Сериозна врска

Дискусија во 'Врски' започната од Viiiiip, 12 јануари 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    Se soglasuvam so tvojot post. I jas imam seriozna vrska , 2 godini i 1 mesec ,pa eve od juni ke se registrirame , inaku nie sme od 2 razlicni drzavi , se slusame sekoj den na internet , isto taka se gledame na nekolku meseca. Za lesno , ne e bas bidejki ponekogas se cuvstvuvam navistina prazno bez nego ;( , no imam sreka sto postojat vakvi tehnologii :D Dalecinata ne e nesto sto moze da ja rasipe ljubovta , najvazna e doverbata iskrenosta i ljubovta sekako vo edna vrska :)
     
  2. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    I jas se soglasuvam so tebe zasto sum vo ista situacija.od razlicni gradovi sme so deckoto i vo maj ke pravime 5 god i se gledame ednas nedelno ili zavisi koga kako i preubo ni e edvaj cekame da se vidime i da si raskazime so bilo tie dena koga ne bevme zaedno,a se gledame nekolku saati jas si se vrakam vecerta doma i ne deka ni e dovolno ama sakam da kazam deka uspevaat i vrskite na dalecina ako se ima ljubov i doverba,i sega koga pisam mi ide da letanm kaj nego i po tolku vreme jas go sakam kako na pocetok i preubo mi e so nego :D i toj me saka me pocituva me me zapozna so cela familija uste vo prviot mesec i sega planirame da se verime za brzo i jas sum presrekna.pa ke ve izvestam dokolku se sluci toa :D i za site sto se vo slicna situacija da ne se ortkazuvaat i borat za ljubovta ako e vistinska vredi pozzdravce od mene :D
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Другите мислења не ни ги прочитав но ова е правата дефиниција за мене :clap:
     
  4. iren4ee

    iren4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Ako ti go sakas i toj tebe imate doverba eden na drug serioznosta na vrskata ida sama po sebe .Jas imam 19 godini a deckomi 23 veke sme zaedno 2 godini i mislam imame ozbilni planovi planirame brak semejstvo site znaat od doma a odnosite se eden vid zadovolstvo ili vodenje ljubov na eden nacin ja zacvrstuvaat vrskata spored moe mislenje normalno!!! :)
     
  5. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Ако имате љубов доверба а притоа и планови за иднина тогаш станува збор за сериозна врска. Јас и дечко ми сме заедно година и пол скоро. Размислуваме за заедничка иднина притоа нашите семејства се запознаени со нашите планови и мислам дека врската ни е сериозна.
     
  6. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    345
    освен сите убави совети од форум џиките треба и сама да знаеш дали и колку е сериопзна твојата врска.кога некој сака ш нон стоп да го гледаш слушаш ти треба.ти треба неговот присуство,ги прифаќаш неговите мани и доблести......доста време сте заедно и чувставата не се сменети...е тоа е сериозна врска а не само долго и залудно изгубено време а чувствата ви се изгубени
     
  7. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Сериозна врска е кога си со него секој ден,кога ги познаваш сите негови блиски(од родителите,до друштвото,роднини...) и обратно,он твоите.Исто така сте правеле план за во брак-не мора сериозедн,но битно дека сте спомнале нешто...Лично јас сум во сериозна врска и сум си мнооогу заљубена :inlove:
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.428
    Допаѓања:
    78.052
    Пол:
    Женски
    Сериозна врска за мене значи врска која ја тераш накај брак, нешто што сакаш да ти трае а не нешто што ти е за забава и да ти мине времето.
     
    На iloveyou29 и fallenangel им се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Под сериозна врска подразбирам човекот со кој сте да се однесува секогаш исто. Врската да се заснова на доверба и искреност, ниту еднаш да не рече некој од двајцата ејј си се променил, а порано кога излегувавме беше поинаков//ва.
    Не мора да е гледањето секој ден или секој втор, може да е и на две недели еднаш, но многу е важно однесувањето.
    Мислам дека во денешно време многу е тешко да се изгради една сериозна врска, зошто сите или се повредни од некого или си имаат проблеми со мозокот.
     
