1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се чувствувам осамено

Дискусија во 'Психологија' започната од anastasija19, 28 јануари 2010.

  1. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Секое човечко битие е случај за себе.Затоа и секој е сам во одредени ситации.
    Некои имаат потреба да се искажат, во моменти на тага и разочараност и да споделат дел од тоа.
    Ако до себе немаат таква личност се чуствуваат осамено.
    Во такви моменти не се надевајте на човек за да не бидете повеќе разочарани.
    Од искуство ви кажувам... :!:
     
    На VIN.diesel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. yokoono

    yokoono Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    18
    Odlicno napisano :D
    Mi se dopagja ova razmisluvanje !!!
     
  3. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    A не мора да бараш другарчиња само во класот,можеш во маало да се здружиш со девојче на твои години,или другарувај со братучетки братучеди од некаде мора да се почне зошто да се досадуваш :)
     
  4. elenaecka12

    elenaecka12 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Iskreno se cusutvuvam osameno i ako imam decko vekje podolg period ,i poradi nego gi iam izgubeno site drugari i drugarki i sve,on ne razbira deka mene mi treba muabet so drugarka,on ne razbira deka iam samo 17 godini i deka e leto i deka sakam da iskacam,za nego e toa neznam nesto strasno ,negovata ljubomora me zaduzuva,a sto e naj tragicno nemam na koj drug da se otvoram i kazam.....
     
  5. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Мила самата си виновна.Зошто му дозволуваш? Тој е еден кретен,ама ова што се случува ти си му дозволила.Покажи му малку.Ти си му девојка,а не негов роб и ке излегуваш каде сакаш,кога сакаш и со кој сакаш,единствено може родителите понекогаш да се противат,но тој нема право да ти забранува да имаш другарки.Не знам како родителите ти дозволиле да имаш таков дечко.
     
    На elenaecka12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    Oк па од таткова страна некои братучеди имаш ли ,запознавај се ќе си најдеш друшто полесно отколку што мислиш.A твоите врснички ако се муваат и имаат дечковци не е оправдано на тие години те сфаќам но не значи дека не може да се дружите секако ако тие те прифаќаат таква каква што си :) .
     
  7. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    Aх немој ти така толку негативно да гледаш на работите,сите ние сме биле осамени некој периодMалите братучеди шетај ги во парк понекогаш и тоа е разонода.Eве ,јас би те дружела ако си од мојот град :) .A верувам има и многу феминки кои потекнуваат од твоето место,еве ти прилика да запознаеш нови лица,да стекнеш нови пријателства,човек треба да биде креативен :D
     
  8. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ве свакам за што зборувате-пред извесно време пишував на темава
    многу пати и самата јас се имам почуствувано осамена а познавам и двајца кои го чуствуваат истото-другар и патем врсник ми е, и една малку повозсрасна жена 40 години има кога и да ги видам ги дружам иако дечково малку нападен е и различна перцепција имаме еден кон друг па затоа сум на блага дистанца од него :)
    од мала навака-натака по разни активности(играорна,пеење) дружба со деца од маало ама кога завршивме основно сите од околина се разбегавме на различни страни-тие што беа блиски останаа, а јас отидов да учам во друг град па беше војната па пак се вратив тука и останав и се зближив со некои девојки од средно што и ден денес сме во комуникација па факс и од таму останав во комуникација со некои од колешките и еден колега-што заслужија а другите се оддалечија и си продолжија по свое
    интересното беше тоа што професорката што ни предаваше Англиска литература не запозна со американското катче па активности, презентации, странци, наши, млади и стари, сите се собиравме таму и се уште го посетувам само сега е на друга локација се дружевме-и ден денес кога ке се сретнеме се поздравуваме а во мегу време татко ми и политички не активира мене и брат ми кој во мегу време се откажа јас не и на некој начин се зближив со старите маалски другари и со по некои нови-после толку години се видовме со соседот што живее во влезот пред мојот :D и со една другарка што живее спроти мојата улица а се дружевме ко деца па преку неа го запознав другар ми,за сосема случајно да дознаам за Шричин мој друштвото за медитација и таму ја сретнав професорката-последно место на кое што очекував да ја сретнам :D да почнам да се дружам со нив-заедно бевме на викенд во Охрид ,на Кокино, неколку пати на Водно кој има финсии и надвор од границите на р.м.-малку паузирам од тоа но преку нивни презентации дознав за Искон каде што живее една од другарките од средно и сосема случајно обновивме старо пријателство со девојче од минатото-бабите се дружеле на времето :D ми се случило и сама да излезам-мислам во кафич -првиот пат чуството беше од срам да пропаднам во земја ама издржав некако :D и ко за беља налетав на колега од факс, ама не бевме блиски така да 8) кога станува збор за прошетки во природа најчесто одам сама од причина што сите излегуваат само по кафичи, ресторани, и се големи мрзи а едната другарка живее ептен далеку да ја мачам да доага до тука знам дека нема да сака така да не форсирам а понекогаш имам потреба да си ја разладам главата од грижи проблеми и сл. Беа и курсевите од заводот за вработување што ги организира и таму запознав некои луге со кои останав во контакт па којзнае можеби ке ми се најдат во животот никогаш не се знае:)
     
  9. elenaecka12

    elenaecka12 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    ................Проблемот е во тоа што моите го сакаат многу,и мислат дека мора да бидам со него....
     
  10. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Секој се чувствува осамено од време на време.Кога сум сама ,а често сум или кога не сум излезена со пријателите се чувствувам некако празно.Нели таа празнина е секогаш со мене,но сепак кога сум опкружена со луѓе се чувствувам поудобно.
     
  11. Olivia.Grace

    Olivia.Grace Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Нормално е дека секој понекогаш се чувствува осамено, но јас мислам дека тоа чувство кај мене трае веќе подолго време. Неодамна ја изгубив мојата најдобра другарка и се чувствувам неверојатно осамена. И јас понекогаш плачам поради тоа. Кога ќе излезам со други луѓе - познаници така да се каже се чувствувам уште поосамена бидејќи ми треба некој на кого можам да му кажам се.
    Ах, колку би сакала барем една блиска пријателка. Девојки јас не знам веќе каде да ја барам мојата идеална пријателка... а знам дека некаде постои... Ако некој е заинтересиран за дружење пишете ми лп :)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. covecee

    covecee Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    И јас исто така се чуствувам осамено...се е во ред во текот на денот кога имам обврски кога се движам наоколу но кога и да станам сама се псеќам некако празно осамено ... си мислам колку би било поинаку да најдам некој кој ќе ме сака со оглед на тоа дека сите мои другарки си фатија дечковци и идат со нив веќе подолго време а јас со моите 20 год не сум имала ни саглам врска што би се рекло ми фали некој :(
     
  13. thethinker

    thethinker Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    И јас сум една од вас, осамена, ми се скараа другарките (3) уште пред неколку месеци и сигурно дека веќе никогаш нема да се смириме затоа што они намерно правеа се за да се скараме, братучетките не ми се тука и цело лето нема да се вратат јас немам што да правам, немам со кој да излегувам по цел ден само на компјутер седам плус за еден месец полнам 18 години и премногу сакам да го славам роденденот но немам со кој -.-
    Пробав да се зближам со некои по така далечни другарки/другари..ама кога ќе им пишам на фејзбук они се исклучуваат :/
    Повлечена личност сум и никогаш навистина не сум имала некоја баш најдобра пријателка на која што ќе можам баш се да и кажам :tmi:
    И така..кој сака нека пише ЛП па да се здружиме, доста ни беше од осаменост :)
     
  14. ednaxx

    ednaxx Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    thethinker сите сме имале по некој таков период но немој поради тоа да се грижиш. Направи твитер профил ако не имаш веќе бидејќи таму може да си најдеш некои истомисленици со кои можеш да се здружиш. А дали си пробала да позборуваш со другарките тие што ти се подалечни за ова, можеби ќе те сфатат па ќе излезете заедно зошто колку што гледам немаш проблеми со комуникацијата само си срамежлива можеби :) Како и да е, ти посакувам да си најдеш пријатели бидејќи на секого му се потребни во животот.
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Гледајќи ги сите паросани околу мене, па и тие што не ги познавам се почесто и почесто почнав да се чувствувам осамено зошто кога ќе ме викне другарка ми да излеземе со дечко и и неговото друштво се осеќам како да фали нешто. Да мене ми фали некој покрај мене, зошто последните неколку месеци се чувствував како воопшто да немав никој. Ми фали нежност, разбирање и прегратки. Ама ќе си чекам, секогаш јас си чекам и знам дека ќе ми се исплати |-)
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Секогаш се исплаќа мила. Што е твое ќе си дојде. :*

    Јас се чувствувам осамено,ми недостига тој. :( Одвај чекам да се вратам за да ми даде љубов за која копнеам со денови и истата него да му ја вратам :inlove:
     
  17. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Не сакам да сум многу низ луѓе не се социјализирам лесно :D Ама кога ќе станам насабајле сама и кога не се околу мене тие што ги сакам како да сум сама на целата планета. Ми се има случено да сум низ многу луѓе ама пак да се чувствувам сама оти ги нема „нив“. Ама знам да го средам тоа :)
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    ПОследниве денови се чуствувам осамено и тоа е проблемот во мене,немам волја да се социјализирам туку така,и почесто се затворам во себе,ќе помине :)
     
  19. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Иако има луѓе околу мене,се чувствувам некако празно,осамено,депримирано.
    Причината сметам дека е тоа што поминувам низ мн проблеми во моментов,така што сите бегаат да не побарам помош од нив...
    А всушнос никогаш не ни барам помош..
    Подобро да уживам во самотијата,отколку со лицемерни луѓе.
     
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Се е минливо и среќа и тага и болка,во ваквите моменти никој не може да те свати подобро од Ти самиот, и осаменоста е минлива кога најмалку очекува човек ќе се избави од неа без многу кревање на фама и прашина