1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

  1. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Некој да си игра со мене, да ме малтретира и тепа, а јас да дремам на форум и да не превземам ништо.... мора нешто да не е во ред со мене..
     
    На IvanaJenner, Herrera, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Slusaj devojko imam bratucedka isto mazot I ja tepase I pred devojceto devojceto imase dve godinki koga se razvedoa I koga I rekov na nea oti mm I mene me tepa znaes sto mi rece sto ke umiram jas neka umre on I taka koga pocnav da si gi pakuvam stvarite mm placese. I ne se osmeli poveke da me udre a sveki sekade se mesase no ednas ja ispopariv namerno so vrelo kafe uste ednas ne se drznuva poveke
     
    На eleni27 и Osamena5 им се допаѓа ова.
  3. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Од трагедија стана трагикомично, сега веќе комично. Затворена во соба, па и со телефон или лаптоп? Ок.
    Бубаче, со тостовите ме пресмеа ма.
    Уште да знам дали на другава членка и купија пица, па се смири и раат да легнам да спијам.
     
    На CameliaMiller, Mari-Ja, Michelle* и 19 други им се допаѓа ова.
  4. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Жено ако не се жалиш самата мисли на бебето.
    Со таков маж уште планираш да градиш иднина ?
    Како бе те затвори ? Храна не ти дава ? Тоа влијае на бебето.
    Монструм.
    Не ми се верува дека такви луѓе постојат.
    Што уште чекаш не ми е јасно?
    Јави се на твоите нека дојдат по тебе.
    Или ако немаат можности викај полиција.
    Секако дека можеш нешто да сториш. Спаси се себе си и бебето.
    Бегај од таму.
     
    На CameliaMiller, Michelle*, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    2000 денари што не ги даде на братот, туку ги чува за бебето.
     
    На CameliaMiller, Mari-Ja, Michelle* и 10 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    нели екранот ти беше скршен?

    од каде пишуваш
     
    На CameliaMiller, snegulkata, JollyGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Не е вaжнa причинaтa, штoе вaжнo
    И сегa јa сoветувaш дa пoчне дa се пaкувa и aкo мaжoт и се пoкaе дa се врaти?
    Не ли мислиш пoширoкo oд ќoтекoт,декa не е вo прaшaње сaмo физичкa бoлкa,туку сaмиoт чин нa понижување на вас кaкo личниот, кaкo чoвек и кaкo женa? Не ли мислиш декa еден ден пaк ќе те тепa,ќе се испукa нa тебе зoштo знaе oти ќе прoплaче и пaк ќе му се врaтиш среќнa декa не те тепa више. Кaкo тaкa бе женче,пa стoкa у денешнo време не се тепa и тие се сo зaкoн заштитени, кaмoли женa.
     
    На CameliaMiller, Michelle*, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Znam zatoa I rekov da se pakuva jas nemav podrska od moite a sestra mi ona neznae I do den denes za ova inaku I ona imase eden takov decko sto ja tepa I ona odma go prijavi prvo otide na lekar kade I konstatiraa povredi posle otide vo policijata I od policijata na sud go tuzese I isplati pari za sekoja slakanica
     
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Некој со сериозен проблем и вистинско семејно насилство нема да се сфаќа сериозно поради некои ликови што немаат попаметна работа, измислуваат приказни, а се замараат жените и се пишуваат совети постојано.
     
    На CameliaMiller, Mari-Ja, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Што се случи со членкава?
    И мене баш ме заинтересира.

    Осамена, ок си?
    Додека пишуваш овде, можеше дома да им се јавиш...Со кој памет пишуваш овде бе човек...Барај помош.
     
    На CameliaMiller, kuc, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Ако навистина се сакаш себеси и имаш свое јас немој да го трпиш тоа насилство.Тоа не е вистински маж со такво понашање тоа е едно невоспитано детиште...
     
    На CameliaMiller, Justicija и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    На ниту еден совет таа не одговара туку очигледно дека се помирува со ситуацијата и само се жали.
    Осамена ако не мислиш на себе, мисли барем на бебето. Маж ти е сега таков и нема да се промени ниту во наредните 100 години. Со доаѓањето на бебето верувај дека ништо нема да се смени. Само полоша ќе биде ситуацијата,размисли дали би сакала да растеш дете во такви услови да дели од устата на детето за неговите и браќата? Цел живот да плаќа туѓи сметки а вие да трпите. И најлошо од се да биде сведок на психички и физички насилства и расправии.
    Колку и да е болна реалноста е таква. Океј и родителите и браќата му се фамилија ама сега има свое семејство и треба вие да му бидете на прво место. Убаво чим секој си има свој спрат ама ако ви се на една сметка сметките тогаш ако сте три фамилии треба секоја сметка да се дели на три дела и готово. За јадење сигурно секој си има трпезарија, нека си јаде на својот спрат. Нормално дека би ти пречело цел ден да се врват луѓе, секому би му пречело плус и ти си бремена. МАж ти очигледно не го сфаќа сето тоа, затоа остави го нека си живее со нив ако така мисли да биде посреќен. Премногу е под нивно влијание и тоа не верувам да се смени. За твое добро и доброто на бебето разговарај со твоите и врати се кај нив.
     
