1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    СИЛУВАЊЕ????

    sweeteva ако имаш можност да бегаш од таа фамилија, мене сите ми личат на чудни, прво деверот, па сопругот ништо што не преземал, свекорот и свекрвата...сите по ред.
    Не знам дали имаш дечиња и поддршка од твоите родители, но доколку имаш можност најубаво би било да се тргнеш од нив. Како може да се прават луди.
    Море тој девер ти еден ден да се разбуди со прст во газот како би му било.
    Навистина е тешка твојава ситуација, особено тоа што не те разбрале.
    Не знам дали е силување но сигурно е сексуален напад, само што маж ти и свекор ти нема да те поддржат туку ќе се стават на негова страна и тебе ќе те направат лажга.
    Биди претпазлива, заклучувај ја вратата. Ако прашуваат зошто си заклучена не криј, кажи си, сите нека знаат дека деверот не е со сите. И ако имаш можност тргни се од нив. Во најдобар случај би било убаво со сопругот да живеете одвоено а не во една куќа, но доколку немаш поддрша за тоа и не е изводливо тогаш побарај помош од твоите и тргни се на страна. Не ни сакам да помислам на што се е спремен девер ти.
    Не можам ни да претпоставам колку си вознемирена, но сепак смири се, не дозволувај психички да те скршат и имај самодоверба. Што и да решиш знај дека најбитна си ти и твоите деца. Вашна е твојата и нивната безбедност.
     
    На Lolo5, SexyGirl2, Mia.MGK и 5 други им се допаѓа ова.
  2. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    СИЛУВАЊЕ????

    Не ми е јасно зошто твојот сопруг изреагирал на тој начин. Како да не ти верува и воопшто е не заштитнички настроен кон тебе. Целата ситуација ми е многу чудна. Од свекорот и свекрвата, деверот па дури и твојот маж.
    Доколку он не верува во тебе, тоа според мене значи и дека нешто не штима во тој брак. Пробај уште еднаш смирено да разговараш со него..да му објасниш како се осеќаш и дека ти треба негова поддршка.
    Доколку и после тоа не се промени неговиот однос кон тебе...треба да размислиш дали сакаш да живееш во таков брак :worried:
     
    На Ashling му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    СИЛУВАЊЕ????

    Според мене е еден вид силување.
    Факт е дека машките буквално кон секое женско во одреден период имаат некакви сексуални нагони кои си ги задоволуваат со мастурбација.
    Меѓутоа, она што не можат да го контролираат веќе се работи за една болна психа,ако можам така да ја наречам, штом се способни на близок тоа да му го направат,иако не сте крвно поврзани.

    За другото,сметам дека треба да направиш отворен разговор со сопругот.
    Уште еднаш смирено да пробаш да му ја кажиш случката и ова што го пиша овде, да му го пренесиш него.
    Објасни му како се осеќаш отфрлена и прашај го која е причината за неговата недоверба.
    Ако ги решите проблемите меѓу вас, лесно ќе можат да се решат и меѓу семејството, така што сите ќе седните после заедно и ќе разговарате за проблемите што ве мачат меѓусебно.

    Најчесто недоволната искреност е причина за распад на бракот и нерасчистените сметки.
    Немој да креваш раце дури не направиш муабет и да го расчистиш тоа.
    Сепак ти си таа што после се' останува со чист образ пред другите.

    Ако не оди, најдобро е да се разведеш.
    Претпоставувам дека си млада невеста и уште толку млада веќе трпиш такви тортури, којзнае што ќе биде понатаму.
    Не се устручавај да се разведеш, верувај дека нема ништо полошо од семејно насилство без разлика дали е манифестирано по физички или психички пат.
    Ова што ти го претрпуваш е траума голема и мој совет е што поскоро да се обратиш на психолог, кој може да ти помогне да дојдеш до некои заклучоци.
     
    На Mia.MGK, SimonaTino и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  4. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    СИЛУВАЊЕ????

