1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

  1. ZeldaSF

    ZeldaSF Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    @hopes како си, пријави ли? :hug:
     
    На Different7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Pisa li na nekogo devojcevo, dobro li e?
    Od glava ne mi izleguva.
     
    На ZeldaSF, Different7 и WildMk им се допаѓа ова.
  3. ZeldaSF

    ZeldaSF Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Јас последно пишав лп со неа, беше потресена.
    Сепак мислам дека е во многу безизлезна ситуација, бар таа така ја доживува. И ги подразгледав претходните мислења, долго имаат проблеми во бракот и дури на едно место пишала како знае дека ја изневерува и тој знае дека таа знае, ама ја сожалува заради девојчето.
    Многу ми е мака кога читам вакви животни ситуации, особено што многу малку им треба на жрвтите на семејно насилство да испливаат од тоа. Ама немање поддршка, срам, вина, криење од најблиските за да не ги повреди вистината, кога на жртвите се тоа ќе им се измеша во глава ги фаќа апатија, замрзнуваат во простор и време и им треба многу, многу разбирање.
    Сепак се надевам одлучила да пријави и да почне да менува нешто од нешто.
     
    На thelittle17, Gi.ir.ll192, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.032
    Допаѓања:
    10.617
    Пол:
    Женски
    Видете иако ситуацијата со Моника не е сјајна и не се знае кој е во право а кој не насилство не е за одобрување.
    Но ако моето дете на 31 година живее со мене и се соблекува гола, лиже краставици со мед и се снима мене секако тоа ќе ми пречи како и на секој родител. Секако дека не требало да ја тепа но таа ако сакала да прави такво нешто да се соблекува гола и да се дрогира требало да се исели од дома и да си тера свој живот без нејзините одлуки да влијаат на мајка и и на татко и.
    Нека се исели и нека прави што сака но додека живее со татко и и мајка и на кој им пречи тоа што го прави таа не треба да го прави тоа.
    Татко и реагирал како секој човек на кого му е прејдено преку глава и на кого секој еден му се смее поради ќерката. Значи и моето дете да го прави тоа мене ќе ми смета и јас нема да ја тепам ама ќе и речам оди си од дома и прави што сакаш бидејќи не сум должна да трпам се што правиш иако си ми дете.
     
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Se nadevam e dobro, vcera ne bese prisebna mnogu (sto e i razbirlivo),
    Mozebi veke zaminala,pa ke pise stom i e podobro.
    Pobrzo neka i pominuva makata, Daj Boze da prijavila i da se spasat so devojceto.
     
    На ZeldaSF му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    325
    Добра сум, вчера беше долг ден за мене и затоа не ви пишав, сите правни работи се завршени, пријавив во центарот за семејно насилство направени ми се лекарски испитувања и сега процесот е почнат. Ми помогна психотерапевтот каде одев поради се што доживував во бракот со она суштество таа знаеше се беше запозната со се што доживувам, сабајлето веднаш ја побарав и ми излезе во пресрет веднаш, со мене беше на сите места и засега со детето сме згрижени кај нејзини пријатели станот беше празен и тука ќе сме додека се опорават моите. Добро сме, и се надевам дека ќе бидеме уште подобро. Да звонеше не се јавив воопшто, молеше и се извинуваш ама залудно е се овај пат е крај. Не дојде воопшто дома неговите ми звонеа по телефон јас не им се јавив додека не излегов од станот па потоа им се јавив, нивното беше дека јас сум била крива дека јас сум го предизвикала како сум можела така на маж да грабнам телефон, потоа да сум се смирела да сум молчела жена требало да биде тивка пред мажот за тој да можел да се прибере дома. На крај им реков јас повеќе не сум таму дома од сега да најде таква жена за во домот по нивните критериуми дека оваа жена замина и почната е цела постапка. Па имаше вреѓање, закани и се им исклучив телефон и не ми е гаље што ќе превземаат они.
     
    На AthenaAsamiya, 1209, Kataklinkers и 44 други им се допаѓа ова.
  7. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Од такви плитки размислувања си патиме, како на свекорти и свекрвати... затоа нема да не биде никогаш!
    Се дур жената ТРЕБАЛА ДА МОЛЧИ пред КРАЛОТ ГОЛЕМ се до тогаш ќе сме последни како нација во буквално се!
    Ми се гади од такви простоќи, па и имаат право на глас такви... абе в зандана бее и да не излезат од таму глуперди.
    Ти срцка мило ми е што си подобра, ќе бидете уште подобри со малата, времето ќе излечи повеќе рани од што мислиш, само напред, веќе си на вистинскиот пат.
    Уште еднаш да им се плукнам на таквите родители и маж со што не луѓе си живеела,страшно страшно
    Те гушкам :l:
     
    На AthenaAsamiya, Nightwish11, MeowMeow и 8 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Леле Хоупс! Се гордеам со тебе :hug:
    Со среќа во новиот живот.
    Од срце ти посакувам многу здравје и да постигнеш се' што ќе си зацрташ :l:
     
    На AthenaAsamiya, Nightwish11, thelittle17 и 11 други им се допаѓа ова.
  9. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.462
    Пол:
    Женски
    Ти праќам голема гушка :hug: и ти посакувам се најдобро..се ќе биде во ред, не се грижи..си ја имаш ќеркичката таа е смислата на твојот живот!!!:l:
     
    На Lolipop23, flawless_, Bezimenka90 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Bravos najgolemmmo bravos!!!!
    Te iznzmisliv vcera.
    So sreka i se ke bide dobro.
     
