1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексуална или емоционална привлечност кон цртани ликови

Дискусија во 'Психологија' започната од Briar Rose, 9 јули 2017.

  1. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Ај бaрем вo зaпaдните цртaни кaкo Who framed roger rabbit и Cool world се исексуaлизирaни вoзрaсни жени кoи се гoрди сo свoетo телo. Вo јaпoнските нaјчестo се фетишизирaни т.н. school girls oднoснo среднoшкoлки, целaтa нивнa привлечнoст е вo тoa штo се слaтки, срaмежливи и нaивни. И зaтoa е уште пoјезивo штo имa вoзрaсни мaжи штo се пaлaт нa нив.
    @theowndemon дa aмa тебе Zuko ти бил симпaтичен дoдекa си рaстелa, јaс пред еднa гoдинa ги изгледaв Avatar и Korra. :lol:
    Интереснa е и furry зaедницaтa, зaедницa кoјa е oсoбенo зaинтересирaнa зa aнтoпoмoрфизирaни живoтни (нaјверoјaтнo гo згрешив збoрoв, живoтни кoи имaaт кaрaктеристики нa луѓе). Некoи oд нив се пaлaт нa цртaни живoтни (дoстa пoпулaрен кaј нив беше цртaнoт Zootopia) и дури и се oблекувaaт вo тaкви гoстими.
    Дoдушa aкo кoпaме пo интернетoт мoжеме дa нaјдеме дoстa изрoди и fan art oд нив. Нa пример oд еден цртaн сo двaнaесет гoдишни брaт и сестрa имaше fan art кaкo се зaљубувaaт..:puke:
     
    На theowndemon и Briar Rose им се допаѓа ова.
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @toogood Betty Boop всушност претставувала првиот а и најпознатиот секс симбол создадена во 1930 година. Таа била навистина различна и уникатна од останатите цртани ликови во тоа време бидејќи нејзиниот изглед ја преставувала жената на исексуализиран начин, секако неспоредлива со Olive Oil или Minnie Mouse кои имале многу пристоен и поскромен изглед.
    Но во склоп со темава, морам да кажам дека Betty Boop е исто така една од најпосакуваните цртани ликови за шедиафилите, особено во времето кога се појавила на екраните.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Sarah Key е инаку навистина допадлив и сладок детски лик кој преставува наивност и невиност базирано врз нејзиниот изглед :)

    [​IMG]

    А за Dora the explorer, како и за некои други цртани ликови слични на неа, морам да кажам дека аниматорите во ова помодерно време решиле да им дадат целосен makeover на нивниот изглед, и тоа секако е во сексуализирана смисла...


    Dora the explorer

    (Порано)

    [​IMG]
    ( Сега )
    [​IMG]


    Strawberry Shortcake

    (Порано)


    [​IMG]

    (Сега)
    [​IMG]

    @Joi антропомофизамот кај животните, односно цртаните животни со човечки карактеристики исто така се предмет на сексуална и/или емоционална привлечност кај голем процент од шедиафилите. По првичната фаза, тоа на шедиафилите може да им изгледа чудно, се прашуваат дали е воопшто нормално да се заљубат во цртано животно, дали се всушност зоофили итн.
    Но при рационално и логичко размислување, треба да сфатиме дека цртаните животни кон кои се чувствува сексуална и/или емоционална привлечност се најчесто базирани врз реални, вистински личности кои и им ги позајмуваат гласовите, така да практично шедиафилите имаат развиено привлечност кон таа реална позната личност која во цртанот исклучливо има животински карактеристики поради улогата која ја игра.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Последна измена од модератор: 15 јули 2017
    На cresa-jagoda, Cinderfakinrella, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Не гледам вакви работи но имам гледано како помала и искрено ми се случувало да се поврзам со некој од ликовите но тоа не била некоја сексуална поврзаност туку повеќе емотивна. Сум чуствувала како тој лик да ми е близок, како да го познавам навистина. Мислам дека се сосема нормални и доста чести ваквите соживувања со. Кај мене траеле најчесто само додека сум ја следела серијата а потоа овие поврзувања некако исчезнувале за кратко време.
     
