Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

 1. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  postarite ziveat so toa toj e mazot da ama poradi postarite i pomladite trpat zatoa sto ce ti recat sto ce ti pravam jas doma so dete bratti ce se zeni pa snaata nema da te saka,pa mnogu trpat poradi toa,a da imas uslovi nema da trpi nokoj nema prava vo makedonija
   
 2. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  6.543
  Пол:
  Женски
  [/color
  Здраво на сите и поздрав до сите странава е мн интересна и занимлива навистина за некои работи за кои немас со кој да поразговараш ова е вистинското место.
  Кон дечко ми чувствувам огромна љубов и чувствувам дека и тој ме сака, меѓутоа не ми е јасно како е можно некој сто го сакаме да го повредуваме, значи се започна со не оди таму , не ваму, не со тие луге и уште незнам што. Бидејќи мн го сакав правев се само за да бидиме заедно и да не го изгубам. Меѓутоа едно е на некој да му кажуваш кај да оди а кај не а др е да го удираш затоа што таков му бил моментот на нервоза, луѓе па дајте не ми се верува како може така да ми прави, и тоа за ситници за работи кои се смешни да ме удира и секогаш кога ќе се обидам да му кажам дека толку е со нас ми кажува дека ке се смени меѓутоа до ден денешен ништо не се променило. Што да правам како да го променам или едноставно да се разделиме премногу сум збунета :( :?
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  Прво:фала му на бога имам прекрасни родители и никогаш не сум имала такви проблеми.Јас и брат ми сме гледани акао капка вода на дланка.Но, што ме заинтригира во темава?
  Имам другарка што навистина истрпила многу од она што се вика семејно насилство,вчера ми беше на кафе, и стварно е жално да го гледате девојчето,татко и е тежок алкохоличар што за ќерка му и жена му освен -курво- немаше друго име.Единствен негов муабет беше дека сите чинат ама дома неговите не.А тие баш се добринчички,на сите да му се најдат ,на никој да не му наштетат,да си разговараат фино.Е сега што се случува-тој толку многу губи контрола и паѓа во предкоматозна состојба,и сега не пие само една недела ама како сега знае да разговара нормално,бре,или дури е во болница?
  А да биде уште полошо,девојчево си фаќа дечко и тоа најлошиот тип на човек-исфрустриран дечко со ич пари ама со многу големо его,тој е најубав,најпаметен,најмногу знае што и треба неа и слично.Таа две години имаше право да излезе само ако него му се секса,не башбуквално ама така испаѓаше работата,за да ја искористи со оправдување дека тој ја финансира,ја гледа,ја сака.Па какво беше тоа сакање кога ни кај мене не ја пушташе,ниту на продавница,ниту кај било која другарка на едно кратко кафе.Фала му на бога по многу зборување и помош од нас другарките и пред се од мајка и,пред неколку месеци се откачи од него,одвај,и сега си има друг дечко кој стварно ја сака и не ја ни прашува каде и кога оди и што е најбитно не ја тепа,за разлика од првиот.

  ЗАТОА ДРАГА SARAA ВЕДНАШ ОТКАЧИ ГО ОТИ ИМА МНОГУ ВАКВИ СЛУЧАЕВИ,ТОЈ СЕГА ТИ БРАНИ ДА ОДИШ ВАМУ,ТАМУ,ПОСЛЕ НЕМА ИЧ ДА ИЗЛАГАШ,А НАЈБИТНО ОД СЕ-ТОЈ НЕ ТЕ РОДИЛ НИТУ ТЕ ПОХРАНИЛ ЗА ДА ТЕ ТЕПА.мЕНЕ ТАТКО МИ ВО ЖИВОТОТ НЕ МЕ УДРИЛ ПА НЕ НЕКОЈ ТАКОВ.САРАА,ВЕДНАШ ДА ГО ИЗБРИШЕШ ОД СВОЈОТ ЖИВОТ,ТОЈ НЕ ТЕ ЗАСЛУЖУВА И НЕ Е ДОРАСНАТ.Извини за долгава приказна ама веќе подолго време сум сведок и навистина и мене ми се плачеше кога другарка ми плачеше и незнаеше што да прави,забркана од две страни.
  Жени,свестете се и не дозволувајте да ве малтретираат,децата подобро ќе се снајдат со самохрана мајка отколку со ненормален татко. Поззздрав.Најмногу до saraa
   
