1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. bihterka

    bihterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    55
    Толку многу се плашев како студентка од ова,бидејки студирав во истанбул а подоцна бев и на кратко во Америка,бев толку внимателна што внимавав и на човекот што ми го наплаќаше паркингот за автомобилот.Еднаш се качив во автобус во истанбул и тоа во европски дел само ради тоа што колата ми беше на сервис.Човекот во автобусот почна да ми се пушта после тоа за среќа се качи еден дечко во автобусот и јас изглумив дека ми е брат.Сеуште го познавам дечкото што во моментот ме спаси и ми е добар пријател.Господ нека ги казни сите такви луѓе на светов,кастрација му е мајката а не 6 години едвај затвор.Па после нека силуваат девојчиња,резили едни.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Јас не сум западнала во ваква непријатна и гадна случка и недај боже да западнам но познавам едно девојче од мојата населба и во исто школо учиме ама она е година постара од мене, албанка ама не се облекува во мантили и не става шамија на глава туку нормално како сите луѓе.Тоа се случи во подрумот во зградата што е до мене.Девојчето било на гости кај другарот што ја слилувал и овој и рекол ај со мене до подрум да земам нешто.Дома немало никој и демек да не ја остави сама.Отишле што отишле и почнал да ја допира и слично и после ја силувал оваа викала за среќа сите слушнале викотници и излегле да видат што е работата.ПРијавиле во полиција и замислете ништо не му направиле на дечкото :fubar: и ден денес се шета на улица во комшии ми е јас кога ќе го видам бегам.Страв ми е од него тоа може на секоја да и го направи.А што е најлошо таткото на девојчето нејзе ја обвини таа била виновна :^) .Страшно, ја одпишаа од школо и ја затворија дома последно кога ја видов беше келава и ја исекле цела коса :x .Инаку тој поминал само со парична казна дека бил малолетен :fubar: .

    Значи да ти е страв и од наверниот другар којзнае што ќе ти направи, од тогаш помина цела година и додека ги читав и другиве мислења се згрозив.Јас незнам како некој човек може да си дозволи да уништи нечии живот :x
     
  3. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Толку многу сочувствувам со овие девојчиња и додека ја читам темава пак ми се враќа стравот што го доживеав пред 8 години.

    !!!Пред да престанете да читате со уште едно искуство, ве советувам сите, посебно помалечките феминки бар еден спреј солзавец да си носат во џеб, ташна било каде - секогаш со вас да биде. Тоа е нешто што може многу да ви се најде, верувајте ми! Мене бар ми даваше сила, бев похрабра да речам и не се вртев при секој шум што ќе го чуев позади мене...!!!

    А јас за малку ја избегнав ситуацијава... уф, ама стравот никогаш не го избегнав и фацата на тој гад!
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Внимавајте многу.
    Имам искуство од пред многу години, безпомошен си кога ќе те втераат во ќоше.
    Избегнувајте ризични ситуации, одете секогаш во група, тогаш ризикот е помал.
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ми се нема случено да ми се силуваат ама еднаш ме нападна еден. Уште додека одевме на школо пред 4/5 месеци се случи тоа. Во исто веце одиме и машки и женски ама немаше некој проблем со тоа оти не сме многу ученици во школото. И има еден од 1 година еден поглед што имаше како сериски убиец и кога ќе поминеше девојче се вртеше и зјапаше како девојче во животот да не видел. И јас обично пазев ако никој не отиде во веце одам јас ако отиде некое машко не одев, а имавме и на втори спрат женско веце ама само со две такви како и постојано имаше гужва додека чекам ќе ме запишат. А си имав проблеми со неоправдани. И еднаш при крајот на часовите беше сите излегоа и и реков на таа другарката почекај ме надвор да одам во веце и ќе дојдам. И отидов во вецето како ме видел ама сто посто беше намерно и приметив дека некој влезе по мене. А деновите кога имав физичко носев дезедоранс за под пазуви во ташната. И тој ден си го носев. И излегов го гледам тој застанал кај врата и си стои и ништо не му реков. Си ги измив рацете и бркав во ташната по палома да си ги избришам и јас си бркам низ ташната тој ме фати од позади и најверојатно сакаше да ме допира по градите и на такви непријатни места и јас почнав да му ги тргам рацете и ташната како што ми беше отворена го извадив дезедорансот и му прснав во едното око малку хаха при крај ми бил. И се тргна тој јас набрзина излегов. Не викав несакав да правам сцени оти ќе излезеше скандал и ќе ги засрамев моите. Тие служителките како што се ќе извртуваа и измислуваа муабети и на крај јас ќе бев виновна ќе излезеше дека сум си сакала. Несакав да ги срамам родителите таму пред цело школо и да се измислува дека јас одам со машки во веце ама тоа со дезедорансот ми вредеше. Штета што ми беше при крај и не испрка убаво инаку ќе му покажев на манијакот :devil: И тогаш не се ни осмелуваше да ме погледне којзнае што се си помислил. По некоја недела го избркаа од школо заради неоправдани изгледа и не го гледав повеќе. Сепак многу ме исплаши да не ми текнеше тоа со дезедорансот којзнае што ќе ми се случеше несакам ниту да помислам. Иако е школо сепак не верувам дека некој ќе ми помогнеше учениците си беа заминати а ако викав се дерев служителките може ќе ми помогнеа ама ќе вадеа разни муабети и ќе бев озборувана. А несакав да ги засрамам моите. Сепак од тој ден многу се плашам и никако не одам сама во веце обавезно си викам некој со мене,
     