    На theowndemon, toogood и Briar Rose им се допаѓа ова.
  4. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
  5. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Секако дека тоа е нормално, сите ние некогаш посакуваме да имаме пријатели кои имаат одредени карактеристики со кои можеме емоционално да се поврземе и да им се довериме, а тоа се случува и кога гледаме некој цртан филм и се поврзуваме со оној лик од цртаниот кој ни се допаѓа, особено ако има добар карактер, изглед или смисла за хумор.
    Ова на сите скоро им се има случено, но кога веќе зборуваме за длабока шедиафилија, јас тоа не го сметам за појава која би требало да ја сметам за нормална. На пример, како што ми се сосема неприфатливи педофилите, зоофилите, некрофилите итн, такви се и шедиафилите иако тие и не можат вистински да остварат било каков однос со цртаниот лик во кој се заљубиле бидејќи тој во реалниот свет не постои.
     
    На BoneMachine, theowndemon и Soft92 им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    Од сите цртани, аниме и серии кои ги гледам, ако не се поврзам со некој лик и да гледам нештото од аспект на тој лик - досадно ми е. :D Така да ништо страшно. :)
    Ахахаха епа јас порано ги имам гледано и сега скоро ги гледав пак затоа реков дур растев. Сега на пример се поврзувам со други ликови. Не би да ги коментирала ликовите на сериите во кои ги гледам туку конкретно анимирани. На претходната страница го споменав Бан, тоа го догледав вчера. Денес тоа што гледав ме привлекуваше нов лик и се гледав од аспект на тој лик.
    Мојата поврзаност кон лик на пример не е само да ми е физички привлечен туку го анализирам каков е како лик и од таму ги разбирам чувствата што ги има и начинот на кој реагира па после од мене можи да се слушни нешто како „Тој не е лош, само лошо разберен!:rofl:
     
    На Zaljubena26, Joi и Briar Rose им се допаѓа ова.
  7. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @theowndemon само да ти кажам дека и ова претставува една карактеристика која шедиафилите ја имаат. Имено, како и менување на партнери во вистински живот, така и шедиафилите имаат тенденција да ги менуваат и цртаните/аниме ликови кон кои чувствуваат сексуална и/или емоционална заинтересираност. Со други зборови, личностите кои страдаат од шедиафилија се однесуваат скоро исто како и нормалнте луѓе, само што наместо вистински личности тие менуваат интерес во цртани ликови. Поради ова за нив е потешко да се одвикнат од оваа парафилија и да почнат да се заљубуваат во вистински личности бидејчи често се разочаруваат во карактеристиките и изгледот на луѓето од реалниот свет, а ова настанува бидејќи шедиафилите се веќе навикнати да имаат развиено интерес кон цртани ликови кои во нивните очи се совршени.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose жими се дечко ми е реален! :worried:
    Мајтап на страна. :lol:

    Те сфаќам што сакаш да кажиш и ти кажав, апсолутно се согласувам со наведеното и со причините поради кои аниматорите ги злоупотребуваат ваквите ситуации. Накратко, јас како што си барам некој за да ја гледам приказната од „аспект“ на некој лик во нешто што гледам (макар и филм од 2 часа да е), некој си бара за да си задоволи сексуални фантазии? :x
     
    На BoneMachine и Briar Rose им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ајде Џесика Рабит или Булма, ама Бети Буп ми е човече кое го сметав за пародија на жена што истакнува сексапил :rofl:
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    Вакво нешто е мислам нормално за детска возраст. И во ред емоционална, ама сексуална?!!
     
