1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се наближува времето за брак...

Дискусија во 'Брак' започната од moni24, 4 април 2011.

 1. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  Helooo :)
  Imam 24 god. i vo vrska sum devetipol god.Se nablizuva vremeto za brak no.. ne se razgovara za toa direktno tuku odokolu ,so edna recenica ,so gestovi , preku film....ne da se napravi muabet.
  Dajte mi sovet kako da go nateram da razgovarame vo vrska so toa sakam da znam fakti kako da go nateram da mi kaze?
  Blagodaram Odnapred
  [mod-kirilica:1hl508y3][/mod-kirilica:1hl508y3]
   
 2. bornthisway

  bornthisway Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  30
  Mi treba sovet i mislenje.... "itno" :)

  Лелеееее колку убаво :D Па вака, јас сум директна личност и кога сакам да разговарам за нешто тоа и го правам, незнам за тебе, но доколку не ти претставува проблем отворено кажи му дека сакаш да разговарате сериозно на таа тема и дека сакаш да го слушнеш неговото мислење. А ако не, тогаш пробај одоколу, кажи му нешто како на пример леле некоја моја другарка сега се мажи (Или другарка на некоја твоја другарка (нормално ќе измислиш малку)), па колку е убаво тоа или ако поминете покрај бутик за венчаници можеш да застанеш и да кажеш нешто како на пр. колку изгледаат убаво фустаните, кога еден ден и јас ќе носам ваков? Сигурна сум дека ќе даде некаков коментар.
  Ако сметаш дека за таа работа не треба директно да се започне разговор тогаш пробај на некој од овие начини да ја наметнеш темата „ненадејно“ ;) Се надевам дека нешто од ова ќе ти послужи како инспирација како одоколу да го започнете разговорот ;) и дека ќе биде успешно :)
   
  На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Mi treba sovet i mislenje.... "itno" :)

  Јас одев со мојот сопруг 7 години, сега сме во брак месец ипол :) Значи после толку одење нема потреба од заобиколување, јасно и гласно му кажав дека сакам брак, деца и се што следува. Он на почетокот се противеше, живеевме две години заедно и кога виде дека сум во право, па на 40 години ли деца ќе правиме, се согласи, си направивме бебенце и се земавме.Сега ни е супер, не чека ново искуство, донекаде ни беше здосадено од врската, сепак 7 год не се малку. Така постапив јас, директно и без заобиколување, па немаше ни потреба, не бевме во врска една година па да е претерано од моја страна да му речам. Во долга врска ако чекаш на машкото да се одлучи, најчесто тешко оди.
   
  На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Mi treba sovet i mislenje.... "itno" :)

  ако толку не разбира земи нацртај хахах... шала на страна кажи му дека сакаш да правиш муабет во врска за мажење едно друго :))))))
   
  На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  Mi treba sovet i mislenje.... "itno" :)

  :) Благодарам на советите ... сето тоа што ми го имате наведено...тоа и го правам но многу поретко одколку него тој е оној кој што зборува(спомнува) повеке од мене ..НО некако не ми е сигурно дали јас во себе немам доверба или... нешто е незнам како да откријам...чуствувам има некои да ги наречам планови но сакам брз одговор :) мозеби нешто го спречува но нз што.
  Ви благодарам на советите и мило ми е што имам со кого да поразговарам на оваа тема без предрасуди бидејќи моите другарки се со многу предрасуди ... поззз :)
   
 6. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  И јас како Чирибирибела, ако чекав на мојов да реше кога е вистинско време за бебе и брак, ќе со поќекав уште десетина години.

  Туку, да не сум оф топик, нема што заобиколување лево-десно.
  Акција-реакција.
  Го легнуваш и така на сред секс ко од пушка-сакам да го носам твоето презиме.
   
  На srcekrsacka, moni24 и JasnaM.D им се допаѓа ова.
 7. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  е кај нас првиот чекор го напрај мажето, тој беше тој што сакаше да се земеме :D така да јас немав шо да мислам и одам се решив :lol:
   
