1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Nachinot na oblekuvanje mu igra najsporedna uloga na manijakot. Kolku shto pametam od chasovite po psihologija, siluvachite ne se vozbuduvaat na standarden nachin, tuku chuvstvo na seksualno zadovolstvo postignuvaat pri sama pomisla na izhivuvanje i ponizhuvanje nekoj pomalku mokjen.
    Daleku bilo od siluvanje, ama me imaat sledeno manijaci iako sum bila oblechena vo trenerki, dolga zimska jakna i t.n. Isto i vo uchilishte se imam soocheno so detishta-manijaci; shkolo ko shkolo, obichno nosev dukserka i farmerki sho ne gi sprechi da probuvaat da me gnjavat i da mi se popratat na pat za doma. Zatoa, ne zboruvajte neshta od pamet. Ako fala bogu ne ste doshle vo tolku neprijatna situacija, barem preku tugji primeri shto ste gi chule treba da nosite porazumni zakluchoci.
     
    На buttercup5, crazylady, Giovanna и 8 други им се допаѓа ова.
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Незнам зошто му се нафрливте на девојчето.
    Да во некои случаи жртвата е всушност предизвикувач на последицата.
    Во кои случаи?
    Жртвата го силува подоцнежниот силувач, го предизвикува, му се пика под кожа. Дали ќе кажете дека не сте виделе по кафичиве девојки кои буквално се однесуваат не соодветно. Ќе му се пика цела вечер, ќе провоцира, а кога ТОЈ ќе и возврати ДАМАТА одкако ќе и испари алкохолот станува жртва.
    Што е право, во статистиката ретко се евидентираат ваквите случаи на силување, од причина што не се пријавуваат.
    Еднаш...на еден испит, така потежок на мојот факултет, полагавме еден по еден во канцеларија на проф. Имаше една девојка со деколте до пупак и минич до под пупак. Што ли сакаше да предизвика со својот "стајлинг"? Користење на своите атрибути е психичко силување на личноста спроти Вас, не важно дали кај таа личност предизвикува желба за секс, презир, гадење. ( Проф. кога ја виде рече - испитот е свечен чин, на кој со добиената оцена Ви признавам, потврдувам дека станувате достоен да ми бидете колега. ...и не ја прими на испит)
    Секое НЕ на жената/мажот и непочитување на тоа НЕ од страна на партнерот е силување, не битно дали се во врска, брак итн..
     
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    ^ Не збориме за случаи кога некоја девојка лаже дека била силувана, од кај ви текнуваат такви работи.
     
    На theowndemon и okcenzi им се допаѓа ова.
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    A koj spomna deka devojkata laze?

    Rekovte deka - stajlingot ne moze da predizvika siluvanje, jas kazuvam deka stajlingot + odnesuvanjeto predizvikuvaat siluvanje.

    Edno e da se doteras i da bides ubava, drugo e da mu sedis na nekogo vo skut cela vecer pa posle toj da bide siluvac...odkako ke ti proraboti svesta
     
  5. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Секогаш е паметно да се биде внимателен, но на крајот виновен е само силувачот и нема друго. Ако не употребил сила, не е силување. Ако употребил сила, тогаш ја силувал и само тој е крив. Таа си е самата крива што се довела во таква ситуација, но тој е силувач.

    Знам дека примеров може не е најсоодветем, но само тоа ми текна во моментов. Може да се возите во такси, таксистот до вас да си се врзе со каиш, вие не. Одеднаш ве мава друго возило, директен судир. Таксистот повреден но жив, вие летате низ прозор и партал. Кој е крив? Јас би рекол тој што го предизвикал судирот. Ваша кривица е што не сте презеле доволно мерки на претпазливост, но сепак се знае кој е крајиот виновник.
     
    На lans и sanjaeva им се допаѓа ова.
  6. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    ОК, да појаснам, кога реков таа си е сама крива што се довела во таква ситуација, мислев на примерот наведен погоре кога цела вечер му играла во крило. Значи. крива си е самата на себе, а кривица сноси само силувачот.
     
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Ако те присилил на секс, силувач е.
     
    На crazylady, Summerlover, eloves и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.649
    А бе, и сестра ми денес си го бараше да и треснам една пошо тоа што го работев еден саат таа поради нејзина игнорантност го избриша, па секако не ја удрив. Пошто не сум насилник. И се налутив и сега како виновно маче се врти околу мене .

    Или го имаш тоа да си насилник, или не. Или го имаш тоа да си силувач, или не. Во ниеден даден момент на нормален човек нема да му текне, еве оваа си го бара. Што ви е на вас?
     
    На Marossa, crazylady, sparklie и 10 други им се допаѓа ова.
  9. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Да силувач е.
    Дискусијата беше дали жртвата во некои случаи се јавува како предизвикувач. Да, жртвата во некои случаи се јавува како предизвикувач, што силувачот не го прави невин за своето злодело.
     
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Ај вака.

    Ако си возач дали свесно би изгазил пешак што поминува на црвено? Пошто нели, сам си го бара.
     
    На YoungandBeautiful, Jordanovska-K, crazylady и 8 други им се допаѓа ова.
  11. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Па добро, каде реков дека сама си го барала? Значи, едно се мерки на претпазливост, друго е кој е крив. Во постот каде што ме цитираш два пати имам наведено дека само силувачот е крив.
     
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    @crimson дали пешакот поминувајќи на црвено се изложува на ризик?

    Не знам во кој дел не се разбираме.
    Сите ние го осудуваме силувачот, тоа е не споно.
    Дискутабилно е дали жртвата НЕКОГАШ е поттикнувач за настанот.
    Според мене, да.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    И што ако му седи в скут си бара таа мазохизам и силување по дифолт или?
    Не ве разбирам.
    Ете може да си седат в скут и другари и љубовници и познаници и не знам што уште не, по некој си сплет на околности, и ако некое девојче седи в скут по автоматизам си го бара самата да е силувана, таа е крива нели? Таа провоцира?
    Боже сачувај.
    Не сум знаела дека да се седи в скут некому е разгорување на насилнички страсти и потреби!
     
    На eloves, theowndemon, bittersweet и 7 други им се допаѓа ова.
  14. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Не е. Но, не е паметно да се прави со човек што не го познаваш. Можеш на 10 души така да им направиш и да е се ОК, но може 11-тиот да е насилник и да си го добиеш. Значи, збориме што е претпазливост. Јасно е кажано кој е крив.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Се изложува на ризик, да. Ама тоа не значи дека треба да биде убиена свесно.

    Јас те разбирам, само не се согласувам со тебе.
     
    На kjukli, Bender Rodriguez и vitamina им се допаѓа ова.
  16. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Мене на една новогодишна забава цела ноќ буквално ми се пикаше една женска, играше, флертуваше, провоцираше и кога помислив дека сака нешто повеќе ме одби, требало ли да ја силувам без грижа на совест?
     
    На MilaP, kjukli, kim.k и 10 други им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Добар дел од силувачите се баш познати, а не непознати. КОлку случаи има каде другари, комшии, пријатели на тато, дури и самиот тато итн биле силувачи
     
    На kjukli, XMaN, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
  18. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Случаи има милион и нема никакво оправдание за силувачите.
     
  19. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Не, но на твое место можело да биде некој друг. На нормален човек би му било драго ако жена флертува со него, го избрала него, чест му направила. Но, не е секој нормален, тоа е јасно.
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.731
    Апсурдна е дискусијата. Се знае кој е крив секогаш кога станува збор за силување.
     
    На crazylady, kjukli, eloves и 5 други им се допаѓа ова.