 4. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  6.543
  Пол:
  Женски
  Благодарам на поззз кате 21и благодарам на поддршката поззз и за тебе баш ми е жал што на светот се случуваат такви работи и навистина е лошо кога некој те малтретира дали е тоа психички дали е тоа физички се надевам дека сите ке си ги решиме проблемите што ги имаме и дека еден ден ке дојдат и нашите 5 минути за среќа :)
   
 5. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  167
  Ниту една жена не заслужила да се крене рака на неа. Многу сум против жените кои остануваат во брак во кој се малтретирани само заради децата....Децата многу полесно ќе го сфатат разводот, него сликата кога мајка им плаче, татко им се дере и ја тепа, мајката како со шминка ги покрива модриците....Децата се многу попаметни отколку што ние мислиме дека се и многу побргу разбираат.
   
 6. sofce

  sofce Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  19
  8) ZDRAVO NA SITE I MNOGU VI BLAGODARAM ZA PODRSKATA.Jas se trudam da bidam max. aktivna za moeto dete sum ja nosela i vo banji i vo bolnici niz cela Makedonija za rehabilitacija i doma i pravam vezbi.No okolinata ne gleda taka i iako ke recam ne mi e gajle za tugo mislenje moze mn. lesno da bide i mnogu bolno.Jas mojata kerka ja setam nasekade niz grad i koga odam vo Ohrid na rehabilitacija redovno ja nosam niz carsija i se trudam da ja socijaliziram sto poveke.
  NO NASIOT NAROD E MNOGU BEZOBRAZEN.Mi se ima sluceno mn. pati da ja izgledaat so pogled na sozaluvanje,a nekoi se osudija da mi recat" majce te mrzi da ja drzis pusti ja da odi golema e za vo kolicka"iako bev vo krugot na bolnicata i so invalidska kolicka.
  Najbolno e sto site pocnaa da me izoliraat t.e. da prestanat da me vikaat da se druzime dali im e sram so mene i deteto ili e problemot nekoj drug ne znam.
  SAMO EDNA PORAKA DO SITE MAJKI :BIDETE HRABRI I SILNI ZA VASETO DETE I KE DOJDAT I VASITE 5 MIN.A PODOBRO I SAMO EDEN PRIJATEL OTKOLKU 100 LICEMERI OKOLU VAS.
  POZDRAV I FALA VI ZA PODRSKATA I VIE STE MOITE NOVI PRIJATELI.
  VE SAKA SOFCE 8)
   
 7. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  624
  SOFCE mnogu pozdrav do tebe i iako e nesto sosem adrugo temava,sakam da ti posakam sreca i se najubavo!
  Nasiot narod e mnogu prost i ne moze da se spravi so takvi specificni situacii,a mislam deka te imaat izolirano ,kako sto ti osecas,samo zaradi toa sto mislat deka si imas mnogu problemi ,p aaj i nie da ne i smetame!
  Vakvite ludje nemozat da sfatat kolku mnogu znaci ,vo vakvi situacii,covekovata ljubov ,druzenje i podrska!
  Sekako deka nie,tvoite virtuelni prijatelki sme ti tuka ,pa otvori nekoj atema ,kade sto ke mozeme da se druzime .
  Mnogu pozdrav.
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  Точно како што кажува Софче,и верувам оти секаде со осудуваат таквите работи а никој не знае шѕто има тука во позадина.Мајка е мајка,и јас иако уште не сум мажена и немам деца,знам дека мене ми е убаво со родителите,и така би постапувала и јас кон своите деца,како тие кон нас.Е сега зошто луѓето не им веруваат на оние жени што се малтретирани,како што беше случајот со мојата другарка сите велеа оти мајка и е крива,и во најлош случај дека таа лаже,а ги гледав бе луѓе,страшно !!!
  Што задоволство ако ги мачиш тие што најмногу те сакаат.
  И пак ќе ви речам,жени ,не дозволувајте да страдате ни вие а ни вашите деца.Никој нема право да ви ги уништи и одземе животите.Позз.
   
