1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексот и психолошката состојба

Дискусија во 'Психологија' започната од Fallen.Angel, 15 април 2021.

?

Дали сексот ја подобрува психолошката состојба?

  1. Да

    96 глас(а)
    67,1%
  2. Не

    25 глас(а)
    17,5%
  3. Не сум размислувал/а за тоа

    22 глас(а)
    15,4%
  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Ако имаш психолошка состојба што се лечи со секс, тогаш не ти е толку страшна состојбата, освен ако немаш партнер за секс па си без лек. Нема потреба да се мачиш да објасниш, еве имаш луѓе што ти велат дека редовно имаат секс па пак имаат психолошки проблеми. Мачи се колку што сакаш, нема да докажеш.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сам по себе тешко да. Ама ќе помогне во голема мера придружен со други работи.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Извини ако се мешам но темава (сексуалноста и психолошката состојба) колку проценти владее за време на вашите сесии?
     
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не е така. Владее глобална депресија со короната. Кога останав без работа не апстинирав мислејќи дека секс за тоа не помага. Кога сум под стрес за најразлични работи ми помага. Конкретно пред 4 месеци дознав нешто од кое се шокирав и крајно се разочарав. Да немав секс таа вечер веројатно ќе ја поминев ноќта во плачење.
     
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Сексот е, и секогаш треба да биде состојба на уживање.
    Сексот не треба да биде copying mechanism и замена за нешто друго што е паралелно битно во моментот. Плус, за да стигнеш до стадиум на врв, претходно треба да си релаксиран, расположен и во добра умствена состојба.

    Ако си ти во константен грч и чувствуваш тензија поради X причини, налет цел секс.
    Зошто не само што нема или тешко ќе дојдеш до оргазам, туку ќе завршиш со уште повеќе фрустрации што не си свршил/а.
     
    На Luminary, cresa-jagoda, MarijaMi90 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Темава не е за тебе и дали тебе сексот ти помага. Можеш да си кажеш нормално, ама да настапуваш со -не е така, јас не плачев една вечер оти имав секс |( и затоа тврдам дека открив лек против еден куп болештини...изи.
     
    На cresa-jagoda, deskarada и Celltica им се допаѓа ова.
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не ми беше воопшто тоа поентата. Вниманието од партнерот е тоа што ти ја крева самодовербата. А истото може да го добиеш и вон сексот и да се почуствуваш најпосакувана. Ти може да имаш секс, да нема никакви емоции, туку само за задоволување на нечии потреби, и во тој случај не гледам како влијае на самодоверба или општо на состојбата, напротив би донело фрустрација. Така да, темава ми изгледа повеќе лична, отколку логична.
     
    На Bitter-Sweet, MissBreezy, Billy Idol и 4 други им се допаѓа ова.
  8. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    да беше квалитетен психологов сигурно ќе ти укажеше на поинакви техники и начини за соочување и преработување на шокот и лошите емоции. И да ја поминеше така ноќта не е тос нешто лошо.... те молам размисли да си побараш друго мислење, друг различен пристап.... Ти посакувам се најдобро
     
    На MissBreezy, cresa-jagoda, Snowflake97 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    :D:D:D:rofl::rofl::rofl:
    Се смеам на глас. Верувај и јас толку ја тупев, ама после долги часови објаснување од психологот поинаку гледам.
    Добри 40%
     
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Вон секс не можеш да добиеш работи што се поврзани со сексот. Внимание од партнерот не е исто со секс, па и само петинг да е. Може цел ден да ми зборува колку сум убава и колку ме сака, нема врска со задоволството што го имаш со сексот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Види ова не е единствен психолог кој го имам посетено, но е најдобар. Претходните двајца беа катастрофа. Првата плачеше додека и радкажував, другиот не ми помогна ич. Овој ми помогна да се справам со загубата на мајка ми и затоа толку му верувам и пак отидов кога имав онака полесна состојба и тогаш тоа го зборувавме. Претходно се немаше споменато секс кога имав загуба и трауми.
     
    На WildMk и KittyAgnes им се допаѓа ова.
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Aко психологот утврдил дека изворот на проблемот кај неа се сексуалните фрустрации може и 90% од сесијата да зборуваат за тоа. :)

    Е сега, колку е тоа навистина така, и колку е навистина кадарен психологот се веќе прашања коишто се под знак прашалник.
     
    На cresa-jagoda, Idedemja, KittyAgnes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Јас говорам за друго. За поврзаноста на сексот и самодовербата. Имаш секс со Номче од улица што си го собрала, како Номче ќе ти ја крене самодовербата?!?Оти посакал да има секс со тебе? Мислам која е поврзаноста едно со друго. Затоа велам, најверојатно членката за време на сексот доживува нешто поразлично од претходно, дал добива поголемо внимание, не знам. И секако дека имање на секс и внимание не е исто, ама второто е она што всушност влијае на самодовербата.
     
    На cresa-jagoda и deskarada им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Абе ајде. Кога сте гладни нели сте нервозни? Диетите затоа се тешки. Исто е и со сексот. Ако нема секс не се задоволува потребата и сме даун. И ако сме подолго време даун ќе ни се влоши психолошката состојба. Просто е. Само комплицираме за џабе. Не мора никакви емоции да имаш за да доживееш оргазам и за да се излачат тие хормони на среќа. @WildMk те канам малку на муабет тука.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Ако ти е подобро со редовен секс, честитки, уживај. Просто било :D Така е цуци, останатите глупи, само комплицираат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Зборуваме за целосна апстиненција или што? Се има секс, кога постои прилика, расположение, желба, ако ништо од тоа немаш, што фајде. Кога бев на ад, боље да ми дадеше да копам нива, него да се слакам, па да викам ах ах, па да се облакам. Жалам за визуелноста, ама мене лично за да имам секс треба да сум расположена, а не обратно.
     
    На cresa-jagoda, deskarada и Celltica им се допаѓа ова.
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Одиш во обратна насока од тоа што си пишала во воведот.
    Темава не е поставена во воведот ако имам секс дека ќе се осеќам подобро, туку дали ако се осеќам лошо, сексот драстично ќе направи да се осеќам супер, ако веќе сум во лоша психичка состојба.
    Бустот на хормоните на среќа се краткотрајни, треба да имате секс ко зајаци ако веќе само на секс се ослонуваш за да ти се подобри состојбата.
    Секако, како што ти кажаа, ако сексуална фрустрација ти е коренот на проблемот, тогаш да, секс ќе е решение. Во спротивно не.

    Немој да се лутиш ама имам впечаток дека сакаш сите да се согласиме за да некако си докажеш дека секс магично би ти ја подобрил состојбата лично. Навистина се надевам дека тоа е решението на твојот проблем, ама не би го генерализирала тоа на овој начин како во темава.
     
    На MissBreezy, cresa-jagoda, marija305 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ама стварно сексот е потреба. Ако човек ужива во секс нема да му се влоши психолошка состојба, ќе му се подобри. Сексот не плаќа сметки, не враќа кредити, ама Боже мој зарем не нѐ казнил доволно животот па сега и да се нема секс заради проблемите од чиста претпоставка дека не помагал.
     
  19. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    И пак одиш во обратна насока. Никој никаде не рече немај секс.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не сакам да бидам од тие што се навраќаат на стари мислења, но се сеќавам дека членката пишуваше за нејзините проблеми со партнерот во однос на сексот. Односно, постоеше некаква одбивност од негова страна. И логично е сега да и се подобрила ситуацијата. И да во овој случај влијае позитивно на нејзината состојба, ама само затоа што коренот на проблемот бил токму во тоа.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.