1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 31 јануари 2019.

  1. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Имаш право, може ке послужеше како „КАЛАП“ за правење вештачки такви, за да можете да ги користите... додека одбегнувате дане ве „силува“ сопствениот маж/дечко и сл :)
    Па тоа, и го пишав, прво само што никој не сака да прочита, и одма ај да го нападниме ова е машко сеа :)
    П.с на модерниот ум, што го имаат одредени жени, а се пеглаат со кој ке стигнат, јас не знам како воопшто можат да го наречат тоа „силување“ од сопругот.. има милион примери.. само која жена ке потврди дека е така :D шанса нема.
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дај уште некоја мудрост.
    Значи маж смее да силува жена ако имала повеќе од еден партнер?
     
    На joy1, WildMk, Mrs.Styels и 9 други им се допаѓа ова.
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Кога веќе цело време ја носиш дискусијата натаму, да не е битно и со 100 луѓе нека има секс, ако со тебе не сака силување е, не е битно дали е рандом особа, девојка или сопруга. Може треба и сопругот да се запраша зошто жена му не сака секс со него, може има швалер оти мажот и не ја задоволува, или не го бива во кревет.
     
    На WildMk, Mrs.Styels, PaLaVa и 6 други им се допаѓа ова.
  4. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Жена во брак, ако имала повеќе од „еден партнер“ ја сметаш за салам жена ?! а притоа позади нејзе да има и деца?! Ми се грози од таквите жени...

    Многу е едноставно, нештото, разведи се уште на почеток, и оди со кого и да ти душа посака!
    Или „немам каде да одам, што ке правам со децата..“ па чекај со 100 души ке се пеглам, и ке му седам дома на овој?!
     
    Последна измена од модератор: 5 февруари 2019
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Значи само невини во брак да влегуваме?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Не зборам за тоа :)
    До пред брак е сосема друго, одколку во брак :) верувам дека многу редки се оние „невините“ кои влегуваат во брак.
     
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    @MkdBoy у реду је, сВативме. :hai:

    Жално е каква е реалноста.
     
    На Mrs.Styels, PaLaVa, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Значи ако жената те вара е сосема доволна причина за силување?

    П.С. абе сфатив и јас, ама гледам уште колку глупости ќе каже.
     
    На WildMk, Mrs.Styels, PaLaVa и 9 други им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    @MkdBoy Во оваа тема зборуваме за тоа дека постои силување и во брак,а не за неверства(за тоа има посебни теми).
    Пак ќе речам,бракот не е дозвола за психичко и физичко малтретирање на партнерот и непочитување на неговата волја. И надвор од брак и во брак да се,едниот партнер не смее да го присилува другиот на сексуален акт.
    Патем,членката која ја сподели маката не рече дека се пеглала со друг.
    Како и да било,како и да е,силувањето е кривично дело !
     
    На joy1, PaLaVa, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
  10. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Изопачена, заглавена во модерното време :)
    П,с бидете сигурни, дека сите ваши баби и прабаби ако не „биле силувани“ немаше ни да постоите :)
    Пошо нормално, 90% не биле омажени од љубов, а уште помалце па да водат љубов, од љубов :)
    Изопачена дискусија водиш, континуирано, на тоа „силување“ девојко начинот на дејството „силување“ е еден, а од спротива начинот на водење љубов и сл е друг.. го вртиш во контекст, како во секој момент, треба да се плашиш, ако те побара дека ке треба да ја силуваш..
     
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    20190205_132205.jpg
     
    На joy1, vitamina, sparklie и 20 други им се допаѓа ова.
  12. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Не бе девојко, реалноста е друга, ај прво запрашајте се, како му е на едниот партнер кој континуирано го одбегнува партнерот?! одбегнувањето и континуирано грубо одбивање/однесување, не е психичко измачување/малтретирање за другиот партнер?! пример, мажите немаат чуства?! нема да ги тепа психа?! нема да се измачуваат?! нема да патат?!
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Уау.

    Зафатена сум и не би да ти се спуштам на ниво, не би имало поента не за друго.
     
