1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.909
    Пол:
    Женски
    Nemoj so % pak ke pocni,pa pak ke mi dade nedez deka ke odg :D
     
    На rose60, okcenzi и Nausicaa им се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.230
    Пол:
    Женски
    Marick14 nekade procitav deka zena trudna vo 5-6 mesec izlegla do bliskiot market da kupi leb i nekoi potrebni raboti za vo kujna na vrakjanje doma na vlezot od zgradata ja nacekal nekoj bolen um i se obidel da ja siluva .. srekja zenata viknala tolku silno pomos sto site od zgrada izlegle pa se spasila od bolniov doticen gospodin .. kako taa provocirala ? Mozebi stomakot i visokot kilogrami mu bile seksi na manijakot ? Fakt e deka ako nekoj odlucil da te siluva kje te siluva pa ako sakas ti i bidi oblecena od glava do peti samo ocite da ti se gledaat ..
     
    На Lolo5, theowndemon, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.483
    Допаѓања:
    78.319
    Пол:
    Женски
    Јас не сум се нашла досега во таква ситуација но сум се нашла во ситуација блиску до неа. Фала богу, манијак ме нема начекано, ми се случило само додека сум во врска, и со двајцата партнери истото, да сакаат да имаме секс иако јас во тој момент не сакам и упорни биле да го добијат тоа но не со користење сила, за среќа. Всушност, тоа го има во секоја врска, речиси секоја.
    И според дискусиите претходно, сметам дека во некои случаи, ама некои, жртвата е навистина самата виновна со свој предизвикувачки стајлинг и изглед, но најмногу, всушност, е заради болниот ум и нагон на напаѓачот.
     
    Последна измена: 8 јануари 2016
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    А замисли овие партнериве да биле малку позабегани и да те силувале. Е тогаш драга моја ти ке си беше крива, пошто си се напминкала, дотерала и облекла танга. Ете така. На крај кога ке пишуваше на болнава теме, ке и кажевме дека малку си сама крива, ама повеке партнериве твои.
     
    На Lolo5, bittersweet, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.483
    Допаѓања:
    78.319
    Пол:
    Женски
    О Господе, се ненормални на форумов...
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    @Bitter-Sweet зошто ненормални?
    Те молам објасни ми кои се тие случаи каде што жртвата е навистина виновна? Мислам дека целта на нашите постови треба да биде дека на крај сепак силувачот е тој што е виновен, зошто сепак тој силувал нели? Начинот на облекување нема врска со ова. Кој како сака нека си се облекува, кога еднаш ќе се каже не и треба да остане на Не. Размислите малку дека со вашите постови повредувате ллуѓе, замисли ова да го чита некоја силувана девојка. Во муслиманските земји шетаат покриени од глава до пети, па пак има силувања. Колку деца од под 10 години биле силувани. Колку стари жени биле силувани.
    Како тие испровоцирале со својот стајлинг?
    И не, го нема во секоја врска тоа. Кога ќе кажеш дека несакаш или си уморна твојот партнер треба да го почитува тоа, а не да настојува.
    Во контекст со темата изминативе 2 дена гледав две доста потресни видеа. Едното за Антонија Билиќ, другото за законот на Тијана.




    Посебно сум згрозена од случајот за Душица Илич.
     
    На Lolo5, bittersweet, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  7. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    @Marick14 Нема да речам дека си забеган, глуп или што знам бидејќи мене не ме интересира твојата умствена заостанатост. Само ќе кажам моја забелешка... Твоите проценти како што и рекоа членките над мене се ТОТАЛНО ПОГРЕШНИ. Ех, зошто? БИДЕЈЌИ човекот кој извршил таков громозен чин има проблем со разумот, и самото тоа него го прави психопат и овде не му помага него ни оделото, ни вртоврската ниту пак високото образование. А правиот домаќин, угледен човек, читај нормален, кога ќе види 15 годишно девојче на улица со 20 сантиметри штикла, ЌЕ СИ ЈА СВРТЕ ГЛАВАТА па ако сака и нека се прекрсте и нека и се чуде ама на НОРМАЛЕН човек никогаш нема да му дојде на ум да ја силува таа девојка. Додека психопатот си се вади на причините дека таа го провоцирала. Жртва си е жртва и жртва ќе си остане и не верувам дека има некаква кривица.

    Во некој од предходните страници мислам и дека се спомнуваа рамноправноста помеѓу мажите и жените. Епа едно кратко мислење. Кога машките често по двор, на тераса, ваму таму си се шеткаат по боксерки тогаш и женските си имаат право да си се шеткаат по прслуци што е многу ретко. И кога гледаме машко по боксерки се смејме и на благ начин му викаме дека е "ненормален" со што му се дига егото и ужива во тоа што така прави. А кога гледаме така расоблечено женско одма таа провоцира, си го бара, заслужува да е силувана. НЕ! Оваа е голема грешка.

    И една препорака до психопатите... Ако веќе сте толку загорени за женско тело, молим вас фино лепо идете има девојчиња што вршат такви услуги за одредени суми додека девојчињата кои сакаат само од училиште, дискотека, кафе да си се вратат дома оставете ги на мир.

    И патем силувањата кои се случуваат во местата каде што жените се покриени од глави до пети според мое мислење овде мажите сакаат да им се истакнат како главни и да им укажат дека ги сметаат за животни жените покрај тоа што ги измачуваат секојдневно. Но оваа е само мој заклучок од се онаа што имам читано.
     
    На hermosa, anina, kim.k и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Olgitsa

    Olgitsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    797
    [​IMG]
     
    На Goody, s1a1n1d1r1a1, sugarlips и 17 други им се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    Грешка си, јас не верувам дека во секоја врска ги има овие нагони, не секоја, во никоја ги нема.
    Штом партнерот се осудил да "притиска" и продолжува да притиска кон таа цел тогаш се знае зошто тој бил со тебе, за врска сигурно не.
    Во ниедна цврста врска и врска створена од љубов не постојат вакви термини како што кажуваш ти овде.
    Тоа не е нормално..
     
    На eloves, Jordanovska-K, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  10. Targaryen

    Targaryen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Ти се чудам. Начинот на кој што се облекува една девојка не е изговор ниту причина за оние манијаците кои што не знаат како да излезат на улица без намерно да си го употребат засушениот алат. Секој има право да се чуствува безбедно и удобно без разлика како се облекува. Мислам дека мозокот ни е даден за да се употребува корисно а не тоа под гаќи. Ако кучињата може да го сватат зборчето НЕ, фала богу може и тие манијаците да си ја развијат самоконтролата.
     
    На theowndemon, cresa-jagoda, AnaKlarc и 9 други им се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Ми биле привлечни луѓе на улица, ни на крај памет не ми дошло да ги силувам, самата помисла ми е одвратна. Зошто тогаш би оправдала било кој друг силувач?

    Сум се дотерала и за себе и за туѓи погледи. Не за туѓи непосакувани допири.
     
    На ocicka2014, m.i.g, theowndemon и 16 други им се допаѓа ова.
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Mozhesh li besno kuche da go ubedish da ne kasa?
    Taka e i so bolen um. Ne razmisluva kako normalnite lugje, nitu cheka nechija osuda.
     
    На Janina, theowndemon, anina и 9 други им се допаѓа ова.
  13. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Секако.
    Психички здрав и стабилен човек не би силувал некого, ама и не би осудил силуван човек.
     
    На Janina, theowndemon, hermosa и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.483
    Допаѓања:
    78.319
    Пол:
    Женски
    Сметам дека во некои случаи, ама некои, жртвата е навистина самата виновна со свој предизвикувачки стајлинг и изглед, но најмногу, всушност, е заради болниот ум и нагон на напаѓачот.

    Е ова го напишав, препрочитајте па после нафрлајте се.


     
    На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.027
    Корекција:
    Сметам дека во сите случаи единствено виновен е болниот ум и нагон на напаѓачот.
     
    На Lolo5, mimi****, crazylady и 19 други им се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Кои се тие случаи?
     
    На Lolo5, Nausicaa и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  17. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Marick14 Најглупо машко мислење,знам дека не те "интересира ",али морам да ти кажам.Ако имаш ќерка,ако Бог ти да,и кога ќе порасне,кога ќе се облечува (30%) провокативно :D и ако некој сака да ја силува,јас сум сто посто сигурна дека ќерка ти ќе ја обвинуваш што провоцира наоколу,а на гадот рака ќе му дадеш.
    Срамота,некој тука трауми има,он се исмева до некаде,срам да ти е,како прво ова е ЖЕНСКИ ФОРУМ,немаш што да бараш овде,како второ,веќе штом ти дозволиле.барем читај не коментирај.
     
    На Lolo5, AnaKlarc, anina и 6 други им се допаѓа ова.
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Фино луѓето си прочитале, нема потреба да препрочитуваат. Токму затоа и ти се нафрлиле, дека теоријава ти е срање!!! „Некој случаеви“ кој се тие некој случаеви живти се ??? Глупости невидени!!! Па уште кога ќе ги слушнам од женска уста ми се блуе !!
     
    На Lolo5, mimi****, Giovanna и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.575
    Пол:
    Женски
    Значи катастрофа се некои мислења овде. Мене единствено нешто најгрозно, ужасно и најстрашно во животот ми е силувањето. Ништо неможе да ме потреси како некоја сцена во филм со силување.
    Цревата ми се превраќаат. А не пак реално да слушнам.
    Кој сака и гол ќе шета, и облечен и соблечен и шарен и незнам каков, кој смее да те силува за тоа??
    Тие психопатите ако неможат да си ги контролираат нагоните нека одат да се лечат, тоа е она што не разликува од животните, самоконтролата ама изгледа дел од луѓето поголеми животни излегоа.
    Да пазиш како се облекуваш за да не те силуваат значи да живееш во нецивилизирано и неразвиено општество, а кај нас нема оправдување за тоа.
    Јас одма смртна казна би вовела за силувачи. Без судење.
     
    На Lolo5, deskarada, Janina и 25 други им се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    А кога си го бараат девојките на мене не ми е јасно?
    Ако веќе како што велиш ти "си го барале самите" тоа значи дека самата девојка и се пушта и ја заведува дотичната особа нели? Во кратки црти ако не разбираш тоа значи дека самата девојка го симпатизира дотичниот човек па затоа "поткренала самосебна акција да го ќари дотичниот". И тоа во никој случај не значи поим "силување" туку напротив " симпатизирање".

    Друга акција и реакција не гледам овде, секој е слободен да се облекува како што сака и му годи, како што се чуствува лагодно во сопствено тело и тоа не значи дека автоматски е курва, спонзоруша или лесна.
    Болен ум си е болен ум па колку сакаш негирај го тоа. На болен и контровезен ум и девојче во ролка, мантија, капут и шамија му е таканаречено "привлекување и висок степен на мазохисам".
     
    На crazylady, anina, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.