    На Lolipop23, piksooki, flawless_ и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Секоја чест!
    Донесе најправилна одлука. Браво за храброста :clap:
     
    На flawless_, Bezimenka90, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Bidejki ti bese strav za devojceto, ne se plasi nemoze da go dobelie nasilnik.
    Imas dokazi imas prijava, nieden zakon nema vo negova polza, nieden sudija, ni pa ima pari sto ke moze da potkupat takov poteg.
    Bidi srekna so decojcenceto i ti posakuvam miren, sreken, ispolnet zivot,a sustestvoto da dobie zabrana za priblizuvanje.:hug::hug::hug::hug::l:(lalala):l::inlove::inlove::inlove::*:*:*:*:l:
     
    Последна измена: 25 јуни 2020
    На eliesaab, manako1, flawless_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Уште една работа направи,секој повик од него,и неговите и сите закани,снимај ги на моб.Ако немаш опција симни на телефон call recored,и имај си све во телефонот.И да гори ги до крај,не се откажувај,само вака ке се дигне свеста на Народот да има помал број на насилства.
     
    На sparklie, ZAHRA, SummerGirl и 10 други им се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    @hopes како си денес?
     
  15. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Снимање на телефонски разговори е незаконско. Може и да ја тужи за тоа, а судот секако нема да ги земе за доказ.
    Не давајте погрешни совети, ќе си направи поголем проблем.
    @hopes Мој совет ти е да комуницираш преку смс колку можеш повеќе, тоа ќе го земат како доказ, и внимавај и ти што ми одговараш на тие пораки, но со пораките можеш да го навлечеш и неверството и насилството да го признае, тоа веќе ќе ти биде доказ.
     
    На AthenaAsamiya, eliesaab, Veta и 4 други им се допаѓа ова.
  16. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    325
    Ви Благодарам на си те што ме мислевте, подобро сум, болката оваа од тепањеро исчезнува ама оваа од душата Не. Како ќе исчезне незнам, тој прашува само порака како е ќерка ни и тоа, а ако се испијанчи пишува во пораки сѐ и сешто, вреѓа по мене со секакви погрдни имиња, на блок го ставив за да не паднам на негови манипулации, луѓе незнам во што се претвори овај човек, некогаш ме фаќа желба за одмазда поради сето зло што изживеав сакам да пати да види што е болка. Незнам дали ќе му се врати се ова што ми приреди мене. За неговите немам коментар и онака тој има од нив секаква подршка, тој е Лео мамичка, уште во почеток кога побарав помош дека ме изневерува јас бев таа што беше виновна и таа што си заслужила. И сега пак бев заслужна да бидам и изтепана. Ова нема никогаш да простам додека сум жива. Јас незнам како и ќе го видам когс ќе треба. Огромна омраза имам во себе. Дај Боже да заврши се ова како што треба.
     
    На stetoskop, teaiva, ЕденЧлен и 10 други им се допаѓа ова.
  17. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Се ќе биде како што треба. Мислење од неговите родители кои се покажале како не луѓе воопшто не ти треба и гледај да бидат подалеку.Од одмазда нема потреба затоа што така ќе се вовлекуваш и ти со него. Само развод и нов живот.
     
    На stetoskop, Nightwish11, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  18. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    325
    Знам дека нема фајде од одмазда ама не знаете како ми е на моменти кога ќе ми излезат сите слики пред глава, да можам да избришам и заборавам. Ах да можам
     
    На stetoskop, Nightwish11, t.a.m и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Silna si, hrabra dobra i super majka!
    Nema sto da mislis na odmazda,najgolema kazna mu e toa sto te izgubil i sto deteto ne e pokraj nego.
    Sega moze da se gleda so svalerkata kade saka i kolky saka,pa moze ke mu se pogodi !
    Da ne go mislis veke voopsto, znam deka ne e ednostavno,no ti si primer za site zeni koi se na tvoeto mesto, primer deka ima nadez, deka mozat sami , deka ne e nevozmozno da se spasat !
    :*:hug::hug::hug::hug::l::l::l::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
     
    На stetoskop, eliesaab, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Не се секирај знаеш дека еден чекор што си се осмелила да го исчекориш води кон милион други, не простувај што е он за да тепа, изневерува, какви се тие животни привилегии боже сачувај, гледај си детето, здравјето, работа, уживајте натаму
     
    На Gi.ir.ll192 и eliesaab им се допаѓа ова.