1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.467
    Пол:
    Женски
    @sjdgo а кој е твојот капацитет за дискусија? blah blah blah?
    Сите не воодушеви , честито.
    Не знам дали не сфаќаш што глупости пишуваш, или само водиш инат како будала ама ај, вакви ужасни мислења до сега не сум сретнала.
    Искрено жал ми е за тебе, нема што друго да се каже.

    И еден едит, ако не сакаш да бидеш цитирана, тогаш немора да коментираш. Овде кој сака може да ти се обраќа додека се води дискусија :^)
     
    На crimson, anakonda88, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    Фала ти од името на сите, од сега натаму благодарение на твоите премудри постови силување НЕМА да постои!!! Го спречи силувањето, заслужуваш нобелова награда. Сега мислам доста е ;)
     
    На Lolo5, AnaKlarc и tessie им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    A kako da diskutiram so nekoj shto ne znae shto zboruva, nekoj slichen na tebe?
    I mene za tebe, a jas za razlika od tebe, imam realna prichina, zamisli.

    Vie ne vodite diskusija, vie promashuvte poenti i sveduvate razgovor na lichno nivo. Nishto novo shto treba da me chudi tuka.

    Chitaj ovde pred da mi se obratish ushte ednash.
    I @kim.k, drug pat ako imash potreba nekogo da narechesh budala, zastani pred ogledaloto i zboruvaj mu :D I ne gledaj dali sum jas na vrvot, ti gledaj zoshto do vrvot nikogash nema ni da priparish :!:
    Ogranichenosti vashi vi drzhi zemjava i zatoa nikako da i trgne, se gleda kako sekogash mnozinstvoto e zatvoreno da prifati poinakvi gledishta od svoite... Djabe nekoj probuva da vi objasni.
     
    Последна измена: 2 октомври 2015
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Како да ги избегнат?
    Па некој ако сака да те силува ни прометна улица нема да те спаси. Ќе ти стави крпа на уста, во кола ќе те стрпа и ајт. Ни бутур свесна ќе те силува. И како ти ќе го избегнеш ова?
    Те молам одговори ми на прашањето. Фала.
     
    На eloves, Luna91, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  5. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.539
    Допаѓања:
    7.790
    Во секоја тема се наоѓаат ликови кои се издвојуваат од останатите со својата уникатна "мудрост" за решавање на проблеми (y) ;)
     
    На Capricorn96, eloves, sparklie и 14 други им се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Добро бисерче, ајде почни да пишуваш кирилица, па печатните грешки и малите букви ке ти ги простиме, бар нема очите да ни паднат читајки те.
    И кога веке изиграваш памет над паметите, дај некој совет за самозаштита и поддршка за жртвите.
     
    На kjukli и buba4e89 им се допаѓа ова.
  7. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.467
    Пол:
    Женски
    Девојко, го достигна врвот, џабе човек пробува да ти објасни :D
    Што не ни држи земјава.
     
    На Lolo5, okcenzi, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Добро девојки доста е, да не се зезаме со мма борци и црни појаси ве молам, дека може витруелно преку тастатура и монитор да ни ја скршат кичмата.
     
    На Lolo5, kim.k, jacqueline.s и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Ok, sega konechno nekoja shto ima kapacitet da se oglasi na temava bez djavkanje i kolvanje ochi za da odgovori tamu kade shto zapre normalnata diskusija, mozhe?
    Ne treba li da vnimavame na kogo davame 100%-na doverba ili kako? Shto ima pogreshno vo stavot deka sekoja devojka/zhena treba da bide pretpazliva? So zhalenje za vakvite nedela kje se reshi neshto pa samo tamu da se koncentrirame?
     
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува што се изначитав, луѓе каде ви е човечноста?
    Како можеш да си толку дрзок и нечовечен при вакви чуствителни ситуации занемарувајки ги сите девојки што прошле низ ваква болна психичка тортура.
    Да ви кажам само на вас паметните и самоуверени дека злото не бира кај ќе не удри во животот па колку сакаш појаси и самоувереност имај.
    Не дај боже да ве снајде нешто вакво,не дај боже само ќе кажам па да ве видам тогаш каде ќе ги истакнувате своите мудрувања и комплекси.

    Лесно е кога солиш памет од пред тестатурата кога не ти дошло над глава, а веќе еднаш ако проживееш вакво зло кое не се бира и не се знае каде ќе те снајде е тогаш е тешкото и најмакотрпното.

    А верувам дека за претпазливоста и отворање на 4 очи сите се свесни, не е никој толку глуп да се турка кон опасност и сам да си го бара од што му се сака.

