1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Дефинитивно се согласувам со Бах, некој жени толку мислат дека вредат што секој што ќе ги погледне сака да ги силува :D Особено ако не го свиѓаат типот, тогаш сите се манјаци :P

    Пример овој пост. Со каква храброст што направил типот, па уште се закануваш дека ќе го убиеле 40 души?? Дека те гледал?? Ако ти ме гледаш во кафич и не ми се свиѓаш треба да се плашам од тебе и да мислам дали може некој од тие што ги знам да те соберат?

    Твојата приказна веќе е поблиску до она што е стварно напад, и не требало да се случи во ниеден случај. Сепак сум прилично сигурен дека си го флертала типот или си му давала лажни знаци па си го напунила со сексуални фрустрации. Обично мушки не остануваат другари со жени освен ако жените не ги лажат/флертаат.

    Кога ќе размислиш и логички е. Зошто типот што највеќе си го дружела, те носел дома и се тоа не го гледаш како материјал за пуштање, ама ќе го користиш него за да запознаваш други мушки. Боље не го дружи и биди со другарките. Ем побезбедна, ем и он ќе биде посреќен.
     
  2. trlala

    trlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    35
    Интересни се вашите небулози дека ние жените секогаш провоцираме.
    Да го сакав тоа и да го провоцирав другарчево ќе го направев тоа не еднаш со него туку којзнае колку пати.
    А инаку прочитајте добро каде што пишува тој почна да се брани од мене, значи сакаше тогаш да ти тргне рацете, ама јас немав осет и стискав од страв.
    Инаку ако не било обид за силување тогаш како ќе ги објасните модринките на места близу гениталиите?!?
    Неважно, секој треба да внимава. Се може да ви се случи, за жал.


    Инаку дека има лажирани силувања и кај нас, има. Кај нас во населба настана вистинска збрка.
    Девојкава која имаше 17 години успеала да го смува дечково, кој патем има 23-24 год. и спие на пари. Секогаш со него носи многу пари и ептен се курчи со тоа. Девојкава си видела шанса, се смувала завршиле вечерта кај него во кола и оп следниот ден силување. Го пријавила за силување. Ама типот одма ербап, ајде да направиме гинеколошки преглед дали е насилно или не. На прегледот се утврдило дека бил нормален сексуален однос без никакво насилство.
    На крајот девојкава мораше да му плати него оштета за лажно обвинување. Ама децава мислат се што лета се се јаде.
     
    На Umbrella22, Dennings и tessie им се допаѓа ова.
  3. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    za pamet
    ne flertaj so drugari (barem ne so tie so izgledaat napnato)
    ne flertaj so luge samo za da gi iskoristis deka imaat kola ili deka mozat da ti napisat domasno (napraat usluga)

    razmisli sea i ako svatis deka nekoj od drugarite te posakuva rascisti go toa odma, ako ne go rascistis togas dvajcata se manipulirate i otkako ti ke go siluvas mentalno podolgo vreme moze da pukne i fizicki da te napadne

    a za lazni prijavi ja slusnav pred 7-8 meseci za 17 god devojce so napnalo taksist da mu go pusi mesto da plati...na kraj taksistot zavrsil u zatvor za siluvanje

    znam za cela grupa na 24-25 momcinja so skokaat kako mladi majmuncinja so gi kjaruvaat maloletni devojki bez da im se pustaat im se stavaat i gi kjaruvaat pa nikoj od niv neodel u zatvor za siluvanje, se e do zamislenata vrednost i zelbata na zenata

    ----
    Ајде сите групно да замижиме пред видеово...ако се праиме дека непостои сигурно ке биде подобро за ЦЕЛИОТ СВЕТ
     
  4. Psychen

    Psychen Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Од вакво размислување ние жените ќе си патиме. Како се осмелувате бре? Ако се дружи и љубезна е, сама си го барала... ако пак не сака муабет да направи - ејјј види ја кучка, дај да и покажам што е маж... Врти сучи пак жените страдаат.
    Не ме интересира некоја колку кратко здолниште носела или како се смешкала, ако каже НЕ тоа значи треба да отстапиш, не обратно. Секој напад е злосторство и треба да се санкционира!!
    Сексуални фрустрации биле полни, леле мамооо.... Само вие мажите имате сексуални желби така? А ние кутрите осакатени, ништо не можеме да чувствуваме. Секој човек, маж/жена во својот живот во одредени периоди се соочува со сексуална тензија од било кои причини - но не гледаш како жените силуваат мажи. Средината, културата ви дозволува да се однесувате таака, ги подржува како одраз на она што би требало да биде - АЛФА МАЖЈАК,и ај сега да си наоѓаме причини за да излезе на крај дека самата жртва е виновникот.
    НЕ ЈА ИСКРИВУВАЈТЕ ВИСТИНАТА - секој напрад е криминално дело. И убијците кои убиваат во афект си имаат свои набилдани фрустрациии во себе, ама не гледам некој да го оправдува и да си наоѓа причини што зошто и како.
    НА КРАЈ - сексуалниот напад нема никаква врска со сексуалниот нагон, затоа што истражувањата покажуваат дека голем број силувачи се лица кои имаат сексуален партнер. Нападот е само еден начин да се понижи жената, и е во врска со агресивноста, да се покаже кој е помоќен ништо друго.
     