    мојата ситуаија е навистина страшна,економски сум зависна од сопругот и немам каде.моите родители се запознаени со целава ситуација само што и двајцата се технолошки вишок и економски не можат да ме подржат навистина сум очајна навистина не знам на што ќе излезе ова.имам две ќерки од кои едната е во пубертет и под нејзин притисок ме принуди да и кажам за случката.Под притисок на старчиштата му наведоа сомнеж и на детето дека јас не зборувам со така наречениот и чичко затоа што го мразам и бев принудена се да и кажам за да не ја загубам и неа не можев да поднесам моето дете да седи во негова близина кај баба и до тој монструм од човек и објаснив соодветно за нејзината воздраст дека тој идиот всушност посегна по мојата чест страшно е и не знам како ќе излезам од овој пеколлллл :(:(:(:(:(
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    СИЛУВАЊЕ????

    А зошто не појдеш директно во полиција?
    Знам дека е лесно да се каже, но мораш да превземеш нешто. Сами работите нема да се средат овде. :/
     
    На Lolo5 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.432
    СИЛУВАЊЕ????

    Ако оди во полиција ќе мора да поднесе кривична пријава за да може полицијата да направи било што , а бидејќи е економски зависна од мажот кој ке и даде пари за тужби и судови? Јас мислам дека мораш сериозно да разговараш со сопругот, не сакам уште повеќе да те плашам ама мисли на ќерките, ако девер ти е манијак ... :x и постави му ултиматум на мажот ти да се иселите или да се одалечите, не знам врши му притисок. и немој во никој случај да се приближуваш или да бидеш во иста просторија со девер ти, ако ја имаш опцијата замини на неколку дена кај твоите, види како ќе реагира сопругот, а за свекорот и за свекрвата воопшто да не се секираш да им изнакажеш се што ти лежи на душа , ако ништо друго барем ке ти олесни.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    СИЛУВАЊЕ????

    Да ти кажам ме наежи со постов. Гледам некој излез поарен немаш баш, освен колку и да си повредена да се издигнеш и да му покажеш на сите што значи жена повредена. Собери сила, и пронајди го најдобриот начин за да се бориш и да излезеш од овој кошмар. Немој да се предаваш. Пред се придобиј го сопругот на твоја страна, нека те заштити малку, чија жена си ти? не си заедничка!! а за во полиција не е никогаш касно! А тоа родителите нивни, нормално нивните синчиња не може да се криви и ненормални и манијаци, мора некој друг да насамарат неправедно, некој кој веќе си го однел својот дел. Биди цврста, и покажи малку сила, прв чекор сопругот. Мене искрено ми е чудно како така не му е грев за тоа што ти се случило и ништо не презема, а пак родителиве негови да не испаде дека тие имаат ненормален син тебе ке те направат нечесна. Смирено и пополека, бори се и биди цврста, се ке се среди кога тогаш, и гледај што подалеку на било кој начин да заминете од таа куќа!
     
    На Lolo5 и Ekstaza им се допаѓа ова.
  8. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    СИЛУВАЊЕ????

    Тоа е точно дека ќе треба да поднесе кривична пријава но и да е економски стабилна мислам дека нема да му може ниш бидејќи требаат доказии а бидејќи тоа било одамна очигледно е дека ги нема... и се согласувам со се што рече violetblue пробај можеби ќе успееш да се спасиш од тој пекол.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    СИЛУВАЊЕ????

    Иако никогаш не е касно, гола вода ке биде со пријавата, уште толку ке ги закашка работите. Само да е паметна, со мирното да избега од таму, барем да не и прават проблеми во бракот, кај до сега си истргала 300 глупости гревота е уште нив да ги трпи.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    СИЛУВАЊЕ????

    Навистина сум и јас видно вознемирена од твојот проблем, секако дека станува збор за силување. Никој не може да ви допира или било што друго да ви прави доколку вие не сакате, а за вашиот сопруг немам коментар бидејќи не ви верува тогаш станува збор за недоверба и јас да сум на твое место веднаш би го оставила,бидејќи не ти верува и не сака да се соочи со проблемот. Навистиан ние жените сме изложени на се па и поради љубови да молчиме.
     