    На hermosa, buba4e89, Summerlover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Avalin

    Avalin Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Навлегуваш во сериозна врска кога ќе спознаеш дека имате исти погледи во иднина за вас двајцата, кога размислувате за заеднички живот и производ од вашата љубов, имате желба за топол заеднички дом и семејство, се грижите еден за друг и си помагате меѓусебно. Исто игра улога почитта, довербата и безрезервната љубов..
    Кратко, концизно и јасно :l:
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.076
    Допаѓања:
    50.263
    Пол:
    Женски
    Нашата врска од првиот ден е сериозна и сеуште е така. Знаеме што сакаме, имаме исти погледи кон иднината, размислуваме за заеднички живот, имаме довреба и се што може да содржи една сериозна врска.
    Отсекогаш сум сакала сериозна врска да се знае на што сме и каде тераме понатаму, иако сум многу млада девојка, девојки на мои години не се многу по сериозните врски.
     
    На Cinderfakinrella и Avalin им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl23

    CrazyGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Spored mene seriozna vrska pretstavuva dolgogodisna vrska, dokolku dvajcata se sakate iskreno, dokolku pokazuvate znaci na ljubov i slicno. Ako idete dolgo aftomatski imate seriozna vrska ;)
     
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.434
    Пол:
    Женски
    За мене сериозна врска претставува да имаш сериозни намери со дотичната особа, да се стремите кон заеднични идеали, брак а со тоа секако и создавање семејство и топол дом.
    Долгогодишна врска понекогаш и не значи сериозна врска (или бар се тешам кога е во прашање дечко ми со бившата, хаха)
     
    На buba4e89, Annora и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    3.473
    Пол:
    Женски
    Ако сте со дечковците повеќе од 2 години не значи автоматски ви е сериозна врска. Посебно за вас по 16-18 години, сериозна врска е кога стварно планираш да се земеш, а не само да сте правеле моабет за свадба и брак.
    Не викам дека е лошо, ама не брзајте многу!
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.281
    Допаѓања:
    3.088
    Пол:
    Женски
    Според мене сериозна врска не ја прават годините, туку почитта, љубовта, разбирањето, довербата еден кон друг. Иста перцепција за иднината ваша. Дали и двајцата го сакате истото. Се согласувам дека прво треба да се обезбеди барем работното место/кариерата па потоа и станбено прашање.
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    А што ако сакате семејство со еден човек , но не сакате официјален брак ? Зарем тоа не е сериозна врска ? Кога делите се , па и ставот дека не ви треба потврда од матично за да бидете среќни ? Ниту верска потврда ?

    Едно ќе кажам . Сериозна врска не ја прави планот за брак , туку истите гледишта кон животот , меѓусебната почит и разбирањето . Кога со некој си ги довршуваш речениците , кога сакаш да имаш нешто што ќе те врзува за тој човек , а не е парче хартија .

    Остави тоа брак во матично и верски брак , тоа може да се поништи со еден потпис , баш како што е и склучен . Кога душите ви се врзани една за друга , тоа е веќе нешто сериозно .
     
    На nevermet18, PureEnergy, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    ...Плус сметките и кредитите, секојдневието... а додатно, ако имате деца заедно
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    Тоа се пропратни елементи :D . Но бракот не ја дефинира сериозноста на врската :D .
     
    На PureEnergy и WildMk им се допаѓа ова.
  19. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Не ја дефинира, зошто секој ден се менуваме, финтата е дали заедно со партнерот се менуваме со исто или слично темпо и најважно дали промените ни се во иста насока, со исти или слични интереси и гледишта понатаму. А уште поважно и покрај сите промени љубовта да опстојува, таа ги држи двајцата заедно, се друго е ствар на договор меѓу нив.
     
    На CrazyGirl15 и WildMk им се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.852
    Допаѓања:
    25.187
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со твоето мислење . Баш и јас сакав тоа да го кажам . Во предходните мислења , акцентот беше ставен на бракот и децата , како круна на сериозноста на една врска , што апсолутно нема врска . Децата ги сметам за круна на љубовта помеѓу двајца партнери , додека пак , бракот е само формалност и не е морално да биде склучен , доколку двајцата партнери се одлучат да живеат под ист покрив . Меѓутоа , кај нас ретко има такви случаи , некако , по автоматизам ни доаѓа да склучиме брак со личноста во која сме заљубени .
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.