1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејството како фактор во врската

Дискусија во 'Врски' започната од dankee, 22 јули 2020.

  1. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.138
    Пол:
    Женски
    Повеќето проблеми доаѓаат од машка страна според мене. Мажите кога влегуваат во врска им е нормално да го вмешаат и семејството оти нели девојката ќе дојде во нивна фамилија утре и тука настанува проблем, секоја чест на исклучоците. Кај жените е подруго, врската на една страна, семејството на друга, и од тука произлегуваат проблеми ама поретко.
    Има мал милион примери кои ги знам и само го потврдуваат моето мислење. Идните свекор и свекрва мислат дека ќе бидат семејство со снашката и синот, а не фамилија и не им одговара ако таа не е нивен калибар па доаѓа до мешање и растурање врски.
    Брак со дете висеше на конец цели четири години заради кавга на сватковците, ниедна страна не сакаше да попушти а младите мораа да ги слушат и двете страни, секојдневно со кавги и проблеми и незнам како издржаа толку време без да се разделат, јас не би.
     
    На marchi-cool, Seli20, dankee и 2 други им се допаѓа ова.
  2. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Се мешаат скоро секогаш, е сега зависи каков/ва е синот или ќерката па колку ќе дозволат, толку ќе влијае.
    Мене лично многу ми се мешаат посебно мајка ми, која дома прави сцени паѓа по земја и плаче секој пат пред да излегувам со дечко ми.
     
    На Luminary, dankee и edna_malecka им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сликај ја и речи и' дека ќе ја постираш на интернет уште еднаш ако и' се повтори.
     
    На Macito007, flawless., ElenaOfRivendell и 11 други им се допаѓа ова.
  4. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    хахахаххајахаа ме умре од смеа неможам...:D:D:D
    Да не помисли членката дека занејзе е смеењето, тоа е многу лошо и предпоставувам како е да си во токсична средина. Знам дека мислат добро но понекогаш и се многу себични.
     
    На Nightwish11, thequeen95, Ladybug98 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    најголема грешка на родител е да му рече на детето или таа или ние. Прво тежок чин е тоа за детето избор кој разумно не може навреме да се одлучи. За него се битни и семејството и партнерот. Што ако на тоа прашање детето го избере партнерот?
     
    На Callie, Nightwish11, Luminary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Неможе никој да ти влијае на нешто ако самио не дозволеш, семејството ми е влијаело до 17 години посе заземеш си став и правеш со сакаш твои грешки твои лекции, ако дечко ми ми раскине поради неговите родители тогаш фала му на бога што сум се откачила од таква личност која размислува со туѓа глава не со своја.
     
    На honey.11, Callie, Luminary и 3 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    За жал, ова е честа појава. Знам за случај каде што младите се разделија затоа што нивните родители во младоста биле големи непријатели.
     
    На dankee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Да, се случува.
    Тоа се луѓе кои не си го средиле својот живот па сега ќе го средуваат животот на детето.
    Колку треба да си пореметен за да влијаеш во изборот на партнер.
    Јас и дечко ми живеевме кај неговите, се исподесија триста преплети, како не било океј да не сме земени сеуште срамота било, па други еаботи, па за храна. Буквално за се имаше капак. Откако тие работи се преќутуваа па испадна јас не сум била добра за него наводно, и тој мене за се ме слушал. Сега веќе не седиме со нив. Затоа што дечко ми така пресече.
    Ама да, ете постојат често такви случаеви
     
    На dankee и piksooki им се допаѓа ова.
  9. noteforself

    noteforself Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Поддржувам мешање, но само ако се работи за врска со наркоман, пијаница, насилник. И јас кога ќе бидам родител еден ден и ако мое дете оди со таков човек, сѐ ќе направам да ја прекинам таа токсична врска. Но, мешање за глупости, како на пример "ќерко не е богат, живее во село/во не знам каков стан, нема ваква и таква кола, итн, остави го" не поддржувам. Ако јас одам со некој кој е добар, ме сака, почитува, ако јас сум среќна со него, тогаш никој нема право да се меша.

    Секако постојат и родители кои претерано се мешаат, па дури и посочуваат каков би сакале да биде нивниот иден зет и очекуваат од тебе да им ја исполниш таа желба. Божем тие ќе одат со него(facepalm). Не ми е вооошто нормално семејството да се меша и да не ја прифаќа врската поради нешто тотално небитно. И жално е тоа што некои личности потпаѓаат под нивно влијание.
     
    На dankee, Tanjamm, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Секако дека сакам моите го симпатизираат/сакаат мојот дечко за да биде се океј.Али и да го сакаат и да не го сакаат не сакам да ми се мешаат во врската уопште.
    Мајка ми обожава да ми соли памет а некои работи не ги сфаќа и подругачије ги гледа и некогаш не сакам да ѝ кажам ако е нешто актуелно на ,,љубовно поле”.
    Пожелно е да го прифатат а и он нив плус знаат дека не би ,,фатила” некој пропалитетен или некое детиште.Мене ми треба бар малце постар од мене лик, со амбиција, со забавен дух.
    Се согласувам со сѐ што пиша @noteforself над мене (y) (y)
     
    На Tanjamm и noteforself им се допаѓа ова.
  11. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Секој родител ќе се замеша толку колку што детето ќе дозволи.

