1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се чувствувам виновна и не знам што да правам!

Дискусија во 'Психологија' започната од Jule55, 31 мај 2012.

  1. Flower20

    Flower20 Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    Девојче веке стварно незнам што да ти кажам.Се е испомешано,а и можеби не ни објасни убаво :?:
    Незнам попрво на што да помислам.Како може ти туку така да му се јавиш? Еве да речеме е вистина, тогаш како можеш?? Размислуваше тогаш што правиш или не?? Очигледно дека не!!Незнам на што да поверувам,не ни знам на што да мислам!
    Ако е вака како што ни кажуваш тогаш стварно имаш ПРОБЛЕМ со себеси!!
    Не ме сваќај погрешно..........
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
  3. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Девојче ако ова е вистина јас сепак ти препорачувам да посетиш и психолог.
    Без навреди, најпријателски совет ти давам, а и досега ти дадоа многу совети кои треба да ги послушаш.

    Иако уште си стојам на мојот став дека малку си ми контрадикторна во мислењава, па не зборам со братучедка ми, ама сега ќе и се јавам, па тетка ти му се допаѓала, па на другата тетка си и кажала за братучедка ти а на мајка ти не. :^)
    Јас да сум на местото на тетка ти ( мајката на братучедка ти пошто во моментов знае би ги собрала двете семејства на куп, плус и тетка ти што ја обожава човекот па се на виделина да излезе.)
    И тоа и би требало да го направи и жената доколку е барем малку свесна на каква опасност сте изложени. -Да бидете жртви на педофил.

    Пак напоменувам ако е вистина,ова е сериозен проблем.
    И не требало ни да чекаш да му каже друг дека ќе го пријави туку и ти си можела да му го кажеш истото и да го пријавиш, а ти кажуваш како ти недостигаат разговорите со него.
    Се надевам дека ќе успееш да си го решиш сето ова бидејќи за вака да размислуваш сметам дека не си ни премногу мала.
    Веќе си во години кадешто треба и сама да донесуваш одлуки за понатамошниот живот почнувајќи еве од тоа што би се запишала средно, а не да ти недостигаат разговори со човек постар и од твоите родители.
    Поздрав.
     
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Jule55, види вака.
    Друго е да кажеш само ја замара, и и досаѓа. А друго е да ја кажеш целосната вистина, дека се гледа и збори по цели денови на мобилен со човек од 50 години, за непистојни работи. А чим со тебе збори за с.кс, сигурно збори и со братучетка ти.
    Чим другата братучетка, му се јавила. Тебе веќе може и нема да те замара. Ама сигурно ќе продолжи со братучетка ти. А според тоа што ти го кажала на тебе, дека ти си за во лудница, она е веќе на некој начин „затрескана“.
    Кажи ја целосната вистина, а не само од околу... Беше пролет.. и овој дојде и му ја скрши кичмата, а јас му реков дека сакам шпагети.
    Овој пат, пак ќе го спомнам филмов. Подобро гледај го!
     
  5. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Имаш recording на телефонот, снимај го разговорот, пријави го бројот во полиција.
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    http://www.registarnapedofili.mk/

    Корисно е за сите да ја разгледаат листата на педофили.
    Обозможено е пребарување по име и презиме, како и по место на живеење.

    Колку што се сеќавам и ти Џули рече дека му го знаеш името , а и знаеш каде живее, па кликни и види можда овој што сите женски од фамилија ве врти, е на таа листа.
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    А ако го пријавам ке може ли он да незне дека јас сум го пријавила?? Односно да незнае кој го пријавил??

    Знам дека е глупо прашањево,ама незнам
     
  8. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Може ли барем еднаш на овој форум да не ги осудувате луѓето кога ќе си ја кажат маката!?! :fubar:
    Па добро, се работи за девојче кое е 7мо одделение, тинејџерка... Коментарите од типот зелена си, за на психијатар си, луда си и слично на никого не му одат во корист па ве молам зачувајте си ги за себе! :^)
     
  9. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Овде не е за осуда девојката, туку нејзините родители. Прво затоа што не и објасниле дека постојат и вакви чичковци, нити и објасниле по што најлесно може да ги примети. Второ и создале страв да им се обрати за било што, сега со ваков сериозен проблем она не смее да каже на мајка и затоа што ќе ја казни, ќе и земе мобилен, ќе и го исклучи интернетот и друго.
    А девојката е за осуда, прво ако лаже, затоа што не е баш интересна и е бедна ако го прави тоа. Второ затоа што бара совет, а нема да го примени затоа што е тврдоглава и сама ќе си навлече сериозни проблеми на 13 години.
     
    На cherry91 и LaBella им се допаѓа ова.
  10. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Законот е обврзан да те чува анонимна оти си жртва и имаш докази т.е. стануваш лице од интерес дури не се разреши случајот. А верувај, гарант не сте само ти и батучедка ти единствени со кои прави такви муабети. И крај краева, зошто заземаш заштитнички став спрема него? Страв ти е дека ако го пријавиш ќе го приведат и ќе немаш со кого да муабетиш? Па педесет годишен човек не може да ти биде другар, толку ли е тешко да се сфати? Гледам татко ти имал 38, и мајка ти е веројатно тука некаде, па ти свесна си дека старецот бил твоја возраст уште пред твоите родители да се родат? Што заедничко делиш со него? Пасијата за умоболен секс и секти?
    Нормално ли ти е 50+ годишник да ти зборува за секс? Веројатно татко ти уште те нема седнато да те советува на таа тема оти смета дека си мала, не пак некој непознат вол преку телефон.
    За другарки бре ако треба еве имаш девојчиња твоја возраст на форумов, имаат многу девојки овде и сестрички твоја возраст, радо некоја би се дружела.
    И не верувај во приказната за тетка ти. Тие секогаш користат такви трикови дека познаваат некоја твоја блиска личност за да развијаат блискост со тебе и да стекнат доверба.
    Пробај побарај го по име и презиме на сајтот што го ставиле погоре. Иако сум доста сигурна дека си го крие вистинскиот идентитет. Не се тие така лесни.
     
  11. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Да,ама греота е така да го пријавам,сепак и јас зборев,не беше само тој кој збори.Нее,јас сватив дека неможе да ми биде другар,ама стварно незнам дали да го пријавам бидејки така и мајка ми и татко ми ке дознаат и готова сум. :(


    Не те разбрав баш,ке може да ми објасниш малку повеке??
     
  12. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Девојче, доколку го пријавиш треба да имаш докази и секако ќе се открие твојот идентитет(него ќе му кажат кој го пријавил). Ќе те викнат да сведочиш можеби ќе се обидат да ти го заштитат идентитетот но пак ќе се дознае, ќе треба да се појавиш пред суд и други институции надлежни за таа работа. Ова со пријавувањето е сериозна работа, бидејќи се работи за сериозна тема неможе тоа така.
    Мој последен совет до тебе - прекини ги контактите и разговарај со родителите, дури не е доцна.
     
  13. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4

    Јас веке ги прекинав контактие со него.
    Фала за советот и на тебе и на сите за советите што ми ги дадоа.
     
  14. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    ^девојче мало ти ги прекина контактите со педофилов или не?
    ако си ги прекинала ама вистиниски тогаш добро за тебе,а ако не си ги прекинала
    тогаш е навистина мизерно и мн лошо зашо со тоа кажуваш дека и ти сакаш постари дедовци,зашо дедово со тебе не збори само другарски тоа да ти влезе у глава,,
    ако сакаш да го решиш ова можеш мн лесно едноставно смени бр и толку,не мора да му кажуваш на твоите
    а ако имаш други посериозни проблеми ако те замара тогаш кажи
     
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Не дека сакам да ти глумам мајка и да те карам ама кај ти бил паметот кај ?? :fubar: :fubar: :fubar:
    Не си толку мала па да не знаеш што се случува во светот.Како можеш да имаш контакт со 50 годишен човек па уште да викаш дека ти е тешко што не праиш муабет ?Па нели ти паднало на памет дека таа твоја тетка може со причина бега од него (ако е вистина ова што го кажуваш за тетката).Нели ти е симптоматично што толку стар човек место да има фамилија праи муабети и мачка очи на мали деца ? Крај краева и да не е педофил според муабетите дека се моли за тебе и дека е побожен нели ти паднало на памет дека можеби е дел од некоја секта па сеа сака да те врбува и тебе со слатки зборови и ти да станеш дел од нив полека полека. Мораш веднаш да праиш муабет со твоите и да им кажеш како стојат работите.Може ке се налутат на почеток и ке те караат ама на крај сепак би им било мило што успеале да спречат несрека и што детето им е живо и здраво.И крај краева и да те казнат и да ти го земат тел не е најстрашно.Најстрашно е да завршиш во ендек некој само заради твојата глупост.Под итно кажи им на твоите и решете го проблемот.Доволно е коа ке зазвони тој татко ти да крене и да го отера у курац и никад веке нема да му текне да помисли на тебе а не па да ти се јавува.И за крај не си толку мала мисли што правиш во животот.Доволно е една грешка цел живот да ја плакаш !!!!
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Законот тебе ништо не ти може затоа што си малолетна. Ни пред законот, ни пред луѓето реално не си виновна. Според законот, и да отиде подалеку од ова вознемирување и да има сексуален акт, а детето не се противи, дури и тогаш е силување затоа што е малолетник, верувај, ова со сигурност го тврдам. Нема за што да се чувствуваш виновна. Тој очигледно е доволно возрасен и вешт да ти кажува нешта кои ти сакаш да ги чуеш, сепак да не го занемариме поголемото животно искуство од тебе за 36-7 години...
    Нема шо да ти е жал за него, тој веќе извршува кривично дело, не дај Боже од зборови да премине на дело, ова искуство ќе ти претставува доживотна траума.

    Јас не те осудувам, имаш 14 години и се гледа дека си поскромно девојче од некои други на тие години, затоа му е и полесно да те манипулира вака. Едноставно се бараш себеси (како и многу на твои години), такви се годините, а тој го искористил тоа многу подло. Верувај, ако не` послушаш повеќето што те советуваме, за 3-4 години максимум ќе му благодариш на Бога што таа вечер си седнала на форум и си побарала совет, наместо да збориш или, не дај Боже да се видиш со манијакон, пошо, верувај, за таков човек друго име нема. Кога ќе пораснеш, ќе сфатиш самата дека 50 годишен нема заеднички теми на муабет со 14 годишна.

    Друг момент е религијата за која тој не сака отворено да ти каже. Штом не сака отворено да ти каже, тогаш сигурно постои нешто што не чини во нивните ритуали. Сум слушала милион приказни на девојки вовлечени во такви темни кругови од кои излегување нема. Премногу си мала за да можеш да си имаш најблага претстава какви се` не грозоморности може да ти се случат покрај ваков човек.

    Ако повторно те вознемирува, пријави го. Ако ти му се јавиш - извини вака, ама самата си го бараш...
     
  17. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Касно ја видов темава ама морам да кажам ДЕВОЈЧЕ БЕРИ ПАМЕТ! Не си играј со огнот зошто утре многу ќе се каеш. Како родител те советувам да и кажеш на мајка ти таа најповеќе може да ти помогне или собери храброст и пријави го. За вакви педофили само на клада да ги спалат,којзнае уште колку како тебе други излажал и несакам да мисалам што им правел се згрозувам :puke: Морам и тебе да те окривам сама си го бараш а има многу помаметни работи кои би ги правела на твои години !!!
    Нека не те лаже со разни приказни само да ја придобие довербата во тебе па да испоадне поголема,послушај ги девојките тука не те совеетуваат за лошо и стави KРАЈ на ова !
     
    На jasBia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Незнам ни јас. Тука поупатени ако има нека кажат.
    Според мојава логика ако се поднесе прекршочна пријава кон некого мора да има сведок.

    Или пак ако сакаш да останеш анонимна снимај го разговорот и прати го на некоја од телевизииве. 90% сум сигурна дека ќе го објават.
     
  19. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Морам и јас да ти дадам еден совет, само што мојот е од искуство како твоево..
    Немој да дојдеш на мои години и да се каеш што не си кажала дома.. Да имаш на совест други наивни девојчиња затоа што ти било страв дома да кажеш..
    Сите го знаевме како најдобриот професор, најинтересен, секогаш насмеан и другарски поставен, со совети за секој проблем. Јас имав среќа и лесно се извлеков, ме повика професорот за да ми даде соопштение, и откако влегов во кабинет си пушти музика и почна да ми прави муабет. Додека јас седев како шлогирана тој стана и ја заклучи вратата, мене дур ми текна што се случува тој отиде и прозорите ги затвараше со ролетните. Тогаш во паника почнав да вриштам и да трчам низ клупи, дур дојде до мене јас веќе лупав на врата со сета сила, ме стигна и ме фати, но веќе му беше страв дека некој слушнал и ми ја покри устата и ми рече "добро, добро, ништо не се случило" и ми ја отвори вратата со насмевка, и ми рече после часовите да сме оделе на сладолед, па тој не мислел ништо лошо..
    Тоа беше на почетокот на прва година средно, а јас бев од најмирните во класот. Од страв и срам дека мене ќе ме осудат за случката (незнам како размислував тогаш, зошто би ме осудиле) не кажав на никој, ни во школото, ни дома. Само плачев цела недела и имав страв од секој постар човек што го среќавав на улица. После 7 години од мојата случка тој човек беше осуден на казна затвора. Се погодило некое девојче од началник на мое место, па кажала дома, и татко и средил да отиде кај него во кабинет озвучена.. Несакаш да знаеш какви слики и видеа му нашле во кабинетот..
    СЕГА СЕ КААМ И НА СОВЕСТ ГИ ИМАМ СИТЕ ТИЕ ДЕВОЈЧИЊА ШТО СТРАДАЛЕ ТИЕ 7 ГОДИНИ ПОСЛЕ МЕНЕ!!!
    Оди право кај родителите, кажи им се, нема да те казнат ако си искрена и им покажеш дека ти е криво што не си размислила што правиш..
    НЕМОЈ ДА ГО ЖАЛИШ МАНИЈАКОТ!!! НЕМОЈ!!!
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Епа освен да кажам немам друг избор.А знам што ке си добијам за ова,ама ај.Добро ке кажам,ама утре сега се втора смена на работа.Кога морам,морам.А којзнае каква казна ке си добијам. :(