  6. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Пред некое време ми имаше пишано некоја феминка, како да се одбрани од ваков напад, но по грешка ја избришав пораката, а не и вратив. Еве на погорната слика може да види
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. skinnylove

    skinnylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    463
    Денеска на вести кажуваа дека било силувано девојче во Штип. Пред неколку месеци, незнам точно кога, човек бил убиен со нож во парк на сред бел ден во ШТИП. Се се случува во Штип. Морници ме залазија кога видов прееска. Башка ја учам во Штип, ма прекраснотии. Солзавец незнам од каде да набавам (ако знае некој, нека каже) и затоа си носам парфем во ташна, било дека да одам.
     
    На okcenzi и eloves им се допаѓа ова.
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Девојки ако се чувствувате загрозени, немате време за парфеми итн да не се лажеме. Секогаш држете клуч во рака и доволен е само удар во слепоочницата за да биде онеспособен, а ако го удрите диретно под брада, може и на лице место да го убиете( ова не ви го препорачувам дека е навистина смртоносно). Поблаго онеспособување е ако го удрите од страна пред ушето, значи некаде помеѓу горна и долна вилица ( оној празен простор кога силно ја отворате устата). Постов нека се избрише за некој ден ве молам.
     
    На marija305 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Солзавец ќе најдеш во продавницата за оружје Micei во Скопје, веднаш до Беко- службата за вадење лични карти, значи позади полициската станица Беко.
    Јас кога го купив беше околу 400ден.
     
    На koritsaki и okcenzi им се допаѓа ова.
  11. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    А и најреално најдобар начин да се заштитиме е посебно навечер да се движиме на места каде што минуваат повеќе луѓе. Подобро 10 минути подоцна да си отидам дома отколку да кратам ваму таму по тесни улички и да ме нападне некој манијак. И јас пример навечер кога треба да се вратам од град пешки а сум сама си одам од другата страна од таму за 45 минути сум дома. Реално зборено ако одам од кај ромското маало и за 30 минути ќе бидам дома оти е поблиску ама што ако ме нападне некој? Има роми кои се доста безобразни луѓе. Кој ќе ме одбрани? Тие таму сите си се подржуваат меѓу себе коа ќе ми се соберат 5/6 души нема да знам крајот кај ми е. Друго посебно за 15/16 годишните девојчиња по туѓи станови куќи на дечковци со кои туку што сте заполнале врска или другари. Никому неможе да се верува. Знам пример за едно девојче пред неколку години беше тоа 8/9 години има. Мама се знаеше со мајка и. Нејзе ја силувал долгогодишен пријател со кој се знаеле многу време постојано одел тој кај нив и тие кај него. Некоја вечер ја пресретнал со кола додека се враќала дома со една другарка и тој бил со друг човек и се понудил да ја префрли до дома демек и тој одел накај нив. Му верувала се познавале долго време и куќни пријатели биле тој место дома ја однесе горе кај црквата кај нас што е во некоја вила лом го направил девојчето. И ден денес девојчето има трауми. Немате поима каква е. Затоа ги жалам денешните девојчиња кога ќе видам дека се маваат по станови и куќи на другари/мувачи. Јесте да ако некој сака да ве нападне ќе ве нападне ама пред се треба самите да знаеме да си се заштитиме за после да не излеземе ние криви.
     
