1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 31 јануари 2019.

  1. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Znam deka ke me osuduvate ama jas da si kazam,mozebi ke mi olesni,vo brak sum seuste,pred 1 god soprugot 2 pati me siluvase,ne mozam da go smislam vekje,mn go mrazam a ostanav so nego.zosto?zatoa sto mi e sram da kazam,sakav da se razvedam,moite roditeli ne me poddrzaa,mi se zakanuvaa I tie,ne im kazav ni za siluvanjeto zatoa sto se so takvi razmisluvanja,obvrska ti e,ne rab,ne me pusta na rab zs ke sum se kurvala,nemam kade da odam,me napravi zavisna od nego,umiram sekoj den I se tesam so decinjata,nekolku pati se predoziram so apcina I nikako da dojdi kraj
     
  2. Џеки

    Џеки Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Постои силување во брак и тоа многу повеќе од колку што можеме да замислиме.Има многу жени што седат и премолчуваат за разните силувања од страна на мажот,премолчуваат од разни причини а многу од нив од тоа дека немаат каде да одат па се принудени да трпат
     
    На PaLaVa, Snowflake97, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    А зошто не се обратиш во шелтер центар и си заминеш со децата?
    А наместо да се предозираш да се упатиш кај матичниот лекар да ти даде упат за психијатар или психолог.
    Грижата за менталното здравје е одговорност на секој од нас. Ако ти брани да одиш на работа сигурно не ти брани да одиш на лекар? И децате не треба тебе да те тешат не ти се тие родители тебе, тие се малолетни им треба грижа од возрасна и стабилна мајка и татко, но барем додека таткото не е во ред мајката нека е силна.
    Мора да бидеш силна, почни од ден на ден да ојачуваш и да си поставиш цел до која пополека ќе стигнеш.
     
    На gjoker4e, Желба, Rose96 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Bev na psihijatar,da,mu kazav za site problemi ama ne I za siluvanjeto,primav terapija,inekcii,zepira,diazepami,I sto?samo jas da bidam smirena dodeka toj se me unistuva sekoj den?ne,ne mozam taka da ziveam,im kazav I na moite deka dodeka ne se razvedam vaka ke bidi,a ako se razvedam togas ke odam,ke si baram pomos,ke se lecam,do togas djabe
     
    На gjoker4e и Animali им се допаѓа ова.
  5. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Е за ова пишував кога прашуваше некоја членка како е можно силување во брак.
    Можно е затоа што во најголем број случаи силувачот вон брак е блиска личност на силуваната а во брак е партнерот и се премолчува и заташкува.
    Си требала да се отвориш пред психијатарот и да побараш законска помош, обрати се во шелтер центар, не е целта да се наклукаш со лекови а проблемот да не се решава или како што пишуваш тој не се подобрува и те уништува а ти седиш и му го дозволуваш на него тоа ''задоволство''.
     
    На Д.Чобанова, Желба, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Душа златна :hug:
    Обрати се во кај правобранител, или во социјална служба, или било каде каде што разботат со семејно насилство.
    Срамот не е твој. Негов е.

    Ако си во Скопје, ако сакаш, јас ќе дојдам со тебе, или јас ќе пријавам во твое име.
    Пиши ми порака кога ќе си спремна :hug:
     
    На Peperutce1115, gjoker4e, Snowflake97 и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Vo red seto toa,ama koj ke mi poveruva?prvo otfrlena sum od moite,I tatko mi e takov nasilnik I moras da sedis,da trpis,kakva majka si ti sto sakas da si gi ostavis decata?ne ti e sram?a jas ne sakam da gi ostavam,sakav samo da zaminam,da se razvedam,da najdam rab,nekoe sobce kaj sto ke mozam da sedam pa posle da se boram za decata,ako gi zemam odma so mene,nema kaj da gi nosam,nemam sto da im dadat da jadat,nisto nemam,znam tesko ke mi bidi ama barem kaj tatko im ke bidat vo toplo I ke imaat sto da jadat,go mislam samo dobroto za niv,ama bez poddrska,bez zdrav razum NIKADE
     
    На gjoker4e и WildMk им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Ако твоите не те поддржуваат,барај помош од друг.Имаш ли некој роднина со кој си блиска?
    Тетка,вујко или братучеди...Ако имаш некој од нив со кој си во добри односи,побарај помош од нив.Или некои пријатели.Пријави во полиција.
    И на форумов побарај помош во соодветните теми,можеби ќе се најде некој да ти помогне.
     