 8. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Мони24 на твоја возраст и во толку долга врска муабетот за брак воопшто не треба да се наметнува туку треба да ви биде најнормална тема на разговор исто како да зборувате за било која друга општа тема! Не се потребни загадки нити пак постои формула по која би требало да го предизвикуваш да позборувате за тоа! Заедно сте долго време, возрасни сте и двајцата и претпоставувам дека не случајно го минуват времето заедно...значи би требало да имате заеднички планови и да се надополнувате еден со друг!
  И јас сум во долга врска и сум приближно твоја возраст па со дечко ми сосема отворено зборуваме за свадба,за деца, за наша иднина! И искрено преубаво ми е кога зборуваме за наше заедничко живеење,осеќам некоја сигурост и се радувам што посакуваме и двајцата исти работи!
  Значи воопшто не се колебај да започнеш муабет за свадба и за семејство бидејќи се подразбира дека после толку долга врска следува тој чекор,односно барк! Зошто да се измачуваш со тоа како да го започнеш муабетот?
  Ако тој досега молчи тогаш проговри ти, дека би сакала вашата свадба да биде ,,таква,, дека би сакала да имате ,,толку деца,, и отвори си ја душичката па со тоа ќе му покажеш дека ти си заинтересирена и подготвена да бидеш негова жена! Најверојатно и тој ќе се подопушти па ќе започнете да правите заеднички планови!
  И уште ова...во денешно време не е чудно девојката да го побараа дечкото за маж! Јас знам и такви случаи! :lol: Па ако се прави важен или пак е срамежлив скрати му ги маките и запроси го ти :lol: Ако идејата не ти одговара прифати ја како зафрканција :P
  Со среќа! ;)
   
  На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elena.V

  Elena.V Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  Со дечкоми сме заедно веке скоро 9 години, имаме по 25, а тој не сака ни да спомне на посочената тема!Ме загрижува неговото молчење, индиферентност...Кажете, идеја, мислење, искуство....Не сакам да се одолговлечи оваа врска повеке....бацкиииии
   
 10. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  А ти кога ќе му спомнеш како реагира???

  да не мисли дека е рано, или па да не мисли дека финансиски не е способен, или па да не се плаши ???

  реално можеби за машко стварно е рано на 25, можеби не е дозреан, ама ако толку сакаш тогаш седнете и направете муабет дали гледате заедничка иднина.

  А јас мислам дека гледате зашто инаку не би останале толку долго заедно.
   
 11. Elena.V

  Elena.V Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  Имам пробано да разговарам вели, кога ке дојде времето тогаш, не е до финансиите, ни пак до (не)зрелоста....бар така си велам....не е дека јас брзам за нешто, ама 9 години се веќе многу, се ми е досадно....незнам шо да праам и уствари незнам дали нешто воопшто треба да праам?!?!?
   
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  Не сум нималку близу до брак ама ако се земеш нема да ти стане интересно , не мора да значи дека одеднаш ќе ти стане убаво во врската тогаш веќе бракот и нема да е досадно ..
   
 13. Elena.V

  Elena.V Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  ЈАсно, јасно....мене не ми се брза толку, колку што ме нервираа неговата незаинтересираност на темава...тоа многу ме провоцира...сакам да дознаам која е причината, само тоа..
   
 14. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  А бе ако ви оди убаво остави да дојде тоа само по себе , ако ти е чудно се тоа и тој тогаш седни го прави муабет . Ама ако ви е ок се и убаво тогаш не прави проблеми таму кај што ги нема :)
   
  На Elena.V му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elena.V

  Elena.V Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  не разбирам зошто секогаш за мажите интимниот разговор претставува проблем?!?!?
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  179
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  и јас сум во врска 8 години па не разговараме за брак
   
 17. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  Зошто се безосетливи сељации ! Грубо ама вистинито ! :D Нека не ми земе за зло машкиот род :)
   
  На encimenci и Elena.V им се допаѓа ова.
 18. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.096
  Пол:
  Женски
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК

  После 9 години врска тоа е нешто што и јас би го очекувала...
  Искрено, јас не се сложувам со мислењето погоре... Многу јасно дека се еден за друг и дека им е убаво кога се заедно ако не беше така врската немаше да опстои.
  Јас мислам дека треба да оставиш уште малце и после како на шала почни и прашувај го да не чека он ти да го запросиш :) ако не брак, доволно е да се верите...9 години не се малце и не само тоа-кажа имате и двајцата по 25год. идеално време за некој нов почеток...
  Поздравчееее... :*
   
  На Elena.V му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Elena.V

  Elena.V Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК
  Незнам зошто, по мене бракот е нешто норамлно по долга врска...
   
 20. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  179
  Мојот дечко не сака да разговара на тема БРАК
  Незнам зошто, по мене бракот е нешто норамлно по долга врска...[/

  знам дека е нормално ама не сме подготвени мојот дечко е колку твојотама јас сум помала и не ни сакам да ми спомне брак не можам да се замислам мажена