1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Summerlover да, токму за тоа зборувам. Зборам лично и исклучиво за мене. Никого директно или индиректно не посочив.

    @anakonda88 да те потсетам дека против правилата на форумот е упатување на лични навреди.
    Не сметам дека има понежен пол, според мене има само машки и женски пол.
    Доколку ти пречат моите мислења, слободно прескокни ги, занемари ги, како да не сум искоментирала.

    Не сакам да бидам банирана од темава, затоа веќе нема да реплицирам на мислења кои не се поврзани со истата.
     
  2. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    ...Абе ова феминизмов ептен ви ја помеша главата. :drunk:
     
    На tessie, Luna91, slobodka и 4 други им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Феминки едоставно е, ИГНОР за заебанава и сеспособна цура со 9 дан во реметење
    На таквите не ги тресе животот, туку ги лупа од цименто.
     
    Последна измена: 1 октомври 2015
    На jacqueline.s и anakonda88 им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Do tolku li ne razbirate shto saka jovanovska da kazhe ili chisto od kjef izvrtuvate? Neka vi vleze vo glava deka ne se raboti za nafrluvanje vina na bilo koja zhrtva i ne se raboti za opravduvanje na bilo koj siluvach, ne prochitav nikoj na temava da go pravi toa nitu veruvam deka e nekoj tuka tolkav monstrum. Se raboti za toa deka merki na pretpazlivost vo situacii kade toa e vozmozhno se neophodni za sekoja lichnost od zhenski pol. Jas nema shto dodeka sum sama doma da primam lica koi ne gi poznavam kako shto treba. Prijateli na tatko mi (pa ni moi poznanici i prijateli), sosedi, rodnini koi ne se od domot ama navistina nema shto da pravat so mene eden na eden u zatvorena prostorija. Vo pobliski rodnini ne e deka nemam verba, ama dosea ne im se ni sluchilo da pobaraat "priem" od mene, onaka be, da se vidime :^) posho valjda sekoj normalen chovek razbira deka e toa nevoobichaeno. Sfatete deka da primash sekakov seljak doma, ili da se stavash vo situacii da ostanesh sama vo prostorija so nekoj takov ti e ramno na toa sama da vleguvash vo volchja jama. A ne odma da odite so primeri koi ni zakonot ne gi tretira isto so ona shto vi go zbori jovanovska. Da, zakonski, sekoj sluchaj na siluvanje se razgleduva oddelno. I toa razberete go.
     
    Последна измена: 1 октомври 2015
    На cresa-jagoda и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  5. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @sjdgo Абе не глупаво, ни логично не е размислувањето. Значки според вас автоматски секој што е сељак или простак е потенцијален силувач, а никако не може да биде оној финиот и културен господин? Постојат милион случаеви каде силувачот бил токму најдобриот пријател или најблиската личност што ја познавале долги години, најпаметниот, најдобриот.
    Така да, јас немам коментар на начинот на кој размислувате.
     
    На Butterfly-Girl, anakonda88, kim.k и 2 други им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Terminot go upotrebiv za da oznacham sekoj koj e podgotven na takvo neshto, pritoa se vodev i od primeri koi gi sretnav na temava. I nekoj shto se nudi da doagja kaj mene doma duri sum sama go smetam za nekulturen i tokmu takov. Ovde nelogichna izleguva tvojata replika.
     
    Последна измена: 1 октомври 2015
    На cresa-jagoda и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    А дали појасот би те спасил доколку некој ти пристапи од позади со марамче натопено со течност која прави да се онесвестиш инстантно, или доколку на некој друг начин успее да те дрогира?
     
    На Lolo5, Luna91, Butterfly-Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ниту една од вас која што не го осетила тој (не)чин, не може да ја напише реалната состојба во која што се наоѓа силуваното лице (маж/жена).
    Може сите да сочувствувате со жртвите, дали се тоа другарки, сестри, пријателки итн.
    Милион такви примери ќе изнесете, ама не од лично искуство и да, според некои чинот може да се избегне, а тие што не го избегнале само расшириле нозете и готово.
    Ако сакаш 300 појаси имај и милион боречки вештини тренирај, џабе ти е во некои ситуации.
    Премногу амерички филмови се гледаат изгледа, па дури ќе се спасиш и со вриштење, гребење, мавање во муда и да не набројувам.
    Доста дробам, не дај боже ниту една од вас да осети. Вилицата ја шириш кога ти сакаш, ама со нозете не е така.
     