    Како можете да ставате сол на жива рана ? Па каде ви отиде човечноста побогу ?
     
    На Mia.MGK, eloves, bittersweet и 11 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    За претпазливоста се сложувам. Секој еден треба да биде претпазлив воопшто во животот, но тоа не е гаранција дека лошото човек нема да го снајде. Сигурно не треба да влегуваш во кола со непознат, ама дека треба да си параноидна личност и да удираш карате на секој пријател (поблизок и подалечен), или да му прскаш солзавец на поштарот кога ќе ти ѕвони на врата за секој случај да не евентуално планира да те силува, мислам е глупаво, нели? Колку една жена може да биде претпазлива? Да се затвори во соба и да не мрдне од таму до крајот на животот? Да се биде претпазлив е едно, ама дека тоа и каратето ваше е доволно да се спречи несреќа, тоа само холивудските филмови што ги гледате ви го поматуваат разумот.
     
    На eloves, Luna91, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    А што како демек претпазливоста е клучна? Па нормално е сите ние да сме претпазливи и да ги имаме на ум општите генерализации за живот, тоа е всушност домашно воспитување од мали нозе кое не треба воопшто да се дискутира.
     
    На eloves и okcenzi им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.502
    Пол:
    Женски
    Za kakvo pribiranje seljaci doma zboruvas ti ??? Pa jas bev napadnata na ulica , bese osvetleno i so ulicni svetla , mislis deka samo doma mozat da napadne siluvacot ??? Ne duso , sekade moze da napadne , i na ulica , i doma , i na uciliste , na niva , vo park , moze da e sabalje , navecer i itn. Kako bi se obranila ti od nekoj sto e +50 kg pogolem od tebe ??
     
    На Luna91, jacqueline.s и okcenzi им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    @jacqueline.s Ete gledash deka i vaka mozhe da se diskutira. Glavno se soglasuvam. Kaj delot za karate filmovi ne se pronaogjam.

    Mene taa pretpazlivost mi ima spaseno glava povekje pati, a od druga strana na temava prochitav postovi koi me izvadija od kozha kolku nekoj ne vnimava. Zatoa mislam deka vredi da se spomnuva.

    Ama ete go vashiot problem, mnogu emotivno i so predrasudi dozhivuvate se shto kje prochitate i izbrzuvate. Za sekoj posebno ispadna deka treba da vadam citati
    Ovoj del duri i go podvlekov.
    I kako me prashuvash mene za kakvo primanje doma zboruvam koga na temava bea navedeni takvi primeri.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Еве песна на Лајди Гага за силувањето,дури и таа призна дека била силувана од многу постар .за жал во македонија па и во светот секоја трета жена е силувана.затоа немој да криете одите пријавите ги кукавиците без разлика на се
     
    На LittlePinky, JollyGirl, jacqueline.s и 2 други им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.939
    Допаѓања:
    158.585
    Пол:
    Женски
    Сфаќам шо сака @jovanovska94 да кажи (ама верувам не се изјасна најдобро) и сфаќам вие шо сакате да кажите. Сепак нели, не секоја ситуација можи да биди превентирана зошто доколку се земаме во предвид, сите можни фактори и зад колку насмеани лица се крие потенцијален злосторник - се безброј.
    Од влегување во (диво) такси, до одење по темни улички, а некогаш и немора ни толку, човеку, доволно е да си сам/а. факт е дека за време на опасност човекот реагира во два правци:
    1) Реагира брзо со најбрзата опција при рака и има екстра сила.
    2) Се парализира.

    И тоа не е избор, двата правци се сведват на тоа што имаат предатор.
    Од друга страна доколку очигледните места каде што би можело да бидиме нападнати се изолирани т.е. избегнати, тогаш шансите од 100% се сведват на 50%.Ама па незначи и ако се движиме под сомнителни услови дека ќе се случи нешто, немора да значи. Се е релативно. Е сега другите 50% се на отворено, не? Под отворено мислам, кога најмалку се сомневаме, комшија, роднина, таксист, учител, мајстор и сл. Не се можи да биди превентирано и жртвата е жртва, не треба да биди осудена зошто не била во способност да реагира брзо и со здрав разум кога ситуацијата не му дозволува трезвено размислување (и да му дозволи ситуацијата да размисли каде се наоѓа не значи дека ќе можи да се одбрани, значи штом е силована е жртва, не треба да се разгледува др опција и да се нанесва дупла траума на истата).

