1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се разделивме без никаква причина

Дискусија во 'Разделби' започната од srnasrna, 1 февруари 2011.

  1. tea82

    tea82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Бо моментов и јас сум во една таква ситуација,ме напусти дечкото во периодот кога ни бесе најпрекрасно,го барав после тоа не ми се јавувасе,му писував пораки никаде го нема,ме блокирасе на скѕпе,на фб....и сето тоа се слуци без одговор сто се слуцува со него,засто го направи тоа....Не се секирај и мене ми е премногу теско,плацам не мозам да зивеам без него, свесно си давам до знаенје дека морам да го заборавам,дека не е за мене и дека не ме заслузува со оваа негова постапка,но во секој слуцај ако некогас се врати,бидејки еднас се слуци го немасе три месеци и с еврати но се смирив со тој услов да не се повтори,но еве сега пак се слуцува..единствено несто кое ме теси дека не сакам да се измацувам целиот зивот со таков цовек ,иако го сакам со целото срце.....Не моземе да ја предвидиме иднината,но во секој слуцај обиди се да се слусас со други момцинја,поцни да си ја вратис самоувереноста во себе и само така ке мозе да ти се слуцуваат убави работи во зивотот,па макар и да ти се врати цовекот ој го сакас....А и ако ти се вртаи обиди се да го уценис со несто,за кое мислис дека ке прерасне во некоја вистинска голема лјубов............А за да си ја вратис самодовербата те советувам....да излегувас,поцни да цитас некои книги со психолоска тема,неки кои се позитивни,и ке виидс дека ке успеес....Јас прва книга која сто ај цитав бесе Мокта на посвеста,па после Калугјерот ој сто го продаде своето ферати итн.... обиди се мислам дека ке ти успее... а и избегнувај да излегувас со лугје кои сто ти прават муабет на таа тема децко....најди ново друство со кои ке мозес да дискутирас на други теми.........верувај ми дека ке успеес...Јас го сакам се усте,но немам некои тескотии ,си викам ако сака нека се врати ако не нека оди,занци е покраверн и никогас нема да ми ја овозмози среката во зивотот...........поздарв срекно :))))
     
  2. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Не вреди да се бара причината откако ќе се разделиш со некого. Никогаш не излегува нешто добро од тоа, ќе дознаеш само што несакаш да го знаеш. Вака е многу полесно да продолжиш понатаму.
     
  3. mamanatrikerki

    mamanatrikerki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ЗА СЕ ДУШО ИМА ПРИЧИНА,НИКОЈ НЕ БЕГА ОД УБАВОТО,МУ СЕ ЗДОСАДИЛО ВЕКЕ И СИ ОТИШОЛ.ПА ШТО ДЕ,НЕ СЕ НЕРВИРАЈ,КОГА ЕДНА ВРАТА СЕ ЗАТВАРА ДРУГА СЕ ОТВАРА.МОЖЕБИ ТИ НАПРАВИЛ ГОЛЕМА УСЛУГА ЗАМИНАЛ ТОЈ ЗА ДА СЕ ПОЈАВИ НЕКОЈ ШТО КЕ ЗНАЕ ДА ТЕ ВРЕДНУВА,ОТВОРИЈА ТВОЈАТА ВРАТА ЗА ДА СЕ ПОЈАВИ ВИСТИНСКИОТ.
     
  4. Miro

    Miro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Не ја барајте која е причината после разделбата со партнерот , затоа што секогаш постои подобро утре :)
     
    На Zoza му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Значи ми раскина ама баш без никаква причина нешто како : "не можам да сум у врска веќе не е до тебе :^) " и сеа се трудам да не се замарам ама ми значи и не можам да сфатам... не дека мн идевме ама ми недостига :(
     
  6. modest-girl

    modest-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Кога многу ќе ти недостига постојано повторувај си дека...не е до тебе дека тој е единствениот виновник...тој ти недостига но за жал ти нему не...тоа е реалноста.. :worried: биди јака и издржи се додека тој не те побара..а ако му завртиш грб ке видиш дека и тоа ке се случи..но не подценувај се...(знам дека е тешко ама води малце инат) гуд лак :*
     