    На Someonespecial, theowndemon и Briar Rose им се допаѓа ова.
  11. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Хаха и јас ти верувам :D Освен тоа немав намера тебе директно да ти посочам дека ја имаш таа карактеристика. Таа само ја имаат шедиафилите кои веќе ја развиле оваа болна парафилија во поголем степен.
    Тоа е нормално бидејќи со тоа ти само си ги одредуваш човечките особини, а веројатно и изгледот кој твојот реален љубовен партнер би сакала да ги поседува. Како што кажав, нема ништо лошо или ненормално во тоа. Освен тоа, аниматорите намерно создаваат цртани ликови чија цел е да им се допаднат и да им бидат инспирација на помладата, најчесто малолетната публика.
    За жал да, тоа е најчесто точно ... :x

    Секако дека не е нормално да се развие сексуална поврзаност кон вакви ликови. Според нивниот изглед претпоставувам дека се работи за аниме кое е наменето само за детска публика.

    @sjdgo Сепак шедиафилите се непредвидливи кога станува збор за нивниот избор на цртан/аниме лик кон кого ќе ја развијат таа сексуална и/или емоционална привлечност. Со други зборови, се зависи до нивните ментални стандари и критериуми ...
    Тоа значи дека тие можат да се заљубат и во цртан/аниме лик кој може но и не мора да е наменет само за детска, малолетна публика.

    Да, иако и Jessica Rabbit има невозможни и скоро нереални телесни пропорции сепак се гледа дека е возрасна сексуализирана жена. Додека пак Betty Boop има некои телесни пропорции па и однесување кои му припаѓаат на мало девојче а не само на возрасна жена/развиена девојка.
    Инаку, која е Булма, да те прашам ? :)
     
    Последна измена од модератор: 15 јули 2017
    На Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    @sjdgo @Briar Rose па и надвор од анимирани ликови, постојат педофили. Покрај ова, можи и толку детски ликови да им се сексуално привлечни баш зошто се деца. :x А и баш претходно зборувавме на темава, најчесто во анимираните филмови ликовите се млади, тинејџери, деца, а се фетишизирани, невини, збунети .......... така да се е можно.
     
    На Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  13. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе @theowndemon
    Освен што личноста од гледање на такви аниме ликови може да развие шедиафилија, сосема е можно кога ќе се обиде да најде љубовна партнерка во реалниот свет, тој ќе биде инспириран од малолетните сексуализирани женски ликови, а со тоа освен шедиафил, да стане и педофил ... Навистина страшно :x

    Не знам , никогаш не сум гледала Dragonball ... Дали е тоа јапонско аниме или цртан ?
    P.S.- Ако е аниме лик, сигурно не ја знам бидејќи никогаш не сум гледала аниме филмови ...
     
    Последна измена од модератор: 15 јули 2017
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Japonsko anime. Vo detstvoto nase bese hit na A1 odese, interesen navistina
     
    На wanderlust и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за објаснувањето меѓутоа сум пораснала главно со Канадските канали за цртани во моето детство :) Затоа не ја знам ...
     
    Последна измена: 11 јули 2017
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Porano od anime kaj nas bea popularni Dragon ball, Digimon, Pokemon(samo na ovie mozam da se setam momentalno)
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Можеби не сум ги гледала овие аниме филмови но се сеќавам дека моите братучеди од Македонија редовно во Канада ми праќаа нешто слично како жетони или картички од Pokemon ликови кога бев мала :D
     
    На PogbaPol и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Mojot najdobar drugar e opsednat so ovie crtani i japonski anime,no jas ne sakam i ne gledam vakvi crtani i zatoa ne mozam da diskutiram ponatamu :D
    Pozdrav do Kanada :D
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ja zaboraviv Molly
    [​IMG]

    "Big Comfy Couch"

    Mnogu dobar i mnogu vospiten karakter.
    Steta sto ja nema poveke.
    Seuste ja cuvam kuklata Molly. :inlove:
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.