1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силување

Дискусија во 'Психологија' започната од blond, 27 септември 2010.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Секако дека не требало.
    Следен пат кога таа девојка ќе налета на некој болен ум, ќе свати дека во моментите кога провоцирала се изложувала на ризик.
     
  2. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Епа ондак не дај боже вие двете да се облечете некогаш провокативно,или да седнете на некому во скут,не дај боже сами ќе си бркате....
    Какви се овие мислења од страна да ѓи читаш е многу глупаво,ц ц ц за никаде стана светот денес,жртвата е крива што ја силувале Ц Ц Ц.
     
    На ku4ence, crazylady, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Najloso e sto toa go kazuvaat zeni. Zeni alo osvestete se.
     
    На ku4ence, khaleesi1, kjukli и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Да,истото и јас го мислам,жените сами се осудуваат...Па на мажите тогаш нема да им биде тешко да прават такви гревови,нормално.Ова некое машко сега да го прочита,тие коментарите,може ќе се најде во ситуација женската што прва ќе му се пушта,ама само на тоа сака да остане,на заведување не на секс.Е сега ѓи премислувате,ќе си кажат таа е крива.Не е страшно,голема работа.
     
    На ku4ence и okcenzi им се допаѓа ова.
  5. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Не верувaм декa зa другите нaсилствa вoлку се дискутирa придoнесoт нa жртвaтa вo несреќaтa.
    Дa јa рaзгледaме реaлнoстa. Дa, вo Мaкедoнијa aкo прoвoкaтивнo oблеченa девoјкa флертувa вo клуб имa пoгoлемa шaнсa дa биде нaпaднaтa. Или aкo шетa дoцнa пo темни улички. Или aкo шетa вo лoши мaaлa. Или aкo не јa придружувa мaшкo.
    Пaметнo е дa избегнувaме вaкви ситуaции зa нaше дoбрo. Ете тaкoв е ментaлитетoт.
    Гледaв видеo oд девoјкa вo Египет, сo хиџaб и пoкриенa кaкo шетa сaмa среде бел ден вo метежни улици. Беше исфиркувaнa и дoфрлaнa oд мaшки. Кузнaе штo ќе и се случеше aкo беше нoќе. Ете кaј нив тaкoв е ментaлитетoт, пaметнo им е нa жените дa не испaѓaaт мнoгу oд дoмa,a aкo испaѓaaт пoкриени и сo мaж. Рaзлични земји-нa рaзличен нaчин прoвoцирaш, сaмo силувaњетo е истo.
    И? Дo кoгa вaкa? Дo кoгa ние жените ќе си ги oгрaничувaме сoпствените слoбoди зa дa не нaстрaдaме? Вo ред е дa не се oблекувaме кaкo сaкaме и дa не oдиме кaј сaкaме зa дa не не нaпaднaт? Женaтa вo Египет ќе се oднесувa кaкo oд неa штo бaрa oпштествoтo, женaтa вo Мaкедoнијa вo нејзинoтo и ќе си биде се супер, сaмo штo oпштествoтo ќе си oстaне зaтуцaнo.
    Женaтa и мaжoт се слoжени суштествa. Не мoжaт нивните пoстaпки дa се сумирaaт сo aнaлoгии сo кoли.
    Тoчнo е декa силувaчите се психoпaти. Нo пoвеќетo силувaчи не се мaжи штo не мoжaт дa фaтaт женскa и нaпaѓaaт пo темни улички, и тaкa сaкaaт дa вoспoстaвaт мoќ врз женaтa. Пoвеќетo силувaчи не се непoзнaти. Пoвеќетo силувaчи се луѓе штo делувaaт бaш oкеј. Штo сaкaaт секс и не бирaaт мнoгу кaкo дa гo дoбијaт. Штo мислaт декa aкo некoјa девoјкa им е женскa или женa имaaт прaвo нa нејзинoтo телo. Штo мислaт декa aкo некoјa девoјкa oд штo е пијaнa едвaј oди мoжaт дa јa злoупoтребaт. Штo мислaт декa aкo некoјa девoјкa се смувaлa сo негo мoже и нештo пoвеќе, oти тoј тaкa сaкa. Пoвеќетo силувaчи си имaaт oпрaвдувaње зa свoите пoстaпки, нo не реткo и oд oпштествoтo.
    Oд вaквиoт ментaлитет, пoвеќетo силувaчи се некaзнети, дури и непријaвени.
    Милo ми е штo сетo oвa се менувa. Милo ми е штo имa тoлку луѓе нa фoрумoв штo безуслoвнo ги oсудувaaт силувaчите и ги пoдржувaaт жртвите.
     
    На ku4ence, doubleg, kjukli и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    Чисто информативно за да знаеме со која должина на облеката сме сигурни и заштитени од силување (сарказам, секако)

    terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-2.jpg terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-3.jpg terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-1.jpg
     
    Последна измена: 14 јануари 2016
    На ku4ence, Priroden, crazylady и 15 други им се допаѓа ова.
  7. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    218.743
    Пол:
    Женски
    Мене лично фактот дека Македоснкиот народ живее во светот на Арапите, Сиријците и сличните дотични држави ме запрепастува.
    Добро луѓе кога ќе погледнете малку повеќе од сопствениот нос? Кога ќе го разберете зборот либералност и демократија?
    Боже мој, не ми се верува што се ќе прочитам.
    Зар сме до толку очајна и закоравена држава и менталитет.
     
    На ku4ence, kjukli, anina и 6 други им се допаѓа ова.
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    Na napagacot ne mu e bitno dali si oblecena provokativno ili si zakopcena do vrat na toj sto mu se saka ne glede sto i kako toj e trganal da te napadne i sekako ke te soblece zakopacna ili otkopcana..Psihata e strasna rabota..On ke glede dali si vo minidz ili farmerki ne bree luge ne mozes da skrotis takvi umovi..Samo bog da ne cuva nas zenskite od takvi..
     
    На joana18, doubleg, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  9. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    image.jpeg
     
    На blackwave, Be-yO-nCe, Jordanovska-K и 15 други им се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.230
    Пол:
    Женски
    Nekolku pati imam komentirano na temava , ama nemozev da se vozdrzam na nekoi komentari pogore . Eve i jas na mm , dodeka bevme decko i devojka , sum mu sedela u skut , nekolku pati sum bila doma na negoviot sprat , sme sedele sami , sme ispile i nekoja casa vino , pa koga bi me prasal za seks ako recam NE , na toa ostanuvalo . Povekje pati sum se nasla u situacija da sedam vo skut na masko vo kombe ili avtobus , i u den i navecer , bidejki bev vo uciliste kade se ucese eden mesec prva smena eden vtora . Sto trebase , site ovie lugje da me siluvaat ? Ili jas mozebi samata sum si go barala so toa sto sum bila tamu i po splet na okolnosti trebalo da sedam vo neciv skut ? I pijana sum bila , me isprakal mm do doma do pred vrata i vo temni sokacinja sme proagjale ,pa nisto . Zenata ne e vinovna za siluvanjeto . Bolniot um na nekoj doticen gospodin e vinoven . FAKT .
     
    На Priroden, doubleg, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.191
    Пол:
    Женски
    Analiziraj go povtorno vtoriot bold, kje vidish kako avtomatski kje ti go pobie prviot. On e ubeden deka treba da dobiva koga mu se saka bez razlika kolku i dali zhrtvata ne saka. Pak se raboti za demonstracija na mokj vrz poslab.
     
    Последна измена: 14 јануари 2016
    На theowndemon и Joi им се допаѓа ова.
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Еј со сила ги превртувате работите.
    НЕКОГАШ сами си го бараат, не затоа што носат минич, туку што незнаат да седат со скрстени нозе, не затоа што пијат, туку затоа што се мортус пијани, па не знаат што прават. Со првата свесна мисла сакаат да бидат Аве Марија повторно а единствен начин им е оној на кој му скокале цела вечер да го набедат дека е силувач. ЗНАЧИ - НЕКОГАШ, НЕКАДЕ , НЕКОЈА, НЕКОЈ ( муабетот беше некогаш се случува)

    НЕКОГАШ и мажите се жртви на силување. ...од жени.


    Единствено децата никогаш не се предизвикувачи на настанот.
    Но за жал токму тие најчесто се жртви.
     
    На cresa-jagoda и Petar80 им се допаѓа ова.
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Како не сфаќаш дека НИКОЈ не БАРА да биде силуван?
    Па ако сака нека е и онесвестен!
     
