1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

  1. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    ina otvori gi ocite -begajjjjjjjjjjj... sto podaleku toa poubavo.toj te tepa ,vlece i tormozi sega ,a koga ke go rodis ke si go proplaces majcinoto mleko,a so tekot na godinite i deteto ke go istraumatizirate gledajki i slusajki sto treba i sto ne treba. dodeka te drzi mladosta i silata sreduvaj si go zivotot cekor po cekor no daleku od nasilnikot.te molam i pokraj toa sto ne te poznavam no seto ova e del i od mojot zivot -dosta poznato -zatoa ti kazuvam spasi go deteto i sebe si od kosmarot koj doprva ke te sledi ako prodolzis da popustas i veruvas vo negovite lazni vetuvanja i izvinuvanja.ednas psihopad znaci cel zivot ke si ostane takov i ziva sila ne go menja.pa prodolzi da ne izvestuvas.inaku po stvarite idi ili so policija ili prati nekoj blizok tvoj ,kako sto kaza i devojkata pred mene.ne si go rizikuvaj zivotot tvoj i na bebenceto
     
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Да ина што подалеку од таков човек немој пак да ти текне да се смируваш и враќаш со него во име да детето што треба да се роди. Доволно е и тоа што си трпела до сега. немој да се плашиш нека појде некој близок со тебе да поддршка морална за да си ги собереш стварите или па на крај прати некој близок а ти воопшто не се ни враќај. Само сакам да ти кажам биди силна и не подклекнувај овој пат сигурна сум дека те чекаат многу убави мигови понатаму со бебенцето. ти посакувам се најубаво да се реши
     
  3. ina30

    ina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Fala vi za podrskata na site....se nadevam deka posle ova denes ne sum mu nastetila na bebeto....ispusiv kup cigari,izlegov od kontrola skroz....nikogas ne zamisluvav deka so stomak do zabi ke odam po bolnici,psihijatrii i policiski stanici....odvratno....sovet do site devojki...koga samo edna mala sitnica vo odnesuvanjeto na partnerot vo vrskata ke vi izgleda sumnjiva secete odma od koren,zasto kako sto pominuva vremeto site simptomaticni situacii se prodlabocuvaat i stanuvaat problem....i mojot maz na pocetokot mi gi simna site zvezdi i bev srekjna i mislev deka posle site raboti vo zivotot sum nasla nekoj koj ke me saka i postuva cel zivot a jas ke mozam bezuslovno da mu ja dadam svojata ljubov....sega mozam samo bezgranicno da go mrazam....deneska kaj sto otidov po lekari policii,komentarot bese sto im e na lugjevo kolku pocesto ima vakvi slucaevi na maltretiranje....za zal site trpat poradi nekoi ekonomski pricini ili pak ne se stambeno obezbedeni...uzasno
     
  4. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    После вашите постови сигурно многу повеке ке внимавам кога ке бирам партнер за брак,штом приметам некоја жичка на насилност одма го оставам. :)
    Стварно ми е жал што се случуваат вакви работи,и мој совет до сите жени кои трпат вакви тортури,веднаш да го остават мажот ако нема друго решение.
    Знам дека и економската ситуација во нашава држава е катастрофа,па тоа е една од најчестите причини за да бидете заедно,ама се е подобро отколку да живееш во семејство без љубов каде што секојдневно ке бидеш и физички и психички малтретирана.Па и посебно ако имате деца,не треба воопшто да размислувате.
    Не го уништувате само вашиот живот туку и нивниот.Знаете ли колку сето тоа се одразува подоцна во карактерот на децата?Никое детенце не заслужува да има такви трауми.
     
  5. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    i da vnimavas navistina ,ako treba i na ladnoto duvaj -ispituvaj procenuvaj od site strani,bidejki posle eb..nema kaenje...dolga i siroka e procedurata-makotrpna neizdrzliva.tocno deka niedno dete na svetot ne zasluzuva takvi traumi no eve sto ne napravi drzavata nesto za tie deca???????zosto zrtvata da iskaca od domot svoj vo koj zivotot go dala i so decinja plus KAJ DA IDE???-NA KAMENI MOST ????NASILNIKOT KE ZIVEE SAM GAZDA ....A ZRTVATA NADVOR IMAJKI DOM_SRAMOTAAAAA!!!!!!P.S.na kameni most ili pod vedro nebo ne se ziveee!!!!!!!!!!!!no takvi se pravilata vo ovaa drzava..
     
  6. Vanja09

    Vanja09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Slucajno ja pronajdov temata i specijalno za nea si napraviv i korisnicki profil.Jas da sum na 24 god i sum dete -zrtva na semejno nasilstvo.Od koga znam za mene do sega sum minala i niz pekolot i niz rajot seto toa predizvikano od mojot tatko ,koj pogolem del od vremeto apsolutno ni go unistuva(se) pshicikot zivot.Mojata majka ne e bila dovolna silna da go napravi praviot cekor i da stavi kraj na se, zosto cel zivot se plasi od toj covek posle site skandali,krsenja po doma,krvnicki tepana do kraj i od gledan aspekt da ne bidam dete na razvedeni roditeli |( ...Jas veke gi zavrsuvam moite studii vo Nis sum odlicna licnost so visoki obrazovni kvalifikacii bez razlika sto izrasnav vo takva sredina mozebi toa me napravi i pojaka i da pominam niz se zosto veke minav niz pekolot.Do INA30 devojko begaj spasi se sebe ,no pred se spasi si go tvoeto malecko ne dozvoluvaj cel zivot tvoeto malecko da gi prezivee site tie traumi koi doprva ke dojdat ,tie luge ne pretrpuvaat promeni vo nivnite karakteri ili podobro kazano vo nivnata izvrtena psiha!
     
