1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сериозна врска

Дискусија во 'Врски' започната од Viiiiip, 12 јануари 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.030
    Пол:
    Женски

    Se soglasuvam so tvojot post. I jas imam seriozna vrska , 2 godini i 1 mesec ,pa eve od juni ke se registrirame , inaku nie sme od 2 razlicni drzavi , se slusame sekoj den na internet , isto taka se gledame na nekolku meseca. Za lesno , ne e bas bidejki ponekogas se cuvstvuvam navistina prazno bez nego ;( , no imam sreka sto postojat vakvi tehnologii :D Dalecinata ne e nesto sto moze da ja rasipe ljubovta , najvazna e doverbata iskrenosta i ljubovta sekako vo edna vrska :)
     
  2. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    I jas se soglasuvam so tebe zasto sum vo ista situacija.od razlicni gradovi sme so deckoto i vo maj ke pravime 5 god i se gledame ednas nedelno ili zavisi koga kako i preubo ni e edvaj cekame da se vidime i da si raskazime so bilo tie dena koga ne bevme zaedno,a se gledame nekolku saati jas si se vrakam vecerta doma i ne deka ni e dovolno ama sakam da kazam deka uspevaat i vrskite na dalecina ako se ima ljubov i doverba,i sega koga pisam mi ide da letanm kaj nego i po tolku vreme jas go sakam kako na pocetok i preubo mi e so nego :D i toj me saka me pocituva me me zapozna so cela familija uste vo prviot mesec i sega planirame da se verime za brzo i jas sum presrekna.pa ke ve izvestam dokolku se sluci toa :D i za site sto se vo slicna situacija da ne se ortkazuvaat i borat za ljubovta ako e vistinska vredi pozzdravce od mene :D
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Другите мислења не ни ги прочитав но ова е правата дефиниција за мене :clap:
     
  4. iren4ee

    iren4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Ako ti go sakas i toj tebe imate doverba eden na drug serioznosta na vrskata ida sama po sebe .Jas imam 19 godini a deckomi 23 veke sme zaedno 2 godini i mislam imame ozbilni planovi planirame brak semejstvo site znaat od doma a odnosite se eden vid zadovolstvo ili vodenje ljubov na eden nacin ja zacvrstuvaat vrskata spored moe mislenje normalno!!! :)
     
  5. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Ако имате љубов доверба а притоа и планови за иднина тогаш станува збор за сериозна врска. Јас и дечко ми сме заедно година и пол скоро. Размислуваме за заедничка иднина притоа нашите семејства се запознаени со нашите планови и мислам дека врската ни е сериозна.
     
  6. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    освен сите убави совети од форум џиките треба и сама да знаеш дали и колку е сериопзна твојата врска.кога некој сака ш нон стоп да го гледаш слушаш ти треба.ти треба неговот присуство,ги прифаќаш неговите мани и доблести......доста време сте заедно и чувставата не се сменети...е тоа е сериозна врска а не само долго и залудно изгубено време а чувствата ви се изгубени
     
  7. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Сериозна врска е кога си со него секој ден,кога ги познаваш сите негови блиски(од родителите,до друштвото,роднини...) и обратно,он твоите.Исто така сте правеле план за во брак-не мора сериозедн,но битно дека сте спомнале нешто...Лично јас сум во сериозна врска и сум си мнооогу заљубена :inlove:
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Сериозна врска за мене значи врска која ја тераш накај брак, нешто што сакаш да ти трае а не нешто што ти е за забава и да ти мине времето.
     
    На iloveyou29 и fallenangel им се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Под сериозна врска подразбирам човекот со кој сте да се однесува секогаш исто. Врската да се заснова на доверба и искреност, ниту еднаш да не рече некој од двајцата ејј си се променил, а порано кога излегувавме беше поинаков//ва.
    Не мора да е гледањето секој ден или секој втор, може да е и на две недели еднаш, но многу е важно однесувањето.
    Мислам дека во денешно време многу е тешко да се изгради една сериозна врска, зошто сите или се повредни од некого или си имаат проблеми со мозокот.
     
