1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сива боја на коса

Дискусија во 'Коса' започната од Ivo Na, 9 февруари 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Фуј. Асоцира на старост.
     
    На Ivo Na му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На makedonkamak, kikkki, OmniaVanitas и 6 други им се допаѓа ова.
  3. siki28

    siki28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да ве прашам дали може дами препорачате фризерско студио во Скопјево што стварно може да ми ја погоди бојава на косава. Еве месец дена се канам да ја офарбам косата бело-сивкаста (како подоле на сликата). Прашав во Диор во центар, девојката ми кажа дека не е ни сигурно дали би ми испаднала ваква косата, а би ме чинело околу 4 илјади. Ве молаам хееелп, секој совет/предлог добредојден. [​IMG]
     
  4. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Грлс,сива сум сеа,и се бендисав и се океј,инаку на фризер ми испадна некоја добра потемна нијанса.
    [​IMG]Вака нешо,прашање ми е поради бојата,мора да се мијам со силвер шампон или ако не морам,барем е добро за зачувување на бојата,ама дали смеам да ставам друг препарати а конкретно прашувам за масла кои ги користев вообичаено како маска пред да преминам на сива(мислам на кокосово,арганово,маслиново -особено да не ми даде зеленкаст сјај,кантарионово,рицинусово исл)?
    Кои препарати се најдобри за одржување и сте задоволни?
     
  5. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Силвер шампон обавезно, ако не користиш после 2 миење ти избледува сивата боја. Ставај само кокосово масло на врвовите друго ништо. Многу е нежна бојата.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здр купив сега Enhoton Така се вика, сива боја како прелив и ја измив косата, ја распределив на прамени, ставив насекаде, ии ја да ја исушам, гледам нема ништоо..Дали нешто сум згрешила? Многу сакам сива а нема ни малку не се познава бојата, 150 ден беше шишето 75 мл
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Па акп не ти била бланширана косата од доле ништо чудно и да нема
     
    На BrokenWings16 и marija305 им се допаѓа ова.
  8. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Каква боја на коса имаш?
    Дали ти е фарбана/бланширана?
    Колку време го држеше Ехотонот на коса?
     
    На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Светла кафена ептен, накај плаво па држев искрено 10 Мин, и одма почнав да ја сушам да видам ефект

    Многу ми е плава, може до шишенцето е нешто не знам, ќе земам колор шампон
     
    Последна измена од модератор: 20 јуни 2020
  10. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Ехотон фаќа само на бланширана коса.
    Инаку 10минути се многу малку за ефект.
    Јас користев сив ехотон и го мешав со силвер шампон, го држев подолго од половина час и кога ќе ја измиев косата ми беше пепел сива.
     
    На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Колор шампон одвај фаќа на природна бебешка руса, не пак на светла кафена. :)
    Ќе ти има ефект на виолетов шампон, ќе неутрализира жолти тонови ако ги имаш и евентуално да даде некоја ash примеса, ама само на дневно светло.
    За 2-3 миења и тоа ќе го снема.

    Подобро најди некоја друга опција, ехотон јас знам дека фаќа само на претходно бланширана коса.
     
    На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.066
    Пол:
    Женски
    @BrokenWings16 најтешка е сивата боја за одржување. Јас од ноември се обидувам дап остигнам некоја баш светло сива боја ама многу многу тешко. Досега имам ставано 4 пати бланш и пак не е како што треба да биде. За одржување ги избегнувам природниве масла за жал коса третирана со хемиски производи сака хемиски препрарати (шампони и маски) по можност поквалитетни (што ги користат фризерите по фризерниците). Јас на пример косата ја негувам со производите на Kerastase. За ехотон и колор шампон , единствено кога ќе ја бланширам косата па да видам некој резултат од нив.Вака ништо не прават на само фарбана или природн коса. Само бланш му е мајката за сива коса :(
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Losha_devojka_

    Losha_devojka_ Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2021
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Здр, само што ја имам избланширано и направено сива, да ми каже некој како треба да ја негувам сега ми кажаа треба прелив да ставам сама ама од флизерскиот салон, не ми рекоа такво нешто туку јас да си одам коа ќе сметам дека треба, и дали може за еден месец да ставам сива фарба? За појак изглед да не ја изгорам фалааа однапред:l: