1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 31 јануари 2019.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.293
  Допаѓања:
  123.098
  Пол:
  Женски
  Потикната од дискусијата на форумов дали е можно силување во бракот решив да отворам посебна тема и да продискутираме околу тоа

  Според дефиниција ,,Силување'' е секое принудување на сексуален чин на кој жртвата не е согласна.
  Сексуалното насилство може да се случи и од страна на брачен партнер и тогаш станува збор за „силување во брак“

  Што мислете за ваквото однесување во бракот, односно присулување на брачниот партнер на сексален однос? Кога настанува силувањето во бракот?
   
  На Dust, candy.cane, Kate Rina 93 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.875
  Допаѓања:
  4.605
  Пол:
  Женски
  Па како,од првото не а партнерот продолжува да ве допира,соблекува и бакнува па и да принуди на секс е најодвратно нешто и е многу подло и ниско зошто бракот треба да се заснова на доверба,љубов и разбирање.Ако такво нешто трпи жртвата ,може и да се повтори.Јас мислам дека и жената и мажот не се секогаш расположени за сексуални односи ,и едно не е доволно од другата страна за да ве разбере .
   
  На Желба, WildMk, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.659
  Допаѓања:
  59.672
  Пол:
  Женски
  Можно е и дури мислам дека е и често иако не се признава. Треба сериозно да се сфати дека секоја принуда на несакан сексуален однос е силување. Ако некој ни е партнер, не значи дека му е дозволено сѐ.
   
  На Lella, Victorian, Желба и 16 други им се допаѓа ова.
 4. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  Аман силување во брак како не, не е тој од улица некој маж ти е, се знаете какво силување ако не сакаш, се знае кој си се должности во бракот(facepalm)
  А имам читано случај кај што мажот ја тужел и барал развод зошто секоја вечер го будела и принудувала на односи жената, некој емигранти индијци биле во Англија.
  Така да силување како на жена така и на маж може.
   
  На Mama993, SummerGirl, worrieddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.898
  Допаѓања:
  173.046
  Пол:
  Женски
  Сериозно не веруваш дека и ова се случува? Секако дека е силување ако еден од партнерите не сака, а другиот го принуди со употреба на сила. Без разлика што се венчани. Ова е еден од најлошите примери на семејно насилство.
  Нема тука должности во брак. Партнерот треба да се почитува, а со тоа и неговите/нејзините желби.
   
  На tambelina, Belgin1, Lella и 53 други им се допаѓа ова.
 6. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  52.467
  Пол:
  Машки
  Должности? Значи кога мажот и да посака жената е должна да рашири нозе инаку не ги исполнува брачните обврски
   
  На tambelina, Lella, Elinora и 41 други им се допаѓа ова.
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.494
  Пол:
  Женски
  Апсолутно постои. Секој насилен сексуален чин на кој не се сложени двете страни и не е возвратено, без разлика брак или не, е силување .
   
  На tambelina, Lella, Purplelilac и 23 други им се допаѓа ова.
 8. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.999
  Допаѓања:
  45.009
  Пол:
  Женски
  Мислев дека саркастично ти беше напишана првата реченица, ама не била. :x
  Не значи ако си во брак со некој дека си должен/на секогаш да сакаш секс кога тој/таа посака. Не е брачна должност тоа. (facepalm) Ти оправдуваш силување ко така само затоа што партнерите биле во брак. :x
  Силување си е силување, без разлика дали со личноста си во врска, брак, ти е пријател или е странец.
   
  На Lella, Purplelilac, Victorian и 20 други им се допаѓа ова.
 9. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.699
  Допаѓања:
  8.685
  Јас па не знам зошто членката е со таков во брак. Ја силувал и уште е со него, хммм...
   
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.494
  Пол:
  Женски
  Може ја пали тоа.. :inlove:
   
  На Petar80 и Black girl им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.515
  Пол:
  Женски
  мене ме занима дали спијат во ист кревет откако ке ја силува??
   
  На Petar80 и worrieddd им се допаѓа ова.
 12. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.676
  Допаѓања:
  75.415
  Пол:
  Женски
  Јас ке ти кажам дека постои.. Со крвава уста, модро око да лежиш под него да трпиш додека заврши и да чекаш да те пушти да не те докрајчи.
  Нее ова силување??
   
