1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сива боја на коса

Дискусија во 'Коса' започната од Ivo Na, 9 февруари 2017.

 1. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  незнам кај не прашав а баш глеав овде дали има таква тема па ако нема бришете ја ... се изнаглеав на youtube клипчиња како се фарбаат во сиви нијанси а овдека нашиве фризери појма ти немаат :( ... ај ако некоја нешо слушнала или знае нека ја каже тајната за добивање сива коса ... ќе ви бидам многу благодарна :*:*:*:*:*:*:* .... на нешо вакво мислам [​IMG] [​IMG]
   
  На biGirl и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 2. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.936
  Мислам дека @IronLady би ти помогнала. Има искуство со сиви коси таа :P

  Пс. Не ми ги покажува сликите.
   
  На Ketchup и Victorian им се допаѓа ова.
 3. Jason123

  Jason123 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  3.167

  Бубе Студио Ин.
  Бев на лице место кога ја правеа девојката, испадна преубаво.
  Иако јас немам храброст за вакво нешто. :)

  [​IMG]

  [​IMG]  https://www.facebook.com/bubestudioin/
   
  На Gosh, joy1, Crna Dama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.086
  Допаѓања:
  104.394
  Пол:
  Женски
  @Ivo Na овде кј нас кај Кристина карши гимназија, сега брзо видов едно нејзино ремек дело на претходно црвена коса, дојде преубава нијанса на сиво.
  :*
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.810
  Допаѓања:
  90.555
  Пол:
  Женски
  @Ivo Na јас имав сива коса хехех пред 2 години , но многу е тешка за одржување поради црвениот пигмент што поголемиот број жени го имаме. Јас на пример ќе добиев сива со помош на фарбите Еволушн 11.11 + хидроген 6 ка ама по неколку миења ги имав тие портокалови прамени. Треба честа посета на фризер , а еве нека ти препорачаат некој женскиве на форумов :)
   
  На Сама Дома и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 6. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.849
  Допаѓања:
  26.917
  Пол:
  Женски
  За една блиска личност барам сива боја за коса меѓутоа да биде потемна сива. Барав насекаде и не најдов, има само некои многу светли нијанси. Ве замолувам да ми препорачате некоја доколку знаете?
   
 7. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  4.512
  Допаѓања:
  29.249
  Пол:
  Женски
  Jас се фарбав со фарба на Кене 157 мислам дека беше прекрасна сива која што ја снема после неколку миења. Користев шампон за посивување на косата, навистина е неверојатен и магичен од едно миење ми посиве пак косата исто како да сум се фарбала, но ми ја изгоре косата уште по првото миење и не ставив пак, не знам како се викаше шампонот.
   
 8. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.979
  Допаѓања:
  23.198
  Пол:
  Женски
  Ова стана ептен голем тренд. Јас сум неодлучна дали ми се свиѓа или не. На моменти ми е ептен убаво, на моменти ми изгледа ко на баба коса буквално :D
  Ама верувам дека е ептен тешко за одржување, бојата би требало после неколку миења да падне.
   
 9. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  ќе падне 10000000% и sweet-cherry(незнам како означвите хахахах) и мене ми е негде бапчорски ама пак прејака ми е :D:D прво сакав скроз бела баш ко на бабине шо им се ко ке остарат ама ко ја видов сивава и се заљубив....инаку најдов еден шампон демек германско производство го немало кај нас сега за прв пат го донесле 900 ден.... незнам дали да го земам.....
   
 10. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.909
  Пол:
  Машки
  Причекај половина век поевтино ќе те фати.
   
  На Ivo Na, Ketchup, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  6.312
  Пол:
  Женски
  @Ivo Na и останатите со сиви коси. Имате Siver шампони.
  Силвер Шампон- 250 мл ~ 350денари. го имат https://www.facebook.com/kyanamacedonia/?fref=ts
  Има и килски, ама моментално не знам цена. Со овој шампон ќе се миете, неделно 2-3 пати, не знам колку често се миете, и ќе се спречуват жолтите пигменти.


  [​IMG]
  + друга опција е Ехотон.
  [​IMG]
  овој баба ми + мајка ми го користат. по бајнење, го става во пумпичка за прскање, и си попрскува низ цела коса, и сите жолти пигменти/црвени се задушуваат.
  Позитивно: Ехотонот е поефтина варијанта, пошто со прскање се користи побавно
  Негативно: Малку ја здрвува косата, како лак за коса.:(
   
  Последна измена: 13 февруари 2017
 12. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  косата со овие им доаѓа како на сивкаст отсјај или баш она бабчорско сива?
   
 13. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  6.312
  Пол:
  Женски
  ехотонот го имаш во повеке нијанси,он е бабчорското. мада баба ми имаше потемна бројка, ептен на модерно сиво имаше забегано. сега се врати на некока бисерна, за да ја скроти. а шамонот ќе ти ја одржува косата иста како од првиот ден од фарбање. целта е да се спречи пожолтување/црвенеење.
   
 14. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  имам ехотон и го ставам во фарба ама пак ми дава само сивкаст сјај....јас барам еден вид на фарба шо се става во фарбата и има лилава боја. таја лилава уствари ја прајт косата сива. им пишав на едно фризерско студио во скопје шо ми го кажа jason123 ако сакет да ми го пуштет по карго ама изглеа нејкет да ми завпшет работа а моментално во мк од све шо најдов само тие го имет то:(:(
   
 15. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.041
  Пол:
  Женски
  На прелив ли мислиш ?
  Он има мислам лила боја.
  @Momichka а да ми ја кажеш фарбата на бабати ?
  Јас ваков ехотон имам и не ми ја здрвува косата.
  Кога ќе го стави на косса исушена со крпа ќе протрие со рацете и не се здрвува.
  IMG_20160914_211921.jpg
   
 16. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  6.312
  Пол:
  Женски
  @Winter Lady највероватно тоа е проблемот. Баба ми и мајка ми ставаат додека сеуште им е мокра косата. Претпоставувам дека го прават намерно за полесно да се разнесе низ цела коса.А баба има бела дибидус коса, и става ехотон за да добие сива/сребрена нијанса, пошто си ја смета за монотона косата.

  + @Ivo Na
  farba.jpg
  Со Studio expressions: Во замешана 1001 фарба, се додава по малку 101, во зависност колку сакаш да е сиво.
  Боите се графитни. Онлине каталог: https://issuu.com/hermesperris/docs/studio-expressions-100ml
  Ехотонот и шампонот ќе ти служат за потоа да ја одржуваш сивата боја.
   
 17. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.966
  Допаѓања:
  5.487
  Јас имав сива боја на коса, ја правев кај фризер, не само мене и кај повеќе девојки забелешав ги прави постари
   
 19. Adele86

  Adele86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2017
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски
  Product description page - L'Oreal® Paris Colorista Semi-Permanent ___.jpg Colorista de L'Oréal Paris, la première gamme de colo inspirée des ___.jpg од Лореал има спрејови и фарби, нови се на маркетов, дали ги има во мк не знам, другарка си купи од дм во герм, има фарби трајни, и спрејови, за еден ден, за темна и светла(плава ) коса.
   
  Последна измена: 16 февруари 2017
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  ги нема уште кај нас за жал... иначе ги гледав ама ништо:(:(