    На gjoker4e и Желба им се допаѓа ова.
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.633
    Допаѓања:
    152.308
    Ако заминеш и ги оставиш децата тоа ти е грешла бр 1 шо скапо ке те кошта
    Второ штом одиш на психијатар ,си пробала самоубиство ке те изваде психички болна и тоа е тоа
    Децата остануваат кај него
    Ако еднаш заминеш испадни со децата од таа кука

    Вака мислиш тераш инат на некој?
    Не најмногу у ситуацијата губиш ти
    Земи стабилизирај се ,смени и др ако не си задоволна од него,вработи се да имаш финансии да храниш деца и тек тогаш замини си
     
    На gjoker4e, ane.bella, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.426
    За првиот дел се сложувам комплетно, ако ги оставиш децата тешко да ги земеш назад.
    Ама пишала дека не и дозволува да работи, како ќе се вработи? Тоа е тактиката на насилниците да те остават без пари и можност да заминеш.
    @Nikomamin Голем проблем е што твоите не те поддржуваат. Брат сестра нешто не може да ти помогне? А што ако си заминеш дома со децата, си живеела во таа куќа толку време и сега да не те примаат. Што знам ако не за почеток како на викенд, една недела поседи, па развлечи го седењето.
     
    На PaLaVa, DAngel и WildMk им се допаѓа ова.
  11. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Ne ziveeme vo isto mesto,kolku ke posedam,golemoto dete odi vo skolo,maloto vo gradinka,ne mozam da im go skratam toa,a I toa sto ke otidam nema nisto da smeni,samo ke se nerviram I tamu,rodnini imam so koi sum bliska ama ne sakam da im go rasipam odnosot so moite,nikoj ne si zema takva belja,vo sekoj slucaj vi blagodaram sto sakate da mi pomognete,mi znaci ova mnogu
     
    На Maša8, Џеки и WildMk им се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.633
    Допаѓања:
    152.308
    Среди се
    Кажи му на маж ти дека психологот ти рекол да почниш на работа за да се извлечиш од состојбата
    Белки ке се нафате
    Коа ке одиш на работа ке имаш парички ке си тргниш нешто настрана месец два три и ке си земиш децата и ке се спасиш
    Вака од кукање ништо не правиш само се вртиш во круг
     
    На Желба и Nikomamin им се допаѓа ова.
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Побарај помош од близок, или снимај постави камера и стави го после на интернет копилето и тужи го.
     
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Извини вака, знам дека делувам секогаш дрско и грубо, но сакам да знам колку години имаш и како велиш дека се тешиш со дечињата а од друга страна си посегнала по апови да се труеш??

    Зошто би те силувал не ми е јасно, зошто ти си се опирала...зарем сексуалната привлачност ви исчезнала одамна..зошто??

    мене да ми се случи такво насилство, абе одма зимам деца и одам кај моите, примале или непримале ќе им се тупнам, викам полиција, служби, се живо и диво, ќе се претворам во дива зверка која очи копа и ке се борам трезвено со глава крената горе високо!
     
    На gjoker4e, Alanna, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    За мене ова е многу примитивна тема и докажува колку само жените се робови на мажите дури и сексуално и затоа отварајте очи осамосталете се после се мажите и жените а не го сакам ке одам кај него кога ке напунам 18, уклучете мозоци.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Има некој на кого си кажала дека те силувал?
    Дека е насилен?
    Ако има, сведок ќе ти биде тој/таа.
    Криењето не ти помага тебе, него му помага.

    Јас би да му кажеш на мајка му и татко му.

    Бабе, ко ќе откачиш некоја зелена, да не знај чоек кај да избега

    Каква е*ана врска има привлечноста со силувањето?
     
    На Leo girl, gjoker4e, NarCis@ и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Privlecnosta iscezna odamna,vo red bese covekot,siromastijata mislam deka si go napravi svoeto najmnogu,bese vo avganistan I otkako se vrati e so takvi ispadi,celo vreme bev sama,sama gi izgledav decata,bolni,zdravi,sekade sama,negovite ziveat vo istata kukja ama ne se grizat ni za decava,ne gi cuvaa,ne pomagaa,ne im daval niv pari od toa sto zarabotuval,rabotev I zemjodelie I seuste rab,aj dodeka bea mali decata bev celo vreme so niv ama I jas sakam da izlezam na kafe so drugarki,da se relaksiram,toj e mn ljubomoren I taka si ziveev,bez vrska,imas se ustvari nemas zivot,da se pazis so koj ke zbornes,so koj ke se nasmees,bukvalno se so strav,I mi se smaci vekje,I jas sakam da ziveam,da izlezam,da komuniciram so lugje,toj ne go podnesuva toa ili pak se plasi sto ke razberam za nego ako jas pocnam da izleguvam,bukvalno sluginka,rob.I mu kazav deka jas ne mozam vekje taka,deka sakam da si odam,togas pocna se.mozebi ne sum vo pravo,mozebi ne se golemi pricini ama jas go mrazam posle se
     
    На gjoker4e и ane.bella им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Претходно не беше насилен?
     
  19. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Ne bese,otkako se vrati se se smeni,inaku jas imam 31 a toj 32 god
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    А беше во директни битки?
    Да не му починале некои кои ги знаел?
    Може да има посттрауматски стрес синдром.
     
    На PaLaVa, Annath, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.