    На koritsaki и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.089
    Пол:
    Женски
    Ваква маскирана стока може да ви биде пријател, може да биде ваш роднина, комшија, случаен минувач. И секогаш ќе се надевате на истото, дека вас нема да ви се случи. Едноставно нема. Вистината е не вреди да се помине животот во паника и страв, но претпазливост не е на одмет.

    Бев гневна во име на девојките кои ги читав низ темава. За оние кои премолчиле, за обележаните кои кажале, за лузните и траумите. Бев моќна самоуверена жена во машкиот свет. Убедена дека ќе се снајдам, убедена дека знам се' ако некогаш ми се случи нешто. Знам како.
    И на крај се претворив во она што одбивав да бидам. Бурата стиша, жариштето се распали од внатре. Огнот вечно ќе тлее, ќе се сеќавам засекогаш. Мислам дека нема полза од тоа некому да раскажам или да се пожалам.


    Ама сакам да го казнам !
     
    На kolovoz и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    ;(
     
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    @XstrongerX Spodeli go so nas ovoj nemil nastan, olesni si na dusata. Mozebi kje pomognesh nekomu. Mnogu mi e zal.:(
     
  15. AndyHipst

    AndyHipst Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Ми се нема случено ништо такво, за среќа но често ми се случува манијак да ми се заканува или да ми го извади.. Еднаш еден од населба што ми е и се знае со брат ми и со татко ми додека бев на кафе типот цело време ми се пушташе и ми намигнуваше, не знам со која храброст пред околу 40 души собрани и тоа све другари на брат ми и на татко ми, ако кажев немаше жив да излезе од таму. Ова со истиот ми се има случено неколку пати, а ја од тогаш цело време кога излагам со мене носам боксирач и солзавец, а сега планирам и нож да си земам еден.

    Исто на една моја другарка и се случи едно сабајле во школски двор некој ја фатил за гз и и го извадил а обезбедувањето не го интересира, седи внатре и си пие чај и само и рекоа добро е помина ништо не е.

    За такви само електрошок за болните делови од телото, па после малтретирање и силување од истиот пол (имам идеи за многу болни работии да не кажувам се детално) и на крај кастрација.

    ии за крај гледајте ги I spit on your grave двата дела и ќе имате добри идеи за освета :D

    А за тие што преживеале вакви работи многу ми е жал и ви посакувам што е можно побрзо да се справите со тоа:)
     
  16. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    u amerika 7 milioni zeni godisno lazat deka bile siluvani*
    ------------------------------------
    *(vidi go videoto u mojot potpis)
     
  17. trlala

    trlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    35
    @ccca Ако мислиш дека лажат не читај ја групава.
    Инаку јас за среќа избегнав едно вакво искуство пред неколку години.
    Ми беше пријател се дружевме и често и дома не враќаше со друштво.
    Една вечер летен период беше ми се јави во околу 1 по полноќ, да сум излезела надвор долу пред врата. СИ мислев се зеза, ама од прозор го видов дека навистина дошол со кола. Слегов долу и го прашувам што е работа и при тоа го приметив дека е многу пијан. Он ми вика сега ќе видиш. Ме зграпчи и како што бев облечена во летно широко фустанче почна да ме стиска под него тегнејќи го. Имам среќа што физички сум навистина силна (иако не изгледа така) и кога почна тоа да го прави од бес и страв го фатив за рацете, близу под дланката и во вените почнав да му ги набивам ноктите. Толку силно го стискав што веќе почна да се брани он од мене и само почувствував како почна да се цеди крв. Го пуштив и отрчав дома без збор.
    По неколку дена го видов носеше завој на рацете. Не кажав никому. Повторно се гледавме бидејќи бевме дел од исто друштво ама гледавме да се избеднеме еден со друг. Ниту тој не кажал од каде му се тие рани на рацете, само дознав дека поприлично лоши рани сум му оставила дури и му загноиле.
    Оттогаш често сум забележала дека ме следат, ама сега не се секирам и нема моктите да си ги абам, си носам ноже, па кој има смелост нека повели да ме нападне.
     