    На Mrs.Styels, Someonespecial, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Епа да де едноставно е, и на сопругот ако не му одговара нека се разведе, или нека седе оваа дома нека чува деца, плус бесплатна слугинка.
     
    На WildMk, PaLaVa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Дечко,цело време оф топик идеш.
    Темава е за силување.
    Дали ќе го зборуваш истото ако тебе те силува некој или ако некој од твојата фамилија ти каже дека го/ја силувале?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020

    И затоа е ок да силуваат? Ако не се задоволно од врската и партнерката, секогаш можат да побараат друга, така?

    Дечко, ме плашат твоите размислувања.
     
    На joy1, WildMk, PaLaVa и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Си викаш треба да се радувам што мојон не ме силувал до сега зошто поради еден мој психички проблем не му "давам". Душа тој напатен, секој момент се воздржува да не ми рипне.

    Aко за тебе е психичко измачување да те одбива девојката/жената за секс, раскини или разведи се да му се невиди. Жал ми е за таа што ќе те засака, или уште полошо, веќе те засакала. Сериозно ми е жал.
    Едит - Имаш сестра можеби?
     
    На WildMk, PaLaVa, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Жените се криви што не шират нозе на секој кој му се сака и кога му се сака.
    Балканско маже и неговите страдања...
     
    На joy1, sparklie, WildMk и 14 други им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Абе шо ти е на тебе?Ако неќам да имам секс НЕМА ДА ИМАМ јасно?
    Господ да ми се симне да ме моли нема да имам ако не сакам.
    Ако не сакам да имам секс тој ден ми е гајле дали маж ми сака или не сака.Бидејќи независно од неговата желба секс НЕМА ДА СЕ ИМА.
    Доста сте научени се на тепсија да добивате, така ве научиле мајките дома сè на ѓутуре сте добивале и сега како возрасни ќе дренчите жени?
    Ако толку сака да е*е нека ме вара нека кара по страна.Ќе знам зашто, и кога ќе добие барање за развод ќе знае зашто.
    Не сме ние ничии кукли за иживљавање нити пак sex slave.
     
    На WildMk, Mrs.Styels, PaLaVa и 4 други им се допаѓа ова.
  20. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Нема ниту една иста личност на светов, со некое идентично размислување. Колку и да пробуваш да објасниш, сепак група на луѓе, се држат со еден редиктиран став на човештвото.. секоја група на луѓе си има некој идентични ставови, има група на луѓе, кои едноставно им е прифатливо дури и „швалерација“ за време на брак и тн.
    Но ете за жал ниту една не успеа да ме свати, што точно цело време сакам да кажам, испаѓа дека се излага од контекст, во тоа дека е нормално „присилно со некого да имаш секс“ поточно да присилиш некого на секс.
    Јас само се обидов, да ги искажам некои реални ставови, позади кои стојат ете тие манири на избувнување на таа наталожена енергија да ја речам...
    Ниту еден нема да речи, дека грев ми е за брачниот партнер, го изневерував на секој чекор, додека ме држеше дома, сето тоа му нанесе психички трауми, и ја разбирам неговата агресија. А можев едноставно да го напуштам и да си ги живееме животите понатаму.......... тоа не, никогаш нема да се случи да го изусти некој..
    П.с ниту едната постапка е за оправдување, ниту другата постапка....
    Додека, пишувам гледам, дополнителни реплицирања, и не можам а да не се воздржам... незнам како го сваќате „бракот“ и не знам ни воопшто со која цел и намера би пристапиле кон бракот... и сосема нормално е ако несакам секс нема.... ама ако не сакам секс, една година, значи има проблем, поточно во текот на една година, 3 пати секс колку ради реда?!
    П.с ако ете, поубаво ви е со други, па не сакате да легнете со вашиот партнер, зошто му се загнездувате?! и не сакате да му олесните, со тоа што навремено ке го напуштите?!

    п.с во многу случаеви, се случува ете бракот да е избрзана работа, па одпосле да се дознае кој е кој што е што.......... зошто едноставно на фин културен начин не заврши тој брак, за да нема понатамошни последици?!
     
    Последна измена од модератор: 5 февруари 2019