1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Селективна примена на законите

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lacrymosa, 1 февруари 2010.

 1. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  Свесни сме, барем јас сум свесна дека законите кај нас селективно се применуват... Конкретно крајно сум изнериварана од законот за пушењето.. Во Гостивар законот се применува селективно. Во македонските кафулиња не се пуши, додека во останатите се пуши на големо, без криење без ништо. Ниту инспекција поминала,ниту никој, додека во македонските кафулиња има инспекции секој втор- трет ден.... Едно од најдобрите кафулиња кое пред 1ви јануари работеше со полна пареа.. редици се чекаа за да се седне на кафе моментално е пред затварање токму поради ова.. Кога веќе некој закон е донесен тој треба да се споведува секаде и да важи за сите... Не е само дотичниот, гореспоменат закон. Тој го зедов само како пример за илустрирање...
  во сите нормални земји кога вртиш лево или десно се дава жмигавец на западов не се знае што е тоа, а знаат да те допрат за најбанална причина додека тие што праат катастрофални грешки не ги допираат...
  до кога ќе биде ваквата селективна примена на законите? Кога веќе некој се декларира дека се осеќа као граѓанин од втор ред нека проба да ги почитува и применува законите како сите други, а не да изиграва мајмун. Каде се инспекторите, полицијата, надлежните... имате забележано ваква селективност или само овој дел ваму е проблемот?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.688
  Допаѓања:
  129.912
  Оооо, страшно ме нервира тоа. И во Скопје во чаир се пуши, како и во некои други клубови до кои законот не допира.... За возењето па муабет не сакам да правам... порано многу често возев од кај би пазар, аууу ноќна мора!
  Да не зборам за (не)плаќање струја, вода, фискализација.... Петчлено семејство се грее на струја, дома 30 степени, а плаќаат 300 денари за струја... каде бе?!? Да не зборам за деловите каде што инкасаторот не ни сака да помине. Во право е човекот, вика имам ја фамилија, не сум нездрав да одам таму ќе ме утепаат...
  И не се однесува селективноста само на одредени места, туку генерално, ако имаш да платиш - каков закон бе!
   
 3. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Понекогаш не е само ако имаш да платиш, туку треба да си и од вистинската националност :evil: Во сопствената држава се чувствувам како роб :evil:
   
 4. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  струјата е приказна за себе, се дешава и со денови да немаме фаза или струјата да е гној да неможеш сијалица да запалиш поради тоа што комшилуков нема намера да плаќа сметки или нешто алтрнативно да си смисли за греење па струјата фучи
   
 5. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Ne se soglasuvam voopsto so tebe, ne gi lazi lugeto, zakonot sekade se primenuva vo Gostivar, i samat gledas deka kaficite se prazni... Pred se zaprasaj se tie vo Parlamentot dali go pocituvaat i primenuvaat zakonot, ne e rabotata samo da se pluka po drugite, treba realno da se zbori, a naj realno vo momentov e deka najmnogu od site pati obicniot covek bidejki samo po negoviot djeb se udira.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.981
  Пол:
  Женски
  Сосема се согласувам дека законите се применуваат селективно.
   
 7. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Селективната примена кај нас важи за секој закон. До утре сабајле можеме да си ги лупаме главите за да најдеме решение, но нема да успееме. Затоа што го нема. Мораме да си се помириме со судбината (иако можеби тоа помирување нè довело до ова дереџе, но што се може!?) и да се чуваме да не ни го изгорат џебот. Доведени сме во ситуација кога во неможност да ја постигнеме среќата (избегнување на глупави закони), како што вели Фројд, мораме да се трудиме да не бидеме несреќни (да не нè казнат). Колку и да е песимистички, ми се чини дека е најреално.
   
 8. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  И јас се согласувам...се согласувам со сите....посебно со тоа дека треба да си од вистинската националност...и што е најстрашно....на сите им е совршена јасна ситуацијата...ама......неможеш по магарето, удри по самарот....
   
 9. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Сепак, постои нешто што се нарекува контракултура. Кога и да е, сите оние што се чувствуваат на маргините, во овој случај Македонците во сопствената држава, ќе пукнат и тоа не само во себе, туку и јавно, па тогаш владата нека му ја мисли како ќе се снаоѓа. До ова мора да дојде еден ден, како што во Грција пред неколку месеци ќе избиеше Граѓанска војна заради малтретирањето од сопствената полиција. Сакам да верувам дека и ние сме способни за вакво нешто.
   
