1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Види, јас вака мислам - жртвата никогаш не е виновна, макар шетала со подвезици, танга и корсет по улица. Не значи не.
    И да влегла со кој било во кола, и не знам што да направила, ако рекла не - значи не.
    Значи може пред пола саат сакав, ете сега не сакам.
    Може да каже не и на сред секс, и партнерот тоа треба да го почитува.

    И јас секако избегнувам заебани ситуации, ама тоа не значи дека девојчено од 16 години што полупијано се клацка по паркинг дур доаѓа дома во 5 сабајле, е виновно ако некој манијак го силува.

    Не е не, била пијана, дрогирана, гола итн.
     
    На kjukli, 1209, rose60 и 11 други им се допаѓа ова.
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Абе пијано девојче од 16 години и да те моли да имате секс, а ти да си рандом постара личност, треба да ја одбиеш и да и помогнеш да се врати дома безбедно. Не е којзнае каква добрина да НЕ силуваш некој, што ни се случило на вредностите...
     
    На kjukli, 1209, senza.parole и 13 други им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Абе школска моја силуваа на 14 години (прва средно), и тоа дечко и опасен еден, 16 годишен зеленко (facepalm)
     
  4. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @CameliaMiller ти, јас и многу други го мислат тоа, ама не и насилникот. Типот решил да има секс, па макар и на сила, и превзема акции да го исполни тоа.
    Не е виновна жената, ама ако јас самата не се заштитам, манијакот нема сигурно да се сожали и попишмани бидејќи сум пијана, сама и лесна мета.

    На крајот на краиштата, не сите девојки кои се силувани, шетале провокативно облечени.
     
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Епа ајде вреќите преку глава и нема искачање од дома :)

    Бројот на силувања нема да се намали ако ние бегаме, така само го пикаме проблемот под тепих.
    Најчесто силувањата во такви случаеви (кога девојката е несвесна скоро) не се ни пријавуваат.

    Реално муабет да правиме, колку и грозно да звучи, може да те силува татко, брат, чичко, прв братучед... со сите овие живееш, и сама кога си доаѓаат дома.
    Зошто сте нели, крвно поврзани.

    Нема како да се заштитиш од силување, а притоа да не си ја ограничиш слободата.
    Попаметно е да носиш џебно ноже, него да се криеш.

    И да се надеваш дека нема да дојдеш лице во лице со таков лик, посебно не некој на кој му веруваш - и сама знаеш, најчесто блиски луѓе се силувачите, ретко некој рандом на паркинг да те силува.
     
    На eloves, vitamina, bittersweet и 4 други им се допаѓа ова.
  6. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @CameliaMiller јас никаде не реков дека треба да се криеме, туку да внамаваме. Не мора џебно ноже, не сите девојки знаат да го користат (дека жените се понежен пол, нож дали и во кујна треба да користат), дезадоранс би завршил работа, доколку забележиш дека некој сомнителен тип ти се приближува.
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Наивноста не може и не смее да биде прогласена за лоша особина, секако никој не е наивен со намера. Општеството очигледно не преземало соодветни мерки соодветно да ги обучи припадничките на понежниот пол за опасностите со кои може да се соочат во секојдневниот живот.

    Сичувач може да биде буквално секој без разлика на возраст, едукација, интелект. Освен во исклучителни случаи на потенцијалните силувачи не им пишува на чело што планираат.

    Превентивата е секако многу важна но е истовремено поврзана со свесноста за тоа каде се наоѓаме, какви се нашите одбрамбени способности и какви се можностите да дојдеме во несакана ситуација (поврзано со првата реченица).

    Силувањето е најчесто проследено со силен удар или брзо давење на жртвата при што често настапува тешка повреда (скршена вилица, јагодична коска, нос, потрес на мозок итн.). Жена која не е соодветно обучена за одбрана или тренира боречка вештина аматерски практично нема никаква шанса да се спаси ако е сама а напаѓачот е физички посилен, поагресивен и го има факторот изненадување.

    Реалноста е многу побрутална отколку пишаниот збор за силувањето.
     
    На Butterfly-Girl, Captain-Omni, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Со години подоцна сфатила зошто мажот кој ја силувал го повикала да остане да преспие

    Аспен Матис била силувана кога имала 19 години. Шест години подоцна отворено зборува за сè што се случило.


    нејзината соба во студентскиот дом. Она што го направила после силувањето е многу несфатливо – го повикала напаѓачот да преспие.

    Дури сега, шест години после нападот, и таа самата разбрала зошто го направила тоа. Била силувана кога на 19 години станала бруцош на факултет во Колорадо. На денот на силувањето повикала една студентка и две момчиња во нејзината соба. Кога девојката и едно од момчињата заминале некаде, другото момче веднаш „скокнало“ врз неа.

    Иако му велела да престане, не престанувал. Подоцна се запрашала дали била доволно гласна.

    „Требаше да го удрам, требаше да врескам“, вели таа. Кога сè било готово, му рекла на силувачот да преспие кај неа бидејќи, како што вели, очајнички сакала да мисли дека самата го посакувала она што се случило, за да се чувствува како сè да е во ред.

    „Ми рече дека сум луда што го прашувам тоа. Знаеше што направи“, се присетува Аспен.

