Селективна примена на законите

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lacrymosa, 1 февруари 2010.

 1. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Е арно? Уште да мора оригинал книгите да ги купуваме и јас поарно да си се отпишам од факултет. Бог да чува (смајлиштосекрсти)!
   
 2. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Значи кај нас не постои селективна примена на законите туку си постојат луѓе за кои важат и луѓе за кои не важат. :D Штом има избори кандидатите се ќе дадат за да го освојат нашиот глас, и само неколку месеци или ајде една година оној на кој мед и млеко му истекуваа од устата е приведен дека примал мито, крадел од државната каса или неплаќал данок и ред други работи. :x
  Наместо тие луѓе да остават добар впечаток да бидат угледни граѓани кои ги почитуваат закони тие го прават сосема спротивното. И не само политичарите кај нас има поделби и на други различни слоеви, едни уживаат бенефиции други ги плаќаат нивините долгови и се така во круг.
   
 3. leonidicka

  leonidicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  Во Прилеп кога бев Законот за пусење се применува насекаде и никој не се буни едноставно тоа е Законот и сите го почитуваат. навистина се чудев
   
 4. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
  e да така е не се почитуваат законите од сите подеднакво
   
 5. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.931
  Допаѓања:
  3.465
  Пол:
  Женски
  Би биле совршено општество кога сите би се движеле во рамката на ограничувањата, законите и прописите, но такво општество не постои, и затоа не се ни чудам од своеволното интерпретирање и примена на законите.
   
 6. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  Очигледно е кај Законот за пушење. Што Закон е тоа ако не се применува секаде????????

  Ама и народот е крив. Ем сакаат закони, ем не ги почитуваат. :^)
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Не пушачите го сакаат а пушачите се шверцуваат каде можат т.е не го почитуваат секаде :)
   
 8. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  2.716
  Пол:
  Женски
  Најпрост пример за селективна примена за законите е оној за државната матура. Не знам дали знаете ама во Штип на Педагошки факултет можат да се запишат и тие кои не положиле државна матура. И замисли утре некоја што не положила државна матура ке биде наставничка и што ке им кажува на децата? ке им вели Не учете бе која државна матура јас не положив. После да не се чудите каков кадар имаме по школите.