    На Hipster, theowndemon, Waka-waka и 7 други им се допаѓа ова.
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.198
    Пол:
    Женски
    Измешаа поими како пијани кои легнуваат во кревет, па кога ќе се отрезнат им е криво и се тешат дека биле силувани..... со жени кои рекле НЕ ама сепак се силувани. Облеки, штикли, седење в скут...
    Јас па гледам еден куп мажи кога ќе се испијанат не знаат што прават по улици, се слекуваат, провоцираат, не знаат кај тераат... си викам да ги силувам сите, сами си го бараат посекако... ама ај мажи се тие, за нив не важат тие правила... само ако си женско сама си го бараш со боринче.
    Боже ама сте затуцани, македонки златни, ми е жал што има уште жени во Македонијава што мислат дека жртвите се криви оти провоцирале.
     
    На Goody, theowndemon, Waka-waka и 7 други им се допаѓа ова.
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Затуцана не сум.
    Не поддржувам несоодветно однесување.
    За мене и мажот и жената се луѓе.

    И види со затуцана се повторуваш...веќе имам пишано дека секое НЕ е силување.
    И еден случај да има кога жтрвата е провокатор значи дека ИМА ТАКВИ СЛУЧАИ.

    Ви чини да превртувате зборови?
    НЕ Е СЕКОЈА ЖТРВА НА СИЛУВАЊЕ ВИНОВНА ШТО Е СИЛУВАНА. (ПОВЕЌЕТО НЕ СЕ)
    ПОСТОЈАТ ЖРТВИ КОИ ГО ПРЕДИЗВИКАЛЕ ТОЈ ЧИН (ПРЕДИЗВИКАЛЕ И ВИНОВНИ СЕ ДВА РАЗЛИЧНИ ПОИМИ)
     
    На doubleg му/ѝ се допаѓа ова.
  16. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Самиот назив СИЛУВАН/А значи дека нешто и'/му е правено НА СИЛА.
    Според тоа, СЕКОГАШ е крив СИЛУВАЧОТ, а не СИЛУВАНИОТ!!
     
    Последна измена: 16 јануари 2016
    На joana18, theowndemon, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Значи никој не ти преврти зборови |( Што сака нека праи ако сака нека се соблече гола, ако рече НЕ, не сака да има секс и крај. А ако некој не може да си го контролира сексуалниот нагон нека иде на советување.
    Али ај џабе ти зборат тука толку луѓе, само штета што од девојка доаѓа вакво мислење. Зарем никогаш не си облекла мини фустан? Можеби си предизвикала некој? Си размислила ли за ова? А, знаеш има луѓе на стапала се палат, што ако си предизвикала некој во лето по апостолки кога си шетала, требало да те силува?
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    87.674
    Немаш право да ми кажеш дека сум затуцана. Јас никого па ни тебе не навредив.
    И кој дел од ПОСТОЈАТ СЛУЧАИ кога ЖРТВАТА Е ПРЕДИЗВИКУВАЧ е не јасен?
    некаде, негде и некогаш такви работи се случуваат сакале ние или не.
    -теорија на веројатност-

    Или ПОСТОЈАТ ВОНЗЕМЈАНИ...не сме ги виделе сите, ама некој тврди дека има видено.
    Или БАЕЊЕТО ОД УРОЦИ помага, МЕНЕ НЕ ама на КОМШИКАВА ДА.
     
    На doubleg му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.083
    Допаѓања:
    27.327
    Ај што читам мислења без веза, па кога ќе помислам дека мислењава дел се напишани и од женски особи. (facepalm)(facepalm)
    Ете една девојка е облечена со ептен краток минич, длабоко деколте, штикли од 20 цм, Со еден човек се разминува кој само приметува дека е така облечена, и потоа го врти погледот на своја страна и си гледа работа. Се сретнува со друг човек кој одма и се нафрла да ја силува, а таа се противи, вика и го моли да ја остави. И ај сеа, кој од овие двајцава луѓе е човек на место? Првиот што не го интересира кој како е облечен и едноставно нема таков нагон, или вториот што само чекал да му се укаже прилика? Епа ако девојката е крива, значи на првиов нешто му фали, чим не му текнало да и се нафрли.
    Жртвата како и да е облечена, колку и да "провоцира", еден психички нормален човек нема тоа да го интересира и ќе си гледа својa работа.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.198
    Пол:
    Женски
    Море, дури во два постови си се нарече затуцана и се отепа од жалење. Прво јас не кажав конкретно име тука, ниту тагнав некој (тоа се вика со мувата на капата), второ ако те вреѓа зборот затуцана, тогаш и силуваните ги вреѓа тоа дека викаш тие се криви. Поздрав!!!
     
    На theowndemon, crazylady, eloves и 4 други им се допаѓа ова.