    [​IMG]
    Дури неколку недели подоцна сè му признала на советникот во кампусот, но форензичките докази од нападот одамна исчезнале. Таа и напаѓачот сведочеле, но ништо не се случило.

    Со месеци била изгубена. Го напуштила училиштето и нашла сила во изолација, но и на патот кој речиси ја убил.

    Одела од Мексико во Канада – 4265 километри преку ридски терен, од време на време на раб од глад. Тоа конечно ја довело до човекот кој ја научил повторно да верува и го средил издавањето на нејзината прва книга со наслов „Девојка во шумата“.

    Не е единствена

    Вели дека во меѓувреме дознала дека нејзиното однесување кон напаѓачот, да го праша да преспие, не е невообичаено меѓу жртвите на силување. Вели и дека била во контакт со многу жени како неа кои, откако биле силувани, ги прашале силувачите дали може да останат.

    „Излегува дека невообичаена реакција е од мажот кој ве силувал да се побара подоцна да се однесува добро кон вас, како сето тоа да може да се поправи“, објаснува Аспен додавајќи дека таа проживеала некој вид на изгубен идентитет.

    „Да се нарече силувањето силување, да се именува со вистинското име значи да се признае дека се случило нешто ужасно, дека вашиот живот е сменет засекогаш, а тоа е навистина ужасна работа“, вели Аспен. Таа објаснува дека после траумата најмногу смисла има обидот за продолжување на животот како ништо да не се случило.

    [​IMG]
    Луѓето на различен начин се справуваат со траумата

    Психотерапевтката Џеки Нугара објаснила дека првата реакција на Аспен Матис е честа и дека многу жени поминуваат низ истото.

    „Изнаоѓањето начин за оддалечување од траумата е навистина често. Луѓето со траума се справуваат на различен начин. Приказните кои ги слушам – не би рекла дека се неразумни“, објасува таа.

    Матис денес им помага на другите да ја раскажат својата приказна. Според нејзините мемоари се снима и телевизиска серија.
     
    На girl-miri, anel, Waka-waka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.230
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со девојкава . Не сум била во таква ситуација ама еве и кј мене у маало има еден кој е 40 и нагоре и пијаница е секој втор ден е мртов пијан вика лупа колку пута ни дошол на врата пијан едвај на нозе седел , колку пута е пријавуван за нарушување на јавен ред и мир од страна на дедо ми и татко ми , ама за среќа не е силувач , а што ако некогаш така пијан ја нападнел мајка ми која порано работеше вонредно во дуќанот на татко ми како негова замена , па се случувало касно навечер да затвори и да се сретнат на улица ? Па истиот тој човек и мене и сестра ми не среќавал во ужасно пијана состојба ( некогаш знае и у 10 саат навечер да си дојде пијан ) а ние сме биле разголени бидејќи нели е викенд и сакаш да излезеш нема ваљда ролка да носам за у диско , јас сигурно нема да викам такси од град кога живеев во добро развиена периферија ( сега бидејќи сум мажена живеам во град , но сестра ми е сеуште во село ) каде што има кафичи што работат и до 4-5 часот наутро за време на викенд , истиот човек го искрши излогот на дуќанот каде што работеше мајка ми , со автомобилски бандаж .. И сеа нели е логично да се плашиш од вакви луѓе , во таа состојба незнаеш што да очекуваш , еве до сега не чувал Господ и не се случило ништо , никогаш не нападнал ниту нас ниту било која девојка со намера да силува .. Ајде сега да видам дали ќе обвините девојка која чува нож зад грб кога некој морничав комшија ќе дојде на врата и ќе ја праша нешто во одредено време од денот , особено ако почесто се случува кога е сама дома .. Не сакам да обвинувам тука ама девојчето донекаде е во право .
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    За силувањето, 70% е виновен силувачот, а 30% е виновна жртвата.
     
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Marick14 Објасни како спаѓаат тие 30%.
     
    На ivi1987, kajl, Sanjichka007 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    :^):^):^)
    Статистички податок на годината!!!! Браво бе...
     
    На kjukli, sparklie, ivi1987 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Од кај ги извади процентите?
     
  14. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Со провоцирање од страна на жртвата.
     
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Си слушнал за такво нешто тоест дека некоја намерно провоцирала за да биде силувана?
    Јас не сум слушнала.

    Те молам просветли не ако можеш.
     
    На kjukli, XMaN, Sanjichka007 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Koga nekoj psihopat ke siluva dete,kako toa e dete e 30posto vinovno sto e siluvano,ako mozes objasni ni kako e vinovna zrtvata?
     
    На kjukli, theowndemon и rose60 им се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ретко е некој од чиста мира онака да те застане и да те силува. Ги силуваат само одредени девојки. 15-16 годишни што опнале штикла 20-ка, минич до гз и тангата да се гледа извадена.
     
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    Немам зборови :|
     
    На kjukli, sparklie, ku4ence и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Тоа е веќе педофилија. Ние збориме за обични луѓе, а не за педофили. Педофил, секое дете би силувал.
     
  20. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Marick14 Во ред. Тогаш најверојатно кога дете е силувано, виновно е 30% бидејќи се лулало пресекси и неодоливо на лулашката во паркот.
     
    На Zeynep, kjukli, AnaKlarc и 15 други им се допаѓа ова.