1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексуална активност после неколку години брак

Дискусија во 'Брак' започната од pigvince, 11 февруари 2010.

 1. pigvince

  pigvince Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Da ja zapocnam prva temava...
  Vo brak sum veke 4 i pol godini, brakot mi e super nemozam da se pozalam imame razbiranje megusebno za se i sesto, ama sega koga stanuva zbor za seksualniot zivot nemam sto poveke da kazam :( .
  Seksot ni bese poveke od zadovoluvacki prvite 2 godini, nemozev da si legnam, a da znam deka nema da mi bidat sobleceni pizamite za kratko vreme....ednostavno mozam da kazam deka soprugot me isceduvase sekoja vecer a mnogu pati se imase i sluceno za vreme da pauza da doleta od rabota i da imame sex...uzivav zasto se osekav preubavo.
  Pred 6 meseci go rodiv naseto prvo dete i vo rok ovie 6 meseci nie sme imale sex samo 5 pati ;( i pocnuva toa da me plasi deka poveke i ne sum mu privlecna, deka poveke ne me gleda onaka kako sto me gledase, mislev deka ima nekoja druga???? Sekoja vecer oblekuvam nesto sexy i go prasuvam dali da te cekam, ke mi rece idam za malku i toa malku stanuva 1-2 saati i jas na kraj zaspivam i koga ke se svrtam nego go nema i ke go najdam vo dnevna pokrien so kebe i spie. Neznam sto se slucuva, na sto se dolzi ovaa dalecina????
  Neznam dali samo mene ova mi se slucuva, dali e normalna ovaa odalecenost ili sto e rabotata????
  Ako imate nekoj sovet ve molam pomognete mi kako pak da si go vratam stariot soprug?
  HELP ;(
   
 2. vodnicka1

  vodnicka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  35
  Хм загрижувачки навистина. 4 години и не е некоја голем временски период да опадне така желбата за секс. Пред да почнам било што да коментирам пред се имам неколку прашања да поставам.
  Колку време пред бракот бевте во врска?
  Дали е често отсутен од дома?
  Дали излегува навечер?
  Дали има пријатели за кои досега не сте чуле?
  Или пак има пријатели кои му биле порано , а сега одеднаш се појавуваат во неговиот живот?

  Сигурно ке приметиш дека пред се мораме да ја исклучиме начелно барем можноста дека има некоја друга. Иако бракот со мало дете носи свои обврски , но сепак толку мала интимност е загрижувачки. Имајки ја потребата на мажот за сексуалност
   
 3. pigvince

  pigvince Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Bevme zaedno godina i pol, vrskata ni bese super avanturisticka zaedno ziveevme, sekade zaedno setavme......
  Dali e otsuten???? Pa mozam da kazam deka i koga e prisuten toj e otsuten....kompjuterot na noze, telefonot vo raka i ni ne slusa niti ne gleda. Na sekoe prasanje ostanuvam bez odgovor i ednostavno se povlekuvam i ne mu vikam nisto.
  Sega se imam orientirano samo na deteto zasto samo toa me odrzuva vo ovaa dalecna samotija i ke prodolzam da se nadevam deka rabotite ke se sredat i deka se ke bide OK, deka e ova e samo mala kriza od koja sto ke mora i on ama i jas da isplivame zaedno.
   
 4. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  И мене ова ми мириса на неверство, но не е добро да се донесуваат заклучоци од далечина и без докази. Затоа би те посоветувала малку да прочепкаш по неговиот компјутер, телефон, дискретно. Исто така не е лошо по малку да ја предизвикаш неговата љубомора, ако е барем малку љубоморен, сигурно ќе реагира на некој коментар. Јас сум во врска 6 години и ниту еднаш не ми се случило вакво оддалечување. Мислам дека не е до детето, затоа што знам многу парови што многу повеќе се зближиле (и сексуално) откога добиле дете. Се разбира дека детето е на прво место, меѓутоа односот со сопругот не е за занемарување, па можеби е најдобро и отворено да разговараш со него за ова и да му кажеш се што ти лежи на срце и што те мачи.
   
  На srcka2002 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  nemora da znaci deka e neverstvo u prasanje,mazite posle nekolku godini vo brak mnogu cesto pocnuvaat da ja zemaat zenata zdravo za gotovo,mislat deka nema potreba veke da se trudat okolu nea taa e veke nesto poznato i odamna osvoeno.u polosite slucai ja gledaat taka receno kako kuken inventar..moras da razgovaras so nego da mu gi otvoris ocite,da mu gi kazes svoite somnezi i stravovi,i deka imas potreba od neznost,ljubov i seks.ama nateraj go da te slusa,trgni mu gi telefonot i kompjuterot,zabe e ako ti mu zboris a on si tipka na komp.
   