 9. lucky

  lucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Не знам што е полошо за децата. Да растат со двајца или со еден родител. Како да не се трпи насилство ако имате две златни дечиња и како да им се објасни зошто се напушта нивниот многусакан татко
   
 10. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  i jas bev zrtva na nasilstvo od strana na mojot decko,me maltertirase skoro 4 godini ne fizicki,ne psihicki na
  sekoj mozen nacin go pravese toa,jas kriev od doma i zosto bev na studii toa vreme ne ni znae sto se slucuva,pocna da mi zabranuva da se gleam so drugarki zosto tie bile protiv nego,pocna da mi zabranuva da odam kaj rodnini ,zosto i tie demek imale loso mislenje za nego,a toj celo vreme si bese so drugi devojki a od mene pravese budala pred site ,gi izdrzav site tie fizicki torturi popustiv i so faks pocnav da ne ucam,pocnav da patuvam od toj grad kade sto bev do mojot zosto taka na nego mu odgovarase ,posle 4 godini edna vecer jas doma spiev a on izlezen se javil na telefon i se javil tatko mi,utre denta me napravi sto i so ne e demek jas sum bila so nekoj demek toj se javuval na mojot telefon i red drugi gluposti,ja rascistivme rabotata posle 4 godini,mi bese tesko on odma si fati devojka ,a jas ne izleguvav od doma zosto mi bese tesko posle se sto mi napravi i toa da go vidam,setoa toa ostavi ogromni posledici na mene ,da nemam doverba vo nikoj poveke vo zivotot,se dodeka ne go sretnav maz mi koj mi e sega i koj taa crno bela slika sto ja imam sozdadeno za svetot ne ja smeni i ne ja napravi povtorno da bide vo boja,zatoa devojki ne trpejte nasilstvo toe e nesto sto moze tesko da se zaboravi i ima trajni posledici vo svesta
   
 11. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  928
  Допаѓања:
  2.841
  Од искуство ке ти казжам дека децата 100 пати подобро ке живеат со еден родител без стресови и нервози секој ден, одколку со двајцата кој се карат секој ден со стравови нервози срамови од друштво... Децата се мноогу попаметни и ги сфакаат работите и верувај ми иако растат во „семејство„ не се срекни ако мораат постојано да ја гледаат мајка им во модринки или татко им како ја тепа ке имаат трауми за цел живот после.
   
 12. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  6.543
  Пол:
  Женски
  Елеонораструмица
  Во ова што си го напишала делумно се наоѓам точно е дека се што ни се случува и тоа подолг временски период на нас остава траги и тоа големи и јас се чувствувам сега исто немам доверба о никој и ништо и баш ми е мило што си нашла некој кој ја проминил погрешната слика која си ја имала поззз
   
  На dejanma му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  80
  Ниедна жена не смее да си го дозволи тоа :Down: мислам дека секоја треба да собере храброст и да го пријави тоа,бидејки од еден шамар може да дојде до многу повеќе ;( сум слушнала за многу вакви бракови и жално е што имало и смртни случаи,нема никакво оправдување за да опстанат ваквите бракови,на децата сигурно ќе им биде полесно да го пребродат разводот одколку одвратна глетка од расправии,тепачки и одвратно насилство меѓу нивните родители кои треба да се пример за нивните деца ,затоа жени не дозволувајте да го трпите таквиот брак и да ви страдаат децата ;( :worried:hock:
   
 14. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  38
  Потпис :y:
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  564
  За оваа тема можам да кажам. Имено, имав братучетка, која се разведе од оваа причина.
  1. Трпеше заради синот!
  2. Остана трудна со второ дете!
  3. 5-ти месец од бременост и стави нож под грло(ова е последната капка во чашата) Пред тоа гасел пикавци од нејзе уште во прват абременост, носеше огромни модрици итн итн...
  4. После разводот на сите на телефон ни се закануваше дека ке ја собираме на парчиња по вардар.
  Јас би се развела уште кога прв пат ке замавне со раката, само еднаш да ме удри доволно е.
  Е сега за децата.
  1вото дете кое го гледаше насилството, беше насилен, се правеше насилно, гушкаше насилно, бацуваше насилно, пцуеше
  Кога се роди бебето, го клоцаше удираше.
  2рото дете, растеше во супер околина и е мило, вниматлно абе сонце мое убаво.
  Далеку од тоа дека постариот сега е лошо дете, бидејки го тргнаа од таа лоша средина. Но додека гледало гоправело истото.
  Ако бракот не штима не вреди да се остане ради децата, тие највеќе патат. НИие како возрасни знаеме да прикриеме, да се соземеме, тие не знаат.
  Никој пат, нема да дозволам моето дете да гледа такви работи, таткото да го малтретира, да си доаѓа пијан, да крши....
  Јас се спасив од лоша врска, не со физичко туку со психичко насилство, бев тотално скршена, повредена психички ослабена. Е не сакам таков живот, сакам среќно семејство, не постои идеал, но постои нормален живот.
   