    На Lolo5 и Ekstaza им се допаѓа ова.
  11. sweeteva

    sweeteva Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    СИЛУВАЊЕ????

    Се согласувам со феарлесс дека пријавата е гола вода и навистина не ми требаат уште повеќе кашканици.Еве вечерва се обидов да разговарам но не наидов на разбирање само уште повеќе се разбесни и почна да се дере и да глуми жртва демек некој него го тероризира и настана вербална караница со големата ќерка и ја удри сега сум уште повеќе исплашена и очајна навистина не гледам излез од овој лавиринт се плашам да не заврши фатално,може да убие некого и око нема да му трепне се чудам каде ми беа очите и каква храброст да живеам со манијак...........мислам дека не го познавам навистина се плашам но каде да одам????????????девојче сум од друг град додека отидам до таму се може да се случииии страв ми е ах да имав барем работа и некаква економска сигурност ни секунда не седев тука но сега навистина незнам што ќе правам....колку години сум живеела во заблуда,навистина страшноооо
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    СИЛУВАЊЕ????

    Имаш деца. Што ќе правиш не дај Боже на нив да се наврти?
    Јас те советувам како знаеш и умееш чаре да бараш. Земи нешто работи, зошто да бидеш зависна од сопругот? Да се најдеш во вакви го*на? :x
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    СИЛУВАЊЕ????

    Родини или блиски пријатели кои би те згрижеле за одредено време немаш некои? Факт е дека со пријава сега не правиш ништо, ниту имаш подршка од него. Сега наместо да се плашиш од деверот, пострашен е мажот што си дозволил да си го удри сопственото дете. Бегај побргу, не чекај да биде доцна и да се деси нешто уште пострашно, не дај Боже на твоите дечиња па да се каеш цел живот. Сигурна сум дека ќе најдеш некој што ќе ти помогне. Може сега економски си нестабилна, ама верувам родителите би ти помогнале со сите сили. Сега е најтешко но мораш да бидеш силна, верувај со тек на време ќе стане подобро, ќе побараш работа, било што. Подобро твоите дечиња да живеат поскромно но сигурно, одколку вака во страв. Цела фамилија е ненормална, таму нема да можеш да заспиеш навечер со тие луѓе. Јас не сум мајка ама мислам дека веќе не си ти на прво место, најправи се за децата да ти бидат сигурни, остави сега на страна силување и трауми (да не ме сватиш порешно, не мислам дека тоа не е битно, и дека ќе можеш да заборавиш) погрижи се децата да не претрпат такво нешто
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Има медиуми кои ќе го објават твојот случак и ќе го прекријат твојот идентитет. Можеш да побараш помош на тој начин дека си жртва на малоумни личности. Нив им треба помош од психијатар. Преку медиумите може да се стаса и до парична помош, а еве имаш интернет и ќе пратиш е-маил до А1 или Сител, сигурно ќе ти помогнат, да сум на твое место така би направила, а и цел свет нека знае какви луѓе се тие.... Премногу ме наежи твојата приказна, се надевам се ќе се среди.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Doggy

    Doggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Уфф, за тие само сечење на таквото па ќе ги видам после! :@
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Само Господ да не чува од вакви изроди.. Се згрозив од се што прочитав. Неколку пати до сега (за моја среќа) сум се нашла во ситуација да бидам преплашена од нечии реакции но останало само на тоа.
    Еднаш се возев во автобус а човекот кој што седеше позади мене ја пикна раката напред и почна да ме допира. Споулавена рипнав и избегав позади. После се каев што не го избрукав пред сите таму, но бев сама што ќе постигнев со тоа? Што ако си направев само полошо? Останаа прашањата а истиот тој го видов уште 3-4 пати во 2-ка како им го прави истото на други девојчиња и секојпат нивните реакции идентични на мојата.
    Друг постар па можеше и дедо да ми биде со побелена коса исто во автобус, се спремив да се симнам на симпо и станувам пред самата автобуска се фаќам за шипката пред врата и ете ти ја старата гнаса ја става раката врз мојата, прво помислив дека е несакајки мирно ја тргнав и ја спуштив подоле и туп повторно неговата рака врз мојата. Премногу се исплашив се симнав а на истата автобуска требаше да чекам друг автобус, се симна и тој среќа што на автобуската не бев сама Господ знае што можеше да бидне. Тој отиде позади трафиките мене ми дојде автобус кога се качив се појави на самата автобуска. Кој знае што правеше позади ѓубре едно.
    Им раскажав на мајка ми и на татко ми и за двата случаеви и од тогаш размислувам на татко ми да му кажам да ми направи нешто електрично па кога некој ќе се обиде да ме допре да го здрмам малку :) :lol:
     