    На Lolo5, sugarlips, eloves и 11 други им се допаѓа ова.
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    Абе остајте ја вие јовановска, на Жан Клод Ван Дам сестра му е :punch:. Џабе ви се вас и појаси и све... рекреативци едни, неспособни. Таа кога ќе мани одма ќе му ја скрши кичмата на силувачот, хахах :rofl:. Абе Бог да чува. И остај другото, сите другарки и се или силувани (оние глупите), или избегнале силување (оние паметните)... сите другарки се соочиле со тоа, еееј знаете вие, тоа е искуство... освен таа се разбира. Неа само што ќе ја видат и бегаат силувачите како попарени. Па Боже мој, никој не сака скршена кичма. А вие глупички, бидете си силувани, кога не знаете да се одбраните. Ве манале по глава, ве манале... голема работа. Црн појас не е за џабе!!! Така пред да се онесвестите ќе се свртите и одма фатален удар ќе му зададете на човекот. И штом дома ви доаѓаат луѓе, строго заклучување врата и не смее ни татко, ни чичко, ни другар - НИКОЈ. На тие што им идат кумови, другари дома, сами си се криви ако се силувани!!!! Ако живеете во темна улица, или исселете се, или со хеликоптер прелетајте до куќата, инаку кој ви е крив, сами сте си виновни ако ве силуваат. Што барате во темни улици?
    Абе луѓе, сум прочитала секакви мислења на форумов, ама ова беше дефинитивно врвот. Попаметни постови се оние што прашуваат дали се бремени од прст, него овој на дотичнава. (facepalm)
     
    На Lolo5, blackwave, AnaKlarc и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.272
    Допаѓања:
    8.904
    @jovanovska94 ,силувањето е и тоа како животозагрозувачка ситуација затоа што во огромен број ситуации напаѓачот ја удира жртвата или уште пострашно користи оружје,може да и направи видливи ,физички повреди или внатрешни повреди на гениталниот тракт. Освен тоа го загрозува движењето,слободната волја,можноста за избор што во крајна линија е нарушување на животниот тек и загрозување на психофизичкото здравје.
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Da ne zaboravime, mnogu dobri drugari i odlichen izbor na kum.
    Dobro, me interesira, koja vi e na vas vsushnost poentata? Kje primame sekogo doma, kje imame bliskost i doverba u sekogo, preventiva i pretpazlivost nula, ako ne daj Bozhe na nekoja i se desi, kje placheme i kje se teshime.
    Rabotata e ne da se osuduvaat zhrtvi (strashna rabota), tuku tamu kaj shto mozhe, so malku razum da se prevenira. Ama ne sakate da slushate.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Сегa ми текнувa кoлку пaти сo дечкo ми ќе се зaкaчaме, ќе се зaфркaвaме, ќе ме фaти или ќе легне врз мене дa ме скoкoткa. При тoa, дaли кoристи и 30% oд негoвaтa силa, a јaс и целaтa мoјa силa дa јa упoтребaм не би мoжелa дa гo oттргнaм. И сетo тoa е зaфркaвaње, a зaмислете некoј дa сaкa дa ви нaштети и дa е некoј oгрoмен. Дечкo ми е сo нaјнoрмaлнa грaдбa нa телoтo, не е некoј гoрилa.
    Акo не oдбегнaм и не успеaм дa избегaм пред дa ме дoфaти некoј, пoсле тoa немa шaнси дa се спaсиш. Фaкт е декa ние женските сме мнoгу пoслaби физички.

    Личнo јaс кoгa сум сaмa дoмa врaтaтa ми е зaклученa и aпсoлутнo никoј не пуштaм дoмa. Тoa е прaвилo кaј нaс. Мoже кoј сaкa дa се oткoрне oд трoпaње и ѕвoнење, не oтвaрaм. Тoлку. Кoј, кaкo сaкa некa ме сфaти. Нaвечер секoгaш дечкo ми ме врaќa дo пред врaтa. А aкo се врaќaм oд кaј другaркa или oд кaј бaбa ми, гледaм дa се врaќaм вo нoрмaлнo време и стрoгo oдaм сaмo пo глaвнa улицa. Кoли нa секoјa секундa, a луѓе нa секoе метрo. Искренa ќе бидaм и декa пред еднa неделa сo дечкo ми нa Бит пaзaр рaзгледувaв мaли нoжињa. Не земaв зaштo не ми се дoпaѓaa, aмa секaкo ќе нaјдaм. Имaм изгубенa секaквa дoвербa вo луѓетo, вo држaвaвa, тaкa штo aкo не се зaштитиш сaм никoј немa дa ти пoмoгне oтпoсле. Девoјки, нaјдете нaчин дa се зaштитите кaкo знaете и умеете, никoј не мoже дa ви пoмoгне ни вo мoментoт, ниту oтпoсле. Гледaјте дa не дoјде дo тoa.
     