  7. Vanja09

    Vanja09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Jas te potpolnoooo razbiram draga moja se naeziv koga ja procitav tvojta storija, ne zosto prv pat slusam za nesto od toj tip na semejni situacii,no zosto go prezivuvas isto kako i jas samo jas vo uloga na dete da te razbiram zosto nemozes da go napustis ne lesno neli koga ke ti kaze so negovoto agresivno lice i podgotven da ti se frli da te utepa od kotek AKO IZLEZES OD TUKA I OTIDES VO POLICIJA KE TI UBIJAM I KE JA ZAPALAM KUKATA SO MENE I SO DETO....nisto nema da ostane..tesko e znam te razbiram mila....Bidi jaka nemoj da go provociras...sigurna sum deka toj te provocira ...no ostani jaka !!!
     
  8. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    :clap: za seto ona sto si uspeala vo zivotot i pokraj golemite maki,stradanja i traumi si uspeala da se dignes na noze.no mozam da zamislam sto li trpi majkati niz kakov li pekol minuva samo gospod da i dava sila da izdrzi..
     
  9. taa2010

    taa2010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Одсекогаш сум сметала дека подобро е срекно разведена отколку несрекна во брак ....ама проблемот е др.што ке биде со кредитите и картичките кој се на мое име земени....да работам ама не за се да покријам ....ова за мене во моментов е безизлезна ситуација....имате некој предлог ....
     
  10. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Некаде прочитав дека семејното насилство се пренесува генерациски, што значи тој што преживувал и трпел семејно насилство истото ќе го врши. Најголеми жртви се децата, кои цел живот ќе патат поради тоа.
     
  11. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Ne znam sto da pravam vo vrska sum a decko mi me maltretira znam deka uste prviot pat trebase da go ostavam stom digna raka na mene ama si rekov ke pominea nemozam da go ostavam go sakam premnogu. Kazete mi sto da pravam bidejki ne sakam cel zivot da sum zrtva
     
  12. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Леле сонцееееее.... според мене мораш да собереш сила да го оставиш ... таков ќе биде тој цел живот... а знам дека не ти е лесно ...
     
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Како бе да го сакаш кога те малтретира??? Самата си свесна дека не е во ред тоа да го прави, зошто го трпиш уште?? Тој да знаеш дека никогаш нема да се смени, кога вака млад на тој начин си ги лечи фрустрациите, како ли ќе биде понатака. Тука не помага ни разговор ни ништо. Опсесивноста и љубомората се НЕизлечиви. Затоа кратко и јасно тргни се што подалеку од него!!!
     
  14. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Овде нема незнам што да правам. Ти имаш само 20 год и тој ти е дечко, нормално прекини ја врската зашто ако останеш со него тој нема да престане. Ако удрил еднаш, тоа ќе го направи повторно, и повторно до бескрај. Размисли дали вреди да поминуваш низ сето тоа. А што би се случило недајбоже да останеш бремена и да основате фамилија? И децата ќе си ги тепа? Толку од мене се изнервирав....
     
  15. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Taka e, i jas sakam da go ostavam ama nemam sila, ama moram da soberam sila zosto e mnogu nasilen i sekogas saka se da e po negovo Drzete mi sreka da go ostavam i da ne mi e tesko POZZ fala do site
     
  16. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Isto taka zaboraviv da kazam deka toj loso se odnesuva so mene, me navreduva me ponizava pred drugite sekogas koga mu se zalam mi veli ako ne ti odgovara stani odi si, a jas nemozam, premnogu sum slaba
     
  17. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    абе како слаба бе ... па јас еднаш пијачката истурање и искачам да си одам ... собери сила остави го да видиш како ке трча .... и пак не попуштај ... твојот живот вреди повеќе од ова сигурна сум ...
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Не сфаќам, што е тоа што го сакаш кај него??? Кажи нешто повеќе колку време одите, од кога почна да те малтретира...
     
  19. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Не му покажувај дека си слаба така повеќе ќе те гази, и он ли те родил бе за така да се однесува спрема тебе????????????? Он те хранел? Размисли убаво за ова. Не си должна д атрпиш нешто што не ти одговара.
     
  20. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Да се изјаснам на темава.....Многу сум против семејно насилство и се ужаснувам од истото.Сметам дека за ваквите насилници како и за педофилите треба смртна казна.Знам дека е грев да одземеш нечиј живот,ама исто грев е и да уништиш нечиј живот.Полошо од физичкото насилство е психичкото насилство.Физичката болка минува,ама душевната никогаш.Многу ми е жал кога ќе видам како некоја жена или дете му се потчинува на својот сопруг/татко.Никој не заслужува да му го газеш достоинството.Никој не заслужува цел живот во страв да му помине.Мајка ми има трауми од детството....Татко и ја тепал мајка и секојдневно,а во тоа време тие биле немоќни да и помогнат на мајка си ;( Заради тоа малтретирање цел живот баба ми се разболе и почина.Заради тоа малтретирање го мразам дедо ми и го презирам.
    Затоа девојки не кријте ги и не штитете ги насилниците,не заслужуваат.