 6. vodnicka1

  vodnicka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  35
  Оф леле не сакам да те плашам ама мислам дека и мене ми мириса на такво нешто. Пред се сега во овој момент било што да притискаш и да бараш од него нема да добиеш. Многу добро го знам ќутењето и кога на секое прашање не добивав одговор. Исто како да не ме слушнал. Едноставно бев безпомошна. Немој да му викаш и да го тераш сега на секс. Многу е долго моето искуство за да го раскажувам овде но на кратко истите проблеми, отсутност, немање близина , секс се поретко, не ме погледнуваше едноствано не му бев привлечна. Почнав да запагам во депресија иако важам за навистина убава девојка, ме збунуваше тоа што однадвор добивав комлименти , а тој не знаеше да ги види и да ги цени моите. И така живеев со тоа долго време се додека не ме удри во глава. Тој навистина имаше друга. А овој момент во кој сега си ти му е најдобро да може да прави што сака. Зошто , имаш обврски со детето, како што приметив 6 месеца ( нека е живо и здраво) сеуште си во периот кога се вракаш на нормала во однос на килажа и слично. Еден совет не се запоставувај. Обрни внимание на себе си, поднови се , облекувај се убаво , биди нашминкана , тоа ке ти внесе самодоверба, немој да пагаш во депресија тоа никако. И полека полека не приметно ке почнеш да го насанкуваш. Што значи тоа На еден убав и фин начин ке почнеш да му даваш обврски околу детето и фамилијата.
   
 7. pigvince

  pigvince Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Fala na iskrenosta i na sovetot... Veke izvesno vreme kako se nadgraduvam samata sebesi, koga ne moze maz mi mozam sama toa da si go napram, a i sakam da go kaznam od druga strana da vidi i da znae sto propusta.
  Bas pred nekoj den mi vika sto vaka si se doterala za doma???? Sto e rabotata??? a jas pa mu vikam od kaj znaes ti dali jas sedam doma ti koga si na rabota???? Pa i nego neka go kopka malku ( sto ne veruvam ) zasto me znae ubavo, a i so ogled deka sum vo nepoznata sredina nema sto da se somneva.
  Abe koga ke se vidi mojava prikazna e mnogu dolga i siroka od site strani ;( , i mnogu ubavo mi doaga sega ovaka so pisuvanje deka mozam da se istusam, zasto nemam so koj ni muabet ni zbor - dva da razmenam :x .

  Sepak fala vi na site za mislenjata go cenam ova premnogu.....
   
 8. vodnicka1

  vodnicka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  35
  Доброе штом приметува дека нешто си променила. Но не му викај дека некаде одиш ,многу е провидно тоа и знае дека не е вистина, него прави се на тошо како да не си приметила , или прекути а тоа маче онака , чисто ми дојде. За да го закопка ако сакаш , знаеш онака глупав одговор ке му дадеш , а ако викаш одам некаде одма не ти верува. Али биди јака продолжи така само имај доверба во себе, и како што рековме намети обврски да нема многу време за размилување и шетање, а обврските секако нека бидат околу детето на еден фин начин , и нема кај да бега. Млад е гледам и ке му пројде брзо .
   
 9. arhangel

  arhangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  Draga Pingvince!
  Seto ova sto go pisuvas mi e poznato ,i jas pominav niz istoto niz sto pominuvas i ti(so taa razlika sto jas sum mnogu podolgo vo brak).Nesakam da te naveduvam da pomisluvas deka soprugot te izneveruva no za golema zal seto toa e dovolen znak deka nesto se slucuva so tvojot soprug ,nekoja postoi .Pocnuva da mu stanuva dosadno doma,telefonot postojano mu e vo dzep,ne e zainteresiran za seks ili bara razni izgovori za da izleze od doma.Ne izbrzuvaj so reakciite i pocni da go proveruvas .Mislam deka iskren razgovor bi pomognal.
   
 10. Kiara

  Kiara Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  Прва работа што ти ја предлагам, се согласувам со еден од коменарите погоре но само затоа што јас сум претерано љубоморна :D е да му прочепкаш тајно се, телефонот, компјутер, пораки, броеви, повици ама се. Ако видиш дека тука нема ништо тогаш не треба да се загрижуваш премногу. Таквото однесување не мора да се должи на неверство. Еве јас на пример не сум во брак ама сум скоро 2 години со дечкото, планираме да се земеме наскоро. На почетокот имавме одличен сексуален живот, неколку пати неделно, со милион импровизации итн. Во последно време и тоа последно време се месеци, јас со преоптерена со работа, со грижи, со 300 глупости и не ми е до ништо. Не ми доаѓа на памет секс. Не сум ни погледнала друг, не ми ни треба, не се замарам, си го сакам дечко ми и тоа ми е јасно како бел ден. Што треба он да помисли сега, дека го изневерувам? А ме приметил повеќе пати и ме прашал на што се должи незаинтересираноста, значи не е дека не приметува. Ти го дадов мојот пример само како доказ за случаи кога не мора одма да се мисли на најлошото. А треба да е ѓубре ако имате бебенце од 6 месеци он сега да иде по други девојки, мислам дека не е до толку, така да... Ти посакувам се најдобро, како и да е
   
 11. vodnicka1

  vodnicka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  35
  МИслам дека чепкањето по мобилен и слично е грешка. Затоа што ке дојде до многу поголеми компликации а можеби страшни недоразбирања. Искуствата говорат дека многу врски и бракови се расипани заради чепкање по тие мобилни и џепови а се било резултат на недоразбирање. А башка што уште полошо ке се чуствуваш. Размисли пред да посегнеш по тој чекор.
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.779
  Допаѓања:
  131.219
  Јас да сум на твое место би разговарала со него, директно и отворено. Не во смисла дали те изневерува, туку што не е во ред што не сака да имате секс често како порано.
  Јас не би ни чепкала по телефони... не дека го осудувам тоа, ама не сум таков тип - никогаш не сум чепкала.. демек врската на доверба се темели. Е сега по ова што го кажуваш може и да е неверство, ама не мора да значи...