    Да, има исклучоци. Ама ако си ги знаеш родителите дека се затуцани и терсене луѓе, нема потреба да го познаваат дечкото/девојката.
     
    На dankee, SummerGirl, Luminary и 2 други им се допаѓа ова.
  12. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Незнам што е во главата на родителите.. навистина.. со кого да седнам дали со луѓе кои се во врска или во брак, сите кажуваат дека највеќе проблемите им доаѓаат од родителите. И цело време децата ѓи тераат со тактики да испаднат по паметни од партнерот, како да е некој натпревар а не врска или пак заедница.Многу разводи се и поради таа причина. Родителите ги учат децата да бидат нивни робови на Балканот. А уште пожално е што тие и ги креираат децата да немаат став и карактер да им се спротистават.А најкриво ми е што многу луѓе завршуваат во брак со некои што не им се надуша поради тоа. Познавам многу постари лица кои има тако звано "швалер/ка" во години луѓето тие направиле деца и све и со некоја личост на нивни години тераат друга врска што трае со години, а што во младоста да речеме си имале мерак. Провод ? Не би рекла... Не судена љубов можеби ..
     
    На Cleonika, LoLa96 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Зависи. Разбирам доколку се работи за врска во која има насилство, психичко или физичко малтретирање. Тука треба да им се помогне на секаков начин на жртвите.
    Во други случаи самите парови не смеат да дозволат мешање.
    Моите никогаш не ми се мешале, но не би ни дозволила. Одлуките во врската ги носиме само ние двајца.
     
  14. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.790
    Пол:
    Женски
    Зависи и до карактерот на родителите. Мене моите не ми се мешале никогаш, секогаш ми велеле дека јас треба да живеам со тој човек и да си ги отворам очите. Ако мене ми било убаво нив уште поубаво, ова ми го има кажано татко ми. Свесна сум што сакам во животот и што очекувам од партнерот.
    Ама имам и другарки кој имаат по 22години и сеуште кријат дома дека имаат дечко, така да.. се е до луѓето.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LoLa96

    LoLa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Koga sme kaj mesanjeto dajte sovet, kako da go nateram dechko mi da ziveeme sami, negovite premnogu ni se mesaat i ne ni dozvoluvaat da se iselime ni pak sami da kupime kukja ili stan? Toj ke napravi cekor ke im soopsti i pocnuvaat ke umreme , za toa li te rastevme, taa ti go polni pametot i sl ... kako da go ubedam
     
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.790
    Пол:
    Женски

    Дечкото ако не сака ти не можеш да го убдеш да се оддели од неговите. Мене на пример дм сам ми има предложено да си живееме заедно, ама јас го одбив бидејќи студирам и немам никакви примања, да сум и јас финансиски стабилна како него, односно да си заработувам сама веднаш ке прифатев. А ако деќкото не може да се одели од неговите ти не можеш ништо тука, сам треба да пресече. Ако сака со тебе или со нив да живее,зошто ти очигледно не сакаш со нив. А штом можете да си дозволите двајцата да се тргнете настрана стварно не ми е јасно зошто да не сака, само треба да биде силен и да се спротистави.
     
    На LoLa96 и dankee им се допаѓа ова.
  17. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Многу зависи дали сте двајцата во работен однос и дали имате барем над 23 години и дали имате врска барем една година , да можем да ти дадам соодветен одговор ?
     
    На LoLa96 и Carolin. им се допаѓа ова.
  18. LoLa96

    LoLa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Da, da , da ...
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Во многу случаи, родителот е во право. Малку да видиме и од таа гледна точка.
    Колку случаи знам каде што фамилијата се мешала - немој ќерко, коцкар е, пијаница е, силеџија е, сме те гледале ко принцеза цел живот, не сакам да се мачиш со некој што не вреди. Аааа, вие ќе ми кажувате, ми се мешате, вакви такви онакви, јас го сакам... Бам - се мажи, мажот вистина коцкар, пијаница, силеџија, жената малтретирана, без пари, омаловажена.
    Сакам да речам, не е секогаш дека родителите грешат.
     
    На Kimberly11, Angie1432, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
  20. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски

    Во едно од моите мислења спомнав дека се каам што не ги послушав родителите.
    Секогаш водев војна независно дали се работело за партнер, другарка и така.
    Истите тие за кои водев војна прва прилика ми свртеа грб.
    Секогаш совет и мислење треба да биде добредојден од нивна страна, секако да не претерат со физичко насилство како кај членката. :)
     
    На christinnn, minne992, Angie1432 и 4 други им се допаѓа ова.