Сепса

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ladyy.Marmalade, 1 февруари 2013.

 1. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што е Сепсата, како може да се добие. Кои се симптомите?
  Ајде кажете ми па ке ви кажам за што се работи :)
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  730
  Што е СЕПСА ?

  сепса е труење на крвта и ако не се смени крвта целосно може да биде фатален исход бог да чува
   
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.825
  Допаѓања:
  10.811
  Пол:
  Женски
  Што е СЕПСА ?

  ^Како бре да се замени крвта жити се?
  Сепса е системско воспаление на ткива, при кои и крвта е инфилтрирана со бактерии.
  Не се лежи со замена на цела крв, туку со надокнада на течности, примена на антибиотици, надокнада на кислород.
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што е СЕПСА ?

  Znachi vaka. Pred nepolna godina mi otkrija Astma a jas veke 3 pati lezham vo bolnica. Minatata nedela vo sredata me pushtijaa i dodeka bev tamu mi stavij branila zatoa shto mi prskaja venite. Po dva dena koga mi go kladoja sistemot pochna da se razleva krv na site strani, koga ja izvadoja branilata kazhaa deka taa se skrshila v natre vo venata ja izvadija i se vo ret. Posle toa dva dena imav chudni bolki vo rakata kako da ne mi teche krv.
  I majka mi mi reche moram da mu kazham na doktorot. Koga mu kazhav i ja vide rakata celo vreme razvikuvashe po sestrite kako e mozhno celo vreme da me bockaat i da ne ja vidat rakata toa bilo zatramota a mi vikashe i mene zatoa shto sum kjutela dva dena a mozhelo da bide losho. I i reche na sestrata celo vreme da mi stavaat oblogi za da ne dojde do sepsa i eve od togash ima 10 dena otokot seushte stooi, seushte ja chuvstvuvam bolkata, stavam oblogi a machkam i Hepatrombin :/
  Inache imam samo 18 !
   
 5. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  730
  Што е СЕПСА ?

  ако не се осекаш добро ич да не се мислиш да си отидиш на контрола и да си провериш се што ке каже докторот ете на време сте спречиле да не ескалира ситуацијата
  Сепса e состојбата на рaспагање и е потенцијално смртоносна болест која се карактеризира со воспалување на целото тело
  предизвикана е од тешка инфекција и е поврзано со медицински термин се однесува на присуството на патогени микроорганизми во крвотокот, што доведува до сепса.Терминот не е остро дефинирани. Тоа е недоследно се користи во минатото од страна на медицински професионалци, на пример, како синоним на бактериемија, предизвикувајќи некои конфузија.
  Сепса е предизвикана од реакција на имунолошкиот систем на сериозна инфекција, најчесто бактерии, но, исто така, габи, вируси и паразити во крвта, инфекции на уринарниот тракт, белите дробови, кожата, или други ткива. Сепса може да се смета дека спаѓаат во континуитет од инфекција на повеќето органи
  Заеднички симптоми на сепса - поврзани со одредена инфекција, но обично придружено со висока треска, топла, црвена кожа, покачена работа на срцето, хипервентилација, променет ментален статус, оток, и низок крвен притисок. Во многу млади и постари, или кај луѓе со ослабен имунолошки систем, моделот на симптомите може да биде атипичен, со хипотермија
  Во САД, тешка сепса придонесува за повеќе од 200.000 смртни случаи годишно.
  Сепса обично се третира со интравенски течности и антибиотици. Ако течноста која се заменува не е доволно за одржување на крвниот притисок, вазопресори може да се користи. Механичка вентилација и дијализа може да бидат потребни за поддршка на функцијата на белите дробови и бубрезите, соодветно. За водење на терапијата, се става централен венски катетер и артериски катетер може да се пласира и мерење на други хемодинамска променливи (како што се срцев излез, мешана венска кислородна сатурација или мозочен удар волумен варијации) пациенти со сепса бараат превентивни мерки за длабока венска тромбоза, стрес чирови и чирови од притисок, освен ако другите услови се спречи ова. Некои би можеле да имаат корист од строга контрола на шеќерот во крвта со инсулин Употребата на кортикостероиди е контроверзна. пишав дека е потребна промена на крвта во случај кај мали бебиња предвремено родени тогаш им ја менуваат крвта а кај возрасни ако дојде до откажување на бубрезите еве најдов уште нешто на хрватски е
  Trovanje krvi (sepsu) izazivaju najčešće mikrobi koji izazivaju gnojenje. Ali mogu ga izazvati i mikrobi druge vrste, pri čemu obično ne dolazi do burnih simptoma.
  Do trovanja krvi dolazi najčešće posle pobačaja ili posle porođaja ako se ne održava potrebna čistoća. Trovanje krvi može da nastane isto tako i od zapaljenja krajnika ili od kvarnih zuba. Konačno trovanje krvi može da nastane i od čireva ili zapaljenih rana, kao i od svake druge infekcije kod koje se mikrobi tako brzo množe i tako su otporni da ih organizam ne može da zadrži u gnojnom žarištu i da ih tu savlada.

