1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Osamena5 каков друг, дали на тоа се мислело после ова, бегај од таму, што уште да направи за да го оставиш? Ко ќе се роди детето уште потешко ќе си поминуваш.
     
    На CameliaMiller, Saraa и zalosna им се допаѓа ова.
  2. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Се додека се молчи и "со арно " да се пристапува кон насилникот,се додека се нема храброст да се крене глас,се додека се премолчува , се додека молчите на секое омаловажување,на секоја навреда,се додека се потчинувате и се плашите,се додека трпите "за децата" во 21 век ќе постои физичко и психичко насилство врз жените!
    Кај ме искршил од ќутек,па уште и ќе чекам да се смири,ќе му се тресам наместо да го пратам во бестрага? Многу е лесно да се жалиме и да остане само на тоа,треба да се реагира ,треба да се пријави и тоа веднаш.
    Можеби сега ништо нема да направи полицијата,можеби само со опомена ќе помине насилникот ,но во бракоразводна парница,особено за старателство на деца може да послужи како важна "информација". Освен тоа оди сама на лекар и извади лекарско,уште го молиш да те одведе ?
    @Osamena5 зошто сеуште си таму и молчиш?
    Што имаш намера да правиш?
    Едит : не мисли да одиш со друг, во животот не е важно само да имаш било каков маж до себе,мисли како да се спасиш од тој деген и како да го родиш,растеш и изгледаш детето во здрава средина.
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Michelle* и 12 други им се допаѓа ова.
  3. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Друг???
    Мене вака да ми се случи не би можела да помислам на друг. Би го отпишала цел машки род на подолг период, а не два сати откако сум истепана да мислам на друг.
    Ах жени бе ах.
    Сами треба, самостојни, да не зависиме од таканаречените мажи.
    @Osamena5 сега ако не пресечеш и кажаеш доста, готово е, цел живот ќе ти биде пекол.
     
    Последна измена: 13 ноември 2017
    На CameliaMiller, Michelle*, alana и 6 други им се допаѓа ова.
  4. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Одма бегај од таму не дозволувај уште повеќе да те малтретира, мисли малку на тебе и на твоето бебе. Сега те тепа бремена, а што ќе биде кога ќе родиш може и бебето да го малтретира.
    Оди си кај твоите и одма развод таков човек не заслужува да има жена и дете.
     
    На CameliaMiller, alana, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.854
    Пол:
    Женски
    @Osamena5 така е воспитан тој. Гледаш ни мајка му ништо не му вели. Наместо да го поучи како треба да се однесува со жена таа приказни раскажува. Не ми е јасно, и таа е жена, не знае како е? Или битно синчето да и е добро, снаата од на пат ја нашле.
    Леле не знам што да речам, се запрепастив. Како може да постојат такви волови кои мислат дека се мажи ако кренат рака на жена, наместо љубов да и дадат.
     
    На CameliaMiller, alana и Luna91 им се допаѓа ова.
  6. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    @Osamena5 Стварно се надевам дека наредниот коментар на темава ќе ти биде дека си заминала. Кој кренал еднаш рака, ќе крене пак.

    Оди со од таму во истава секунда, жено!
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Michelle* и 8 други им се допаѓа ова.
  7. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Бремена си, не се грижи за тебе, целосно посветен на неговата фамилија а таа го искористува, и најлошото-те истепа...
    Пакувај се и заминувај кај твоите..
    Друг маж-тоа бриши го од мозокот..Сигурно ти е реакција на сегашната неприфатлива ситуација па затоа такви неразумни мисли те обземаат.
    @Osamena5 врати се под хитно кај твоите и во мир помини ја бременоста.Имаш должност кон нероденото дете да му обезбедиш нормална средина за раснење и живеење.
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Michelle* и 7 други им се допаѓа ова.
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Осамена, не се пакувај...замини си веднаш без ништо со себе освен ташна со лични докумени. Оди дома твоите сигурно ќе ти помогнат
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Ајде сега можеби ќе ме нападне целиот форум ама морав да искоментирам неможам да се воздржам.Детето е свето нешто поготово кога е во стомак ти си му се од тебе се храни дише.Јас за моето дете да го заштитам ќе тргнам и боса и гола и ќе го носам на раце до крајот на светот.Ете ако и родителите не те примат има начин социјална служба да преноќиш па после ќе се види што како понатаму ќе се реши.Познавам мајка со две деца маж и ја избрка родителите не ја примија отиде во Меѓаши од таму во еден манастир ја сместија.Сега е вработена се среди ги чува децата а можеше фино лепо да крене раце во дом да ги даде.После ќотек не се седи на форум и се чека да те носи на лекар затоа што ако му било битно не би дошло до тоа.А па најмалце се размислува за друг маж и слично.Или не зезаш сите или незнам што да кажам.
     