    На Dennings, SV1911 и christinnn им се допаѓа ова.
  5. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Тоа што го пишуваш е точно и мојот пост се согласува со твојот. Ама не треба да веруваш дека не постојат жени што не ја користат својата сексуалност и туѓата фрустрација за влечење корист. Можда се само 5% од жените ама веруј постојат и стално се молат над најочајните. Плус веке навлагаме во доменот на тоа дали постојат машко-женски другарство или се е некој вид на користење и манипулација (во двете насоки, не викам дека некоја страна е стално жртва).

    Типот што таа ја нападнал таа горе им бил другар доста време и сегде ја возел со колата и и го знаел друтвото. Зошто би ризикувал напад? Или бил фил па таков е кон сите и тогаш нападот е вид на понижување и доаѓа од никаде, ама не заборавај дека е можно и другарка му да флертала со него и со трети вечерта додека не си одбере по соодветен партнер, што веќе е вид на манипулација ("тегнење за нос") - тогаш се ставаш во ризик на некој со помала контрола да изгуби контрола. Не дека тоа е оправдадно, само ти опишувам редица на настани како следуваат и како жени можат да се тргнат од ризик.

    Ја да бев жена на пример, ќе гледав во главно да имам другарки, а и тие што ќе ми беа другари ќе гледав или да се некој 100% нормални со нормални сексуални животи/партнерки и ако осетев тензија или флерт ќе гледав да зборам со типот и да ја дифузирам ситуацијата пред да се развие. И ќе дружев повеќе хомосексуалци, имам една познаничка што баш така прави има ко 2-3 такви другари + 5-6 другарки и е многу среќна.
     
  6. Psychen

    Psychen Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    @Igrata Другарите не ги бираме според полот, барем не по одредена возраст и верувам дека така и треба да остане. Зошто, затоа што другарот се бира според караткерот. Многу од нас различно ги сфаќаат машко/женските односи и прашањето за тоа даали постои вистинско другарство меѓу маж и жена. Оние кои веруваат во тоа, верувам и дека успешно остваруваат другарски врски со спротивниот пол. Лично познавам многу такви. Секако, има и личности кои можеби за сосем поинаква цел го користат тоа т.н другарство. НО, тука доаѓа до израз тоа дека во другарството-хетерогено, во иста мера се вклучени и момчето и девојчето. Така ако ти викаш дека таа манипулирала, го сакала тоа внимание, тој што? Не е свесен за тоа - дека е манипулиран? Јас мислам дека да. Но, место да го прекини другарството или пак да се соочи со неа и да и каже дека не го сака тоа, тој ужива во таа игра, и кога ќе види дека девојчето нема намера да продолжи понатаму - ги зема работите во свои раце, зошто мисли дека можи. Кога девојчето се однесува непримерно, машкото не го запира тоа - тука е проблемот. Ако мене ми пречи што некој е нападен или не сакам да флертува со мене, се тргам настрана. Машките мислат дека ако се тргнат настрана тоа е знак на демаскулинизација т.е му се намалува машкоста. И двајцата делат иста одговорност кога се впуштаат во таа игра - девојчето што го направило тоа, машкото што го дозволило. Повторно, не е оправдување за тој да проба да ја присли.
     