  Klinička slika

  Sepsa je odgovor na infekciju (bakterije ili njihovi otrovi u cirkulaciji), a za postavljanje dijagnoze su potrebna dva od sledećih merila:
  a) temperatura > 38° ili < 36°C,
  b) frekvencija srca >90/min.,
  c) frekvencija disanja>20/min.
  d) leukociti >12,0, <4,0
  U kliničkoj slici na jednoj su strani znaci infekcije, a na drugoj odgovor organizma. Osnovno yapaljensko žarište može biti u svakom organskom sistemu pa će znaci biti različiti. Ako je reč primarno o upali pluća, javi će se dispnej (otežano disanje), tahipneja (ubrzano disanje), kašalj, bolovi u grudima. Ako je reč o upali bubrega, dominiraju bolovi u slabinama, groznica, učestalo mokrenje, pečenje pri mokrenju.
  Ako je reč o intraabdominalnom upalnom procesu (upala žučne kese, pankreasa, trbušne maramice, divertikuluma debelog creva), uz opšte znakove javiće se bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, zatvor, naduvenost.
  Primarni upalni proces koji uzrokuje sepsu može biti i na krvnim sudovima (septički tromboflebitis, endokarditis), nervnom sistemu (gnojni meningitis), kao i u koži i potkožnom tkivu (furunkuli, karbunkuli, flegmone).
  Dijagnoza

  Postavlja na osnovu klinički jasno prisutne infekcije nekog sistema organa. Laboratorijski su parametri korisniji u praćenju bolesnika i određivanju terapije nego u samoj dijagnostici sepse. Uvek treba uzeti uzorke za bakteriološke analize, hemokulture, i to tri do šest uzoraka u razmaku od petnaest do trideset minuta, a uz to uzeti prema kliničkoj slici, kulturu mokraće, sputuma, likvora, stolice, bris ždrela, kožnih promena, analne regije; takođe mogu se I punktati poslati na bakteriološku analizu (ascites, pleuralni izliv, perikardijalni iziv).  Lečenje

  Osnovni cilj u lečenju sepse je eradikacija upalnog žarišta, bilo samo upotrebom antibiotika ako je reč o nehirurškoj sepsi (npr. meningitis sa sepsom, pneumonija sa sepsom, pijelonefritis sa sepsom), a ako je reč o hirurškoj infekciji (npr. empijem holeciste, apsces pankreasa, zagnojena pseudocista pankreasa, gnojni peritonitis, gnojni salpingitis, empijem pleure itd.), tad je uz antibiotsku terapiju neophodan i hirurški zahvat. Izbor antibiotika će zavisiti od uzročnika (gram-pozitivni ili gram-negativni, aerobni ili anaerobni), kao i o uslovima u kojima je nastala infekcija (kod kuće ili u bolničkim uslovima,) i stanju bolesnikovih obrambenih mehanizama Uz hirurški zahvat i antibiotike, u lečenju sepse je bitna i simptomatska terapija, nadoknada volumena, korekcija elektrolitnog i acido-baznog statusa, oksigenacija, održavanje cirkulacije i ostalih životnih funkcija.
   
 6. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што е СЕПСА ?

  Tiii blagodaramm premnoguu navistinaaa.
  No mi se sluchuva da imam treska nizok mi e pritisokot srceto go chuvstvuvam brzo da mi chuka i dishenjeto mi e otezhnato. Neznam dali e povrzano so toa ili pak so astmata :worried: :*
   
 7. mrchatorka

  mrchatorka Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  52
  Што е СЕПСА ?

  Со асмата е поврзано мила, ако беше сепса досега ќе беше во болница .
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што е СЕПСА ?

  Miii olesnaaaa :D :D :D :* :* mrchatorka :* :*
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.