  Кога имаш бебе од 6 месеци, и тоа се буди по 100 пати во текот на ноќта, што знам, може да влијае на сексот, и расположението воопшто. Макар што веројатно тебе повеќе би ти влијаело, ама ништо чудно и на сопругот. Ова им се случува на многу парови, не знам зошто. Веројатно целата промена што ја носи бебето... не знам како ви е дома, хармонично или нервозно по раѓањето на бебето... колку што знам од пријателки, најголемиот број од мажите стануваат понервозни... Размисли, може да е до тоа, ама ти најдобро си знаеш како ви е дома.

  И ние имавме до душа помалку секс додека имавме бебиња - ама знам зошто :D . Јас бев преморена, кога ќе видев кревет - паѓав во транс затоа што морав да тргнам на работа малото кога имаше 3 месеци, а тоа се будеше цела вечер, навечер не заспиваше до 12, а јас по 9 саати на работа...хорор. Ама сепак имавме за викенд обавезно :lol:

  Инаку дека поминува желбата со тек на време - можеби,а ама не волку рано... и мислам дека ако се потруди човек, може да се одржи цело време... се надевам :?:
   
 13. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Draga pingvince jas mislam deka prvo i osnovno treba da razgovarate otvoreno i opusteno nmoj ni slucajno da mu kazes deka mislis deka te izneveruvasamo razgovarajte zosto taka se odnesuva vo sto e problemot i deka ako toj ima nekoj problem na rabota na primer treba da go spodeli so tebe i taka zaedno da nadminete se pozdrav
   
 14. pigvince

  pigvince Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Vi blagodaram na site za sovetitite i predlozite, no jas ne bi mozela nikogas da cepkam po tug mobilen, novcanik ili slicno.
  Pocnav poleka, poleka da se priblizuvam do nego so smiren razgovor i mislam deka sega za sega uspeva pocna malku po malku i on da se otvara. Po seto toa sto mi go kazuva ne mozam da veruvam deka bi imal nekoja druga, znam sega za sigurno deka nema. Neznael ni on sto stanalo so nego, lelele ne mi se veruvase deka maz mi place ;( nikogas go nemam videno taka. Pocna da mi kazuva kako mu e tesko deka izgubil tolku mnogu vreme od nasite zivoti, deka se kae i deka ke se trudi da bide se podobar i podobar kako sto bil nekogas..... A jas edvaj cekam :D
  Inaku sega se blizi mojot r-den i znam deka sprema nekoe golemo iznenaduvanje, dobro go poznavam za toa i znam deka ke saka da si gi popravi greskite. Nemozam da ne mu veruvam, ednostavno ne mozam.
   
 15. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Bas mi e drago za tebe dusicke ne se sekiraj se ke se sredi samo so razgovor se resavaat problemite poinaku nikako pozzz pa ke kazes kako ti pominal rodendenot i sto ti spremil soprugot pozzz
   
 16. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  bas mi e milo pingvince so izlegla na arno rabotata :D daj boze taka da prodolzi so ubavo..so ti rekov jas,ne sekogas koga partnerot te zapostavil znaci deka ima druga,ednostavno nekogas se gubime samite sebesi,i pokraj mnogyte problemi i obvrski znaeme da go zanemarime bliskiot do nas..pozdravce i sekoe dobro..
   
 17. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Seksualnite aktivnosti posle 9 godini brak...... normalno deka ne e kako na pocetokot kako vo intenzitet taka i po kvalitet,no morame da se potrudime da uzivame so partnerot isto i toj vo nasata bliskost inaku golem del od brakot e unisten. Problemite ja umiraat strasta nesomneno, no za se se potrebni dvajca. Jas mislam deka samo mojot partner (iako dolgo vrme sme zaedno pred i za vreme na brak) znae kade mi se glavnite kopcinja sto bi rekla jas na sala. So drug koga bi bila tesko deka ke se snajdam do tolku da se otpustam. Taka barem mislam.
  Pozdrav do site
   
 18. black-i

  black-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  14
  читам сево ова и се прашувам што бидна?? :worried:
   
 19. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  203
  Кај нас едно време се намали сексуалната активност, родив две дечиња, па бременост, па опоравување од пороѓај...ама сега се е по старо, само сексот е уште подобар, зашто сиве овие години заедно, многу подобро се запознавме и знаеме што не возбудува. Е проблемот е само порано да се успијат децата :D

  Точно е дека проблемите ја намалуваат страста, но добриот разговор е клуч за се, па и за враќање на желбата за водење љубов.
   
 20. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И мене ме интересира... се надевам дека се испаднало добро...
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.