    И најболно е да збораме сега за тоа дали жртвата е вистина жртва кога факт е дека последиците на психичко ниво остануваат со нив до крајот на животот ... :c

    Лично јас, кривицата ја наоѓам во силовачот што оди да посегни по нечие достоинство, нечии емоции и тело. Нема право на тоа сем ако има дозвола. Само, сигурно има некој кој се разбира, од прилика колкава казна затвор добиваат силовачите и како жртвата можи да докажи дека била силована? Со лекарско после чинот? Шо ако тогаш се срами да кажи и по извесен период се отвори за то шо се случило? :c :C :c
     
    На cresa-jagoda и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.992
    Допаѓања:
    154.227
    Што ви е на вас бе?
    Да избегне? Да се спаси?

    Вие не знаете во кое општество живеете и не знаете до каде тие општествени стигми се достигнати.
    До таму да спасот за сопствениот живот е второстепена одлука во однос на срамот и вниманието кое може да се постигне од таков чин.
    А друга работа е што факторот на изненадување жртвите во момент ги ничкосува. Додека да се освестат што им се случува веќе се во незавидна позиција. И нели, следи она од погоре што го напишав.

    И не знам колку сте свесни дека физичкиот момент во тој чин на самите жртви речиси и ништо да не им значи колку што ја губат самодовербата и влегуваат во депресија, траумата ги уништува со прашањето - зошто не можев да се заштитам? Јас не вредам! А вие тука безкруполозно, никакво и дрско зборувате за некакви ми ти начини за самозаштита немислејќи дека одново силувате не знам колку девојки кои читаат тука, а се веќе силувани. ЗАСРАМЕТЕ СЕ! Замислете какви чувства им предизвикувате!

    Заради х и у причини, имам контактирано со три девојки кои биле силувани.
    Едната беше од соседна држава, се враќала од факултет, силувана е во подрумот на нејзината зграда од непознат силувач. Другата ДВЕ години е малтретирана од силувачот бидејќи носел постојано пиштол и нож со него, а исто така се заканувал по животот на нејзиниот брат кој бил помал. Не знаела како да се справи, била исплашена, му ја знаела добро позицијата и можностите. И да, бил син на професори на факултет, многу влијателни во оваа наша држава - завршува неосудено. (за среќа, сега е среќно мажена, има и детенце и маж кој имал разбирање за ситуацијата, психички доживува се уште епизоди на страв и паника). Третата е силувана на паркингот кај нејзината зграда, се вратила од пат, стјуардеса по професија.
    За какви тоа манијаци кои влегуваат дома зборувате вие?

    Со сите се сведе на погоре споменатото.
    Додека зборуваа верувајте ми можеби не е ни приближно, но доволно добро сочувствував со нив што ми се чини го чувствував нивниот срам, пониженост и разочараност.
    Не сакам да знам како да си им во кожа, но тотално ја разбирам нивната скршеност.

    Ви ја разбирам добрата намера, но многу паметувате!


    Соберете се малку со речникот и паметувањето. Гледам џабе сте читале толку многу, ништо не сте научиле.
    Вие може имате храброст да удрите, можеби имам и јас, вака од памет, ама ситуацијата верувам дека во живо е далеку пострашна, особено ако оди со закана по живот, освен силување самото како акт.
    Па вас да ви удри некој шамар од нигде никаде, веднаш ќе знаете што се случува?
    Знаете како ме учеа мене од дома - подобро прва да удриш, отколку да те удрат, а кога ќе удриш ќе ги изненадиш и додека се свестат, ти ќе избегаш. Да, важи тоа, освен ако некој не намери да те силува и веднаш те нападне и тогаш тоа важи за вас - вие сте изненадените и дополнително сте пред притисокот на моралот и затвореноста на ова општество.

    Не бидете толку паметни со сила па и да осудувате, баба ми вика - си го каните апото, да го доживеете за да разберете, не дај боже.

    А што се однесува до оние полу голи. Не знам како да размислувам, во секој случај не е не и не си го бара. НО, самото разголување и провоцирање е индикатор и повик за секс, еднакво примитивно како и силувањето. Ако некои видови птици изигруваат некои видови на танци пред да се парат, па привлекуваат мажјаци кои им скокаат, па или ги силуваат или ако им се допаднат и женките ги прифаќаат. Онда, ти како човечко суштество, драга дамо, што сакаш да иницираш во главата на мажите и околината?! Восхит... сигурно не. А ако не те здрапа и силува, онда ќе онанира на тебе, а тоа еднакво одвратно. Стварно не знам што да мислам, знам само дека не е не и не си го бара, самоконтролата пред се затоа што сме свесни суштества, но осудата за разголеноста секако оди на нивна адреса.
     