    На CameliaMiller, Osamena5 и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  13. Osamena5

    Osamena5 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Во право си за сѐ. Навикната сум и знам дека за еден ден ќе се однесуваме како ништо да не било. Да, седам на форумов и пишам наместо да превземам нешто, само за да ми е полесно. Не можам да правам циркузи, да ги барам дома, да си одам па да се враќам (зошто знам дека ќе се вратам)...

    Фала ви на сите. Јас сум подобро...
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па ако си помирена со тој факт седи си таму и не не потресувај тука на форумов. Тепајте се, правете циркузи, ама имај предцид утре тоа и дете ќе го гледа. (facepalm) ќерка ми да дознаам дека вакво нешто трпи - јас ќе ја истепам за памет и за уши дома ќе ја однесам.
     
    На CameliaMiller, theowndemon, Mari-Ja и 33 други им се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Штом еднаш кренал рака на тебе ќе крене пак. Жално за тебе ќе мораш да трпиш цел живот физичко и психичко малтретирање.
    Според мене ти воопшто не размислуваш за бебето.
    Како тоа дете ќе расти во такви услови?
    И двајцата сте неодговорни родители уште од сега.
     
    На CameliaMiller, katalina, Someonespecial и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A sto ako vcera go izgubese bebeto zaradi tepanje to razmisli si ubavo ako ne denes utre pak ke se povtore
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofia777

    Sofia777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    @Osamena5 мислам дека лажеш и дај Боже да е така зошто се ова што го напиша те претепал бремена и ти уште во 21ви век на толку организации (ако фамилија не е во можност да помогне што не ми ни тоа јасно како на да не застане зад свое дете) седиш уште таму не ми изгледа нормално. А во случај да е вистина тој те истепа за да го изгубиш бебето и да се ослободи од него, страшно но мислам дека е тоа причината, ако се ослободи од него полесно ќе се ослободи и од тебе има секакви психопати и монструми, но има и луѓе во права смисла на зборот што секогаш ќе ти помогнат немој тоа да забораваш дури и тука само колку се понудија да ти помогнат еве и јас би ти помогнала, мм е адвокат (ОК не во Македонија но тоа нема врска) слободно кажи ќе ти излеземе во пресрет.
     
    На Mari-Ja, Meckicja и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  18. KAZANOVA27

    KAZANOVA27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Скопјанката А.Д. (37) синоќа во полициска станица го пријавиле својот сопруг кој физички ја нападнал.

    [​IMG]

    Како што информираат од полицијата таа пријавила дека додека спиела во семејниот дом, нејзиниот сопруг А.Д.(41), обвинувајќи ја за наводна љубовна врска се нафрлил врз неа удирајќи ја со тупаници по главата и телото.

    -Откако пријавителката успеала да се ослободи од сопругот си заминала кај нејзините родители, а потоа и пријавила во полиција. Бидејќи оштетената не се чувствувала добро побарала лекарска помош во Градската општа болница „8 Септември“. Пријавителката посочила дека сопругот и претходно ја малтретирал, но дека истата досега не го пријавувала, информираат од МВР.


    http://www.skopjeinfo.mk/semejna-drama-vo-skopje-ljubomorniot-soprug-ja-napadnal-dodeka-spiela
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Абе тешко на бебето со такви родители ко вас. На татково уште од сега не му е гајле, со ќотеци се занимава, а мајкава бетер. Тоа што седиш и трпиш и дозволуваш, си го ставаш животот на бебето во ризик. Пак ќе речам, тешко на тоа бебе, кое ете му се паднало да се роди во луда фамилија како вашата. Осамена, сама си крива, прво те оправдував и ми беше жал, после последноот твој пост, ич веќе не ми е жал за тебе, само за бебето ми е жал. Мајка ко мајка треба да си го заштити чедото, ама тоа е.
     
    На CameliaMiller, ♡BuBaLe♡, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  20. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Постов мислам дека не би требало да биде на темава и сите уназат постовите што се во врска со насилство врз жената