  На Lella, Victorian, duffi и 21 други им се допаѓа ова.
 13. Nevergiveup1

  Nevergiveup1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  312
  Пол:
  Машки
  192
   
  На Peperutce1115, Irreplaceablee, Kate Rina 93 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.676
  Допаѓања:
  75.415
  Пол:
  Женски
  112.. Одамна беше ова.
   
  На candy.cane, dunika, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  6.557
  Допаѓања:
  21.149
  Пол:
  Женски
  Верувам дека може да се случи.Не секогаш и кај двата партнера има желба за секс а притоа и разбирање од другиот.
  Силување си е силување и треба строго да се казни.Секој треба да умее да си ги контролира нагоните, па поБогу не сме животни (facepalm) :puke:
  Да проба маж ми да ми направи такво нешто, ќе му ја искршам главата во прва прилика.
   
  На Lella, PaLaVa, Victorian и 9 други им се допаѓа ова.
 16. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.760
  Пол:
  Женски
  Луѓе сериозно постои вакво нешто?????

  Ај не се зае*авајте!
   
 17. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  3.539
  Пол:
  Женски
  Ако е жената во присилен/договорен брак тогаш да може да постои силување во бракот. Во друг случај не! Како може да ме силува некој кој ме сака и го сакам и го познавам?
   
 18. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  2.973
  Пол:
  Женски
  Секако може да има силување во брак.
  Еден ден ќе имаш маж (доколку веќе немаш), а ти замисли неколку дена си болна нешто, не се чувствуваш добро, не ти е до живот, а не па до секс, ама јебига-должност си е должност!
  Он ќе те присили да имаш секс, а ти ќе го оправдуваш стореното со помислата дека си венчана пред законот и пред Бога и дека он може да прави се што сака со тебе.

  И немајте толку доверба во луѓето, брзо се менуваат, доколку отсекогаш не биле такви а вие не си го забележале тоа или сте биле изманипулирани. Да, тој што те сака најверојатно нема да го направи тоа, ама заборавате дека не сите бракови се создадени од љубов и почит.
  Е, за такви бракови овој израз „силување во брак“ е мајката.

  Почетните ставови на законодавствата (и сегашните ставови на нашиот менталитет) сметале дека не постои силување во бракот бидејки жената со влез во бракот однапред се согласува на сексуални односи, што претставува груб двоен правен стандард и централна точкна на женската субординираност.

  За среќа, подоцна насилството во брак е регулирано со меѓународни конвенции и национални закони.
  А силување како поим е во рамките на насилство.

  Најзначаен чекор на меѓународно ниво претставува усвојувањето на „Конвенција за превенција и борба против насилството врз жените и семејното насилство“ популарно наречена „Истанбулска Конвенција“ која што беше усвоена од страна на Комитетот на министри на Советот на Европа во 2011 година, а истата е имплементирана, прифатена и во Македонија.

  Во Македонија исто така постојат закони кои што ја регулираат проблематиката.
  Во Кривичниот законик се вели под „насилство“ се подразбира, цитирам: Малтретирање, грубо навредување, загрозување на сигурноста, телесно поредување, полово или друго психичко или физичко насилство, со кое се предизвикува чувство на несигурност, загрозување или страв спрема брачен другар, родителите или децата или други лица кои живеаат во брачна или вонбрачна заедница или заедничко домаќинство, како и спрема поранешен брачен другар или лица кои имаат заедничко дете или се наоѓаат во блиски лични односи.“

  Затоа, ако знаете некој да се соочува со силување или било каков друг вид на насилство во брак, реагирајте.
   
  На tambelina, Nigredo Odor, Желба и 20 други им се допаѓа ова.
 19. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  За сите што не разбраа од одма коментарот ми беше пародија на нечие машко мислење во сакам да кажам на тема демек не е силување ако го врши тоа мажот во брак, дека не е некој од улица силувачот.
  И она најклише муабетот-брачна должност.
  А како што може жена да биде сексуално малтретирана во брак може и маж иако секогаш повеќе би разбрале силување на жена, но има и обратна ситуација во брак.
   
  На PaLaVa, candy.cane, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.494
  Пол:
  Женски
  Абе и ја вака те разбрав пошто на крај тоа го пиша и за од машка страна...
   
  На candy.cane, cresa-jagoda и Caci55 им се допаѓа ова.