба е како се чувствуваш целокупно. Не спаѓаат таму само депресија и потешки нарушувања. Ете имаме луѓе со намалена самодоверба, секој ден сме под стрес за работа,кредити,коронавирус и за жал ништо од тоа не можеме да решиме во моментот, не зависат од нас, ама секс ќе ни помогне. Зошто секаде читаме дека преку секс се ослободуваме од стресот? И стресот е психолошка состојба, и во многу стресни периоди сексот ми бил добредојден.
     
    На WildMk, Amellie13 и SugarHoney им се допаѓа ова.
  3. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Да, и ти истото го пиша како и јас значи, подобрува моментално расположение, а не влијае драстично на подобрување на психолошка состојба. И јас не мислев на депресија само, не мора да имаш психичка болест за да си лошо психички. Сите ние имаме периоди кога се соочуваме со сериозни проблеми и кога се соочуваме со тешки периоди.

    Ама, сите овие нешта како кредити, хроничен стрес, намалена самодоверба, кои ги спомна, не мислам дека некако се подобруваат или решаваат со секс. Ама да, подобрува расположение.
     
    На cresa-jagoda и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да ама не ја гледаш поврзаноста. Доброто расположение носи добро однесување. А тмурни и намуртени луѓе оти се нерасположени оттурнуваат се и секој од себе. Тоа сакам да го кажам, секс ќе ти подобри расположение, а со тоа и целокупно ќе бидеш подобро. Подобро и помирно ќе си спиеш, утре кога ќе станеш уште ќе си расположена, нема да губиш нерви на ситници и сл. А немањето секс нѐ прави малку постудени, да не речам и диви.
     
  5. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Пак не ми штима. Кога не ми е се под конец, не ни уживам, милион мисли имам во глава што ме спречуваат да се опуштам. Затоа прво се решава спорот со сам себе, па тек потоа ќе уживаш. А ако не уживаш и го гледаш како замарање, што фајде? Па и со сила не бива.
    Али супер ако лекот си го нашла во сексот и ако одговорот лежел токму во тоа. За жал нема универзален одговор, но и некогаш 100 пати спомената лага, станува и вистина. Ако се убедиш себе дека ти помага, нормално дека ќе ти помага. И за чоколадото викаат дека носи добро расположение и навистина уживам цели 5 минути, после се е исто, старо, тажно.
     
    На Herrera, Snowflake97, Idedemja и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Не. Има прекрасни и префини луѓе кои не се расположени.
    Никој не знаеме што носи во себе, никој не знаеме како се чувствува навистина, без разлика на перцепцијата на неговото однесување од надвор.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  7. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не мора да значи, не е тоа унифицирано правило. Различни луѓе различно ќе ја манифестираат сексуалната активност у секојдневното однесување.
     
  8. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ако не уживаш не ти треба. Зависи од човек до човек, ете сите различно мислење имаме и гледиште. Јас бев таква кога нешто не е добро се измачував, не се ни трудев да си го подобрам тоа, само продолжував да си го мантрам едно те исто. Јас какви проблеми имам ни 100 секса не ми ги решаваат, ама поентата е баш тоа, секс ќе ми крене расположение, ќе си дигнам самодоверба, утре ќе се нашминкам,дотерам, ќе бидам помотивирана и нема ситници да ме рушат.

    Не знам. Познаваш некој на кој му наштетил добар секс?
     
    Последна измена од модератор: 16 април 2021
    На WildMk и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  9. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Паааа, тој СПБ што закачил пример :D Шала шала :D
     
    На Peperutce1115, Angie1432, GrimTheReaper и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Сум пробала да имам секс со партнерот кога сум била под притисок, стрес.. ништо не се промени во расположение, не дека не знаеше да ме задоволи партнерот, туку ништо не се промени, можеби краткотрајна промена на расположение, кое не траеше долго.
     
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не мора да му наштети ама не значи дека после секс ќе излезе од депресија и анксиозноста магично ќе му ја снема. Психолошка состојба е многу широка тема и сексот нема врска со одредени состојби.
     
    На MissBreezy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не ме сфаќај погрешно, ама како секс би ми ја кренала самодовербата? Пример, порано ако ми требаше шминка за да имам самодоверба, сега не ми треба да знам дека сум убава, барем за себе, многу ми е гајле за друг. Самодовербата се гради од грижа за самиот себе, негување на физичко и психичко здравје. Јас ако сум ружна, после секс нема да сум убава;)
     
    На Herrera, cresa-jagoda, Snowflake97 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Е да. Не функционира така. Ама сепак ќе влијае на психолошката состојба.
    @GrimTheReaper Мене ми ја крена. Имав период од животот кога не ми приоѓаа машки. Се чувствував непривлечно. Кога повторно сексуално се активирав тоа ми се смени
     
    Последна измена: 15 април 2021
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Па не би рекла дека самиот чин ти ја кренало самодовербата. Поверојатно е дека за време на сексот, партнерот ти убацува некакви слатки зборови, се сити на тебе, не може да одолее на тебе, те допира како да не видел женско тело. Тоа те прави тебе посакувана, а не самиот однос.
     
    На Herrera, WildMk и Celltica им се допаѓа ова.
  15. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Уф ова не е океј....доколку оваа информација ја знае твојот психолог и ја одобрува мој искрен совет е да си смениш психолог
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ова е од поодамна. Не е моментално. Моментално сум ОК на тоа поле.
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Може треба да се смени насловот во -Сексот и расположението или -Сексот и самодовербата или -Сексот и расположонието и самодовербата :D Ова -психолошка состојба неодредено е, широк поим.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ама не треба. Сексот помага во подобрување на психолошката состојба преку подобрување на расположението. Расположението е мостот само. Тоа се мачам цело време да го објаснам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Па добро, никој не вели дека со бутање на половиот орган автоматски се полниш со енергија. Допири, нежности, тело на тело, зборови, предигра...се' е тоа дел од сексот.
     
    На WildMk и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Мене не ми влијае воопшто на анксиозноста, а имам редовно. Влијае моментално добро на расположение, ама дека ќе помогне на некоја психолошка состојба на подолг период- тешко.
     
    На cresa-jagoda, GirlLove и bicycle им се допаѓа ова.