    На ♡BuBaLe♡, Mari-Ja, Michelle* и 17 други им се допаѓа ова.
  10. Osamena5

    Osamena5 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ме затвори во соба, цел ден сум со еден ѓеврек и не ми дава да јадам. Имав една банана и таа ми ја изел. Чоколадото го изел. Не ја снабдува куќава со намирници за да јадам размовидно секој ден туку само ене ти ајвар јади. Секој ден ајвар и кисело млеко јадам. Не можам да излезам да јадам не ме остава.
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ѕвони некому, било кому. Во полиција звони. Како е можно да седиш уште не форумот и да се жалиш, а да не превземаш ништо...
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Michelle* и 4 други им се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.399
    На сите совети шо ти ги дадоја жените ти уште седиш у таа кука?
    Уште си му жена на тој што те тепа ?
    заслужуваш и да те отепа најизкрено да ти кажам
    оно недај боже може од тепањето детето да и е повредено она не била јадена
     
    На JuLleE, eli25, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Osamena5

    Osamena5 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Што да правам. В кревет сум, не можам ни да станам. Пишам да ми олесни.
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odi si zeno odi si od tamu ne trpi nasilstvo jas ednas si gi pakuvav stvarite radi tepanje I sega mm e miren ne me maltretira veke 2 god
     
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Што е сега работа бе леле. Абе многу се нервирам, јас до таму би да дојдам. Каде живееш бе?! ВИКНИ ПОЛИЦИЈА. Интернет имаш. Побарај ги твоите. Ако немаш услови за тоа, кажи некој од нас ќе викне.

    Едит:

    Како бе лежиш?! Како бе што да правиш?! Да се изгубиш од таму ете тоа. Зарем мислиш дека пишувањево на форумов ќе ти олесни?! Жено, ако не заминеш, изгледа ја свиѓаш тортурата. Мисли на бебе ако не на себе.
     
    На CameliaMiller, ♡BuBaLe♡, Michelle* и 4 други им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Што не се јавиш кај твоите?
     
    На CameliaMiller, eli25, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Како нема услови, а на форумот седи :?: ами ќе се снајде, ќе пише некому на фб, или на некој од нас ќе пише.
    Не сака, сака да се смири и да и помине, и од утре пак иста песна.
    Се изнервирав УПМ.
     
    На CameliaMiller, ♡BuBaLe♡, Michelle* и 11 други им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.399
    имаш телефон со тебе?
    192 се звоне
     
    На CameliaMiller, Mari-Ja и Justicija им се допаѓа ова.
  19. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    @Osamena5 Се наежив кога прочитав:(.Извини бремена си и да те тепа,да те вреѓа и да седиш.Никад не би останала и него и мајка му би ги спукала низ врата и би заминала.Коњ еден не му е срам,искомплексиран.Нека си ги израмни сметките со браќата,туку тебе те нашол да ти се истресува.Искрено после сето тоа,не треба да дочекаш таму ден.Земи работите отиди во болница види дали е добро бебето да ти дадат да се смириш и патот кај твоите.Не му се враќај,да сум на твое место макотрпно би работела да го зачувам детето и да биде во здрава околина да расте отколку со такви гнаси.А,не знам после ќотекот како помислуваш на друг?|(
     
    На CameliaMiller, Michelle*, mssuniquee и 3 други им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А тоа за што е причината, за тостовите ли?
     
    На zalosna и augustd им се допаѓа ова.