 16. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  се согласувам потполно со тебе,многу е тешкои психичко и физичко насилство од страна на дечко или маж,моите родители никогаш ме немаат удрено,ниту повишено глас,после тоа искуство што го имас со една да не речам ментално пореметена личнос,сметам дека секој треба да го пријави тоа ,а институциите да превземаат одредени мерки против истиот,поради такви причини се запишав и на посдипломски студии и го студирам тоа,како да се заштитат деца,жени,па во најлоши случаеви и мажи од семејно насилство,мислам дека уште тоа во Македоија е табу тема ,ама има огромни статистички податоци кои го покажуваат спротивното,дека иако се правиме здрава нација,воопшто не сме ,постојат насилства само се прикривааат
   
 17. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  3.899
  Пол:
  Женски
  Никако не можам да го разберам семејното насилство.Крајно сум против семејното како физичко така и психичко малтретирање 99 проценти од страна на мажите ... жената не треба да се плаши туку обавезно треба да пријави!!!за тоа е тука полицијата :^)
   
 18. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  vi go pratam muabetot so temava,no navistina ne mi e jasno kako nekoi od vas se cudat kako zenite trpele fizicko i psihicko nasilstvo a da ne prijavat.nikoj ne e budala da trpi kako prvo.a kako vtoro nasilstvoto e sigurno prijavuvano bezbroj pati po site vrati na nadleznite institucii kako policija,socjalni grizi,nevladini organizacii koi nudat pravni soveti ...,vo poteski slucaevi i po bolnicite za dusevno bolnite.no kakov e efektot od site tie prijavuvanja?????spored mene nikakov-zavisi za kogo kako,sve e korumpirano i edni na drugi samo si ja prefrlaat topkata,ednostavno ne znaat koj sto treba da raboti-taka im cini.policijata ja prefrla topkata na bolnicata -bolnicata -na socjalnoto-socjalnoto na sudot i se taka vo krug,dodeka samiot ne krenes race.ili ti ili toj.kolku samo ubistva ima od ne efikasnosta na nadleznite institucii.,koi cekaat da padne zrtva pa togas da srabotat nesto od nesto na kraj bukvalno nisto!!!ne vredi koga veke nekoj izgubil zivot ,dzabe e togas sve.a zosto ?????verojatno nekoj saka da klati vrata i da zima plata...teoretski ubavo zvuci "da se izborime site zaedno protiv semejnoto nasilstvo"ili pak vistinskiot maz ne udira zena-no prakticno ne e taka.primer eve za psihicka nelabilna licnost -ke go razbere toa deka ne treba da tepa i maltertira,a halucinira i e so dijagnoza sizofrenija.pa poznavam takov slucaj i sto deka e prijavuvano ????????????koga te setaat vamu tamu i nikako da go smestat vo soodvetna zdravstvena ustanova -a doma haos-nozevi,bombi,zmii vo tegli,sve iskrseno,nesredeno, krvista,tepanje vikanje........horor film....strasno!!!!!!!! :( ...ili eve drug slucaj na semejno nasilstvo -zenava za da spasi ziva glava ostana bukvalno na ulica,a predhodno prijavuvase i sto dobi??????nasilnikot da ostane doma a taa zrtvata si ostana so 1000den.socjalna pomos,ne mozese da si ja plaka kirijata,pomos od nikade ,barase,trcase molese no socjalnite grizi i kazaa snajdi se-a gradela kuka-za da zivee nasilnikot.i na kraj se snajde so toa sto se samoubi. :( eve vakvi se zakonite i nacinot na rabota vo ovaa drzavicka leva ruka desni dzeb.samo zalosno,tesko,tazno,i bolno za site zrtvi na semejno nasilstvo.mnogu od niv se prinudeni da si ja cekaat smrtta predvreme....ili pak nekoi od zrtvite privremeno vo rok od 6meseci gi smestuvaat vo tie selter centri,no i toa ne e resenie kade potoa???TREBA ZAKON ,I NASILNIKOT DA BIDE ISFRLEN OD DOMOT A NE ZRTVITE!!!A TOJ STO E DUSEVNO BOLEN SE ZNAE KADE VO BARDOVCI ,NEGORCI ,DEMIRHISAR da ne predstavuvat opasnost za semejstvoto i okolinata.ne e rabotata za 15 dena stavi go zad resetki i pusti go na sloboda kako normalno zdrava osoba,izvaden so potpis od sosem treto lice koe ne zivee so nego a posledicite gi trpi semejstvoto a ne toj.no makedonija i sve e mozno....katastrofa golema za semejstvata so vakov slucaj.zatoa sekojdnevno citame kerka ubi majka.....od sto nadleznite mnogu si ja vrsat rabotata!!!!!!!!!!
   