    На Lolo5, bad girl18 и carbohidrates им се допаѓа ова.
  17. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19

    vaka znaci jas sum isto taka vsusnost bev vo vakva situacija slicna
    tatko mi go teraja se od negovata strana protiv majka mi i imam trpeno maki krizi depresii ama se sprotistaviv
    se imam boreno kako so lav kako so mecka niz kuka stesovi niz godinite se imam videno.moras da zastanis na cvrsti noze i da recis DOSTA ako te saka tebe on ke dojdi so tebe ima eden zbor da go postavis zakonot
    moras da se boris i ke uspeis otrgni go od svekori svekrvi i sve to so ti pretstavuva opasnost jas gi znam takvite kakvi se sakat brakot da vi go unistat.nezz so da recam drugo GOSPOD da ti e napomos kako mene so mi e i so mi bese
     
  18. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19

    izlegvaj od tamu i moite baba i dedo bea socialni ama prezivavme nekako + so uste edna familija tamu tetka mi i braced mi ke se unistis dusevno odi na psiholog mn ke ti pomogni ah GOSPODI mi se kini dusata ko ke vidam vakvo nesto sreka jas so sum masko so mozam da se sprotistavam ama so nenormalen nema na kraj da izlezis
    mazot ti kako so gledam e slab karakter koga ne prevzema nisto turni me da kinisam kako tatko mi slicno
    i nesiguren vo nisto i se vrti na vas pobrzo otkolku na tie so vi prat loso ako eden den ke se svrti na niv isto kako tatko mi.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    baraj rabota i odi v policija odi vo socijalno odi ima specijalni povici i se probaj so mozi i da znajs ova e se oti toj ne e siguren vo nego oti e uplasen i ne e maz jas znam vaka e so tatko mi neka mi prosti GOSPOD
    da znajs nema nikoj da ubie i jas taka se plasev ama nisto od to nema da se sluci zboras so ekspert po domasno nasilstvo znam oti doma go imav i jas.me svajkas klade raka odi socijalno vikna odi socijalno se zakanva odi socijalno mazot ti mozda strada od pshihicko nervno poremetuvanje tie site takvi obicno od to stradat
    znaci vaka e rabotata tie mu zborat toj trpi beri vo nego i ne znaj da rasudva normalno i posle ke se razboli nervno znam mojot bese vo demir hisar
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    jas mislam deka ti e potreben solzavec smrt za vakvite GOSPOD da vi e napomos
    nezz so e ovaa rabota ne da se zgroziv tuku dusata mi se kini na ovie silovanja na ovie izgubeni dusi
    lele abe ne cekajte ne se odi sam vo ova vreme posebno ako si zensko
    zemi solzavec neznam noz nesto?
    a za tie pederi kopilinja gnasni treba smrt treba javno da se kazat i so prst da se pokazvat na ulica i da se zapalat na plostad za primer kopilinja kolku se iznervirav
    mn mi e zal za site vas navistina.abe vikni 5 6 dusi da go sredat tamu na lice mesto da ne znaj kako se vika doma da ne go prepoznat [mod-kirilica:v73adtq8][/mod-kirilica:v73adtq8]
     
    На Lolo5 и figgiMK им се допаѓа ова.