1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

  1. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски

    Прва грешка, веќе си се откажала без да се обидеш.
    Денес има ден куп организации кои помагаат на жртви на семејно насилство.
    Твојот сопруг може да биде исфрлен од сопствената куќа за да ти се обезбеди тебе и на детето мир.
    Ќе најдеш работа доколку не работиш, детето ќе ти оди во јасли/градинка, ќе почнеш се ако треба пак од нула. Кога ти знаеш низ се што си поминала како можеш да се откажеш вака лесно без борба за сопственото дете.
    Почни од некаде, никогаш не знаеш како коцките ќе се поклопат.
    Среќата ги следи храбрите.
     
    На Nightwish11, candy.cane, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Да прашам што да се превземе ако комшијата ја тепа жена му па згора на се удира по зид на другите комшии со што стигне а од полиција не сакаа да дојдат дали да се обратам кај правник или некоја заедница жената се прави ништо не и е на сите комшии ни е преку глава
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Зошто не доаѓа полиција? Соберете се и ѕвонете во исто време сите во полиција, многу повици направете. Каква држава сме ужасна
     
    На Nightwish11, crazylady, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    Добро,а нели потпишувате забрана од мобинг,ма да повекето фирми не ви датваат,али ке ги пријавите..
     
  5. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Zasto ne sakala da priznae i drugite komsii se plasat od nego agresiven ludak e a deteto mi se plasi od nego ja sakam da idam kaj advokat kolku cini prijava da ne znaesh
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ептен е проблем кога не признава жртвата. Како се плашат другите комшии бе, толку луѓе не смеат да се плашат од еден човек. Пријава во полиција не кошта колку што знам. Разговор со адвокат да те насочи што да правиш, зависи од адвокатот ама нема да те кошта премногу, ве молам правете нешто не може заради еден да се плашат сите
     
    На pdb123 и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Ne znam zosto drugite ne prevzemat odi pa razberi a toj e premnogu agresiven najverojatno im e strav da ne gi napadne dzabe policija ete do kade doguravme jas ne sakam da se vlecam po sud toa me interesirase oti preku policija ne moze advokat da pusti prijava ne znam kade drugde se vrtese tie centri da go privedat za u bardovci e
     
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Збори обавезно со адвокат да те насочи, а за такви комшии пизди немам коментар стварно, па цела зграда да се плаши од еден, детето да ти е страв да го пуштиш надвор и ништо да не преземаат е стварно идиотски, те молам збори со адвокат и ако не ти е тешко пиши што си направил, многу се револтирам на вакви работи
     
    На Dejan0_Skorpija1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Жално е, но да, полиција не доаѓа за семејно насилство.
    Имам прашано, кога зет ми ја малтретираше братучетка ми. Епа не е наша надлежност...
    Ете тој изговор го добив.
    Мора жртвата сама да оди и да пријави, и да си оди од кај него обавезно.
    Дури и да дојдат ќе помине само со опомена.
    Пробајте пријавете го за нарушување на јавен ред и мир.
    Јавете се во социјално. Распрашајте се.
    Ние со комшивкава што имаме проблеми, мислам дека рекоа дека пријавувале во општина, па доаѓаа инспектори, ама друг проблем беше.
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Ako e za semejno nasilstvo toa so komsivkata tvoja kade ste prijavile ako e za galama vo zgrada toa e normalno deneska sekoj se slucuva da se skara doma taka e zivot vo zgrada a posebno kakvi nikakvi gradbi za zgradi ima
     
  11. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    @Dejan0_Skorpija1 , не може вие во име на жртвата да пријавите семејно насилство, ако она се плаши и не сака да соработува... односно, можетњ, ама нема да има резултат од тоа. Единствено што можете е да пријавите и Нарушување на ЈРМ, со викање, тропање и слично, и тоа исклучиво на 192, зотш во тој случај мора да излезе полициски службеник на лице место. Доколку не ви ја прифаќаат пријавата, слободно заканете се поднесување на преставка и пријавување во Внатрешната контрола на МВР
     
    На *Amethyst*, Dust, Outlook и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Галама на партизанска не ми смета...
    Малтретирање психичко и физичко секому треба да смета.
    Не може сите да се нетокму само тој еден токму.
     
