1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се чувствувам многу лошо

Дискусија во 'Психологија' започната од maweckoto, 29 ноември 2009.

  1. maweckoto

    maweckoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Сте се чувствувале некогаш како да сакате да избегате од се и од сите што ги знаете, едноставно да ве снема?
    Мене ми е така зошто никогаш ништо не ми оди добро :(
     
    На marii4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    Да помине време ќе гледаш на работите попозитивно ;)
     
  3. maweckoto

    maweckoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Да секогаш си викам ај само е период, ама не можам веќе па само нешто лошо се дешава, шо сум згрешила
     
  4. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Како ќе го осетиш убавото ако предходно не го почувствуваш лошото?
    Луѓе сме, се нешто ни се дешава, секој минал низ такви периоди.. битно ќе поминат ако ние самите повеќе влијаеме врз тоа.. ;)
     
  5. Mawo, na site ni se slucilo toa. Ednostavno nekogas doaga period koa e se taka prekrasno i sovrseno, no i period koga imame custvo deka se e protiv nas i nie protiv se, deka se ni odi naopaku i ednostavno ne gledame nikade resenie. Site sme go preziveale ova, a ke go prozivuvame uste mnogu pati vo zivotot. Zivotot nosi mnogu radosti i ubavini no isto mnogu razocaruvanja i padovi. Bidi hrabra, imaj nadez i veruvaj se ke pomine. Ke dojde den koga ke se smees za nesto kako si mozela da se sekiras za nekoja odredena rabota. Znaes deka sekogas posle dozd sonce ogreva, neli? A sekako, nema da mozes da go prepoznaes ubavoto, ako ne go zapoznaes i razocaruvanjeto. Samo napred vo zivotot, ne gledaj sto bilo vcera, zivej i nadevaj se na podobro utre. Pozz ;)
     
  6. mirabomk

    mirabomk Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Размислувај позитивно, гледај ги работите од друг агол и ќе видиш дека ќе ти тргне на добро
     
  7. Nikolinana

    Nikolinana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Ako milsis deka ne ti odi dobro vo pravo si, ako mislis deka ti odi dobro povtorno vo pravo si. Toa sto go mislis za sebe i za svojata okolina stanuva realnost. Zatoa glavata gore misli pozitivno, i obidi se vo se nesto da najes nesto sto e pozitivno.Raduvaj se na zivotot, mlada si i pametna, zacrtaj si celi koi sakas da gi postignes, a potoa pojdi kon nivno ostvaruvanje i najbitno od se uzivaj.

    p.s.znaes kako vikaat? srekata ne e otsustvo na problemi, tuku kako nie se spravuvame so problemite vo zivotot.
     
  8. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9

    Da normalno....taka ke mi pomine losa misla, nekogas tesko disam cel den, no samo eden ubav zbor od bliska licnost pravi da se custvuvam podobro. Nekogas ednostavno ne mozes da razmisluvas pozitivno, no koga sakam da bidam sama sekogas se raspolozuvam so nekoja dobra komedija i od utre veke e poinaku. A toa sto ne ti odi dobro e momentalna misla koja dokolku ne ja prenasocis te potsetuva sekoj den deka najdobro e da se bega i na toa ednostavno kraj nema. Samo ti mozes da go resis toa, HRABRO. Pozdrav :)
     
  9. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    imav period koga i ne mi se ziveese imam dve deca i za mene koga ke se setam najtazno nesto sto pocnav da ne gi primetuvam deka se tuka,zivevev bez volja za zivot ne me interesirase nisto i vlegov vo tolku teska depresija i normalno morav na psihijatar a imam 30 god.no dodeka sam ne si dades nekoja volja za zivot nikoj ne moze da ti pomogne duri ne si stavis sam vo glava deka treba da zivees.
    samo koga ke se setam niz sto pominav ;( ;(
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Да не ми било толку лошо низ дадени периоди во животот,нема да сум била она што сум денес...
    Но,ете...денес имав таков ден кој не станав од кревет,но не беше заради немање воља,туку објективно бев исплашена што ќе се случува со една блиска личност,особено затоа што е брзо по загубата на друга блиска личност и ете така,решив да полежам и поспијам малку повеќе,иако знам дека така нештата нема да се сменат.Утре е нов ден,утрото е попаметно од ноќта и знам дека се ќе биде во ред.
     
  11. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Немој да се потпираш на никој и не очекувај никој да ти помогне, превземи самата. Почесто излегувај, читај книги, слушај музика која те релаксира, образувај се и секогаш се дотерувај. Почни од малите нешта, не си свесна колку можат да го разубават денот. Мисли позитивно имај убави мисли, истакни ги твоите убави црти, флертувај, прави се што сакаш, затоа што на нас смртниците само небото ни е граница, а и тоа не е малку нели? Ако си талентирана за нешто, вложувај во твојот талент. Внимавај секогаш да имаш позитивни мислења бидејќи тие се многу посилни од лошите. Јас нема да ти кажам ова е само период и ќе помине, затоа што и јас се нервирам кога мене некој ќе ми го каже истото, но нас токму овие работи не правт посилни. поздрав :)
     
    На bejbi.91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    depresijata e najlosa rabota :? mnogu pati imam pagano vo depresija,mnogu e loso,misles deka cel svet e protiv tebe,togas se mi e krivo :|
     
  13. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    ohhh...nemozam da opisam kolku losh den imav deneska !!!! Edvaj cekav da osamne noviot den a sega edvaaaj cekam da zavrsi,i samo da si legnam da spijam :? Sakam samo da pomine denot...i nisto poveke! Prvo se razbudiv i svativ deka nastinakata mi se zgolemila! ;( Posle toa vikam aj ke idam na rabota, ke se smeam druzam i sl. i ke bide ok. no tokmu tamu me cekaa neprijatnostite !!! :? :? :? Prvo voopsto ne bev zadovolna od samata sebe fizicki kako izgledam denta ! :? Posle toa slusnav kako ni upadnale kradci, i na krajot vidov kako sum napravila greska vo parite..... :o lele mislev deka ke umram od sram i od neprijatnost mnogu loso custvo !!!!!! ;(
    Kako seto toa da bese malce, pa po ulicata me presretnaa i "stado" ku4inja,i si vlegov vo taxi mislejki KE ZAVRSI LI DENESNIOV DEN?????????????!!!!!!!!!!!!! ;(
     
  14. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Сите сме се чувствувале лошо некогаш, а најлошото е тоа што и да заврши денот, ноќта е помачна. Тогаш доаѓаат црните мисли, тогаш почнуваат да не мачат и не не оставаат да спиеме. Ти се спие, но не можеш да спиеш. Во таквите моменти се обидувам да не мислам на ништо, просто се исклучувам од се. Ако им дозволиш на тие мисли да го водат твојот живот можеби и никогаш повеќе да не бидеш весела.

    Тоа што било поминало, а ти не можеш да го смениш. Затоа не вреди грешките да ти го уништуваат секој нареден ден. Ако денес си направила грешка утре направи добро дело и пред спиење мисли на него. Но, ние луѓето сме такви и мислиме само на лошите работи и ги бараме постојано грешките. Обиди се да смениш нешто кај тебе и да станеш подобра личност. Сите заслужуваме втора шанса нели? Поздравче и се надевам тоа чувство веќе ти поминало и дека никогаш повторно нема да се врати.
     
  15. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    lele magic navistina imas pravo! eve se razbudiv, no ubavo rekle "UTRE SE IZGLEDA POINAKU" Si razgovarav malce so moite, pojke so samata sebe i svativ deka depresivnoto i loso raspolozenie na rabota moze da mi donese samo uste eden propadnat den i neuspeh! Glavata gore,odluciv da ne se "zamaram" mnogu so taa "greska" na koja ostanatite veke sigurno i podzaboravile! Za vo idnina ke vnimavam i denes eve odluciv da se odnesuvam pozitivno! :D Samo taka ke go isflam ona od vcera negativno sto bese vo mene sobrano.A, ona koj sto ke pomisli i rece voopsto ne me interesira, sekoj si ima pravo na svoe mislenje zarem ne?
     
  16. Just.Be

    Just.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Se cuvstvuvam najgrozno!!!:(
    Imam problemi so tezinata i sekoj den se obiduvam da bidam na dieta a nikako da ja izdrzam do kraj:(
    Na pocetokot mi odi dobro posle ja prekrsam i se prejaduvam so blago...neznam veke sto da pravam cel zivot si go unistuvam zaradi toa.I need a help!:((((
     
  17. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Срцка мило ми е за тебе. И да знаеш дека сигурно другите заборавиле на „грешката“, на неа мислиме само ние што сме ја направиле и не мачи во секој нареден ден се додека ние не кажеме „СТОП“ и додека не си кажеме дека секој греши понекогаш. Само продолжи позитивна каква што си и да не те интересира што мислат другите... се додека имаат мислење за тебе па макар и лошо значи вредиш, кога никој нема да има мислење за тебе тогаш е лошо... нели зад убавиот коњ прашина се крева :?: ;) Цмок
     
  18. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Пробај да му одолееш на искушението т.е. на благото :) немој да се прејадуваш никогаш тоа е најлоштото што можеш да го правиш. Не мораш да бидеш на диета само јади помалку и вежбај колку што можеш. Нема потреба проблемот со тежината да прави да се чувствуваш најгрозно... тој е тука, постои ти треба да го прифатиш и да почнеш полека полека да го решаваш, а не да се прејадуваш со благо и да си го уништуваш расположението секој ден. Само смирено и научи се да се контролираш понекогаш. Поздравче
     
  19. viki4ka

    viki4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    8
    секој од нас барем некогаш се чуствувал лошо. Мој совет е да најдеш нешто што те исполнува и те прави среќна. Пр читање книги, правење накит,некој украси и сл. за да ти поминува времето поубаво и да не мислиш на тоа што те прави тажна. позз
     
  20. Almighty

    Almighty Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Период низ кој сите минуваме. Запиши некаде како се чувствуваш или кажи го тоа на некого. Ќе ти биде полесно кога е споделено !
     
    На bejbi.91 му/ѝ се допаѓа ова.