  18. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    ne e diskutabilno ima statistika deka 7 milioni zeni godisno u amerika lazat deka bile siluvani

    -a za "drugarti" sigurno si osetila deka e seljak taka da i dvajcata ste krivi
    da bese masko edna vecer koga ke te fatea alfi da te trasat za dali imas mara ke ti ja napraea glavata bumbar ako ti go najdat nozeto (sto mislis deka e cool da go nosis), e ama alfi(djandarii) ne pretresuvaat zeni


    edna so ja znam zavrsi u bolnica od decko i, i vika deka toj bil edinstveniot so ja svakal

    druga vikase za eden so i bese opsesija "samo ako prifati da bide drugar i ako e fin i dobar ke mi olesni i ke mozam da go zaboravam"
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    @ccca На овие простори т.е. кај нас ретко кој лажира силување, а многу од девојките и не пријавуваат (за жал) од страв.
    Погоре напишавте боксач, јаже, нокти па дури и но. Освен пиштол да го упукаш, некој ако решил да ве силува ништо не може да ве спаси, а посебно ако се барем 2-ца.
    Лесно е да се прават филмови како ќе му с еосветиш, што ќе направиш во моментот, а многу тешко скоро никако тоа не можеш да го излеазираш.
    Знаете ли при обид за силување ако повредиш некого со ладно оружје иако е во самоодбрана ќе одговараш за обид за убиство.
     
    На ccca му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.188
    Силувањето е нешто што го осудувам и што треба најстрого да биде санкционирано. Но огромен дел од постовиве во темава немаат ама баш никаква врса ниту со обид за силување а уште помалку со силување и се плод на нечија бујна фантазија. Исто така не признавам изговори дека таа го испровоцирала затоа што била разголена или го напалила па не му дала, па поради тоа ја силувал.... Но она што никако не ми е јасно како може да се прифати некој после години и децении да те обвини за слување, тоа им се случува на позмативе за да им извлечат некоја пара што е доста бедно. Незнам како некој ќе докаже после години дека била силувана, кога сите матрејални докази се одамна уништени.

    Ситуацијата кај нас не е загрижувачка барем по ова прашање иако голем дел и од членкиве овде поради паранојата се убедени дека биле цел на манијак, дека некој ги следи, па дури имаше и инсерти од филмот дракула каде тој стоел без да мрдне а таа му зарила нокти во рацете, па почувствувала како крвта се цеди,..... што е добра основа за добар хохор филм. Но очигледно не слушнала за условен рефлек кој го има секое тело при атак, или напад на него. За да зариеш нокти на нечија рака до тој степен мора некој друг многу цврсто да го држи за да не проработи тој условен рефлекс и да ја тргне рака. Кога стоиш пред, а не зад него тоа е просто немозможно па и да е мртов пијан.

    Ист така ми остави впечаток девојчето кое рече наводно и намигнувалч некој пријател на татко и дрн, дрн јариња, па закани ако кажев немаше да остане жив и разно разни неулози. Работава оди дотаму што дури онака од чиста љубезност се насмевнеш некому можеш да настрадаш и да бидеш обвинет за обид за силување. Да не ја банализирам темава но испаѓа дека треба и да мижи човек кога поминува по улица за да не испадне дека некого перверзно гледаш. Внимание да, но параноја никако и пред се голема внимателност не само од жените туку и од мажите, можеш да заглавиш додека да кажеш ќекс.


    Да ќе одговараш но доколку имаш матрејални докази, искината облека, модринки.... ќе бидеш ослободена или условно казнета, бидејки ќе се смета како нужна одбрана.
    Секако ако е сериозен обид а не како тоа девојчето што тој и намигнал или девојката на која и бил другар, се „обидел да ја силува“ и утредента пак другари.
     
    Последна измена: 12 декември 2014
    На joy1, SwanMay, Igrata и 2 други им се допаѓа ова.