    На bibiiii и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас пријавив во полиција кога видов дека соседот ја нападна жена си физички веднаш се јавив и дојдоа и видов дека го приведоа него но следниот ден веќе си беше вратен дома... Пробав да помогнам но мислам дека ништо не сменив.
     
    На lovestoneddd, Herrera, pdb123 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Tie vikale porano na edna zena do mene deka imale pobitni raboti zamisli a zasto zimaat plata pa si zborev so advokat da te prasam kade toa se podnesuva prestavka vo mvr ako sakas da mi objasnis procedura prv pat slusamzatoa
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На cresa-jagoda, WildMk и Septemvri им се допаѓа ова.
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    А погоди зошто е тоа така ?

    Стави ситуација маж насилник , притоа истиот тој маж работи во полиција веќе долг период.

    Насилниот маж ја претепува жена му.

    Го пријавуваат во полиција ( збориме во МК нашата полиција каде се е корумпирано и со врски )

    Следен ден е пуштен дома назад истиот маж и кога сака може пак да ја тепа жена му.

    Во земји како Македонија , полицијата слабо има ефект, секој си има свои интереси.


    Може ќе сум офф топик , доказ за тоа колку работи полицијата во Мк е кога некој пример треба да му пишат казна за брзо возење или некој прекршок , па тој што треба да плати казна ќе ти се обрати со зборовите : не ме терај да завртам број до X

    И така полицаецот ќе му прогледне кроз прсти и животот си тече понатаму.

    Е затоа и се иселив од Македонија. Менталитетот наш е најголемо срање што постои во светот и ниту една институција во Мк не функционира.
     
    На candy.cane, Mishela, Doozy и 6 други им се допаѓа ова.
  17. RisMarke

    RisMarke Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош. Останав трудна, а не бевме во брак. Ме тераше да абортирам и тој и неговите па ај демек ќе се среди немој да абортираш, па после пак ајде абортирај и се налутив им кажав дека ќе си одам па потоа ме молеа да не абортирам ќе се среди се, се ќе биде во ред. Сега бебето има годинка и седиме заедно ама неможам да издржам повеќе, два дена е како што треба пет дена се караме затоа што тој е '' совршен'' а јас сум таа што не чинам. Две години трпам и навреди и нервози. Не сме венчани, а детето е осигурано на него. Ако заминам ми е страв дека ќе ми го земе. Ве молам кажете ми што да правам
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Замини и јави се на телефоните погоре да те обезбедат ако си под физички закани. Дете не може да ти земе, дете и припаѓа на мајка и никако покнаку. Оди си не припаѓаш таму и никад не си припаѓала.
     
    На Alisa22, Jana06, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Of be devojce...
    Zosto si go osudila deteto na takov zivot?
    Ne si morala da zivees so nego zaradi deteto,toa sto e osigurano na nego ne znaci nisto ti si mu majka a i deteto e mnogu malo za da bira ili za da ti go zemat.
    Bidejki ne ste vencani i nemate dokument nema potreba od razvod neli...no deteto ne mozite da go podelite i ke mora da se dog zaradi nego.
    Prvo ke snimas kako ti se zakanuva,ostavigo tel pusten, ne e dokaz no e potrebno za da se pokrene staratelstvoto nad deteto koe neli treba da ti e.dodeleno tebe,druga rabota ne pisa dali si vrabotena,ako ne si baraj rabota i kpga ke se osiguras od site agli zaminisi.
    Dali imas podrska od tvoite?
    Ili nekoj drug blizok,brat sestra ili prijateli koi bi ti pomognale?!
    Moras site raboti da gi razgledas pa na kraj da go sredis problemot od koren.
    Stom veke si resila deka tamu ne mozes da zivees i se osekas potcineta navredena i sl...
     
  20. RisMarke

    RisMarke Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сега не сум вработена затоа што нема кој да го чува малиот. Неговите се тука, но мајка му има психички проблеми и не сака да го чува. Имам поддршка од моите, но сртав ми е да не ми го земе детето преку пријатели, а знам дека ќе го упропастат. НЕМА кој да го гледа