 19. ina30

  ina30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdrao na site,ja sum nova na forumov...se ukluciv poradi temava semejno nasilstvo,bidejki i ja spagjam vo taa grupa....bremena sum 7-mi mesec mazot mi mi rece da se spakuvam i da si odam,pocna da mi gi frla stvarite,da me vlece za uvo,stiska za liceto,da me navreduva....jas mu rekov deka on mi e ogromna greska i gospodinot se navredi od moite zborovi saka cist spogodben razvod :).... negovite postapki ne gi gleda...jas ne rabotam,imav preksrasna rabota,ziveev vo stranstvo se vrativ tuka nesto od nostalgija ali presuden bese mojot odvraten maz da dadam otkaz i totalno da se resam da dojdam vo skopje.razgovarav so psihijatar i do zaklucok dojdovme deka on ima karakterni PSIHOPATSKI crti...saka da ima mokj nad mene,da vladee so cela situacija,da bidam zavisna od nego,da naprav i sve za mene a posle toa niz nos da mi go izvadi i da mi go prefrla sekoj den....ednas mi vika deka me saka ne mze bez mene...posle toa gospodinot zasto nemal se:@ja sum bremena i ne mozam bas)gi spomnuva site moi bivsi deckovci kako so niv sve sum pravela,a na covekot sto me ranel i poel sum mozela da go odbivam,deka jas manipuliram so nego,deka ja sum bednichka,kurvetina,stoka,gnasa itn...kako on koga me udiral ja sum se fakjala samo za toa a site dobri raboti ne sum gi spomnuvala...i taka nekolku pati ja si otidov od doma i pak se smiruvavme ali se po staro....inace pred eden mesec koga bev 6-ti mesec me udri bev modra vo liceto.Na pocetokot na bremenosta imase vlecenje po zemja za kosa,rascepuvanje na usta itn.....jas deneska resiv da prekratam so sve...si dojdov kaj moite....otidov na lekar izvadiv lekarsko,go prijaviv vo policija,go povikale od tamu...bidejki mi go zema pasosot i nekoi licni dokumenta( zasto on mi dal 5000 den za da izvadam pasos i toa e negovo)....mi se javija od policija i mi rekoa deka rekol da odam doma da si zemam se i ke mi gi vratel dokumentite...jas iskreno se plasam ne znam kako bi reagiral da ne mi napravi nesto zasto dosega prv pat go imam prijaveno.....gledam ima dosta slicni situacii kako mojata pa mislam deka treba da se drzime....ukratko toa e mojot problem....od druga strana sum najsrekjna poradi ova bebche sto treba da si go rodam...siroto sto stresovi preku mene pretrpe...DOSTA E
   
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  Ина30, најпрво ти честитам за бебчето, дај боже да се роди здраво-право, да му се радуваш најмногу и тоа да ја има најдобрата мајка на светов.
  Твојата ситуација е навистина тешка-како не му е жал за сопственотот дете кое уште во стомакот на мајката трпи такви трауми. И тие сеќаваат нели? Ако недај Боже се случи нешто, нема ли да го гризе совест? Веднаш заклучи го својот живот со него, батали го, тој е психички нездрав човек штом тоа го прави, не дозволувај повеќе да се изживува со тееб. Просто се ужаснувам од вакви работи. Твоите сигурно ти пружаат подршка, па сега за сега излегувај исклучиво само со некој во придружба, добро си направила што си го пријавила, немој да одиш кај него, нека земе се што е твое некој друг, инаку не биди баш сигурна дека се ќе помине без некоја негова реакција. Се надевам дека се ќе се среди во најскоро, посвети се на бебето, и заборави го тој што ти го уништил животот. Млада си, пред тебе е животот кој не смееш да го зацрниш поради некоја будала. СЕ најубаво.

  Патем, сите кои имаат вакви проблеми, НЕ МОЛЧЕТЕ, ПРИЈАВЕТЕ ГИ ОНИЕ КОИ ВЕ МАЛТРЕТИРААТ.