1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силва метод-техники за подобар живот

Дискусија во 'Психологија' започната од Srekicka, 23 јули 2010.

 1. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Vo posledo vreme imam golemi problemi so koncentracija, pa malce istrazuvav na internet i slucajno se sretnav so edna strana koja zboruva za ednostavni, prakticni, lesno primenlivi metodi koi gi primenuvaat mnogu luge vo svetot. Se raboti za t.n.e. Silva metod koj pomaga po pat na meditacija, uspesno da se spravis so stresot, podobruvanje na koncentracijata, pogolema samodoverba itn...slusnal li nekoj za ova? Mislam deka ima i kniga, apretpostavuvam deka e nesto slicno so "Mokta na potsvesta" :^) Ako zneste nesto pisete, poso na stranava i ne e neso mnogu ubavo objasneto
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Вака,бидејки практикувам медитација,иако во последно време не често,помага многу за концентрација,за подобро поднесување на стресот,медитација односно јога,имам одено,а и сеуште одам на часови по јога каде се практикува медитација и помага за се.Немам видено некоја страница на интернет за тоа,јас знам од часовите на кои не често одам,но практикувам и дома.Јогата е добра работа,тој силва метод мислам дека е на база на јога,а можеби комбиниран од сите видови на јога,целата работа на јогата која вклучува и медитација е да се зачува психофизичкото здравје кај човекот,да се намали стресот,со самото тоа да се намали јачината,интезнитетот на болеста доколку ја има,да се дојде до заздравување или евентуално целосно исчезнување на здравствениот проблем.Сепак, сето тоа зависи и од тоа колку често практикуваш јога,колку практикуваш,толкав е ефектот,без разлика дали се работи за стрес,концентрација итн.Толку можам да кажам во однос на темава :)
   
 3. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Fala Gordance :)
  Inace pocnav da ja citam i knigata (koja sto mnogu vetuva) pa sakam da te prasam posle kolku vreme se cuvstvuvaat rezultatite od meditacijata. Vo knigava pisuva deka treba da pominat nedeli vezbanje, a samiot proces go opisuva...legnuvas, zataras oci, se opustas i brois prvo do 50 pa so tek na vreme se namaluva brojot. Poso mene konkretno za koncentracija me zanima, na stranicava ima primeri sto zborat deka ako porano im trebalo mnogu vreme za da naucat sega so meditacija za kratok period go sovladuvaat matrijalot :^)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Вака за медитација,ефектот може да се види после некое време,значи повеќе од две недели или колку е споменато таму,колку што знам,медитацијата се прави со отворени очи,не со затворени,затоа што целата работа е да ти бидат активни сите сетила,но да имаш контрола над нив,значи,кога медитираш со отворени очи,треба воопшто да не те интересира што се случува околу тебе,не ги насочуваш своите мисли на друга страна,дали е тоа некој звук,мирис итн.,дали некој нешто прави во моментот додека медитираш итн.Медитацијата се прави во било која положба,во која сметаш дека ти е удобно,дали седната или легната положба.Сепак треба подолг период да медитираш,за да има ефект,не само за неколку недели,но незнам колку време медитираш,дали 5 минути или повеќе,во оваа медитација која ја практикувам,на почетокот се вежба по 5 минути во текот на денот,за полесно да се прилагодиш,додека подоцна се зголемува на 10 минути па достигнува и 30 минути медитација.Ефектот зависи и од време траењето на медитацијата.
   
 5. 705nen

  705nen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  еј многу ми е мило што некој слушнал за овој метод јас за ова знам усте од дете ама сум заборавила
  во овој стресен живот сакам да почнам да се занимавам со јога и медитација па решив малце да ѕирна по форумиве ... да видам што како предлагате зашто ми треба внатрешен мир многу...
  иначе за СИЛВА МЕТОДОТ тој е доста стар мислам дека го измислено Човек од јужна Америка мислам дека е од чиле и главно се базира на мокта на потсвеста...
  татко ми одамна го практикуваше и јас се секавам на следното...
  се верува дека цовекот мисли само со 5 % или 7% посто од капацитетите на мозокот додека другите делови се речиси не истаржени и не се употребуваат е овој Силва вели дека мозок е поделен на два дела и дека десна хемисвера е онаа која се користи додека сме будни а дека левата е онаа мистична и дека е активна додека спиеме и дека можеме да ја контролираме тој откирав некои методи кои верува дека се актвира оваа хемисвера и дека се дава одогво на некои нејасни прашања со помош на сонот сите методи се практикуваат главно пред спиење и дека човеков развил 7 техники кои се докажале кај многу луге
  ако нешто по конкретно те интересира ке ти пишам личма порака инаце и ЈАС ПЛАНИРАМ ДА ПРОДОЛЖАМ ДА ИСТРАЖУВАМ ЗА ОВА МИ СЕ ГЛЕДА ДОБРО
   
 6. Justinna

  Justinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  29
  Колку време одиш на јога? Пиши ни некои др.методи за ние кои не посетуваме часови по јога.
  Мене ми требаат некои совети за концентрација при учење (пр. кога имам мн за учење,кога сум под стрес пред испит-а имам мн за учење и сл.). Главно само за учење ми требаат, барав на нет, но не најдов некои техники. Па ако знаеш нешто пиши
  :)
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Всушност е она кое сум го пишала во глобала, инаку мислам дека методот на дишење, значи наизменично со стомак и гради, може да се практикува иако не се вежба јога.Мислам дека истото е дадено и општо како совет за концентрација.Наизменично дишење, рамномерно, не нагло, туку сосем природно, бидејки со тоа се намалува стресот.Има и такви тврдења околу ова дека е потребно да се практикува, бидејки најчесто здравствените проблеми кои настануваат со стомакот, е поради отсуство на кислород, не дека нема, но не доволно.Инаку другите методи кои се практикуваат во јога, не е препорачливо да се практикуваат доколку не се вежба јога.Така што, само методот на дишење, може да се практикува и надвор од јогата,за што веројатно дека е и нешто што секојдневно го практикуваме ние луѓето, само што почесто е дишењето со гради, отколку со стомак, кое ретко се случува.Инаку одев на јога, од одамна, долго време ја практикував, а и сега, но не често.Сепак, методот со дишењето, ќе помогне околу концентрацијата и стресот :)
   
 8. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Силва методот го создал Хозе Силва.
  Се темели на динамичката медитација, се користат техники на медитација со кои самите ќе ги контролирате своите мисли и со тоа ќе го подобрите својот живот.
  Ги оспособува луѓето свесно да ја користат десната хемисфера од мозокот и да влезат во алфа ниво.

  Што се добива со оваа техника?
  Помага при несоница, ќе се будите во саканото време без аларм, ќе паметите многу работи при учење, разни поими, сонови, ќе имате поголема интуиција, будност, свесност, ќе може да ја отстраните главоболката и другите болки, ќе може лесно да ги откажете штетните навики, како пушење, итн.

  Многу тешко е дека некој може сам дома само со читање на го прави овој метод, зошто може да биде опасно. Најдобро е прво да посетите семинар, курс, а потоа да може да го практикувате и дома.
  На семинарите се работаат редоследно повеќе техники, и секоја техника има свое значење.
   
  На Kameo и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.556
  Кај има вакви семинари?