1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се за него !

Дискусија во 'Врски' започната од yawn, 7 јули 2010.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Што кога сакајќи или несакајќи ќе ви даде некоја остра критика и ќе ве исфрли од колосек ? Пример мене отворено на шала или не знам како бидна ми рече дека сум дебела,и ја цела останав подзината.Тоа е факт да ,ценам искреност ама хелоу сепак чувство треба да се има и граница.И ајде сега,тој совршениот на мене ќе најде илјада маани.Не сум таква да враќам ,знам колку боли и едноставно се затворив во 4 зида веќе еден месец и се обидувам да изгледам што е можно подобро следниот пат кога ќе го видам.Знам дека грешно постапувам и ќе излезам слабак што дозволувам некоја будала да го реди мојот живот но - ТОА СУМ ЈАС ,секогаш спремна да се прилагодам на било што и на било кој само да сум на кратко среќна.Како би постапиле вие во ваков случај ?
   
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  5.313
  остра критика и се за него ?? јас можам да кажам дека сум човек кој прифаќа критики, дали од пријатели или од сакама особа. не не правам се за него туку се за себе. ако јас се осеќам дебела слабеам за мене, ако направам нешто правам затоа што јас сакам а не тој. е сега навистина сакам кога ме критикуваат меѓутоа имам добра подршка. еве секогаш ми вика сонце си пуштила стомаче ама воопшто не ми смета туку напротив заедно почнуваме да вежбаме или не си се облекла убаво хм ова многу ме нервира затоа што е голема пицајзла али знам дека има голем т.е. огромен вкус за се па заедно одиме на шопинг и примам критики за нешто дали или не ми стои. само едно треба да знаеме никој не е совршен и критиките се добродојдени.
  и поентата во животот е се што правиш прави за да ти се осеќаш пријатно во твоја кожа, а не како другите се осеќаат ;)
   
 3. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Да така е и со тоа сум на чисто,знам дека на пример ако ослабам или променам нешто друго кај себе ќе се чувствувам посамоуверено и таа е една од причините но сепак да не беше тој немаше да имам ваков притисок и толку да сум упорна.Ако продолжи вака со честите "комплименти" и после ова,крај више,кога се решавам на нешто мора и јас да чувствувам дека стварно ми е потребно тоа а не да се трансформирам по негова желба,јас сум човек - не робот !
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Јас некаде сум кажала дека ме нервираат луѓе што се трескаат во гради со нивната искреност и секојдневно мора да се трпат нечии коментари зашто "биле искрени, јас сум таква, плескам се во фаца, не можам да преќутам", бла бла бла...

  Никој не ги запрашал, ама ете искрени се, имаат мислење за се'! :devil:

  Ако веќе си прашувам нешто упорно и барам конкретен, искрен одговор на прашање, ок прифаќам и критика и се. Ако некој не е запрашан, нека си молчи, не туку нека мудрува, едноставно, нека си ја гледа својата работа.

  Во случајов, едно знам - Машките најмногу мразат кога ние збориме за килограми, сме опседнати со дебелина и најмногу го мразат прашањето дали сум дебела или некоја наша констатација - леле многу сум дебела!
  Буквално не знаат што да одговорат, не чини ни едното, ни другото, зашто ќе знаеме дека лажат. Зашто секоја девојка ТОЧНО си знае колку е дебела или слаба, и не знам зошто сите ја правиме таа класична грешка со дебелината и машките.

  Ама во случајот, зашто ти го влепил тоа така, мој совет е нареден пат и ти да го сториш истото за некоја негова мана, па да видиме како ќе се чувствува. Во ситуацијата како што реков , дебелината е една посебна категорија, и не треба според мене да е тема на разговор и дискусија, ама...... Маче колку си лошо облечена, или косата ти е ваква, или ова не ти чини, или гласно збориш.... Нема се' за него!!!!
  Не преќутувам кога моите маани се на тапет, па уште и да го трпам? Ако не ти чинам - повели, вратата е отворена, нека те нема! Или и јас ќе набројам поштено што не чини кај него, па нека се замисли.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Ако ти не си задоволна со својот изглед, тогаш слабеј лично за тебе, а не за него! За мене тоа се глупости да слабееш за него. Ако си му убава и вака ќе му бидеш. Не мисли дека на слабите девојки се им е убаво. Има подебели девојки, па дечковците поубаво се однесуваат со нив. Тој ако не те сака сега, нема да те сака ни кога ќе ослабееш. Едно е физичка привлечност, друго е љубов. Љубовта доаѓа одвнатре, а не само од изгледот.
   
 6. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Трендафилке се случи чудо :D Вчера онака зборувам по телефон со него и знаеш му кажувам срце на диета сум ова она,овој ДОБРО КОА ТИ ТЕКНА :envy: ,и ја ни две ни три ДОБРО ДУШО НА МЕНЕ БАР МИ ТЕКНА,А ЈАС МОРА ДА ЛИ ДА ТЕ ПОТСЕТАМ ДЕКА ТРЕБА ДА ПОЈДИШ НЕКОГАШ НА ЛОГОПЕД (бидејќи човеков има проблеми со изговорот на буквата Р ) и ми спушти :lol: :tmi: ..Е готово не можев више 8) :D
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мислам дека човекот ако те сака вистински,ќе те сака таква каква што си,нема да ти наоѓа мани,може му е критика,ама не верувам баш,затоа што кога некому му наоѓаш мани,значи не ти си допаѓа.Искрено не би правела се за него,туку за себе,нема сега да гладувам заради некого,прво затоа што да слабееш или да вежбаш е заради сопствено здравје,само што многумина на поинаков начин тоа го толкуваат.Мислам дека не би требало со тоа да се оптеретуваш,живеј си нормално,а не да правиш работи со кои ќе се малтретираш,за само да му угодиш некому,дали тој се жртвува себе си,заради тебе?Мислам дека сосема погрешно размислуваш,но во ред,сите различно размислуваме,само да се мачиш себе си,заради некој што ти вика така,што ти наоѓа мани, сигурно не вреди.Затоа што пример кога сум во врска,кога јас сакам некого,не му наоѓам мани,го сакам таков каков што е.Дали тој гладувал,заради тебе,за да ти биде привлечен,сигурно не.Незнам што друго да кажам,но тоа е моето мислење.
   
 8. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Леле ама си го закопала :D :D Така треба :!:
  Иначе мислам дека ако ти мислиш дека си дебела , дека треба да слабееш - држи диети . Не ради некој друг што ти рекол така , макар и дечко ти бил , додуша он не би требал ич тоа да ти го каже . Нешто кога ќе те повреди , не ќути . Или кажи а ако тоа нема ефект , тогаш врати со иста мера . Не знаат другите тебе како ти е се дур не осетат на своја кожа , џабе објаснување.
  И нели ти спуштил , не го барај ти прва . Остави да се покае за тоа што ти си држела се тоа во себе ;) :*
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  :D Малку злобничко и дефинитивно удар под појасот, ама за памет. Нема друг начин, ако со убаво не сфаќа, само вака, пе ќе си легне на брашното, пред секое зборче ќе помисли два пати што да каже. Инаку и ние имаме такви кавги, во поинаква варијација, мене ме убедува дека е мнооооогу лесно да се ослаби, нели ако се сака се' се може, се' ти е во ум, треба само да имаш волја и желба :envy: па тоа солење на памет на крај јас го зачинувам со моја контра-реплика
  - Па многу е лесно да не се падне ниту еден испит, нели ако се сака се' се може, се' ти е во ум, треба само да имаш волја и желба :lol: И на крај една виновна насмевка и добро извини, знам дека солам памет и критикувам,
  како он, така и ти. Нека го здоболи малку и него, па никој не е совршен. А за критики обвиткани со таа фамозна искреност секој е способен, не е некоја доблест, ниту вештина. Мене тука ми е некаде со гомнојадење. Поздрав :*
   
 10. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Се осеќам ПОЛНО и ИСПРАЗНЕТО :sun: :sun: ..Какво ти барање,завршена е оваа игра :D ..А инаку не ми беше дечко,онака ИГРАЧКА за во слободно време :angel: ..Ете ме сега јас сум ослабнета 10 кг и ќе шетам во сабота со неговите другари 8) :lol:
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  :y:
  Браво, така треба, е не, ќе му ја мислиме. За илустрација еден мој бивш дечко, што не можеше да се пофали со така висок IQ, нон стоп ми баеше - Срце кога ќе ослабиш? А кога ќе си купиш жолт каиш? А кога ќе бидеш на диета? А жолт каиш? А кога ќе вежбаме?

