Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

 1. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски

  Прва грешка, веќе си се откажала без да се обидеш.
  Денес има ден куп организации кои помагаат на жртви на семејно насилство.
  Твојот сопруг може да биде исфрлен од сопствената куќа за да ти се обезбеди тебе и на детето мир.
  Ќе најдеш работа доколку не работиш, детето ќе ти оди во јасли/градинка, ќе почнеш се ако треба пак од нула. Кога ти знаеш низ се што си поминала како можеш да се откажеш вака лесно без борба за сопственото дете.
  Почни од некаде, никогаш не знаеш како коцките ќе се поклопат.
  Среќата ги следи храбрите.
   
  На candy.cane, WildMk и NEA им се допаѓа ова.
 2. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Да прашам што да се превземе ако комшијата ја тепа жена му па згора на се удира по зид на другите комшии со што стигне а од полиција не сакаа да дојдат дали да се обратам кај правник или некоја заедница жената се прави ништо не и е на сите комшии ни е преку глава
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  7.015
  Пол:
  Женски
  Зошто не доаѓа полиција? Соберете се и ѕвонете во исто време сите во полиција, многу повици направете. Каква држава сме ужасна
   
  На crazylady, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 4. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Добро,а нели потпишувате забрана од мобинг,ма да повекето фирми не ви датваат,али ке ги пријавите..
   
 5. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Zasto ne sakala da priznae i drugite komsii se plasat od nego agresiven ludak e a deteto mi se plasi od nego ja sakam da idam kaj advokat kolku cini prijava da ne znaesh
   
 6. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  7.015
  Пол:
  Женски
  Ептен е проблем кога не признава жртвата. Како се плашат другите комшии бе, толку луѓе не смеат да се плашат од еден човек. Пријава во полиција не кошта колку што знам. Разговор со адвокат да те насочи што да правиш, зависи од адвокатот ама нема да те кошта премногу, ве молам правете нешто не може заради еден да се плашат сите
   
  На pdb123 и WildMk им се допаѓа ова.
 7. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Ne znam zosto drugite ne prevzemat odi pa razberi a toj e premnogu agresiven najverojatno im e strav da ne gi napadne dzabe policija ete do kade doguravme jas ne sakam da se vlecam po sud toa me interesirase oti preku policija ne moze advokat da pusti prijava ne znam kade drugde se vrtese tie centri da go privedat za u bardovci e
   
 8. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  7.015
  Пол:
  Женски
  Збори обавезно со адвокат да те насочи, а за такви комшии пизди немам коментар стварно, па цела зграда да се плаши од еден, детето да ти е страв да го пуштиш надвор и ништо да не преземаат е стварно идиотски, те молам збори со адвокат и ако не ти е тешко пиши што си направил, многу се револтирам на вакви работи
   
  На Dejan0_Skorpija1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.269
  Допаѓања:
  14.338
  Пол:
  Женски
  Жално е, но да, полиција не доаѓа за семејно насилство.
  Имам прашано, кога зет ми ја малтретираше братучетка ми. Епа не е наша надлежност...
  Ете тој изговор го добив.
  Мора жртвата сама да оди и да пријави, и да си оди од кај него обавезно.
  Дури и да дојдат ќе помине само со опомена.
  Пробајте пријавете го за нарушување на јавен ред и мир.
  Јавете се во социјално. Распрашајте се.
  Ние со комшивкава што имаме проблеми, мислам дека рекоа дека пријавувале во општина, па доаѓаа инспектори, ама друг проблем беше.
   
  На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 10. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Ako e za semejno nasilstvo toa so komsivkata tvoja kade ste prijavile ako e za galama vo zgrada toa e normalno deneska sekoj se slucuva da se skara doma taka e zivot vo zgrada a posebno kakvi nikakvi gradbi za zgradi ima
   
 11. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  78.591
  @Dejan0_Skorpija1 , не може вие во име на жртвата да пријавите семејно насилство, ако она се плаши и не сака да соработува... односно, можетњ, ама нема да има резултат од тоа. Единствено што можете е да пријавите и Нарушување на ЈРМ, со викање, тропање и слично, и тоа исклучиво на 192, зотш во тој случај мора да излезе полициски службеник на лице место. Доколку не ви ја прифаќаат пријавата, слободно заканете се поднесување на преставка и пријавување во Внатрешната контрола на МВР
   
  На Dust, Outlook, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.269
  Допаѓања:
  14.338
  Пол:
  Женски
  Галама на партизанска не ми смета...
  Малтретирање психичко и физичко секому треба да смета.
  Не може сите да се нетокму само тој еден токму.
   
  На bibiiii и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  8.153
  Пол:
  Женски
  Јас пријавив во полиција кога видов дека соседот ја нападна жена си физички веднаш се јавив и дојдоа и видов дека го приведоа него но следниот ден веќе си беше вратен дома... Пробав да помогнам но мислам дека ништо не сменив.
   
  На pdb123, Mantub, bibiiii и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Tie vikale porano na edna zena do mene deka imale pobitni raboti zamisli a zasto zimaat plata pa si zborev so advokat da te prasam kade toa se podnesuva prestavka vo mvr ako sakas da mi objasnis procedura prv pat slusamzatoa
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  4.448
  Допаѓања:
  20.813
  Пол:
  Женски
  На WildMk и Septemvri им се допаѓа ова.