    На eloves, CameliaMiller и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    А која ви е вас поентата??? Да докажете дека сте најсилни и најпаметни, и сите кои биле силувани сами си го барале? Ако немате паметно да кажете, не чепкајте во теми кои можеби некого го осакатиле душевно за на век. Браво за вас, многу сме среќни што сте здрави и прави и несилувани, ви посакуваме така да сте цел живот. И јас не сум силувана, и пазам кај се движам, и што правам, па не се занесувам и не солам памет. Совет може да се даде, ама да се направат силуваните неспособни и виновни, тоа е веќе болно и подеднакво психопатски како и силувањето!!!
     
    На eloves, Luna91, ku4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    А ти да не попуваш и паметнуваш многу случајно? Да ти влезе во глава тебе дека силувачот може да биде твојот најблизок оној со кого живееш.
    Не мора да е темна уличка после дискотека, или колега од работа или кум.
    Аман не треси веке и еве ти вести да бидеш во тек со случувањата.

    http://vecer.mk/makedonija/prilepchanec-siluval-devojka
    Еве дедо си ја силувал внуката
    http://kajgana.com/dedo-ja-siluval-maloletnata-vnuka-vo-plevna-vo-krivopalanechko

    Еве татко си ја силувал керката
    http://www.plusinfo.mk/vest/36106/j...-kjerka-na-mojot-dedo-koj-ja-siluval-majka-mi

    Еве пак татко како си ја силувал керката 13 годишна
    http://www.kanal77.com.mk/mk/vesti/crnastrana/item/11054-tatko-siluval-13-godisna-kerka.html


    Татко силувал другарка на својата ќерка во Пробиштип 16 год
    http://kajgana.com/tatko-siluval-drugarka-na-svojata-kjerka-vo-probishtip


    Доволно е за да ти влезе во глава или сакаш уште вакви вести, а верувај можам да ти пастирам 3 дена по ред

     
    На Luna91, ku4ence, anakonda88 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Ne.

    Gledash, koga ne razbirash, najdobro i ti prestani da pishuvash.



    A ti chitaj malku shto imam napishano, majku mu stara.
     
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    Видовме, ти се разбираш. Ајде оди гушкај се сега со твојот одлично избран кум!!!
     
    На kim.k, fairy88 и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.539
    Допаѓања:
    7.790
    Абе не примам странци оти сакам дома.Ми се има случено јас сум дома баш тој период и имам порака од свекор или маж(кога живеевме заедно) ми да ми кажат ќе дојде мој пријател или колега од работа да земе или врати алат(кој е тежок за јас сама да го изнесам/внесам ) за работа и автоматски тој некој странец ти влегува дома.И уште мал милион вакви слични ситуации каде ти влегува некој во ќуќата,а си сама.
    И сеа според вас јас треба да изигравам параноична будала, не вас ќе ве чекам да си дојдете(а сите си идат 5-6 поручек) страв ми е ќе ме силува(facepalm).
    И оди сега кажи оти немаш ситуации во кои можеш да си силувана,а ем внимаваш.
    Од друга страна не е само силувањето, има уште куп работи што може да ти го загрозат животот.Затоа најсигурно секаде со мама/тато или мажот под рака:D
     
    На Luna91, m.i.g, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Kazhi :*

    blah, blah, blah
    Ne, stvarno, shto pishuvash ako ti e ova kapacitetot za disksusija :?:
    Djabe polnish off topici i gluposti.
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    а ти што пишуваш освен глупости?
    Дали на некоја девојка и даде поддршка, дали и даде совет, дали даде мислење како да го помине тој мрачен настан ..... И на крај дали имаш слушнато за кирилица?
     
    На Аliсe, eloves, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    A ti si vrekja so mudrosti.

    A dali e podobro da se sprechi ili da se lekuva? Koj na shto kje se fokusira, zavisi.

    Nemam :D, kako shto ti nemash slushnato za golema bukva na pochetok na rechenica, kirilichna verzija na bukvata kj, deka kaj nedosikazhana misla ne se vo upotreba 5+ tochki, tuku tri i t.n.

    I ako ne mozhete da se fokusirate na temata, ne citirajte me.
    Ne mi treba da me uchite shto i kako da pishuvam, pa gramatichki pravila, pa da mi go merkate kumot i sl sho kje vi padne na pamet.
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.