    На hermosa, buba4e89, Summerlover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Avalin

    Avalin Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Навлегуваш во сериозна врска кога ќе спознаеш дека имате исти погледи во иднина за вас двајцата, кога размислувате за заеднички живот и производ од вашата љубов, имате желба за топол заеднички дом и семејство, се грижите еден за друг и си помагате меѓусебно. Исто игра улога почитта, довербата и безрезервната љубов..
    Кратко, концизно и јасно :l:
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Нашата врска од првиот ден е сериозна и сеуште е така. Знаеме што сакаме, имаме исти погледи кон иднината, размислуваме за заеднички живот, имаме довреба и се што може да содржи една сериозна врска.
    Отсекогаш сум сакала сериозна врска да се знае на што сме и каде тераме понатаму, иако сум многу млада девојка, девојки на мои години не се многу по сериозните врски.
     
    На Cinderfakinrella и Avalin им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl23

    CrazyGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Spored mene seriozna vrska pretstavuva dolgogodisna vrska, dokolku dvajcata se sakate iskreno, dokolku pokazuvate znaci na ljubov i slicno. Ako idete dolgo aftomatski imate seriozna vrska ;)
     
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    За мене сериозна врска претставува да имаш сериозни намери со дотичната особа, да се стремите кон заеднични идеали, брак а со тоа секако и создавање семејство и топол дом.
    Долгогодишна врска понекогаш и не значи сериозна врска (или бар се тешам кога е во прашање дечко ми со бившата, хаха)
     
    На buba4e89, Annora и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Ако сте со дечковците повеќе од 2 години не значи автоматски ви е сериозна врска. Посебно за вас по 16-18 години, сериозна врска е кога стварно планираш да се земеш, а не само да сте правеле моабет за свадба и брак.
    Не викам дека е лошо, ама не брзајте многу!
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Според мене сериозна врска не ја прават годините, туку почитта, љубовта, разбирањето, довербата еден кон друг. Иста перцепција за иднината ваша. Дали и двајцата го сакате истото. Се согласувам дека прво треба да се обезбеди барем работното место/кариерата па потоа и станбено прашање.
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    А што ако сакате семејство со еден човек , но не сакате официјален брак ? Зарем тоа не е сериозна врска ? Кога делите се , па и ставот дека не ви треба потврда од матично за да бидете среќни ? Ниту верска потврда ?

    Едно ќе кажам . Сериозна врска не ја прави планот за брак , туку истите гледишта кон животот , меѓусебната почит и разбирањето . Кога со некој си ги довршуваш речениците , кога сакаш да имаш нешто што ќе те врзува за тој човек , а не е парче хартија .

    Остави тоа брак во матично и верски брак , тоа може да се поништи со еден потпис , баш како што е и склучен . Кога душите ви се врзани една за друга , тоа е веќе нешто сериозно .
     
    На nevermet18, PureEnergy, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    ...Плус сметките и кредитите, секојдневието... а додатно, ако имате деца заедно
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Тоа се пропратни елементи :D . Но бракот не ја дефинира сериозноста на врската :D .
     
    На PureEnergy и WildMk им се допаѓа ова.
  19. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Не ја дефинира, зошто секој ден се менуваме, финтата е дали заедно со партнерот се менуваме со исто или слично темпо и најважно дали промените ни се во иста насока, со исти или слични интереси и гледишта понатаму. А уште поважно и покрај сите промени љубовта да опстојува, таа ги држи двајцата заедно, се друго е ствар на договор меѓу нив.
     
    На CrazyGirl15 и WildMk им се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со твоето мислење . Баш и јас сакав тоа да го кажам . Во предходните мислења , акцентот беше ставен на бракот и децата , како круна на сериозноста на една врска , што апсолутно нема врска . Децата ги сметам за круна на љубовта помеѓу двајца партнери , додека пак , бракот е само формалност и не е морално да биде склучен , доколку двајцата партнери се одлучат да живеат под ист покрив . Меѓутоа , кај нас ретко има такви случаи , некако , по автоматизам ни доаѓа да склучиме брак со личноста во која сме заљубени .
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.