    На bravemum, joana18, eloves и 20 други им се допаѓа ова.
  19. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Премногу осуда добив за моето мислење, иако јасно напишав што мислам.

    Да, најголем дел од жените се понежни и послаби од машкиот пол, не знаат како да реагираат ако некој ги нападне, не знаат каде и во какво време живеат, па зошто да очекуваат дека некој можеби ќе ги силува?! Зошто да се снаодливи со доза на параноичност ако е потребно, кога ете може слободно да се движат по улички со дискутабилна безбедност, да примаат познаници дома?

    Нека сум јас таа која паметува (а е нискоинтелигентна), нереална и дрска.
    Вие сте тие кои се дрзнувате да испревртвувате мои мислења, а не знаете ама баш ништо за мене. Можеби ете јас сум жртва на напад и обид за силување, можеби не зборам онака од памет.

    Јас не осудив никого, секој случај на силување е чин од кој јас лично се згрозувам. Но, неретко откако ќе ги прочитам деталите, не сум изненадена како дошло до тоа.

    Единствено ќе кажам, секоја претпазливост е оправдана, дури и ако одите во крајност. Девојки, доколку вие самите не се заштите, никој нема да го стори тоа за вас.
     
    На sjdgo, veren и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Тoкму oвa и јaс си гo имaм пoмисленo некoлку пaти. НЕ СЕКOГАШ, aмa вo мнoгу случaеви сфaќaм декa имa премнoгу нaивни девoјки и буквaлнo сaмите влетaле вo вoлчјa дупкa. Нa некoи луѓе јaс нaвистинa не мoжaм дa сфaтaм кaкo им функциoнирa мoзoкoт. Имaм другaр кoј рaбoтеше кaкo дoстaвувaч нa сендвичи вo еднa сендвичaрa. Викa секoј ден еднa 18 гoдишнa девoјкa пoрaчувa, oдaм или јaс или кoлегaтa и тaa секoј ден нa врaтa излегувa буквaлнo сaмo пo oбични гaќи и бебидoл. Сaмo пo тoa. Скoрo гoлa. И кaжете ми декa тoa не е aплa прoвoцирaње. Штo сaкa дa пoстигне? А нереткo и сaмaтa индиректнo кaжувaлa декa е сaмa дoмa. А вaкви девoјки имa еден куп, тoa сите гo гледaме пo сoцијaлните мрежи. Акo вo згрaдaтa влезе пoштaр кoј е пoтенцијaлен силувaч, штo мислите кoјa ќе му биде пoтенцијaлнa жртвa? Девoјкa кoјa нaбрзинa ќе пoдaде глaвa сo пет сaнтими oтвoренa врaтa и внaтрешнo зaклученa или oвaa штo ќе му излезе скoрo гoлa нa врaтa? Знaм декa имa премнoгу нијaнси, знaм декa имa силувaни и кoи биле oблечени oд глaвa дo пети, јaснo е тoa се' aмa зaтoa пoгoре рекoв вo некoи случaеви девoјките се премнoгу нaивни, не велaм декa се oни винoвни, немoј некoј дa се oсмели дa ми ги испреврти збoрoвите.

    Премнoгу е чувствителнa темaтa и мнoгу леснo мoжеме дa се рaзбереме пoгрешнo. Сите сме еднoглaсни декa жртвaтa е жртвa и вo никoј случaј не е винoвнa. Јaс знaм декa сите сме пoтенцијaлни жртви aмa бaрем гледaјте дa не бидете лесен плен и дa не прaвите дa влезете вo пoтесен круг. Сегa некoј ќе рече јaс и гoлa дa излезaм не требa никoј ни дa ме пoгледне. Дa, aмa јaс личнo oдбирaм пред се' јaс дa се зaштитaм нaјмнoгу штo мoжaм и се пoтпирaм нa сaмaтa себе, a не нa рaзумнoтo рaзмислувaње нa другите луѓе. Дете дa гледaш вo сексуaлнa кoнoтaцијa е истo тaкa бoлнo и сите сме свесни зa тoa, aмa не знaм зa некoј рoдител штo мaлo дете пуштил сaмo пo улици. Акo нештo не е нoрмaлнo и бoлнo не знaчи и декa гo немa, гo имa и тoa кaкo и не знaчи декa требa дa се oпуштиме сaмo зaштo нештo сметaме декa не требa дa се прaви. Не требa и дрoгa дa се прoдaвa, aмa јa прoдaвaaт и секoј штo не сaкa дa имa врскa сo тoa, јa избегнувa нaјмнoгу штo мoже.
     
    На Marossa, jovanovska94 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.