  7. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    нема врска колку време поминало и јас имав таква врска прва вистинска љубов ми беше и едноставно прекинавме со комуникација ... еве поминаа повише од 2 години и мене сеуште не ми е јасно како се се случи и зошто? кога би ми кажал би ми било полесно..
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И мене ми се случи вакво нешто пред некоја година и ми беа потребни неколку месеци за да си дојдам на себе. Не одевме многу долго, но ми недостигаше, се чувствував како да фали дел од мене, а најмногу ме болеше тоа што ми раскина без причина, ми рече само дека веќе не можеме да бидеме заедно. Го барав потоа на телефон неколку пати и не крена, па се откажав. Никогаш не ја дознав причината, а целиот свет ми се рушеше. Но и тоа помина, тагував некое време, кога бев сама дома плачев. Но штом сме се разделиле, сигурно имало причина за тоа, а кога ќе размислам сега можеби и подобро што никогаш не ја дознав. Така требало да биде.
     
  9. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Тешко ми е да верувам во "така требало да биде" или "судбина"...еве пред некој ден за прв пат ми пиша и зборевме како си што си такви муабети...бев лута зашто не ми збореше тој некое време и ми раскина без причина ама ми кажа дека од тоа немало потреба...и до некаде го сваќам...лето е сака да прошета да не го задржувам сака да пие на раат |( сепак негово си е јас се потрудив...а сеа сме другари :)
    п.с. фала на советите ;)
     
  10. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Неможел сигурно да се врза!
     
  11. Pandora121

    Pandora121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    16
    Eden nacin za da go vratis nego sto sekogas uspeva e ednostavna IGNORANCIJA. Prestani da go baras, kolku i da boli moras da bides silna i da mu dokazis deka toj pojke ne ti e vazen tebe. Na maskiot pol slaba tocka mu e koga negovata bivsa ednostavno ne go recka. Ti treba sekogas prednego da izgledas doterana i nasmeana. Toa nego ke go boli. Pa za nekoe vreme ke vidis ke moli za nazad.
     
    На Fiona28 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  12. liili

    liili Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    HMMM i na mene mi se sluci takvo nesto pre 2 god befme vo vrska so eden decko 5 god se bese ok zboruvafme na telefon i sl no neznam sto muse desi na covekoj go baram na tel i samo mi rece GOTOVO i mi go iskluci tel vo pocetokot ne mozef da svatam zasto mi go stori toa se macef da go dobijam odgovorot no nisto posle 3 4 meseci pocnaf da go IGNORIRAM toj postojano mi pracase pogledi aja ni ne zabelezuvaf samo ce slusnef od drugarkami vidi onoj iste tise puli ja i ne redef tolu na um si velef cim mi raskana taka bezz zborovi sigurno saka samo da me provocira kade ce izlezef jas toj pomene kako senka si odime so drugarkami vo eden kafic i toj dojde so drugari si sedime mije i samo dojde eden drugar negof (NO I SO MENE BEFME BOBRI DRUGARI) I VELI sakat deckovo da zboruva so tebe jas pak bef mnogu luta na nego sto me ostavi taka i si zamina( i mu odgovori negativno) jas celo reme go ignoriraf po toa uste 5 6 pari mi prati po drugar deka saka da bide so mene no jas mu kazuvaf samo(NE) bidejki se plasef da ne se poftorat istite raboti od minatoto ;( toj uste si juri po mene ama dzaba mu e sega vece ja ne go sakam :sweat: sega si imam najdeno drugi sto mnogu me ceni i me saka taka da ne miie potreben toj pa i ti ce si najdes nova lubof i ke ostavis se zat sebe :D :D :) :inlove:
     
  13. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски

    Нестабилна личност, тоа е повеќе од факт! :^)
    Продолжиси со животот ама без да си поставуваш прашања, така си правиш само потешко за тебе! ;)
    Причини нема зошто така те оставил.
    А знаеш зошто?! :!: -Затоа што и тој немал причина! И тој незнаел што сака во животот негов!
    Најмизерно е две годишна врска да ја раскинеш на таков начин!
    Незнам кај ќе му оди душата то те оставил така да патиш со милион прашалници во главата! :doh:
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Aмериканците имаат една поговорка која вели:
    what goes around, comes around :!:

    и мене ми се има случено момче во врска едноставно без збор да се замине, и си го продолзив зивотот без него, па кога ме молеше за шанса јас глупава му ја дадов(мислев дека се сменил) :headbang: а тој станал поголем кретен и кукавица од тоа што беше претходно :lol: , ама решението за таквите е ИГНОР 8)
     
  15. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    И мене ми се има случено - типот ме остави дека му било досадно или што ли знам нешто во тој стил |(
    после 2 месеца јас си фатив дечко (сегашниот што ми е ), а тој ништооо, сам е како куче.
    Разбрав од заеднички пријатели дека секој ден за мене зборува, дека тогаш ја направил најголемата грешка во животот. Штом се опиел, плачел како мало дете по мене, ама ако ич не ми е жал ]:)
    тоа е тоа се се врти, јас за него плачев 1 недела, а тој за мене 3 и пол години... нека ме жали бе кога е ГЛУП!
     
    На mime87 и stilas7 им се допаѓа ова.
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    незнам девојки од послем што се замарате
    ми се има случено да ме остави некој кого мн.го сакав без причина ама со текот на времето ја дознав причината и тоа сосема случајно е кога дознав да ви кажам си реков фаламу на бога што така испаднаа работите ,а се има случено и јас да оставам без причина т.е.подолго време ми се собираше собираше и ми пукна филмот едноставно искрен бев со бившиот му реков дека јас со него иднина не гледам упорен беше ме бараше но кога не сака душата не сака да се мачевме 2та?не да знаете дека секогаш има некакв причина
    сега сум во врска дали сум згрешила или не времето ќе покаже но не се каам за ништо така требало да биде...
     
  17. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Причина секогаш има,ама секогаш, само што ние не ја знаеме,туку другиот партнер,и затоа мислиме дека се било во ред...

    Да,боли некој така да те остави,без објаснување,и јас би се замарала,ама по некое време ќе сфатите дека чим добил причина да ве остави,едноставно не би требало да е во вашиот живот,иако сепак има и исклучоци...
     
  18. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    и јас ја имав истата случка пред некој месец се замарав звонев и пораки пишував до бескрај но не добив одговор ми беше страшно тешко но сватив дека игнор е најдобар начин за таквите зашто тркалото се врти кога тогаш пак ке дојде да моли но касно ке биде ......
     
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Не знам дали игнорирањето и вистиски избор...од мое искуство кажувам..имав дечко многу го сакав мислам и тој мене..ми раскина без причина...и сите овие години се прашувам дали исправно постапив што бев горда..и не бев поупорна...можеби требаше да се борам повеќе ама пусто тоа ЈАС...ако вреди и го сакате не допуштајте да ви избега од раце :!:
     
  20. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Ајде феминки одамна нема пишувано на оваа тема :P
    демек маживе нешто дознаа што сакаат од себе? => како не ! Еве од денеска јас и дечко ми (што неверувам дека понатака ке остане, го сакам искрено сакам да продолжиме) сме на некоја пауза зошто он некако се чуствува изгледа конфузно, нема некој конкретен проблем ама некако сака да се дистанцираме, не бил некако подготвен за сериозна врска.... :?: јас му реков дека колку и да сакам да продолжи врската, нема да го молам да останеме, нека се среди у мислите, нека се јави да ме побара после, а зависи колку после тоа ке биде временски....ке видам јас како ќе сакам...малце ладнокрвно
    Колку и да го сакам и да се борам за нашата врска, неможе он мене туку така да ми каже "пауза"...сепак јас се ценам себеси и своето време... :fubar:

    ако "му треба" малце време и после тоа се покаже убаво, тогаш ќе продолжиме, а ако не...неможе јас со нестабилна личност да продолжам, не сме тинејџери, по 24 години имаме... и пак си велам "он мене пауза" :fubar: