1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сибирска Аронија - Aronia Melanocarpa

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од La.Reina.Del.Sur, 5 јуни 2011.

  1. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Јас си купувам од таа смрзнатата , од тинекс си ја земам ,по една не цела рака на ден , добра анвика се надевам нема да ја запоставам.
     
  2. goric

    goric Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    sveza prvoklasna i organski proizvedena aronija cena 180 den
     
  3. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Денес купив свежа арония 200 ден. 1 Кг. Сакам да правам компот... Ве молам кажете ми рецепт.
     
  4. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Сакам да започнам бизнис со аронијава, имам од дедо ми голем имот во куманово а стои така неискористен , незнам дали ќе има добар откуп но сепак би пробала, истражував по интернет и гледам дека има добра цена по кг , вреди да се проба, ако некој има искуство со ова нека ми пише ПП
     
  5. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Колку чини едно стебленце аронија?
    Читам на зелен пазар во Скопје ги имало садниците, но колку чинат ако може да пишете.
    Едно стебленце доволно е или треба да засадам 2-3? За домашна употреба ме интересира секако.
    И овој период погоден ли е за да се засадат?
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Девојки тетка ми има 58 год и имаше проблем со тироиднатаа жлезда, дури понекогаш и неможеше да голта зошто имаше грутка некоја во грлото. Почна да јаде аронија по 7-10 зрна и за 2-3 месеци резултатите и беа одлични. Сега веке ги нема тие грутки и влакна во грло ( не дека ги има туку такво е чувството), нема вртоглавици и главоболки.
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.705
    Пол:
    Женски
    Ви се десило од аронијата да ве боли желудник? Можно е да сум таков малер па да сум нетолерантна, а ја обожавам, јадам секое утро по една шака во чаша јогурт изгмечена, ем ми е вкусно, еме ми е здраво, ама ете веќе една недела ме боли желудник и прекинав да видам дали ми е до тоа. Инаку на мене аронијава многу убаво делува, ми го чисти организмот, делува на мене како чистач на организмот, ми ги среди цревата многу убаво и ако се воспостави дека сум нетолерантна на аронија ќе си пукнам од нервози. Имате ваков случај?
     
  8. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Мислам дека си претерала.... Една шака е многу.... Препорачана доза е максимум 10 до 15 зрна.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.705
    Пол:
    Женски
    Можеби, еве неколку дена нема да јадам, ама не верувам дека е од тоа, пишува на интернет дека за желудечни тегоби, гастритис и слично е баш препорачано. Ќе пробам после да ја јадам само аронијата, не со јогурт и по 10 зрнца, ако имам пак тегоби значи од неа ми е, ако немам веројатно од комбинацијата и количината, но нема да се обидувам да пробам пак, страв ме фаќа, ова многу боли.
     
  10. zdravje28

    zdravje28 Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Ако некој сака органски одгледувана аронија 200ден кило нека ми пише познавам човек што продава.
     
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    А од каде е тој човек?
     
  12. zdravje28

    zdravje28 Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Од Велес.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Јас пред неколку месеци нарачав аронија од Битола, одгледана под Пелистер, 3 килограми. Бидејќи прв пат ја купував не знаев што да очекуван ниту каков е вкус ниту пак какви ќе имам придобивки. Јадев по две како петелка дневно два месеци траеше бидејќи цело семејство го конзумираше.
     
  14. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    девојки,ме интересира колку долго мојт да ја чуваме смрзнатата аронија,после првото отварање? :D pozz
     
  15. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Јас ја земав од Жито Маркетите , убава е големи зрна има и сум задоволна од Тинекс земав еднаш ама не ми е баш , ептен е сува и поскапа е .Оваа е на Фунги Флора ако не се лажам.
     
  16. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    7.730
    Јас јадам по 10-12 зрнца секое утро и навистина се чувствувам многу подобро. Сакав да си земам уште, ама една колешка спомна дека се јадела 6 месеци, па после пауза. Знаете дали е така и колку време би била таа пауза?
     
  17. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Девојки, колку често и количински конзумирате аронија? Дали сте осетиле некакви придобивки? И гледам се продаваат обична и органска аронија... која е подобра според вас? :) Споделете мислења.
     
  18. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Некој рецепт за сок од аронија?
    Како сок од кајсии, праски кој го вариш и пиеш во зима, така сакам некој домашен здрав сок...
    Во продавници се продава но 500мл се 200 ден, а и се сомневам дека е 100% здрав и направен баш од чиста аронија без конзерванси.
     
  19. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Земав суви зрнца аронија едно пакетче 70ден ... Но сакам и свежа без прсканици па пишите кој има пп..
     
  20. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Аронијата е вистински благодет за организмот. Го детоксицира и снабдува со сите потребни витамини. Ја конзумирам секој ден, по 15-20 зрнца на гладно срце, и толку ја навикнав што не можам утрото да си го замислам без неа.

    @Ketchup

    Eве ти, читни да видиш зошто толку инсистирам да се јаде и за што се` помага.
     
    Последна измена: 16 август 2017
    На oli_naum и Ketchup им се допаѓа ова.