  7. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ja читав темата од почеток до крај и се нервирам кога некој ќе напише демек девојката си го барала. Како може да си го бара? Ако си го бара самоволно ќе прифати, а чим каже не значи, НЕ. Па и гола да шета некоја тоа не е причина да ја силуваш. И ајде на пример да речеме некоја девојка провоцирала некого, а децата од 8,9,10 години што се силувани? И тие провоцирале некого? Како може дете од 10 години да испровоцира некого?
    Ова е случај од сега скоро. Имам другарка од село Радање и таа повеќе ми зборувше за случајот. И во овој случај ќерката можеби си барала да биде силувана од таткото :o
    Грозоморен случај во Радање, татко силувал 13 годишна ќерка

    Г.С. од селото Радање, Карбинци, во понеделникот во пијана состојба ја силувал 13 годишната ќерка. Случајот бил пријавен од мајката на девојчето, а гинеколог го потврдил случајот. Г.С. бил разведен од сопругата. Таа со родителите живеела со трите деца. По расправијата во понеделникот таткото ги зел децата кај себе и пијан силувал една од ќерките близначки.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Во целост се согласувам со тебе ... и да , никој не си го бара самоволно доживувањето на вакви трауми !! се ежам и грозам од силувања на девојки, а уште поболно ми е на мали деца било мажки било женски !! ваквиот чин е должен да претрпи големи казни а не како во нашава државичка , силува кој ке стигне и си добива 1 месец 2 преку сила притвор :devil::devil: посебно кој деген и никаквец треба да си да силуваш сопствено чедо бре , или пак сопствена мајка или сестра како што има случаеви 8-|
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се спомне силување, се ежам :( Јас нашиот град го мислев мирен, дека нема такви работи тука, но само што дознав дека после Нова Година било силувано некое 13 годишно МОМЧЕ :worried: Најмногу се нервирам кога некоја девојка која едвај собрала храброст тука да пише дека била силувана, одма и судат сама си го барала, му давала знаци, шетала разголена блаблабла.Не им е доволна тагата од самото дело, па уште и да ги осудуваат... :@ Девојките и да шетаат со миничи и разголени блузи, не им е знак дојди силувај ме, претпоставуам дека никој на овој свет не сака да биде силуван. Како и да бидат облечени, како и да се однесуваат ако не сакаат, значи дека не треба да ја присилуваш. Гадови...
     
    На LittlePinky, girl-miri, WarriorAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Болдот морам да те исправам од женска страна не е, ама од машка страна е предизвикувачки знак.
     
  11. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    4.589
    Пол:
    Женски
    ^Извини, ама и гола да се соблечам никој нема право да ме допре без јас да дозволам. И јас не оправдувам што излегуваат со цицките на изволте ама ова не значи дека секоја што облекла минич и отишла во диско таа вечер сака секс да има. Туку, баш тие што така се облекуваат сами си одат и си наоѓаат машки.
    Не знам еве, сите што ги знам кои биле жртва на силување или имало обид за силување не биле разголени и се понашале сосем нормално.
    Болни умови, ете тоа е причината.
    Бог да чува, женски сте.
     
    На kjukli и Nausicaa им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.767
    Пол:
    Женски
    А што, машките се животни што не можат да се контролираат кога ќе видат разголено девојче?
    Па и гола да му излезам, ако речам не, тоа значи не.
     
    На LittlePinky, ArmaniCode, kjukli и 13 други им се допаѓа ова.
  13. enijov

    enijov Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ова ми го раскажа мојата најдобра другарка и сум сигурна дека се случило. Иначе ќе пишувам во прво лице оти ми е полесно.

    ,,Се случи на 30 ноември 2012 година.Се шетав во паркот во Битола со другарка ми и сега дојде време да се се разделиме и да сјодиме дома. Се разделивме и се онака и јас тргнав нагоре низ паркот...Се сретнав со еден другар од класот (ќе го пишам како 1).Се поздравивме и тој ме праша демек сакаш да се смуваме? И јас бев расположена па му реков да.И сеа се мувавме и наеднаш тој стана и извади едно крпче и јас сакав да прашам за шо му е и тој ми го стави во устата за да неможам да викам. Ми ја фати раката и ме однесе зад скејт паркот.На сила ми ја крена сукната и ми го турна долниот веш.Го извади неговиот п***с и ми го пикна неколку пати,а откако сето тоа заврши ме остави така на тоа место...''

    Одтогаш таја е многу сменета и го гледа него (1) на многу друг начин. Навистина ми е жал за неа зошто една случка може да ти го опустоши животот.
     
  14. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.270
    само СМРТНА КАЗНА да се воведе и ке видиш како ке и биде у боксерки, страв кука чува :)
     
    Последна измена: 30 март 2015
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Убаво што ти го раскажала ова, ама што сторила во врска со силувањето?
    Пријавила некаде после тоа?
    Побарала помош од некого?
    Кажала на родителите?
    И уште многу прашања, мене постов воопшто не ми е реален.
     
