Сенди

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ocila, 3 ноември 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Што мислите за бурата што го зафати западот?
  Онакоо се случи почнав да разлимислувам дека тоа со 2012 не е шала... :|

  Т.е. научничите викаат дека почнува периодот на бурите во атланскиот океан...
  Ако има ваква тема се извинувам не видов :bow: :bow: :bow:
   
 2. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  Бури и урагани имало отсекогаш. За 2012 ми се смачи да слушам веќе, в година ќе праиме муабет ако сте расположени.
  ОК е што си ја поставила темава, ама не требало да ја мешаш 2012, кога е веќе во Политика и настани.
   
 3. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  не е прв пат некоја земја да ја зафати бура или цунами или нешто слично...
  а тоа дека ќе дојде крај на светот во 2012...не е вистина :)
  досега колку пати сме го преживеале крајот на светот? :?:
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Американците можат да се справат со тоа што бурата Сенди, како милуваат тие да ја викаат, го направи.А и за секоја бура имаат име |( :D тоа пак ич не го разбирам, бидејки Америка како таква моќна држава, да нарекува бури со име, без разлика што или која е причината за нивното именување, не логично е.Страшно е што имало жртви, настрадале луѓе.Човекот не може да биде помоќен од природата, еднаш замавне и толку треба.Инаку поврзаноста со годинава, разни теории веќе се слушнале околу истата, па и за Маите, потоа излезе дека немало врска тоа со пророштвото.Па и за тоа и не треба некое си пророштво и онака човештвово доста има уништено, та за една бура одма приказни прават.Нормално дека имало/ќе има бури или што и да е, поврзувањето со годинава, некако да не станат тие бури зачестени и сл.,ко демек природата му враќа на човештвото и всушност тие се тие промени за тој циклус кои го напишале Маите, не дека светот ќе го снема.Имаше мислам и такви констатации, дека наводно бурата била вештачки предизвикана, колку е тоа точно, незнам.Којзнае што е работата околу бурава.Ќе се снајде Америка и онака за цел свет се снаоѓа и истиот го управува.
   
  На rainlover и ocila им се допаѓа ова.