  Викам човеку мавни ми се, не ми е до диета, а жолто не сакам, каиши па не ни носам.
  Виде - не виде, почна да гребе по дното и да ме убедува, - Ама злато јас ова за твое добро, сега треба нагло да си ослабиш, за кога ќе останеш трудна, да бидеш како сега, да не си така уште поогромна???!!! :^)
  Таквите што после се јавуваат и лижат г'з и те убедуваат дека е од Љубов и за твое добро, ма мавни ги! Дечишта глупави, уживај! ;)
  Сега кога ќе помислам поубаво... :^) можеби требаше да купам жолт каиш, да го обесев на времето. :rofl:
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  [quote="Trendafilka
  Браво, така треба, е не, ќе му ја мислиме. За илустрација еден мој бивш дечко, што не можеше да се пофали со така висок IQ, нон стоп ми баеше - Срце кога ќе ослабиш? А кога ќе си купиш жолт каиш? А кога ќе бидеш на диета? А жолт каиш? А кога ќе вежбаме?

  Викам човеку мавни ми се, не ми е до диета, а жолто не сакам, каиши па не ни носам.
  Виде - не виде, почна да гребе по дното и да ме убедува, - Ама злато јас ова за твое добро, сега треба нагло да си ослабиш, за кога ќе останеш трудна, да бидеш како сега, да не си така уште поогромна???!!! :^)
  Таквите што после се јавуваат и лижат г'з и те убедуваат дека е од Љубов и за твое добро, ма мавни ги! Дечишта глупави, уживај! ;)
  Сега кога ќе помислам поубаво... :^) можеби требаше да купам жолт каиш, да го обесев на времето. :rofl:[/quote]
  Трендафилче МАЈ ХИРОУ! :D ;) :*
   
 13. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Хахахахахахахахаа... :rofl: :rofl: :rofl:
   
 14. zap4ence

  zap4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  ако сте дебели нетреба да чекате некој да ви каже туку сами да преземете иницијатива и да заличете на тоа што сте - девојки се извинувам ако некого ненамерно навредив ... ама затоа сто јадеме како свињи дешковците ни заминуваат со варбики...
   
 15. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Жално за тебе ако стварно размислуваш така плитко ,али ете сега сум барбика ама не негова ;)
   
  На Monchence му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  ako nekoj te saka vistinski ke te prifati i saka takva kakva sto si,bez razlika dali si imala 10 kila visak ili manjak,bez razlika dali frizurata ti bila sredena ili ne,i sl.ako postojano ti naoga mani i saka da te smeni,znaci ne te saka tebe nego nekoja negova fantazija so si ja ima zamisleno kako treba da izgledas...Ako kritikata e dobronamerna i vo granici na normala,moze i treba da se prifati,i da se koregira neso,ama ako gledas deka preteruva,ili kazi mu u faca sto sve na nego mu fali,ili udri mu ja klocata,,ke se najde drug so ke te saka takva kako sto si..jas ko se fativ so deckomi bev 53 kila i imav supeeeeer linija.posle godina i nekoj mesec so nego sega sum 60 kila,pak izgledam dobro, ali mi se sobra salce na meseto i kolkovite i sum pokrupna celosno.ama deckomi pak me saka i mi vika deka sum najubava :rofl: i koga sme zaedno sekoj den mi kupuva sladoledi kao da me goi namerno :D mu vikam"abe nemoj ke se zdebelam",a toj-"ako mene pak ke si mi ubava,i use poubavo-veli-barem drugite maski nema da te zagleduvaat,samo ja ke te sakam: :rofl:
   
 17. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  пред да се запознаеме, јас имав 55кг, а сега имам 57кг,(не се познава баш многу, освен малку кај стомакот :P ) и до сега никогаш ми нема казано ништо дека сум дебела, треба да ослабнам или нешто сл.
  малку и јас сум виновна, јадам се што ке ми дојде до рака :lol: ама таква ми е градбата што не се познава кога ке се здебелам,инаку одев минатиот месец на пилатес, ама за овој месец тешко т.е. невозможно
   
 18. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  И дечко ми ме вика дебела али не ми смета. На почетокот му се лутев али сеа веќе не. Јас почнав да го викам дебел и до ден денес ни е останато така да си се викаме дебелковци. Иако надимациве немаат врска со тежината сепак ни е интересно и некогаш знаеме да се нашалиме пред луѓе за ова :)
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.143
  Допаѓања:
  76.545
  Пол:
  Женски
  Јас ценам искреност и тоа многу, па колку и да ме погоди нешто сепак сум благодарна и не се лутам. Мене ми се случи на почеток од врскава да ми рече "Види си го лицето" дека тоа ми било од мрсната храна што ја јадам, особено од мајонезот. Секако дека во тој момент не ми беше пријатно, но ми отвори очи и во право си беше. Од тогаш го исфрлив мајонезот од исхраната, не потполно но многу поретко го јадам, исто и одбегнувам мрсна храна, постојано го негувам лицето да не биде како тогаш нечисто и со мозолчиња. И навистина има промена. Пак тоа што го рече за мое добро беше.