 10. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  Обама е во гостивар, Фантастика исто, тоа карши обама со црвена церада е исто така во Гостивар... ако незнаеш каде се нема проблем можам да те однесам да видиш
   
 11. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Не само од вистинската националност туку и од вистинската партија. Народот освен по национална линија се дели и по партиска и често имаат привилегии оние кои се од владеачката партија, т.е. оние кои имаат книшка. И јас се согласувам дека има селективна примена на законите и секогаш ќе има во нашата држава.
   
 12. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Леле magic...како ме погоди со ова :lol: јас заборавив да го додадам ...токму така...требаше да се вработам и ми побараа да извадам книшка :evil: е не вадам и не вадам....или да си од ,,малцинството,, или со книшка....а јас не сум ни едното ни другото....само со дипломи и со 5 јазици...ама тоа денес не се рачуна па си седам дома....без работа...
   
 13. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Секако други ќе ти го јадат лебот што не знаат ни македонски па не 5 јазици, за нив тоа е научна фантастика. Ама го имаат најважното - книшка, од нив не се бара факултет, може и со средно. Ти посакувам што побрзо да те вработат, ни остана само да се надеваме дека некогаш ќе можеме чесно да си го вадиме лебот и секој со заслугата :worried:hock:
   
 14. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Ех!!!..Да ти пукне душата од неправди... :x А кога не можеш ништо да смениш.... :( Од секогаш имало и секаде ги има тие привилегирани "чауши" :Down: од кои не можеш ред за преглед да фатиш,не можеш да ги истакнеш своите квалитети,не можеш правдата да ја истераш до крај....Без разлика на верска ,национална или партиска припадност....Сите сме биле сведоци на вакви ситуации.... :(
   
 15. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Секогаш ама баш секогаш постоела дискриминација,форсирање,селекција........и секогаш на жалост ќе постојат.
  Колку и да се трудиме да ги искорениме, тешко оди..... :(
   
 16. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Кај законите не важат еднакво за сите...Значи можам илјада примери да ви набројам :!: Еве за сообраќајот прво...Пајак службата праќа пајаци само од едната страна на Вардар, зашто не дај боже на некој нафатиран батка од Чаир да му ја дигнат колата со пајак, ќе ги упуца и око нема да му трепне...Полицајчињава се силат на социјално загрозени, на жени , на млади дечки итн... Еве , само еден личен пример да наведам- застанав на булевар Јане Сандански, ама со запалени 4 светла, свесна дека тука не смее да се паркира...Отидов до аптеката , ама имаше гужва и се задржав..Кога излегов од аптека колата ми ја немаше :o Отидов до пајак службата и само им реков, ако има колата моја штети или гребаници направено, кога ја дигале, ќе си платат во сервисот каде ја носам колата на преглед...А, јас им реков дека ќе си платам казна за погрешно паркирање :!: И, знаете што??? Почнаа сите таму да се смејат со мене...Значи им викам ќе платам казна за паркирањето, ама ако ми е оштетена колата, тие ќе сносат одговорност...Јас само ги провоцирав, мене баш ми е гајле ако ми се оштети колата, пошто каско ми е осигурана :lol:
  Им викам - смеете вака во Чаир да се изживувате??? ЗА 2 саата истите тие ми се извинуваа и дома во двор ми ја донесоа колата...Мислеа, видоа девојка млада, па ќе си играат, мајтап... :puke:
   
 17. Isaak

  Isaak Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  45
  Дали има селективна примена на законите ?Па уште прашувам :lol:
  Еве типичен пример за селективна примена на законите којшто ја прочитав пред малку
  http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=63367 досега сите споменици на бранителите се скршени и никогаш не се пронајдени виновниците!На неколку пати плоштадот во Тетово бил испишан со погрдни зборови спрема христијаните коишто живеат во Тетово и притоа никој не одговарал :tmi: Па нели полицијата се бори со сите средства против криминалот и вандалството?Или така им одговара?Кое мажење очи ама затоа ние ги трпиме последиците за жал.
   
 18. Flow

  Flow Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  20
  Бујар Османи со цигара во рака, во еден од рестораните во Дебар Маало, сакнција- нема... се треба да ви е јасно.
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  А шо бидна со новиот закон за високо образование? Скриптите ќе се укинат ќе мора книги да се купуваат или погрешно разбрав? :?:
   
 20. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.166
  флоу кај нас ништо не треба да те чуди....само да си на власт и се ти е дозволено крадење и перење пари, кршење закони....така да не ми е чудно ништо :@