    На Veki4kaa и Hipica им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    322.581
    Кога го прочитав ова се наежив.
    Парацетамолкееее...секаков народ се движи по земјинава топка...секакви будали
    Пазење многу
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  17. enijov

    enijov Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Па најпрвин му кажа на мајка и и на татко и, а тие веднаш пријавија во полицијата.Сите процедури ги поминаа ама на крајот беше пресудено дека таа лажела и дека тој ништо не направил.Се надевам дека еден ден таа правда ќе излезе на виделина зошто девојчето се упропасти, две недели седеше дома ја носеја на психијатар. вервајте се направија ама што и се случило неа неможе да се смени.

    BTW не гледам зошто не ти е реален зошто и гинекологот покажа дека имало знаци на силување.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ок ако и гинекологот потврдил дека е силувана зошто не е осуден?
    После 3 години тешко дека правдината ќе излезе на виделина. Жално.
    Јас да сум татко и ќе го напикам од каде што излегол, со вреќа на глава за да не знае кој му го сторил тоа.
    Едит: Секој нормален би се бранел што значи дека на телото на „силувачот “ќе има гребаница барем една или некој си знак дека некој се бранел.
     
    Последна измена: 30 март 2015
    На anina, Hipica, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  19. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    osven ako ne e pijan ili ako poradi nekoja pricina nema super ego
    ali zeni obicno reagiraat podobro na mazi so posilen id a poloso na mazi so golemo super ego (znam deka poveke mladi zeni me sakaat koga sum pijan a trezen postari zeni poveke sum im interesen...osven edna sto studirase psihologija ali deka i drugarot ja svigase neprobav niso pa posle ispadna deka ni on nenaprail niso lol):bug:

    @Daleron e u pravo i on treba da ima povredi/grebanici
    toa sto go videl ginekologot moze da se modrinki od samopovreduvanje

    imam videno nekolku shizofrenici u mojot zivot i za cudo site bea zeni
    (neretko shizofrenici imaat potreba od custvo na golemina, osven shizo imam videno i nevroticna zena da si nanesuva sama povredi za da go kazni decko i)
    ova e samo shpekulacija i ako sakas da doznaes poveke prasaj ja sto apcinja i dal psihologot, a potoa proguglaj dali se antidepresivi ili antipsihotici


    nahh ako izlezes so goli cicki nadvor neznaci deka sakas da imas seks
    tuku znaci deka sakas da gi monetiziras cickite
    (ili kako sto im vikam na drugari koga ke vidam polugola zena nadvor: "saka piceto da si go monetizira")

    koga ke kazam monetiziras toa nemora da znaci za pari
    edna zena sto ko bozem ke mi ja mestese histericnata devojka na drugar koga prvpat ja vidov zborese za kako saka da odi u germanija, ja vidov nekolku pati i sekad ja snemuvase bez pricina bilo da e kafic ili disko se desavase da ja snema na nekolku minuti da svrti nekoj krug okolu klubot (ne da odi u wc)...posle edna nedela ispadna deka nasla nekoj germanec i prviot dejt im bilo go odnela doma i go dupela
    ovoj sekako posle toa i kazal ke te baram za 2 dena i zbrisal sto podaleku od droljata

    da faq ama se plitki zenive koga mi tekna deka go dupela za da ja nosi u germanija a nesvatila deka toj ocaen od so nekjaruva u tatkovinata dosol tuka da bocne neso :rofl:

    mislam deka frojd zgresil koga kazal deka zenite se penis envy od ona sto go gledam kako razlika megu polovite zenite se odnesuvaat najveke kako da se domination envy pa zatoa u mnogu vrski/brakovi moze da se najde zena koja suptilno go kontrolira/manipulira mazot, a go kaznuva psiholoski onoj koj ne i dozvoluva da bide kontroliran (u slucaj koga ne i e seksualno privlecen)

    kako i da e razgolenost e forma na socijalna manipulaija i nisto poveke, ako site prekinat da obrnuvaat vnimanie na razgoleni zeni togas site zeni ke prekinat da iskacaat razgoleni
     
    На ennaz, referentka и Daleron им се допаѓа ова.
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Поттполно сум во право, во психата на секој човек постои нагон (нерв, простачки кажано), на самоодбрана, а не ми ја дигна сукњата ми ги смкна гаќите и го буташе п*нисот, мижи асан да ти баам.
    Ниту една персона нема да дозволи самоволно некој да ја повредува без да се брани.
    Имам теории (издржни) за написот ама нема да ги пишувам.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.